ARTPIN – Tworzymy harmonijną przestrzeń

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz to nie tylko kwestia estetyki czy funkcjonalności, ale także zmysłowej harmonii, która sprawia, że nasze domy stają się prawdziwymi oazami spokoju i przyjemności. W projektowaniu wnętrz, kierujemy się nie tylko trendami, ale również filozofią życia, taką jak hygge, pochodzącą ze Skandynawii, oraz joie de vivre, znanej we Francji. Te dwie koncepcje, choć różniące się kulturowo, doskonale się łączą, tworząc przestrzenie, w których światło, dźwięk oraz zapach odgrywają wspólnie główną rolę.

Tekst: Michał Birosz | Zdjęcia: Artpin

Światło – Więcej niż tylko iluminacja

Tradycyjne oświetlenie centralne to już przeszłość. Dziś światło to nie tylko funkcja oświetlenia pomieszczenia, ale również narzędzie do kształtowania atmosfery. Kierunkowe światło na dzieła sztuki, rzeźby czy ulubione zakamarki pomieszczenia nadaje im nowy wymiar. Lampa na regale czy komodzie, pozornie niewidoczna, potrafi jednak subtelnie wpływać na nasze samopoczucie. To, co wychodzi poza tradycyjne podejście do oświetlenia, buduje światłocień, definiując specyficzny nastrój w każdym pomieszczeniu.

Dźwięk – Harmonia przestrzeni

W obliczu codziennego zgiełku, troska o jakość dźwięku staje się istotnym aspektem. Starannie zaplanowana aranżacja dźwiękowa wpływa na nasz komfort, umożliwiając swobodne prowadzenie rozmów, delektowanie się ulubioną muzyką czy po prostu relaks w ciszy. Poprzez stosowanie tkanin, materiałów dźwiękochłonnych czy panelowych rozwiązań, tworzymy harmonijną przestrzeń. Ważna jest dbałość nie tylko o to, by dźwięk właściwie docierał do naszych uszu, ale także byśmy mieli kontrolę nad tym, jak rozchodzi się po pomieszczeniu. Odpowiednie tłumienie dźwięków np. w sypialni, biurze czy łazience jest istotne, aby zapewnić prywatność i spokój w tych przestrzeniach.

FOT. KSZTALTY1

Zapach – Dodajmy aromatycznego akcentu

Zmysł węchu często jest niedoceniany, jednak zapach ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Odpowiednia wentylacja i czyste powietrze to podstawa komfortowej przestrzeni, ale dodatkowy aromatyczny akcent, to szczypta luksusu w naszym codziennym życiu. Dyfuzory czy lampy zapachowe, obecnie bardziej popularne niż kiedykolwiek wcześniej, pełnią funkcję nie tylko ozdoby przestrzeni, ale również podkreślają unikalność wnętrza. Po erze pandemii, ich właściwości oczyszczające i odkażające powietrze są równie ważne, jak ich estetyka. W różnorodnym designie harmonijnie wpasowują się w każdy styl, nadając pomieszczeniom dodatkowy wymiar i piękny zapach.

FOT. KSZTALTY

Hygge i Joie de Vivre – Inspiracja do osiągnięcia harmonii

Zainspirowani filozofią skandynawskiego hygge i francuskiego joie de vivre tworzymy wnętrza, które stają się oazą spokoju i przytulności. Poprzez odpowiednie oświetlenie, dbałość o akustykę i dodanie zapachów kreujemy przestrzenie, w których chce się przebywać. Dla mieszkańców północy hygge to nieodłączny element ich codziennego funkcjonowania pozwalający cieszyć się przytulnością i ciepłem w surowych warunkach klimatycznych. Joie de vivre to francuskie określenie radości z życia i pełni doświadczeń. W kontekście wnętrz domowych oznacza to stworzenie przestrzeni, która promuje pozytywne emocje i sprawia, że mieszkańcy czują się naprawdę dobrze. Dlaczego więc nie przyswoić tych mądrości? Niech nasze wnętrza staną się miejscem, gdzie odnajdujemy spokój, a światło, dźwięk i zapach komponują się w harmonijną całość.

apartament prywatny 8 1

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Rola oświetlenia we wnętrzu

Wnętrza naszego domu to nie tylko miejsce do codziennego życia, ale także przestrzeń, w której odpoczywamy i możemy wyrazić swój charakter, styl i kreatywność. Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery naszego domowego wnętrza, tworząc niepowtarzalny nastrój i podkreślając jego charakter. Od funkcjonalnych opraw po dekoracyjne lampy, sposób, w jaki oświetlamy nasz dom, znacząco wpływa na nasze samopoczucie i sposób, w jaki postrzegamy przestrzeń wokół nas.

Funkcjonalność i wygoda 

Podstawową rolą oświetlenia w domu jest zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności i wygody. Odpowiednio rozmieszczone światła umożliwiają wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, gotowanie czy sprzątanie, bez konieczności naprężania wzroku. Warto zwrócić uwagę na różnorodność źródeł światła w poszczególnych pomieszczeniach, aby móc dostosować je do różnych potrzeb i sytuacji. 

Nastrój  i atmosfera

Oświetlenie ma kluczowy wpływ na nastrój i atmosferę w naszym domu. Ciepłe światło tworzy przytulną i relaksującą atmosferę w salonie lub sypialni, podczas gdy jasne światło dodaje energii i ożywia przestrzeń, na przykład w kuchni. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do naszego stylu życia i preferencji estetycznych. 

pexels heyho 7545784

Akcentowanie detali i dekoracji 

Oświetlenie może również pełnić rolę akcentu, podkreślając ważne detale architektoniczne lub dekoracyjne w naszym domu. Zastosowanie kierowanych reflektorów lub świateł punktowych pozwala nam eksponować ulubione elementy wystroju, takie jak obrazy, rzeźby czy kolekcje książek. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu oświetleniu możemy stworzyć wrażenie przestrzeni, która jest nie tylko funkcjonalna, ale także pełna charakteru i osobowości. 

Zintegrowanie z estetyką wnętrza

Kluczowym elementem w planowaniu oświetlenia domowego jest jego zintegrowanie z ogólną estetyką wnętrza. Odpowiednio dobrana lampa czy kinkiet powinna komplementować styl naszych mebli i dekoracji, dodając im dodatkowego uroku i elegancji. Warto również zwrócić uwagę na kolory i materiały użyte w oprawach oświetleniowych, aby harmonijnie współgrały z resztą wystroju pomieszczenia. 

pexels heyho 7511702

Oświetlenie domu to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale także sztuki tworzenia wyjątkowej atmosfery i nastroju. Poprzez odpowiedni dobór i rozmieszczenie świateł możemy stworzyć przestrzeń, która odzwierciedla nasz styl życia i osobowość, zapewniając jednocześnie wygodę i funkcjonalność. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia, aby odkryć te, które najlepiej podkreślają charakter naszego wnętrza i sprawiają, że czujemy się w nim dobrze. W salonie LUXMAN, znajdującym się w Galeria Polskie Meble w Poznaniu znajdziesz szeroką ofertę lamp sufitowych, kinkietów czy lamp dekoracyjnych. Produkty dostępne w tym salonie wykonane są z najwyższej jakości materiałów, dbając o szczegóły i detale.

*artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Polskie Meble

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA