Sztuka Meksyku w Starym Browarze – wystawa Emiliano Gironelli Parry

Stary Browar w Poznaniu - Wystawa Sztuka Meksyku|Stary Browar w Poznaniu - Wystawa Sztuka Meksyku

W Słodowni +1 w Starym Browarze do 13 sierpnia można zobaczyć wyjątkową wystawę prac inspirowanych historią Meksyku. Na ekspozycję zatytułowaną „Piórem i ołowiem” składa się 30 dzieł Emiliano Gironelli Parry, meksykańskiego artysty, który odtwarza historyczne spotkanie azteckiego władcy Montezumy i hiszpańskiego generała Hernána Cortésa sprzed 504 lat.

Projekt ten powstał w kontekście XXVIII Coloquio Cervantino w 2018 roku z okazji 500-lecia przypłynięcia Cortésa na brzeg Zatoki Meksykańskiej. Prace przygotowano na potrzeby albumu, który składa się z dwóch tomów: jeden poświęcony jest Cortésowi (Ołowiem i Piórem), drugi zaś władcy Montezumie (Piórem i Ołowiem). Jest to nieszablonowe i unikatowe dzieło upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Meksyku – początek dziejów tego wielokulturowego narodu.

Gironella Parra zachęca młode pokolenia do rozważań nad złożonością historii i przyjęcia, że mieszanie się kultur działa wzbogacająco na obie strony. „Pióro” i „ołów” to główne motywy wystawy. Artysta w niezwykły sposób zagłębił się w znaczenie spotkania Cortésa i Montezumy. Stworzył serię prac skoncentrowanych z jednej strony na postaci azteckiego władcy, które skupiają się wokół pióra, par excellence symbolu wojownika wśród tubylców, z drugiej strony wokół ołowiu – symbolu tronu, reprezentującym Cortésa, który dodatkowo przekształcił podbój, dzięki swoim kronikom, w literaturę.

Wystawa ta stanowi niepowtarzalną okazję, aby zagłębić się w historię Meksyku. Prace Gironelli Parry zmieniają dyskurs i wizję dotyczącą konkwisty oraz dają widzom możliwość zastanowienia się nad transformacją Meksyku i procesem połączenia dwóch kultur.

Wystawa: „Piórem i ołowiem”
Miejsce: Słodownia +1
Wystawa od czynna: 13.08, od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-20:00
Wstęp wolny

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Stary Browar w Poznaniu - Wystawa Sztuka Meksyku|Stary Browar w Poznaniu - Wystawa Sztuka Meksyku
REKLAMA
REKLAMA

Kultowe zające Starego Browaru można zdobyć za darmo – sprawdź, jak!

Zające Stary Browar 2024

Zające Starego Browaru z limitowanej edycji 2024 wyglądają kwitnąco! Mini-okazy kolekcjonerskich uszaków – Śliweczki i Jagódki – można zdobyć za darmo w ramach promocji w programie lojalnościowym w aplikacji mobilnej.

zdjęcia: Katarzyna Jankowiak

Klienci Starego Browaru czekali z niecierpliwością, żeby dowiedzieć się, jakie kolory, obok tradycyjnego fioletu, przybiorą zające. Ta wiosna należy do Śliweczki i Jagódki – głębokie, apetyczne odcienie nowych figurek dodadzą elegancji wnętrzom i ogrodom. Tegoroczne okazy do 15 marca można podziwiać na sezonowej ekspozycji w Atrium. Zgodnie z browarową tradycją, w weekendy poprzedzające wielkanocne Święta prowadzona będzie sprzedaż 26- i 46-centymetrowych figurek (szczegóły i harmonogram TUTAJ). Zainteresowanie zakupem jest ogromne. W zeszłym roku kolejki do KIC SHOPu ustawiały się wcześnie rano. Jest jednak sposób, żeby urocze uszaki zdobyć bez pobudki o świcie.

Złap zająca w aplikacji

W przedświątecznym okresie paragony ze Starego Browaru można wymienić na 13-centymetrowe figurki uszaków w limitowanych kolorach 2024. Mini-Śliweczki czekają na amatorów zakupów, z kolei mini-Jagódki trafią do smakoszy ucztujących w browarowych lokalach. Aby zdobyć nagrodę, paragony z przynajmniej trzech punktów w Starym Browarze o łącznej wartości min. 500 zł należy zeskanować w aplikacji mobilnej centrum. Do zdobycia małej Śliweczki, czyli Zająca Shoppingowego, potrzebne będą paragony ze sklepów, marketu spożywczego, kina, sali zabaw lub punktów usługowych. Ci, którzy marzą o małej Jagódce, czyli Zającu Foodiesowym, muszą zebrać rachunki z browarowych restauracji, kawiarni lub punktów gastronomicznych przy Food Courcie w Atrium. Akcja potrwa do 30 marca lub do wyczerpania puli nagród. Szczegółowe informacje i regulamin promocji dostępne są TUTAJ.

Zające Stary Browar 2024
Mini Śliweczka
Zające Stary Browar 2024
Mini Jagódka

Uszata tradycja

Wieść głosi, że „dawno, dawno temu” w parku Starego Browaru widywano dzikie zające, a w promieniach wschodzącego słońca ich futerko połyskiwało na fioletowo… Ta bajkowa scena zainspirowała zespół centrum do stworzenia wielkanocnych figurek. W 2009 roku uszaki pojawiły się po raz pierwszy. Premierowe zające miały kolor fioletowy – na pamiątkę parkowej legendy. W kolejnych latach pionierskim fioletowym okazom zaczęły towarzyszyć nowe kolorowe „podgatunki”. Data pojawienia się zajęcy utrzymywana zawsze w tajemnicy. W końcu nadchodzi wyczekiwany przez fanów poranek, kiedy na Instagramie ukazuje się zdjęcie figurek w nowych kolorach z podpisem: „Przykicały!”.

Zając Starego Browaru, to symbol wiosny i obiekt pożądania. Pierwsze pytania o terminy sprzedaży figurek zaczynają napływać… w grudniu. Kto pierwszy, ten lepszy – to dlatego do punktu kasowego ustawia się długi sznurek zajęczych kolekcjonerów. Szczęśliwcy, którym uda się zakupić rzadkie okazy, pysznią się swoimi kolekcjami w mediach społecznościowych. Dostojne pozy, spokojne oblicza, życzliwe spojrzenia, zaskakujące ubarwienie – browarowe uszaki z miejsca zyskują sympatię dzieci i dorosłych.

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Zające Stary Browar 2024
REKLAMA
REKLAMA