Egzamin ósmoklasisty to zazwyczaj pierwsze zderzenie ucznia z prawdziwym stresem, którego w dorosłym życiu nie będzie brakować. Co może rodzic w tej sytuacji? Jakie wsparcie może dać swojemu dziecku w przygotowaniach do egzaminu ósmoklasisty?
W przypadku każdego testu czy egzaminu pojawia się dużo emocji. A kiedy do tego dochodzi nowy egzamin, tak jak to jest w przypadku egzaminu ósmoklasisty, jest jeszcze trudniej. Jeśli Twoje dziecko pewnie już w siódmej klasie słyszało sporo na temat tego testu, jego trudności i małej liczby miejsc w szkołach średnich. To nie jest łatwa sytuacja dla dzieci. To, co słyszą w szkole, w radiu i wśród rówieśników tylko zwiększą ich lęk i obawy, czy oby na pewno dadzą sobie radę
Przed rodzicem trudny czas wspierania dziecka na ostatnim etapie edukacji w szkole podstawowej. Zbliża się egzamin klas ósmych, który związany jest z ogromnym stresem, ale także oczekiwaniami dotyczącymi jego wyników.
Autorskie Liceum Navigo opracowało specjalnie dla rodziców ósmoklasistów spotkanie z ekspertem, który odpowie na szereg pytań związanych z tym okresem:
– Jak wspierać dziecko w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty?
– Jak sprawdzić, co potrafi i wybrać, na czym się skoncentrować?
– Jak pomóc dziecku merytorycznie – praca własna, korepetycje?
– Jak pomóc uzyskać odpowiedni poziom motywacji?
– Jaka powinna być rola rodzica w ostatnich tygodniach przed egzaminem?
14 grudnia o godz. 18.00 zapraszamy serdecznie na spotkanie online, które poprowadzi dr Łukasz Srokowski. Spotkanie odbędzie w czasie rzeczywistym, będzie więc można zadawać pytania i komentować.
Spotkanie potrwa ok. 1,5 godziny.
Jeśli chcesz wziąć udział w webinarze wypełnij formularz rejestracji – na podany adres e-mail zostanie wysłany link do webinaru.
Sukienka od influencerki? Wyprzedaż szaf poznanianek 26 kwietnia w Starym Browarze
24 kwietnia, 2025
Artykuł przeczytasz w: 2 min.
W sobotę, 26 kwietnia Stary Browar organizuje wydarzenie dla amatorek zakupów z drugiej ręki. W godzinach 12:00-18:00 na Szachownicy w Pasażu odbędzie się Wyprzedaż Szaf Poznanianek – cykliczna akcja, podczas której influencerki wystawiają na sprzedaż ubrania i akcesoria w znakomitej kondycji.
Jedwabne koszule, skórzane oficerki, lniane marynarki, bluzki w stylu scandi girls, modne modele sneakersów, torebki w idealnym stanie – to tylko kilka z perełek, jakie uczestniczki przygotowały na sprzedaż na sobotnie wydarzenie w Starym Browarze. Za koncepcją sezonowych wyprzedaży szaf influencerek w poznańskim centrum stoi stylistka Ula Łaszyńska (@ula_lasz). Dla klientek to okazja, żeby upolować rzeczy dobrej jakości w przystępnych cenach, ale też poznać na żywo dziewczyny, które obserwują na co dzień na Instagramie.
Modowy win-win
Do zakupów używanej odzieży i dodatków motywuje dobra cena, ale też unikalność i jakość.
– Dawanie ubraniom drugiego życia jest modne – mówi Marta Kabsch ze Starego Browaru. – Podczas Wyprzedaży szaf poznanianek można upolować markową torebkę za ⅓ oryginalnej ceny, wełniany płaszcz, który posłuży długie lata, albo niedostępne już perełki niszowych producentów. Na wieszakach naszych uczestniczek znajdziecie odzież i dodatki w doskonałym stanie – zachęca. Wyprzedaż rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Pozwól sobie na chwilę uwagi. Sięgnij po kwietniowy Poznański Prestiż
1 kwietnia, 2025
Artykuł przeczytasz w: 4 min.
Dni stają się dłuższe, kolory wracają na ulice, a my częściej zadajemy sobie pytania o to, co naprawdę ważne. W kwietniowym wydaniu „Poznańskiego Prestiżu” przyglądamy się pięknu w różnych jego odsłonach – tej zmysłowej, estetycznej, ale też tej głębokiej, odpowiedzialnej, zakorzenionej w wartościach. Rozmawiamy o autentyczności, dojrzałości, dziedzictwie i relacjach, które mają znaczenie. W świecie filtrów i pozorów szukamy tego, co szczere. Bo wiosna to dobry moment, by spojrzeć uważniej – na siebie, na innych, na rzeczywistość.
tekst: Alicja Kulbicka
Na okładce – zespół Kliniki Młodość, a w środku rozmowa z kobietą, która nie wierzy w cudowne filtry z Instagrama, za to bezgranicznie ufa nauce, diagnostyce i uważności w kontakcie z pacjentem. Dr n. med. Marta Bogusz, założycielka Kliniki Młodość i organizatorka konferencji Trendy w estetyce 2025, opowiada o mądrej stronie piękna – tej, która nie obiecuje szybkich efektów, ale stawia na bezpieczeństwo, wiedzę i relacje.
Zespół Kliniki Młodość | zdjęcie: Łukasz Filipowski
Rok 2025 to również czas jubileuszu jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w regionie. Fundacja Zakłady Kórnickie świętuje stulecie działalności i nie tylko upamiętnia swoich założycieli, ale też realizuje projekty o ogólnopolskim zasięgu. O jubileuszowych wydarzeniach, planach i misji Fundacji opowiada jej prezes, dr Dariusz Grzybek.
dr Dariusz Grzybek | Fundacja Zakłady Kórnickie
Z Kajetanem Vincentem Nawrockim, założycielem butikowej agencji JUICY EVENTS, rozmawiamy o dorastaniu w biznesie, redefinicji sukcesu i osobistej przemianie, która zmienia nie tylko sposób działania, ale i patrzenia na świat.
Kajetan Vincent Nawrocki
Czy porzucimy garnitury na rzecz zwiewnych sukienek? To pytanie zadaje Ania Śmiechowska, przyglądając się wiosennym trendom. A my zaglądamy do butików w Browarze, gdzie moda budzi się na nowo – z lekkością, kobiecością i odrobiną romantyzmu. Eklektyczne inspiracje, świeża paleta kolorów, szlachetne materiały – wszystko po to, by w nowym sezonie wyrażać siebie swobodniej, z większą odwagą i nutą fantazji.
A jeśli mowa o modzie, nie możemy zapomnieć o okularach. Francuska marka John Dalia to połączenie elegancji, perfekcyjnego rzemiosła i wyrazistego designu. Jej wyłącznym ambasadorem w Poznaniu jest butik Mooj Optyk – miejsce, w którym oprawki stają się manifestem stylu. O współpracy z marką haute couture, znaczeniu relacji i emocjach zaklętych w designie opowiada Magda Jurga.
A jeśli masz dosyć miasta… …pojedź do lasu. Na przykład do Starego Osieczna, gdzie wśród drzew i ciszy, z dala od zgiełku, powstała Dacza Puchacza – glampingowe miejsce stworzone z myślą o tych, którzy chcą odpocząć blisko natury, ale bez kompromisów. O inspiracjach, wilgotnym powietrzu i sile prostoty opowiada jej twórca – Marek Lewandowski.
Dacza Puchacza | zdjęcie: Dariusz Jarząbek
A czy wiesz, że… Międzynarodowy Dzień Wolnej Prasy przypada 20 kwietnia? To dobry moment, by spojrzeć wstecz i zapytać: jak wyglądała droga do niezależnych mediów w Polsce? Poznań odegrał w tej historii szczególną rolę. Od „Dziennika Poznańskiego” Hipolita Cegielskiego po podziemne wydawnictwa w PRL – to miasto zawsze mówiło własnym głosem. I nie przestaje.
To nie wszystko, co przygotowaliśmy dla Was w tym wydaniu. Klaudyna Andrzejewska przygląda się wiosennemu odrodzeniu sztuki w Poznaniu, projektant mody Robert Karger przekonuje, że mężczyźni potrzebują wsparcia… innych mężczyzn, a mecenas Iwona Sepioło mówi, co grozi za niepłacenie alimentów i od czego zależy ich wysokość.
Wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym w Poznaniu
Zaparz herbatę, znajdź chwilę dla siebie i zanurz się w wiosenne wydanie „Poznańskiego Prestiżu”. Bo dobre historie zasługują na uwagę – tak samo jak ludzie, którzy je tworzą.
Święto designu w Poznaniu! Targi Rzeczy Ładnych już w ten weekend. Ceramika! Meble! Plakaty! 310 wystawców oraz wystawy legend! Zapraszamy na TRŁ POZNAŃ!
21 marca, 2025
Artykuł przeczytasz w: 9 min.
Największe targi designu w Polsce wracają do Poznania i już w ten weekend zamienią MTP w tętniące życiem centrum kreatywności. 310 wystawców z całego kraju, 10 stref tematycznych, wystawa TRŁ SYMBOLE DESIGNU: KAROL ŚLIWKA oraz wystawa ZIETA ILUSTROWANY. Poznaniacy zdecydowanie kochają polski design – poprzednią edycję wydarzenia odwiedziło aż 16 tys. gości! Zapowiada się powtórka i jeden z najładniejszych weekendów w tym roku.
zdjęcia: materiały własne TRŁ
“To największa edycja Targów Rzeczy Ładnych w tym roku. Po raz trzeci mamy przyjemność zaprosić poznaniaków na święto designu, kreatywności, polskich marek i twórców. Tysiące ładnych rzeczy, morze inspiracji i zakupy, jakich nie można zrobić w żadnych sklepach a także wystawy ikon polskiego designu – TRŁ to obowiązkowy przystanek dla wszystkich, którzy kochają ładne wnętrza, oryginalne przedmioty i cenią jakość życia” – mówią Ajka Mroczkowska, Ania Pruszyńska i Paweł Stremski, organizatorzy Targów Rzeczy Ładnych. “Jeśli byliście już na TRŁ POZNAŃ! to znacie ten fantastyczny klimat. Jeśli planujecie odwiedzić nas po raz pierwszy, obiecujemy nie zawieść. Kochamy polski design i kochamy robić Targi Rzeczy Ładnych w Poznaniu! – dodają.
Targi Rzeczy Ładnych to największe w Polsce targi niezależnego designu, które od 12 lat zmieniają Polskę na nieco ładniejszą i podbijają serca miłośniczek i miłośników dobrego wzornictwa, projektowania, ilustracji, wystroju wnętrz i tych wszystkich, którzy po prostu lubią ładne rzeczy. TRŁ to staranna selekcja najciekawszych marek – wiele z nich zdobywa nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach designu. Ale Targi Rzeczy Ładnych to nie tylko zakupy i inspiracje, ale przede wszystkim niesamowity klimat i energia, dla których TRŁ odwiedza wielotysięczna publiczność i z powodu których wydarzenie doczekało się statusu kultowego.
310 wystawców i 10 stref! Wspaniała CERAMIKA, oryginalne PLAKATY, butikowe MEBLE i LAMPY i AKCESORIA – ze znakiem jakości TRŁ!
Trzecia edycja TRŁ POZNAŃ! zachwyci wystawcami z całej Polski, których często nie można spotkać na żadnych innych wydarzeniach. W sumie na TRŁ POZNAŃ! znajdziemy aż 310 firm i twórców z 10 obszarów tematycznych. Oprócz MEBLI, LAMP, PLAKATÓW i CERAMIKI w Pawilonie 3 MTP zobaczycie: TEKSTYLIA, KWIATY I ROŚLINNE AKCESORIA, PRODUKTY WELLNESS, EKO KOSMETYKI, BIŻUTERIĘ i PRODUKTY DLA DZIECI oraz rozchwytywaną strefę DELI z delikatesowymi i rzemieślniczymi przetworami i alkoholami.
Imponująco zapowiada się ogromna strefa z PLAKATAMI I ILUSTRACJAMI – tylu fantastycznych artystów nie było w Poznaniu jeszcze nigdy. A wśród wystawców gwiazdy, takie jak: nagradzany na całym świecie BARTOSZ KOSOWSKI (tak, będzie słynna “Lolita”!), mega utalentowani ADA ZIELIŃSKA i PATRYK HARDZIEJ, znakomity PRZEMEK SOKOŁOWSKI, debiutująca na TRŁ PAULINA KRYNICKA oraz ulubieńcy publiczności – PAWEŁ SZLOTAWA, ANDY LODZIŃSKI, RAFAŁ KWICZOR czy PAULA DUDEK. Fani architektury będą zachwyceni plakatami ADAMA KOSIKA i KONRADA KUNCA, a miłośników memów i rysunkowych komentarzy uszczęśliwią stosika rozchwytywanych w internecie SMUTNYCH HISTORII i POTATO FACE STORIES. To wyjątkowa okazja poznać ich na żywo. Poza plakatami na TRŁ znajdziecie też oryginalne notesy PAPIER PLUS DRUK, autorskie papeterie od PAPEAR i dziesiątki stoisk z pocztówkami, kolażami i autorskimi koszulkami. Papierniczy raj!
Strefa CERAMIKA I SZKŁO to duma TRŁ. Równie ogromna, co różnorodna i pełna najlepszych twórców i pracowni. To ponad 50 fantastycznych stoisk, a wśród nich m.in. jedna z najbardziej pożądanych ceramicznych młodych marek w Polsce, instagramowy fenomen, czyli TRZASK CERAMICS! Ich kolorowa ceramika znika na TRŁ bardzo szybko! Atrakcją będzie fantastyczny ceramiczny debiut KRUSZ CERAMIKA z Krakowa oraz wrocławska legendarna marka ENDE CERAMICS, która pokaże m.in ręcznie malowane kubki z rysunkami GOSI HERBY. Po raz pierwszy w Poznaniu pokaże się też najlepszy debiut ubiegłego roku na TRŁ, czyli marka GROOVI, której ceramika przełamuje konwencje i jest wizualną petardą. Nie przegapcie też zjawiskowych ceramicznych rzeźb DSARTE DOROTY STAROSTY. Ciągnąca się przez halę aleja ceramiki zadowoli fanki i fanów każdego stylu – będzie minimalistycznie i ozdobnie, kolorowo i oszczędnie, nowocześnie i klasycznie. Będzie też znakomite szkło – wspaniale zapowiada się stoisko UWAGA SZKŁO I CERAMIKA, na którym znajdziecie znakomite projekty młodych polskich twórczyń i twórców.
Targi Rzeczy Ładnych to także MEBLE, LAMPY i dekoracyjne AKCESORIA od butikowych polskich marek. Świetnie zapowiadają się stoiska firm takich jak poznańskie MIUFORM, których kanapy na pewno zachęcą do testowania, PASTFORM FURNITURE, czy UNIKAT STUDIO. Meble zaprojektowane przez legendarnego RAJMUNDA TEOFILA HAŁASA zobaczycie na stoisku marki SCANDICSOFA, a oświetlenie i wnętrzarskie akcesoria pokaże debiutująca na TRŁ marka RL DESIGN. Nie zabraknie też nowoczesnych projektów tworzonych w technologii druku 3D – zachwyci Was nowa kolekcja kolorowych wazonów GIBKI.DESIGN, lampy od YAM YEST DESIGN czy fantastyczne domowe akcesoria marki FOPPA, dla której będzie to poznański debiut. Świetnie zapowiadają się radosne dodatki do wnętrz marki STADO, drewniane akcesoria SHAPEWOOD, piny MARCELINY JARNUSZKIEWICZ, czy najnowsze kolekcje pledów i kocy od PANAMA STUDIO i SZMAT SKŁAD.
Atrakcją tej edycji Targów Rzeczy Ładnych będzie stoisko marki YAMANN.PL, na którym będzie można poczuć się jak w muzealnych sklepach nowojorskiego MoMA, londyńskiej Tate Modern, czy paryskiego Centrum Pompidou. We wszystkich tych miejscach można znaleźć produkty marek, które zagoszczą w ten weekend na TRŁ, m.in. notatniki NUUNA z Frankfurtu, artystyczne torby LOQI, szaloną ceramikę z barcelońskiego studia DOIY DESIGN, czy rozchwytywane parasolki o kaczych główkach ORIGINAL DUCKHEAD. A do tego kubki i breloki uwielbianej marki LEGO! Taką selekcję i takie marki znajdziecie tylko w ten weekend i tylko na Targach Rzeczy Ładnych.
“THE BEST OF POZNAŃ!”, czyli wyjątkowi lokalni twórcy
TRŁ to święto nie tylko polskiego, ale też poznańskiego designu. Na targach pojawi się znakomita reprezentacja lokalnych projektantów, twórców i marek. Wśród nich będą błyszczeć świetne ilustratorki i artystki, takie jak ADA JARZĘBOWSKA i JUSTYNA ŚMIDOWICZ, fantastyczne lokalne kwiaciarnie KWIATY&MIUT i WYKWITNIE zadbają o najpiękniejsze kwiaty i akcesoria, niezwykłą sztukę kaligrafii zobaczycie na stoisku HELLO CALLIGRAPHY, autorską ceramikę pokażą znane w całej Polsce studio HADAKI oraz jeżycka pracownia UCH STUDIO. Fantastyczne akcesoria z drewna znajdziecie na stoisku marki SHAPEWOOD, a u STOLARNI DĘBORZYCE kupicie znakomitej jakości ręcznie toczone drewniane misy. O lokalne akcenty zadbają też FIFNE KLUNKRY – kopalnia poznańskich motywów i lokalnych odniesień. A wisienką na targowym torcie będzie poznańska księgarnia BOOKAREST, która specjalnie na te dwa dni przeniesie się do hali TRŁ i zaprezentuje selekcję wyjątkowych książek o sztuce, designie i architekturze. A to tylko próbka lokalnych twórców, których spotkacie w MTP 22-23 marca.
Wystawy: TRŁ SYMBOLE DESIGNU: KAROL ŚLIWKA oraz ZIETA ILUSTROWANY
Targi Rzeczy Ładnych to nie tylko zakupy, ale też wystawy i inspiracje. W Poznaniu organizatorzy przygotowali aż dwa wydarzenia specjalne. Pierwsze z nich to wystawa TRŁ SYMBOLE DESIGNU: KAROL ŚLIWKA, prezentująca dorobek jednej z największych legend polskiego projektowania. Logotypy Karola Śliwki otaczają nas wszędzie – to on stworzył słynną skarbonkę PKO, logo wytwórni POLSKIE NAGRANIA, czy opakowania kultowych kosmetyków WARS z czasów PRL. Na wystawie będzie można zobaczyć oryginalne plakaty, ilustracje, opakowania i szkice z archiwum artysty. Kuratorem wystawy jest Patryk Hardziej, który także będzie obecny na Targach Rzeczy Ładnych.
Na TRŁ POZNAŃ! zostanie też zaprezentowana wystawa ZIETA ILUSTROWANY, która składa się z ilustracji stworzonych przez wybitnych polskich ilustratorów i ilustratorki – m.in. Edgara Bąka, Katarzynę Bogucką, Malwinę Hajduk, czy Adę Jarzębowską. Ich prace inspirowane są unikalnymi w skali światowej obiektami i meblami stworzonymi przez Oskara Ziętę – jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich projektantów na świecie. Jego fantastyczne przedmioty wyrabiane unikalną techniką z dmuchanej stali, w tym słynny taboret PLOPP, to klasyka współczesnego designu. Ten i inne spektakularne przedmioty – m.in. ULTRALEGGERA – najlżejsze krzesło na świecie – można będzie także zobaczyć na żywo podczas wystawy.
To wszystko już w sobotę i niedzielę 22-23 marca w Pawilonie 3 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Targi otwierają się w sobotę punktualnie o godz. 11.00. Bilety na wydarzenie można kupić online na Ebilet.pl lub w kasach przed wejściem. Bilety są jednodniowe i umożliwiają wielokrotne wejście i wyjście na teren targów. Dzieci do lat 12 zapraszamy bezpłatnie. Świętujcie z nami polski design! Zapraszamy całymi rodzinami! Niech to będzie najładniejszy weekend tej wiosny w Poznaniu!
Targi Rzeczy Ładnych to największe targi niezależnego designu w Polsce. Od 12 lat impreza promuje i przyciąga najlepsze marki, projektantów i ilustratorów, a każdą edycję odwiedza 10-15 tysięcy osób. Targi Rzeczy Ładnych to wyjątkowa selekcja polskich marek i przegląd najnowszych trendów. Podczas wydarzeń odbywają się liczne wystawy, spotkania i projekty specjalne.
7 marca 2025 roku Victoria’s Secret, wiodący detaliczny sprzedawca bielizny i produktów kosmetycznych, w tym nowoczesnych kolekcji inspirowanych modą, ekskluzywnych zapachów, produktów do pielęgnacji ciała i odzieży domowej, otworzyła w Poznaniu, swój najnowszy sklep w Polsce.
Zlokalizowany w popularnej destynacji zakupowej stolicy Wielkopolski, Posnanii, sklep oferuje innowacyjnie zaprojektowany koncept oraz intuicyjną nawigację, dzięki którym klienci mogą cieszyć się sprawnymi i przyjemnymi zakupami.
W ofercie sklepu znajdują się kultowe biustonosze, majtki oraz piżamy Victoria’s Secret w różnorodnych kolekcjach. Klienci mogą również wybierać spośród szerokiej gamy kosmetyków marki, w tym popularnych zapachów, mgiełek oraz perfum, takich jak bestsellerowa woda perfumowana Bombshell – kompozycja otwierająca się iskrzącą nutą brazylijskiej purpurowej marakui, z kremową słodyczą madagaskarskiej waniliowej orchidei oraz sercem w postaci charakterystycznego dla tej linii zapachu piwonii.
W nowym sklepie dostępne będą także bezpłatne, indywidualne konsultacje brafitterskie. Usługa dopasowania biustonoszy jest darmowa i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.
Lokalizacja: Posnania, ul. Pleszewska 1, Poznań, Polska
Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela 10:00 – 22:00
Victoria’s Secret & Co. (NYSE: VSCO) to marka specjalizująca się w inspirowanych modą nowoczesnych kolekcjach bielizny, w tym kultowych biustonoszach, majtkach, piżamach, odzieży sportowej i strojach kąpielowych, a także docenianych i nagradzanych perfumach oraz produktach do pielęgnacji ciała.
VS&Co to wiodące marki: Victoria’s Secret, Victoria’s Secret PINK oraz Adore Me – zaawansowana technologicznie, skoncentrowana na cyfrowych rozwiązaniach, innowacyjna marka bieliźniana, oferująca produkty dla kobiet w szerokiej gamie rozmiarów, dostosowane do różnych etapów życia i dostępne na każdą kieszeń.
Więcej niż forma – o wnętrzach, biznesie i relacjach, które mają znaczenie. Marcowy Poznański prestiż już dostępny!
5 marca, 2025
Artykuł przeczytasz w: 4 min.
Wiosna to czas odświeżenia – nowej energii, nowych pomysłów i świeżego spojrzenia na rzeczywistość. W tym numerze przyglądamy się luksusowi, ale nie w jego stereotypowym, powierzchownym wydaniu. Luksus, o którym piszemy, to coś znacznie więcej niż jego materialna odsłona – to jakość, autentyczność i harmonia, zarówno w biznesie, jak i w codziennym życiu.
Właśnie dlatego na okładce tego numeru pojawia się Łukasz Nowak, twórca Kliniki Wnętrz, który projektowanie postrzega jako „spacer równoległy” z klientem. Nie podąża za trendami, nie kopiuje gotowych rozwiązań – tworzy wnętrza, które mają znaczenie. Przestrzenie, w których człowiek czuje się sobą. Czym jest prawdziwa jakość we wnętrzach? Co sprawia, że dom staje się azylem? I dlaczego minimalizm jest często bardziej luksusowy niż przesyt? O tym wszystkim rozmawiamy z projektantem, który zamiast dekorować, buduje atmosferę.
Również w biznesie liczy się autentyczność i relacje – doskonale wie o tym Katarzyna Jakubowska, dyrektor Wielkopolskiej Loży BCC. W rozmowie z nami opowiada, dlaczego prawdziwy networking to nie szybkie uściski dłoni i wymiana wizytówek, ale umiejętność budowania wartościowych, długofalowych relacji, które owocują latami.
Katarzyna Jakubowska, Dyrektor Wielkopolskiej Loży BCC | fot. Katarzyna Sierszeńska
W tym numerze zaglądamy też do świata innowacji – firma Lafrentz świętuje 30 lat działalności, pokazując, że w branży budowlanej nie ma miejsca na kompromisy, jeśli chodzi o jakość.
Jubileuszowe spotkanie Lafrentz Polska
Czy biuro może być lepsze niż domowy azyl? O tym przekonuje nas Ewelina Kałużna, prezes zarządu Business Link, która opowiada, jak nowoczesne przestrzenie do pracy mogą zwiększać komfort, kreatywność i efektywność. Czy praca w modelu hybrydowym rzeczywiście zmienia nasze podejście do biur?
Ewelina Kałużna | Prezes Zarządu Business Link
A jeśli luksus rozumiemy jako wygodę i bezpieczeństwo, to nie można pominąć samochodów użytkowych. Toyota Professional Bońkowscy od lat dostarcza rozwiązania, które ułatwiają codzienną pracę przedsiębiorców. W rozmowie z Dominiką i Darkiem Bońkowskimi sprawdzamy, jak wygląda współczesna motoryzacja dla biznesu i co nowego oferuje Toyota w segmencie aut dostawczych.
fot. Maciej Sznek, Escargofoto
Sportowa wygoda zarezerwowana wyłącznie na siłownię? Oczywiście, że nie! Dziś dresy, sneakersy i sportowe kroje przenikają do codziennych stylizacji, udowadniając, że komfort i moda mogą iść w parze. Czy faktycznie można wyglądać stylowo i czuć się swobodnie jednocześnie? Sprawdzamy wspólnie ze Starym Browarem, jak marki reinterpretują sportowy luz w kolekcjach na nadchodzący sezon.
fot. Stary Browar
A jeśli szukacie inspiracji nie tylko w biznesie, ale i w kulturze, koniecznie przeczytajcie tekst Radka Tomasika. Udowadnia on, że dobre kino może być najlepszym nauczycielem przedsiębiorczości. Jakie filmowe historie kryją w sobie lekcje o strategii, rywalizacji i sukcesie? Czy można nauczyć się więcej z klasyków Hollywood niż z niejednej książki biznesowej?
fot. Adobe Stock
Nie zabraknie też tematów związanych z relacjami i dobrym samopoczuciem. Magdalena Świderska, seksuolożka i założycielka AMORI Centrum Seksuologii Pozytywnej, analizuje, jak intymność wpływa na nasze poczucie szczęścia i dlaczego wciąż tak rzadko o niej mówimy.
To wydanie „Poznańskiego prestiżu” to zaproszenie do świata świadomych wyborów – w biznesie, designie, stylu życia i relacjach. Zachęcamy, by otaczać się tym, co wartościowe, stawiać na jakość zamiast ilości, na relacje zamiast powierzchownych znajomości. By wybierać wnętrza, które opowiadają historie, zamiast tych, które tylko dobrze wyglądają. Bo prawdziwy luksus nie tkwi w logotypach, lecz w treści, znaczeniu i autentyczności.
Bo fajnie być kobietą ! – warsztaty z okazji Dnia Kobiet
3 marca, 2025
Artykuł przeczytasz w: 2 min.
Dzień Kobiet to doskonała okazja, aby zatrzymać się na chwilę, spojrzeć na siebie z czułością i odkryć swój unikalny styl. Warsztaty z Anią Śmiechowską, stylistką mody to nie tylko modowe wskazówki, ale także inspirująca podróż do samoakceptacji i pewności siebie.
Czas trwania: około 3 godziny
Dla kogo: dla kobiet pragnących lepiej zrozumieć siebie, swój styl i podkreślić swoją wyjątkowość
Program warsztatów:
Wprowadzenie: Twoje piękno zaczyna się od samoakceptacji (30 min)
✔ Krótka inspirująca rozmowa o akceptacji siebie i docenianiu własnego piękna
✔ Jak moda może być narzędziem do wyrażania siebie!
✔ Ćwiczenie: “Co w sobie lubię?” – budowanie pozytywnego spojrzenia na swój wizerunek
Odkryj swój typ sylwetki i kolory, które Ci służą (45 min)
✔ Analiza sylwetek – jak podkreślić atuty i czuć się dobrze w swoim ciele
✔ Kolory, które dodają energii i podkreślają urodę
✔ Mit idealnej figury – każda z nas jest wyjątkowa!
Styl jako narzędzie pewności siebie (45 min)
✔ Jak tworzyć stylizacje, które dodają pewności siebie?
✔ Jak znaleźć swój indywidualny styl i nie ulegać presji trendów?
✔ Praktyczne wskazówki: jak ubierać się z lekkością i czuć się dobrze w każdej sytuacji
Sztuka dodatków – małe zmiany, wielki efekt (30 min)
✔ Jak dodatki mogą odmienić każdą stylizację i podkreślić osobowość?
✔ Praktyczne wskazówki dotyczące biżuterii, butów, torebek i innych detali
Podsumowanie i rozmowa przy kawie (30 min)
✔ Indywidualne pytania i mini-konsultacje
✔ Ćwiczenie końcowe: “Mój styl to ja – jak chcę się czuć i wyglądać każdego dnia”
✔ Upominek dla uczestniczek – inspiracyjna karta z podsumowaniem warsztatów
Cena warsztatów wraz z kolacją: 249 zł
Na zakończenie : Kolacja pełna smaku w restauracji Lumiere
Znani kucharze i kulinarni influencerzy będą gośćmi Food Hallu Stary Browar. W programie rozmowa z Rozkosznym
24 lutego, 2025
Artykuł przeczytasz w: 6 min.
Michał Korkosz, autor bloga rozkoszny.pl i bestsellerowych książek kucharskich, Grzegorz Łapanowski, kucharz znany z programów „Top Chef” i „Jedzenie ma Znaczenie” oraz Jagna Niedzielska, bohaterka „Azja Express” i promotorka gotowanie bez resztek, będą jednymi z gości Parapetówki Food Hallu Stary Browar, która odbędzie się w czwartek, 27 lutego 2025 roku. Rozmowy z szefami kuchni i kulinarnymi influencerami poprowadzi Orson Hejnowicz. Podczas wydarzenia będzie można za darmo spróbować dań z lokali działających w nowej strefie gastronomicznej w Starym Browarze. Wstęp na Parapetówkę jest bezpłatny.
Food Hall Stary Browar to nowy punkt na kulinarnej mapie Poznania. W strefie w Pasażu na poziomie +2 pod jednym dachem działają lokale specjalizujące się w kuchniach z różnych zakątków świata. Podczas oficjalnego otwarcia Food Hallu 27 lutego będzie można wziąć udział w bezpłatnej degustacji dań z foodhallowych knajpek i posłuchać „Rozmów przy stole” z zaproszonymi gośćmi – kucharzami i influencerami. Panele dyskusyjne poprowadzi Orson Hejnowicz, poznański szef kuchni, restaurator i założyciel Pop2Up – lokalu w Food Hallu, w którym w każdy weekend gotuje inny twórca.
Historie kuchenne
Uczestnikami panelu Chef’s Table będą znani kucharze. Grzegorz Łapanowski zdobył popularność jako prowadzący i juror w polskiej edycji „Top Chef”. W programie „Jedzenie ma znaczenie” dzieli się wiedzą na temat świadomego jedzenia, prowadzi także fundację Szkoła na Widelcu, działającą na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach. Teo Vafidis był uczestnikiem kultowego telewizyjnego show „Europa da się lubić”. Zaraził Polaków miłością do greckiej kuchni, jest założycielem kilku restauracji. Wspólnie z synami stworzył koncept Pita Bros, działający m.in. w Food Hallu Stary Browar. Trzecim gościem tego panelu będzie Artur Skotarczyk – head chef i współtwórca restauracji Muga, zdobywca pierwszej w Poznaniu gwiazdki Michelin. – Ludzie związani z gastronomią to kopalnia anegdot – mówi Orson Hejnowicz, szef kuchni i gospodarz Parapetówki w Food Hallu. – Dobrym przykładem tego jest nowy podcast „Stary Browar od kuchni”, w którym rozmawiam z kucharzami i restauratorami o ich zawodowej drodze, ulubionym jedzeniu i przepisach. Każdy z gości Parapetówki Food Hallu mógłby być bohaterem lub bohaterką serialu – postawię ich w ogniu jedzeniowych pytań, żebyście mogli z pierwszej ręki poznać ich historie – zapowiada Hejnowicz.
Orson Hejnowicz. fot. Marek Zakrzewski
Influencerzy od jedzenia
Druga dyskusja będzie dotyczyć podróży i odkrywania nowych smaków. W rozmowie weźmie udział Meg Szumska, podróżniczka, pisarka i autorka instagramowego profilu @travels_with_szumeg, oraz Dominik Bloch – twórca @poznannawidelcu, jednego z najpopularniejszych kanałów w mediach społecznościowych na temat poznańskiej sceny gastronomicznej. Kolejna z rozmów podczas foodhallowej Parapetówki dotknie tematów zdrowego jedzenia i gotowania w duchu „zero waste”. Swoją wiedzą podzieli się z publicznością Jagna Niedzielska, influencerka, bohaterka programu „Azja Express” i gospodyni serii „Sprytne pomysły Jagny” w TVN STYLE i TVN7, w której podpowiada, jak sprytniej i oszczędniej zarządzać kuchennymi obowiązkami. Drugą uczestniczką panelu będzie dietetyczka Martyna Żmuda-Trzebiatowska. Jej instagramowy profil Zdrowostki z poradami dotyczącymi świadomego jedzenia, codziennych zakupów i czytania etykiet produktów spożywczych śledzi ponad 200 tysięcy osób.
Meg Szumska
Parapetówka z Rozkosznym
Kiedy przed Gwiazdką i Wielkanocą ze sklepów znikają zapasy serków Philadelphia, oznacza to jedno: cała Polska piecze sernik baskijski z przepisu Rozkosznego. Michał Korkosz podbił serca i podniebienia fanów daniami łączącymi finezję smaku i prostotę wykonania. Przepisy publikuje na blogu rozkoszny.pl i na Instagramie (obserwowanym przez blisko 720 tysięcy osób). Jego książki kucharskie stały się bestsellerami, a amerykańskie wydanie „Nowych Rozkosznych” zdobyło prestiżowe wyróżnienie Foreword Indies. Korkosz wystąpi podczas eventu w Food Hallu Stary Browar jako gość „Rozmów przy stole”. Spotkanie z blogerem poprowadzi Orson Hejnowicz i Natalia Kmieciak, autorka kulinarno-podróżniczego profilu na Instagramie Smaki Warte Poznania.
Michał Korkosz, rozkoszny.pl
Kulinarna Parapetówka w Food Hallu Stary Browar rozpocznie się o godz. 16:30. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. – Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego jedzenia do spotkania w nieformalnej przestrzeni Food Hallu, próbowania specjałów z naszych restauracji i wsłuchania się w fascynujące historie gości – w końcu spotkania przy stole smakują najlepiej! – zachęca Joanna Tupalska ze Starego Browaru.
Parapetówka Food Hallu Stary Browar
czwartek: 27 lutego 2025 r.
start: 16:30
lokalizacja: Stary Browar, Pasaż +2
wstęp wolny
Program:
darmowe degustacje
Rozmowy przy stole / prowadzący: Orson Hejnowicz
Chef’s Table: Grzegorz Łapanowski, Teo Vafidis, Artur Skotarczyk
Podróże w smakach: Meg Szumska @travels_with_szumeg, Dominik Bloch @poznannawidelcu
Zdrowo i bez resztek: Jagna Niedzielska & Martyna Żmuda-Trzebiatowska @zdrowostki
POV: Kuchnia polska: Michał Korkosz “Rozkoszny” w rozmowie z Orsonem Hejnowiczem i Natalią Kmieciak @smakiwartepoznania
Food Hall Stary Browar to nowa kulinarna przestrzeń w samym sercu Poznania. To miejsce stworzone dla tych, którzy cenią różnorodność i lubią odkrywać nowe smaki w swobodnej atmosferze – idealne na lunch, rodzinny obiad, kolację z przyjaciółmi, wieczorny bifor przy dobrym koktajlu. Pod jednym dachem działają tutaj autorskie kuchnie inspirowane street foodem z całego świata.
Spotkaniom przy stole w designerskich wnętrzach Food Hallu towarzyszą koncerty, dj sety, rozmowy z gośćmi specjalnymi i wydarzenia kulturalne. To gościnna przestrzeń przyjazna społecznościowym inicjatywom i lokalnym współpracom. Food Hall Stary Browar jest jak kuchnia w domu – pełen gwaru, kuszących aromatów, otwarty dla mieszkańców i gości.
Food Hall Stary Browar – koncepty:
Świt – bar kawowy
Zmierzch – cocktail bar
Pita Bros – grecki street food
Maczane – oryginalne frytki belgijskie
Silk & Spicy – kuchnia tajska i Asian fusion
SmashUp – smash burgery
Kim Chi Ken – smażone kurczaki w stylu koreańskim
Kura Warzyw – Gemüse Kebap
Pop2Up – pop-up Orsona: jedna kuchnia, wielu twórców
Nowy rok, nowe inspiracje, nowa energia. I 8. urodziny „Poznańskiego Prestiżu”!
4 lutego, 2025
Artykuł przeczytasz w: 4 min.
Miniony rok zakończyliśmy wyjątkowo – świętując 8 lat istnienia naszego magazynu! Dziękujemy wszystkim, którzy przez ten czas byli z nami – naszym czytelnikom, autorom, partnerom i bohaterom wywiadów. To dzięki Wam możemy dostarczać inspirujących historii, wyjątkowych rozmów i tematów, które skłaniają do refleksji. Z nową energią wracamy po feriach i zaczynamy 2025 rok z numerem pełnym ciekawych treści!
Sherlock Holmes od dziecka tropił złoczyńców. Krzysztof Ast – wręcz przeciwnie. Choć dorastał, słuchając opowieści ojca, doświadczonego oficera policji, długo nie myślał o karierze detektywa. Aż pewnego dnia padła propozycja: „Załóżmy agencję”. I tak zaczęła się jego droga. Nie było pościgów ani dramatycznych konfrontacji. Były za to godziny obserwacji, analiza i przewidywanie kolejnych ruchów. Zawód detektywa okazał się bardziej szachami niż sensacyjnym thrillerem. Dziś, po 18 latach, Krzysztof Ast potrafi dostrzec szczegóły, które innym umykają i wie, że nawet najlepiej skrywana tajemnica w końcu wychodzi na jaw.
Krzysztof Ast zdj. EscargoFoto.pl
Jeśli jednak zamiast śledztw wolicie planować przyszłość w pełnym słońcu, mamy dla Was przegląd nieruchomości w Dubaju. Miasto pełne luksusu, innowacji i niezliczonych możliwości inwestycyjnych przyciąga coraz więcej Polaków. O tym, jak wygląda rynek nieruchomości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, rozmawiamy z Danielem Nowakiem z Konsultacje-Dubaj, który dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem.
A jeśli Dubaj wydaje się Wam zbyt daleko, to może warto spojrzeć w stronę Cypru? To wyspa słońca, atrakcyjnych warunków podatkowych i spokojnego życia. O tym, jak wygląda inwestowanie w nieruchomości na Cyprze i dlaczego coraz więcej osób decyduje się na ten kierunek, opowiadają ekspertki z Estinero – Hanna Radziwiłko i Małgorzata Szurko.
Małgorzata Szurko, Hanna Radziwiłko – Estinero
Czy wiesz, że Twoje codzienne bankowe operacje mogą być możliwe dzięki oprogramowaniu stworzonemu w Poznaniu? DomData to firma, która od lat dostarcza innowacyjne rozwiązania technologiczne dla sektora finansowego, wspierając banki i instytucje w cyfrowej transformacji. Jak tworzy się systemy, które działają bezbłędnie każdego dnia? Jak wygląda zaplecze technologiczne bankowości, z którego korzystamy na co dzień? O tym wszystkim rozmawiamy z Radosławem Mączyńskim, prezesem zarządu DomData.
Radosław Mączyński
A skoro luty, to nie mogło zabraknąć tematu miłości! Tym razem nie szukamy najlepszych restauracji na romantyczną kolację, lecz zagłębiamy się w opowieści o miłości, które zapisały się w historii Poznania. Jakie romanse rozgrywały się na tle poznańskich ulic i kamienic? Które związki przetrwały próbę czasu, a które stały się legendą? Prześledziliśmy niezwykłe historie miłosne, które pokazują, że uczucie nie zna granic – ani tych czasowych, ani społecznych.
