Wrześniowy Poznański prestiż – od Versace’go po najnowsze trendy w designie!

Poznański prestiż Alicja Kulbicka wrzesień 2023|Audi #akcjarestauracja|Wystawa Gianni Versace Stary Browar

We wrześniu Poznań ikonami stoi! Od Versace’go, poprzez ikony designu aż po kultowe modele samochodów! Nie mogło ich zatem zabraknąć także w najnowszym wydaniu Poznańskiego prestiżu. W jesień wchodzimy z przytupem i zapraszamy do lektury.

Najnowsze wydanie otwierają Natalia Kaczmarek i Rafał Kosiński, którzy tworzą jeden z najnowocześniejszych ośrodków doskonalenia techniki jazdy Akademia Kierowcy. Rok 2013 miał być dla Akademii czarnym koniem. Rokiem, w którym nowo wybudowany obiekt szkoleniowy stanie się, zgodnie z mającym wejść w życie prawem, miejscem szkolenia świeżo upieczonych kierowców. Ustawa trafiła do kosza, plan biznesowy wziął w łeb i trzeba było na nowo rozpisać przyszłość Akademii. Jak sobie poradzili i w czym dzisiaj specjalizuje się ich Akademia? O tym opowiedzieli nam w szczerej rozmowie

Natalia Kaczmarek, Rafał Kosiński Akademia Kierowcy fot. Maciej Sznek

Wyobrażam sobie kobietę idącą ulicą w prostej sukience, praktycznie bez makijażu, bardzo wyrafinowaną. Ten obraz przekładam potem na projekt” – tłumaczy. Uważa, że dobry projektant powinien być obyty. „Moda pochodzi z kultury, z wiedzy” – przekonuje. Zapytany o sukces, zamiast o wartości domu mody, który stworzył (ponad 800 milionów dolarów), woli opowiadać o przywileju, jakim było poznanie największych malarzy jego czasów. „Od Rauschenberga do Twombly’ego. Kiedy miałem dwadzieścia jeden lat, spotkałem samego Picassa” – chwali się – koniecznie zajrzyjcie do felietonu Marty Kabsch no i do Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru, gdzie już od 01. września retrospektywna wystawa prac ikony mody i popkultury – Gianniego Versace. Ten prestiżowy projekt jest częścią programu na 20. urodziny poznańskiego centrum – jednej z najbardziej unikalnych galerii handlowych w Polsce. A co można będzie zobaczyć na wystawie? Oryginalne kreacje, ubrania i akcesoria z najsłynniejszych kolekcji. To „must be” na kulturalnej mapie Poznania!

Wystawa Gianni Versace Stary Browar
Gianni Versace Retrospective – Galeria na Dziedzińcu

„Dobry design wzbudza emocje” przekonuje Tomasz Fiedor, właściciel sklepu ze skandynawskim designem DesignforHome. W rozmowie z Poznańskim prestiżem mówi, że nasze domy i mieszkanie stały się na przestrzeni ostatnich lat bardziej designerskie i odpowiada na pytanie, skąd zamiłowanie Polaków do skandynawskiego wzornictwa. Jego ukochana ikona designu? Zapraszamy do lektury!

Tomasz Fiedor DesignforHome
Tomasz Fiedor – DesignforHome

A jeśli już przy designie jesteśmy – rzeźba, nieco zapomniana forma ekspresji artystycznej wraca do łask! Aleksandra Ambrożek, z pracowni architektonicznej Artpin, odkrywa nowe oblicze tej jakże majestatycznej sztuki i udowadnia, że nowoczesna rzeźba, to nie tylko klasyczne posągi, to także abstrakcyjne formy, geometryczne kształty czy interaktywne instalacje. To kategoria sztuki, która ma zdolność do wywoływania emocji i oddziaływania na nasze samopoczucie, ale także nadawania wyrazistej tożsamości miejscu, w którym się znajduje. Koniecznie zerknijcie w ten artykuł!

ARTpin rzeźba
Rzeźba Artpin

Polski Teatr Tańca w Poznaniu w tym roku świętuje 50.urodziny! To najstarszy teatr tańca w Polsce. Upowszechnia on osiągnięcia polskiej sztuk i tańca, reprezentując polską scenę teatralno-taneczną podczas najważniejszych wydarzeń artystycznych i kulturalnych na świecie. Od momentu założenia w 1973 roku przeszedł ewolucję od formy teatru baletowego do współczesnego gatunku teatru tańca. A skoro piękna, okrągła rocznica, to przypomnijmy sobie odrobinę historii teatru i przekonajmy się, co przygotowano dla wszystkich miłośników tańca w trakcie sezonu jubileuszowego – a te informacje zebrała dla Was Zuzanna Kozłowska

Polski Teatr Tańca
Polski Teatr Tańca

Nie zabrakło tez u nas tematów społecznych. Każdego roku we wrześniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych. Nie jest to jeden z najgłośniejszych dni w roku, ale trzeba to zmienić, ponieważ osoby niesłyszące zasługują na naszą uwagę i wsparcie. O doświadczeniach i wyzwaniach osób głuchych opowiada Tamara Adamska, kierowniczka wielkopolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.

Międzynarodowy dzień głuchych
Wielkopolski oddział Polskiego Związku Głuchych

Michał Kaczmarczyk, wybitny młody gitarzysta, założyciel Trio oraz Kaper Quartet, w rozmowie z Magdaleną Ciesielską wspomina swoją drogę muzyczną, mówi, za co kocha jazz, jakie ma plany koncertowe i o co niebawem wzbogaci się rynek muzyczny

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

A wszystkim tym, którym marzy się nowy samochod hybrydowowy polecamy artykuł Mazda CX-60 plug-in hybrid. Z prądem i pod prąd. Ten flagowy SUV od Mazdy reprezentuje wszystko to, co marka wpisała w swoje DNA na przestrzeni ostatnich 100 lat. Od wyjątkowego designu, inspirowanego najlepszym japońskim rzemiosłem, przez innowacyjne technologie skupione na człowieku, po przodujące w skali światowej układy napędowe. A jak jeździ? Przeczytajcie, a najlepiej umówcie się na jazdę próbną w salonie Mazdy, przy ulicy Św. Michała.

Mazda CX-60 hybrid plug-in Poznański prestiż Alicja Kulbicka
Mazda CX-60 plug-in-hybrid

Z kolei dla fanów motoryzacyjnej klasyki – nie lada gratka. Salon Audi Franowo, postanowił kupić i odrestaurować samochód, który zostawił swój ślad na niejednej drodze. Wybór padł na Audi GT Coupe z lat 80. Po trzech latach intensywnej pracy, #akcjarenowacja dobiegła końca i już we wrześniu każdy miłośnik motoryzacyjnych legend, będzie mógł zobaczyć owoce pracy wszystkich tych, którzy pracowali nad odrestaurowaniem tego kultowego modelu. Zapraszamy na Audi GT Coupe Tour, podczas którego samochód ten odwiedzi wszystkie salony Audi PIA Polska, by ostatecznie zostać przekazanym na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zapraszamy w dniach od 01 do 27 września do salonu Audi Franowo, aby dotknąć prawdziwej legendy, historii i grać z WOŚP do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Audi #akcjarestauracja
Audi GT Coupé

To tylko wycinek tego, o czym przeczytacie w najnowszym wydaniu Poznańskiego prestiżu. Jak zawsze stałe rubryki, moda, uroda, film, książka. Wrześniowa oferta kulturalna Poznania jest imponująca, więc warto wyjść z domu i skosztować jesiennych atrakcji w naszym mieście! A w wolnej chwili zatopić się w lekturze Poznańskiego prestiżu!

Słonecznego września!

Alicja Kulbicka
Redaktor naczelna

Link do e-wydania

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Poznański prestiż Alicja Kulbicka wrzesień 2023|Audi #akcjarestauracja|Wystawa Gianni Versace Stary Browar
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA