Kwietniowe wydanie Poznańskiego prestiżu już dostępne! 

|Forno Italia|Forno Italia|Forno Italia|Forno Italia|Forno Italia|Forno Italia|Poznań kryminały|Słowiańska Wielkanoc|Poznań kryminały

Kwiecień plecień bo przeplata… Zimno i niepogoda stały się znakiem rozpoznawczym tegorocznej wiosny. Aby umilić Państwu czas oczekiwania na tę prawdziwą, ciepłą i słoneczną – przygotowaliśmy kwietniowe wydanie „Poznańskiego prestiżu” z myślą, że spędzicie Państwo z nami chwilę czasu. A zaręczam, że warto!

Bohaterem naszej okładki jest Kajetan Vincent Nawrocki – właściciel agencji eventowej Juicy Events. Mówi, że rozrywka i imprezowanie to jego drugie imię, choć z drugiej strony, jest „refleksyjnym gościem”. Przekonuje, że dobrze zorganizowany event rozpoczyna się od szczerej rozmowy z klientem, a najważniejszą cechą dobrego organizatora każdego wydarzenia jest kochać adrenalinę i umieć szybko podejmować decyzje. Kajetan Vincent Nawrocki #proudtobedifferent. 

okladka nowa2 2
Kajetan Vincent Nawrocki – Agencja eventowa Juicy Events

Tę kobietę znają chyba wszystkie poznanianki, mające konto na Instagramie. Poznanianka bezgranicznie kochająca swoje miasto. Od 10 lat prowadzi na Instagramie konto, które zgromadziło 65 tysięcy obserwujących. Nie boi się trudnych tematów, nie unika zabierania głosu w tematach uznawanych za tabu. Paulina Domowicz znana pod nickiem @pauli331 opowiedziała mi o początkach swojej pracy z Instagramem, o mozolnym budowaniu zaufania wśród swoich obserwatorek, miłości do mody i niechęci do słowa „influencerka”.

Pauli 331
@pauli331

Od zawsze kocham kryminały. Wychowałam się na humorystycznych kryminałach Joanny Chmielewskiej, potem mama podsuwała mi pozycje Roberta Ludluma, który swoimi globalnymi teoriami spiskowymi zawładnął moim nastoletnim życiem. Frederick Forsyth z absolutnie genialnym „Dniem Szakala”- sama nie wiem czy lepsza książka czy film z przegenialnym Brucem Willisem w tytułowej roli. Nieco później moja fascynacja mrocznymi zbrodniami przesunęła się nieco bardziej na północ, w stronę Skandynawii. Gdzie Camilla Läckberg, Jo Nesbo, czy oczywiście kultowa trylogia Stiega Larssona przykuwały moją uwagę, a zimno i mrok Skandynawii czuć było od pierwszych stron książek. Również i rodzimy rynek dostarczał mi dreszczyku emocji – Remigiusz Mróz wraz z niepokorną Chyłką, czy Zbigniew Miłoszewski z prokuratorem Szackim wściekłym, że znów kogoś zabito po 17:00. Tak więc, kiedy Zuzanna Kozłowska zaproponowała mi temat Poznań na kartach literatury kryminalnej nie wahałam się ani chwili. Literacki obraz kryminalnego Poznania opiera się przede wszystkim na społecznie utrwalonych stereotypach pozwalających podzielić miasto na tereny bezpieczne oraz niebezpieczne. Jakie to miejsca? Zapraszam do artykułu Zuzanny. 

Poznań kryminały

Sztuczna inteligencja, ChatGPT to gorący temat wszystkich serwisów technologicznych. Ilu zwolenników, tylu przeciwników. Kilka dni temu świat obiegła informacja, że Włochy jako pierwszy kraj na świecie zabroniły jego używania na swoim terenie. Rozwój sztucznej inteligencji niesie za sobą szereg wyzwań, ale tkwi w niej także ogromny potencjał. Zuzanna Henshaw poprosiła ChatGPT o napisanie artykułu o Poznaniu. Jak wyszło? I czy poznaliby Państwo, że to materiał nie napisany przez człowieka? I czy wkrótce teksty pisane przez człowieka będziemy oznaczać „made by human”? Zapraszam do lektury! 

Poznań AI
Grafika Poznania wygenerowana przez AI

W kwietniowym wydaniu zwiastującym wiosnę nie mogło oczywiście zabraknąć tez mody na nadchodzący sezon. Wiosenne stylizacje przygotował dla Państwa Stary Browar, Ania Śmiechowska mówi o tym jak ważnym elementem naszej garderoby jest bielizna, a ORSKA prezentuje swoją nową kolekcję biżuterii przygotowaną wraz z hutą szkła JULIA. 

W kąciku urodowym Żaneta Czupryńska z Bellezzan Art. Clinic przekonuje, że piękno tkwi w każdej kobiecie, a Joanna Igielska – Kalwat w drugiej części cyklu podpowiada jak zadbać o włosy. 

Żaneta Czupryńska
Żaneta Czupryńska – Bellezzan Art. Clinic

Zapraszamy też Państwa do niezwykłego miejsca na kulinarnej mapie Poznania – Restauracji Forno Italia, która powstała z miłości do Włoch i prawdziwej włoskiej pizzy.  Zielono-biało-czerwony mariaż smaków odwołuje nas do zielonych i soczystych oliwek, białej i delikatnej mąki, czerwonych i dojrzałych w słońcu pomidorów. Czego chcieć więcej?

Forno Italia
Bartosz i Tomasz Mazur

Za chwilę Święta Wielkiej Nocy. Zanim jednak podzielimy się jajkiem przy świątecznym stole – zachęcam do przeczytania artykułu Zuzanny Kozłowskiej „Jak bardzo słowiańskie są Święta Wielkanocne”. Zuzanna przeprowadza nas krok po kroku przez wielkanocne dziś zwyczaje, odwołując się do ich prasłowiańskich odpowiedników. Podpowiem, że nawet znienawidzone przez wielu sprzątanie ma swój zaczątek w pradawnych słowiańskich tradycjach. 

AdobeStock 559540623

Mamy nadzieję, że miło spędzicie Państwo ten czas z nami! Przyjemnej lektury!

Alicja Kulbicka 

Redaktor naczelna

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

|Forno Italia|Forno Italia|Forno Italia|Forno Italia|Forno Italia|Forno Italia|Poznań kryminały|Słowiańska Wielkanoc|Poznań kryminały
REKLAMA
REKLAMA

Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia

Poznańska Wystawa Fotograficzna

26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.

Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie

Empatyczne kadry

Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.

Nominowane prace:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Wystawa w Starym Browarze

Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.

Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa

Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze

Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Wstęp wolny

Program Weekendu z PNF

piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00

– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.

– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami

– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem

sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00

– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)

– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko

– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim

Więcej informacji znajdzisz TUTAJ i TUTAJ

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar, Radio Poznań, Kwartalnik Fotografia

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Poznańska Wystawa Fotograficzna
REKLAMA
REKLAMA