Warsztaty krytycznego myślenia dla uczniów klas ósmych

AUTORSKIE LICEUM NAVIGO Konkurs krytycznego myślenia

Według opublikowanego właśnie raportu z Międzynarodowego Badania Kompetencji Obywatelskich ICCS 2022 wynika, iż Polscy uczniowie klas ósmych bardzo dobrze sobie radzą z zadaniami wymagającymi odtwarzania informacji na temat systemu demokratycznego, dobrze poruszają się w obszarach dotyczących instytucji, systemów czy wartości obywatelskich. Nieco więcej trudności sprawiają im zadania nawiązujące do aktualnych problemów i zagrożeń współczesnego świata – związane np. ze zrównoważonym rozwojem czy tzw. fake newsami, weryfikacją informacji.

Od listopada 2023 r. do stycznia 2024 r. Autorskie Liceum Navigo prowadzi 
w poznańskich szkołach podstawowych warsztaty z Krytycznego Myślenia oraz weryfikowania informacji znalezionych w Internecie. Zwieńczeniem warsztatów będzie zorganizowany przez Navigo konkurs, który odbędzie się 19 stycznia 2024 r. w godzinach 10.00 – 14.00.

Zapraszamy do udziału uczniów klas ósmych wszystkich szkół w Poznaniu. Drużyna konkursowa składa się z 4 uczniów klasy ósmej oraz nauczyciela – opiekuna. W konkursie mogą wziąć udział maksymalnie dwie drużyny z jednej szkoły.

Założenia konkursu:

Przedstawiciele szkół, którzy zgłoszą się do konkursu, będą mogli zmierzyć się 
z zadaniem konkursowym, które będzie polegało na ocenie otrzymanych 
z Internetu informacji, pod kątem ich wiarygodności. Uczestnicy będą mieli godzinę, w trakcie której będą mogli korzystać ze wszelkich mediów cyfrowych (telefonów, komputerów, tabletów), by ustalić, które z otrzymanych informacji są prawdziwe, a które nie. Wyniki swojej pracy zaprezentują w postaci dwuminutowego filmu, dokumentujące zarówno ich odpowiedzi, jak 
i rozumowanie, które ich do tego doprowadziło.
Wszyscy finaliści konkursu otrzymają wyróżnienia, zaś drużyny, które zdobędą jedno z pierwszych trzech miejsc, otrzymają nagrodę od organizatorów.


Zapraszamy do zapisów na warsztaty oraz zgłoszenia do konkursu na adres:
m.sluja@navigoliceum.pl

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

AUTORSKIE LICEUM NAVIGO Konkurs krytycznego myślenia
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA