Rzeźba – piękno w przestrzeniach naszego życia

|Aleksandra Ambrożek ART PIN

Rzeźba jako forma artystycznego wyrazu ma długą i różnokierunkową historię. Od marmurowych posągów greckich po pomniki renesansowych mistrzów – zawsze fascynowała ludzi swoją trójwymiarową formą. Współcześni artyści, łącząc tradycyjne techniki z nowoczesnymi materiałami i wizjami, tworzą rzeźby, które przenoszą sztukę w przyszłość.

Nowoczesna rzeźba to nie tylko klasyczne posągi, to także abstrakcyjne formy, geometryczne kształty, czy interaktywne instalacje. Wykorzystuje materiały takie jak metal, szkło, drewno, ceramika, beton czy sztuczne tworzywa, pozwalające artystom wyrazić swoją kreatywność w nieograniczony sposób. To kategoria sztuki, która ma zdolność do wywoływania emocji i oddziaływania na nasze samopoczucie, ale także nadawania wyrazistej tożsamości miejscu, w którym się znajduje.

Moc sztuki tkwi w rzeźbie

W Polsce, sztuka rzeźbiarska pozostaje niejako w cieniu innych form artystycznych. Pracownia Artpin, czyli zespół miłośników, a zarazem twórców designu i sztuki, chce przywrócić rzeźbie jej zasłużone miejsce. Chcemy pokazać, że nie ma potrzeby się jej bać, że jest ona pięknym wyrazem ludzkiej kreatywności i może głęboko wpłynąć na odbiór przestrzeni. Wyobraźmy sobie dom z basenem, tarasem, letnią kuchnią, który choć sam w sobie jest pięknym i funkcjonalnym miejscem, to dodanie do niego unikatowej rzeźby całkowicie odmieni jego charakter. Strefa zewnętrzna nie będzie kolejną katalogową przestrzenią, a miejscem z nutą artyzmu i wyjątkowości. Rzeźba ma zdolność do zmiany percepcji otoczenia. To jest właśnie moc sztuki.

Rzeźba ARTpin

Energia płynąca w bryle

Osoby trafiające do naszego biura dokonują konkretnych wyborów lub kolekcjonują sztukę, którą pragną wyeksponować w swoim domu. Inne polegają na naszym doświadczeniu i zaufaniu, decydując się na umieszczenie dzieł, które rekomendujemy lub wykonujemy na ich indywidualne zamówienie. Jedno jest pewne – rzeźby, bez względu na ich styl, dodają przestrzeni szlachetności, tworząc w niej unikalne punkty centralne sprzyjające kontemplacji i rozwijaniu wrażliwości artystycznej. Dzięki rzeźbie przenosimy się w przestrzeń, która transcendentuje kształt, dźwięk i kolor, umożliwiając nam bezpośrednie zetknięcie z materią i energią, z jakich została stworzona. Kiedy przyglądamy się rzeźbie, nie tylko dostrzegamy jej formę i fakturę, ale również doświadczamy subtelnie przepływającej energii, która otacza całe wnętrze. Jej wyjątkowość leży w ich nieprzewidywalności. Oferują nam one możliwość odkrywania nowych aspektów. Nawet po wielokrotnym przyglądaniu się danemu dziełu, możemy zauważyć nowe detale i znaczenia. To właśnie te tajemnicze wymiary rzeźby pozwalają nam poznawać różne jej oblicza i dostrzegać elementy, które wcześniej nie zostały dostrzeżone. Nawet niewielkie dzieło sztuki wcielone we wnętrze, jak chociażby seria znaków zodiaku Royal Copenhagen, wpływa na jego charakter i staje się akcentem nadającym mu pożądanych wibracji.

Rzeźba ARTpin

Potencjał rzeźby

Jako projektanci wnętrz dostrzegamy ogromny potencjał rzeźb jako elementów uzupełniających aranżacje. Dzieła sztuki stanowią istotny element naszego portfolio. Każde z nich jest wykonane z pasją i zaangażowaniem. Różnorodność naszych prac umożliwia nam dopasowanie rzeźby do każdego stylu i preferencji. Niezależnie od tego, czy projektujemy nowoczesne minimalistyczne przestrzenie, czy klasyczne i eleganckie wnętrza – wcielane w nasze projekty stanowią wyraz naszej artystycznej i estetycznej wizji. Zachęcam wszystkich miłośników piękna i unikalności do eksperymentowania z rzeźbami w swoich wnętrzach, ponieważ mogą one składać się na niezwykłe dopełnienie każdej przestrzeni, nadając jej niepowtarzalny charakter i głębię.

Artpin logo baner
REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

|Aleksandra Ambrożek ART PIN
REKLAMA
REKLAMA

Moje życie z Muuto

W świecie, gdzie design często kojarzy się z powagą, firma Muuto w swym skandynawskich podejściu do wzornictwa wyróżnia się podejściem, które łączy funkcjonalność z odrobiną zabawy. Założona w Danii w 2006 roku przez duet Peter Bonnen i Kristian Byrge, Muuto – pochodząca od fińskiego słowa „muutos”, oznaczającego „nowa perspektywa” – wprawia w ruch designerski świat odważnymi i jasnymi kolorami oraz nieoczekiwanymi formami.

Tekst: Alicja Kulbicka | Zdjęcia: MUUTO

Wśród projektantów współpracujących z Muuto są zarówno uznane gwiazdy, jak i wschodzące talenty. Warto wspomnieć o Harri Koskinen, którego lampy przypominają rzeźby, czy Cecile Mantz, której krzesła wydają się opowiadać historie. A Anderssen & Voll? Ich sofa IN SITU to nie tylko mebel, ale przestrzeń do odpoczynku i snucia marzeń. A jak to jest żyć z produktami Muuto? No cóż, to trochę jak mieszkanie w galerii sztuki, gdzie każdy mebel szepcze: „jestem więcej niż tylko funkcjonalny, jestem piękny!”. A ja, zadowolony użytkownik kilku perełek z szerokiej kolekcji MUUTO, chętnie podzielę się moimi wrażeniami.

Sofa IN SITU

Zacznijmy od wspomnianej sofy IN SITU. Tę wyjątkową modułową konstrukcję o rzeźbiarskich liniach, można dopasować do indywidualnej przestrzeni i gustu. Seria złożona jest z 11 elementów, które można dowolnie zestawiać i łączyć w mniejsze i większe całości. IN SITU pozwala na stworzenie wymarzonego, dopasowanego do każdych potrzeb kompletu. Subtelne detale wydobywające się ze spodu sofy nadają jej charakter trwałości i stabilności, a miękkie siedziska zapraszają do komfortowego siedzenia. Jak zapewniają jej projektanci: Sofa modułowa In Situ łączy w sobie okazałość tradycyjnych włoskich sof z wyrafinowaną prostotą skandynawskiego designu, stając się sercem każdej przestrzeni.

INSITU
Sofa IN SITU

Oświetlenie

Tutaj króluje THE STRAND. To nowa kolekcja nowoczesnych lamp o miękkich, nieco figlarnych sylwetkach. W moim domu znalazła się ta stojąca, przypominająca balon, który lada chwila ma wznieść się do nieba. Na jej stalowy szkielet naniesiona została warstwa półtransparentnego materiału w kolorze złamanej bieli, z widocznymi drobnymi włóknami dającymi efekt złożonej, intrygującej struktury. Połączenie z komodą z lat 50-tych, powoduje, że nikt kto odwiedza mój dom, nie jest w stanie przejść obok niej obojętnie. W kolekcji THE STRAND znajdują się także lampy wiszące i to jest plan na 2024… Nad jadalnianym stołem wisi Muuto UNDER THE BELL. Ta niezwykła lampa, stworzona przez duet projektantów ISKOS-BERLIN to jeden z najbardziej ikonicznych projektów tej marki. Oprócz pełnienia klasycznej funkcji, jaką jest doświetlanie wnętrza, kształt lampy oraz materiał, z którego został wykonany klosz, polepszają akustykę pomieszczenia. Niemożliwe? Ja też nie wierzyłam, jednak już po kilku spotkaniach towarzyskich dało się zauważyć, że UNDER THE BELL zawieszona nad stołem skupia dźwięk, tworzy osobną przestrzeń, która swoiście okala siedzące przy nim osoby, pozwalając na bardziej intymne, prawdziwe celebrowanie wspólnych chwil. Tworzywo, z którego została wykonana lampa to pochodząca z recyklingu, formowana na gorąco mieszanka plastiku i filcu. Delikatnie pofalowana, przypominająca czaszę kopuły forma momentalnie przykuwa wzrok, stanowiąc prawdziwą ozdobę i punkt centralny każdego wnętrza. UNDER THE BELL to przykład typowo skandynawskiego podejścia do projektowania, w którym ceni się innowacyjność i współczesną formę, ale także i wyższe wartości, przede wszystkim szacunek do środowiska naturalnego oraz troskę o dobre samopoczucie każdego użytkownika. 

The Strand Muuto
The Strand
UNDER_THE_BELL MUUTO
Under The Bell

Stacked Storage System

Mój prawdziwy skarb. To nie tylko mebel. To modułowy system, który staje się interaktywną przestrzenią do wyrażania swojej kreatywności. Jak magiczne klocki, można go układać, mieszać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb i gustów. W połączeniu z różnymi kolorami i rozmiarami, Stacked staje się rzeźbą przestrzeni, gdzie codzienność przenika się z estetyką. Jego funkcjonalność jest jak niewidoczna magia, umożliwiająca dostosowywanie formy do potrzeb, gdzie każdy użytkownik jest projektantem własnego wnętrza.

STACKED STORAGE SYSTEM MUUTO
Stacked Storage System

Wymarzone ikony designu

Na mojej liście marzeń, znajdują się także inne produkty Muuto, które zyskały miano kultowych. Lampa E27 – reinterpretacja klasycznej żarówki, która staje się samodzielnym elementem dekoracyjnym. Prosta, a jednocześnie efektowna, zdobyła uznanie za swój minimalizm. Fiber Chair – krzesło, które łączy innowacyjne materiały z ergonomicznym designem. Wykonane z tworzywa powstałego z mieszanki polipropylenu pochodzącego z recyklingu oraz drewna z certyfikatem FSC, z daleka wygląda na wykonane z gładkiego tworzywa sztucznego. Jednak przy bliższym jego poznaniu zauważyć można drewniane włókna, które nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Wygodne i stylowe, stało się jednym z symboli nowoczesnego podejścia do meblarstwa. The Dots – haczyki ścienne, które nie tylko służą jako praktyczne rozwiązanie do zawieszania ubrań czy akcesoriów, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Każdy kształt jest jak małe dzieło sztuki, które można dowolnie zestawiać.

E27 MUUTO
Lampa E27
Fiber chair MUUTO
Fiber Chair
THE DOTS MUUTO
The Dots

Nowa perspektywa wzornictwa

Muuto to nie tylko marka mebli i dodatków, to manifest nowoczesności w skandynawskim designie. Jego historia, kreatywni projektanci i unikalne produkty tworzą dziedzictwo, które stale ewoluuje. Nowoczesność i funkcjonalność, połączone z dbałością o estetykę, sprawiają, że Muuto wyróżnia się na tle innych marek. Dla tych, którzy poszukują nie tylko mebli, ale również inspiracji, Muuto staje się ikoną współczesnego podejścia do aranżacji wnętrz.

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA