Wrześniowy Poznański prestiż – od Versace’go po najnowsze trendy w designie!

Poznański prestiż Alicja Kulbicka wrzesień 2023|Audi #akcjarestauracja|Wystawa Gianni Versace Stary Browar

We wrześniu Poznań ikonami stoi! Od Versace’go, poprzez ikony designu aż po kultowe modele samochodów! Nie mogło ich zatem zabraknąć także w najnowszym wydaniu Poznańskiego prestiżu. W jesień wchodzimy z przytupem i zapraszamy do lektury.

Najnowsze wydanie otwierają Natalia Kaczmarek i Rafał Kosiński, którzy tworzą jeden z najnowocześniejszych ośrodków doskonalenia techniki jazdy Akademia Kierowcy. Rok 2013 miał być dla Akademii czarnym koniem. Rokiem, w którym nowo wybudowany obiekt szkoleniowy stanie się, zgodnie z mającym wejść w życie prawem, miejscem szkolenia świeżo upieczonych kierowców. Ustawa trafiła do kosza, plan biznesowy wziął w łeb i trzeba było na nowo rozpisać przyszłość Akademii. Jak sobie poradzili i w czym dzisiaj specjalizuje się ich Akademia? O tym opowiedzieli nam w szczerej rozmowie

Natalia Kaczmarek, Rafał Kosiński Akademia Kierowcy fot. Maciej Sznek

Wyobrażam sobie kobietę idącą ulicą w prostej sukience, praktycznie bez makijażu, bardzo wyrafinowaną. Ten obraz przekładam potem na projekt” – tłumaczy. Uważa, że dobry projektant powinien być obyty. „Moda pochodzi z kultury, z wiedzy” – przekonuje. Zapytany o sukces, zamiast o wartości domu mody, który stworzył (ponad 800 milionów dolarów), woli opowiadać o przywileju, jakim było poznanie największych malarzy jego czasów. „Od Rauschenberga do Twombly’ego. Kiedy miałem dwadzieścia jeden lat, spotkałem samego Picassa” – chwali się – koniecznie zajrzyjcie do felietonu Marty Kabsch no i do Galerii na Dziedzińcu Starego Browaru, gdzie już od 01. września retrospektywna wystawa prac ikony mody i popkultury – Gianniego Versace. Ten prestiżowy projekt jest częścią programu na 20. urodziny poznańskiego centrum – jednej z najbardziej unikalnych galerii handlowych w Polsce. A co można będzie zobaczyć na wystawie? Oryginalne kreacje, ubrania i akcesoria z najsłynniejszych kolekcji. To „must be” na kulturalnej mapie Poznania!

Wystawa Gianni Versace Stary Browar
Gianni Versace Retrospective – Galeria na Dziedzińcu

„Dobry design wzbudza emocje” przekonuje Tomasz Fiedor, właściciel sklepu ze skandynawskim designem DesignforHome. W rozmowie z Poznańskim prestiżem mówi, że nasze domy i mieszkanie stały się na przestrzeni ostatnich lat bardziej designerskie i odpowiada na pytanie, skąd zamiłowanie Polaków do skandynawskiego wzornictwa. Jego ukochana ikona designu? Zapraszamy do lektury!

Tomasz Fiedor DesignforHome
Tomasz Fiedor – DesignforHome

A jeśli już przy designie jesteśmy – rzeźba, nieco zapomniana forma ekspresji artystycznej wraca do łask! Aleksandra Ambrożek, z pracowni architektonicznej Artpin, odkrywa nowe oblicze tej jakże majestatycznej sztuki i udowadnia, że nowoczesna rzeźba, to nie tylko klasyczne posągi, to także abstrakcyjne formy, geometryczne kształty czy interaktywne instalacje. To kategoria sztuki, która ma zdolność do wywoływania emocji i oddziaływania na nasze samopoczucie, ale także nadawania wyrazistej tożsamości miejscu, w którym się znajduje. Koniecznie zerknijcie w ten artykuł!

ARTpin rzeźba
Rzeźba Artpin

Polski Teatr Tańca w Poznaniu w tym roku świętuje 50.urodziny! To najstarszy teatr tańca w Polsce. Upowszechnia on osiągnięcia polskiej sztuk i tańca, reprezentując polską scenę teatralno-taneczną podczas najważniejszych wydarzeń artystycznych i kulturalnych na świecie. Od momentu założenia w 1973 roku przeszedł ewolucję od formy teatru baletowego do współczesnego gatunku teatru tańca. A skoro piękna, okrągła rocznica, to przypomnijmy sobie odrobinę historii teatru i przekonajmy się, co przygotowano dla wszystkich miłośników tańca w trakcie sezonu jubileuszowego – a te informacje zebrała dla Was Zuzanna Kozłowska

Polski Teatr Tańca
Polski Teatr Tańca

Nie zabrakło tez u nas tematów społecznych. Każdego roku we wrześniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Głuchych. Nie jest to jeden z najgłośniejszych dni w roku, ale trzeba to zmienić, ponieważ osoby niesłyszące zasługują na naszą uwagę i wsparcie. O doświadczeniach i wyzwaniach osób głuchych opowiada Tamara Adamska, kierowniczka wielkopolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych.

Międzynarodowy dzień głuchych
Wielkopolski oddział Polskiego Związku Głuchych

Michał Kaczmarczyk, wybitny młody gitarzysta, założyciel Trio oraz Kaper Quartet, w rozmowie z Magdaleną Ciesielską wspomina swoją drogę muzyczną, mówi, za co kocha jazz, jakie ma plany koncertowe i o co niebawem wzbogaci się rynek muzyczny

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

A wszystkim tym, którym marzy się nowy samochod hybrydowowy polecamy artykuł Mazda CX-60 plug-in hybrid. Z prądem i pod prąd. Ten flagowy SUV od Mazdy reprezentuje wszystko to, co marka wpisała w swoje DNA na przestrzeni ostatnich 100 lat. Od wyjątkowego designu, inspirowanego najlepszym japońskim rzemiosłem, przez innowacyjne technologie skupione na człowieku, po przodujące w skali światowej układy napędowe. A jak jeździ? Przeczytajcie, a najlepiej umówcie się na jazdę próbną w salonie Mazdy, przy ulicy Św. Michała.

Mazda CX-60 hybrid plug-in Poznański prestiż Alicja Kulbicka
Mazda CX-60 plug-in-hybrid

Z kolei dla fanów motoryzacyjnej klasyki – nie lada gratka. Salon Audi Franowo, postanowił kupić i odrestaurować samochód, który zostawił swój ślad na niejednej drodze. Wybór padł na Audi GT Coupe z lat 80. Po trzech latach intensywnej pracy, #akcjarenowacja dobiegła końca i już we wrześniu każdy miłośnik motoryzacyjnych legend, będzie mógł zobaczyć owoce pracy wszystkich tych, którzy pracowali nad odrestaurowaniem tego kultowego modelu. Zapraszamy na Audi GT Coupe Tour, podczas którego samochód ten odwiedzi wszystkie salony Audi PIA Polska, by ostatecznie zostać przekazanym na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Zapraszamy w dniach od 01 do 27 września do salonu Audi Franowo, aby dotknąć prawdziwej legendy, historii i grać z WOŚP do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Audi #akcjarestauracja
Audi GT Coupé

To tylko wycinek tego, o czym przeczytacie w najnowszym wydaniu Poznańskiego prestiżu. Jak zawsze stałe rubryki, moda, uroda, film, książka. Wrześniowa oferta kulturalna Poznania jest imponująca, więc warto wyjść z domu i skosztować jesiennych atrakcji w naszym mieście! A w wolnej chwili zatopić się w lekturze Poznańskiego prestiżu!

Słonecznego września!

Alicja Kulbicka
Redaktor naczelna

Link do e-wydania

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Poznański prestiż Alicja Kulbicka wrzesień 2023|Audi #akcjarestauracja|Wystawa Gianni Versace Stary Browar
REKLAMA
REKLAMA

Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia

Poznańska Wystawa Fotograficzna

26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.

Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie

Empatyczne kadry

Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.

Nominowane prace:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Wystawa w Starym Browarze

Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.

Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa

Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze

Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Wstęp wolny

Program Weekendu z PNF

piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00

– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.

– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami

– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem

sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00

– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)

– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko

– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim

Więcej informacji znajdzisz TUTAJ i TUTAJ

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar, Radio Poznań, Kwartalnik Fotografia

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Poznańska Wystawa Fotograficzna
REKLAMA
REKLAMA