Poznański Food Hall w Starym Browarze, to przestrzeń, która łączy różne smaki, kultury i ludzi szukających nie tylko dobrego jedzenia, ale i wyjątkowej atmosfery. Czy ma szansę stać się nowym kulinarnym sercem miasta? Jakie kuchnie tu znajdziemy, kto za nimi stoi i co sprawia, że to miejsce budzi coraz większe zainteresowanie? W tym numerze zaglądamy za kulisy Food Hallu i sprawdzamy, dlaczego warto mieć je na oku.
W tym wydaniu dołączają do nas nowi autorzy felietonów, wnosząc świeże spojrzenie i nowe tematy. Poszerzamy także nasz kulturalny horyzont – z radością uruchamiamy nową rubrykę „Sztuka”, do której prowadzenia zaprosiliśmy Klaudynę Andrzejewską, absolwentkę Universite de Poitiers i studentkę UAP która od lat śledzi najciekawsze artystyczne zjawiska.
To tylko część tego, co przygotowaliśmy na początek roku! Inspirujemy, odkrywamy i zabieramy Was w fascynującą podróż przez biznes, lifestyle i najlepsze historie Poznania.
Gwiazdkowi szefowie kuchni gotują w Food Hallu Stary Browar
31 stycznia, 2025
Artykuł przeczytasz w: 5 min.
Trochę fine dining, trochę street food – w nowym Food Hallu w Starym Browarze działa nietypowy lokal gastronomiczny – Pop2Up. W każdy weekend za kuchennymi sterami staje tu inny twórca. Pomysłodawcą projektu jest Orson Hejnowicz, charyzmatyczny kucharz i restaurator. W lutym i w marcu w Pop2Up będzie można zjeść dania stworzone przez szefów związanych z gwiazdkowymi restauracjami, m.in. Tomasza Tracza i Artura Skotarczyka.
Orson Hejnowicz to enfant terrible polskiej gastronomii. W jego CV można znaleźć prestiżowe restauracje z gwiazdkami Michelin, ale Hejnowicz swoją kreatywność najpełniej realizuje w eksperymentalnych formatach i nieoczywistych kontekstach. Poznańscy smakosze z sentymentem wspominają jego jeżycką knajpę Wolność Neobistro. „Stworzyłem to miejsce, by wyjść z marazmu codzienności” – mówi Orson Hejnowicz. „Wymyśliłem koncept, który w luźnej przestrzeni przywita cię ciekawym jedzeniem, produktem bądź historią prezentowaną przez naszych gości” – tłumaczy. Hejnowicz pod szyldem Pop2Up wniósł do browarowego Food Hallu te same idee, którymi podbił podniebienia i serca gości bistro przy Wawrzyniaka: „świadomość, że kuchnia jest wiecznie żywym organizmem” oraz otwartość na jedzenie i gotowanie „bez reguł, bez ograniczeń, bez stałego menu, bez konwenansów”. Niepokornego ducha Pop2Up wyraża street-artowa aranżacja lokalu stworzona przez zaprzyjaźnionych z Orsonem poznańskich artystów: Noriakiego, Somearta i Barta Sucharskiego.
Orson Hejnowicz
Luksusowy schabowy
W każdy weekend w lokalu w Starym Browarze można skosztować dań innego twórcy. Jakub Linka, założyciel studia kulinarnego Astrogastro, raczył gości m.in. swoim popisowym ceviche z tuńczyka w stylu Nikkei i autorskim daniem „Ale pyry” z wędzonym twarogiem. Kulinarny duet – Artem Melnyk i Michał Józwiak – podbił Stary Browar menu we włoskim stylu. Szef Piotr Bińczycki, który pracował m.in. w 3-gwiazdkowej restauracji Maaemo w Oslo i Heart by Amaro w Zakopanem, a dziś stoi na czele załogi Art Déco Restaurant w Hotelu SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój, do swobodnej przestrzeni Food Hallu wniósł powiew luksusu, serwując autorski żur i wykwintny schabowy w panko. Z kolei Mikołaj Przybysz, znany poznaniakom jako szef kuchni restauracji Posto, przygotował kartę dań inspirowanych tradycyjnymi smakami Wielkopolski. O kulinarne niespodzianki w Pop2Up dba też pomysłodawca projektu, Orson Hejnowicz. Podawał tu już swój „signature dish”, czyli de volaille z esencją kurczakową. Hejnowicz ponownie przejmie lokal w walentynkowy weekend.
Piotr Bińczycki
Kulinarne niespodzianki
Program Pop2Up na luty i marzec prezentuje się bardzo apetycznie. Od 31 stycznia do 2 lutego na zaproszenie Orsona w Food Hallu Stary Browar gotować będzie Tomasz Tracz. Przez lata pracował w restauracjach w Berlinie, Paryżu, Dubaju. Aż 8 lat zdobywał doświadczenie w Wielkiej Brytanii i Irlandii, w tym w gwiazdkowej restauracji The Ledbury*. W czasie, gdy był Head Chefem w Campagne Restaurant w Kilkenny, restauracja zdobyła swoją pierwszą gwiazdkę Michelin. W Polsce prowadził między innymi Krakowską Folgę i otwierał Zamek w Przegorzałach. W Poznaniu podzieli się z gośćmi pasją do trufli. Za ladą Pop2Up w lutym staną też Rafał Orłowicz, założyciel kultowej jeżyckiej knajpy Twoja Wina, oraz Ola Górecka, szefowa kuchni i wirtuozka deserów.
Mikołaj Przybysz
Gwiazdy z gwiazdkami
Świętem dla wszystkich foodiesów będzie możliwość skosztowania w browarowym Food Hallu dań Artura Skotarczyka, Head Chefa i współtwórcy restauracji Muga, zdobywcy pierwszej w Poznaniu gwiazdki Michelin. Skotarczyk z sukcesem oswaja poznaniaków z fine diningiem, ale jest też otwarty na alternatywne projekty – jak współpraca ze streetfoodowym lokalem Kura Warzyw przy stworzeniu sezonowych kebabów. „Już widzę te kolejki ludzi, którzy bardzo chcieliby pójść do jego restauracji, ale ich po prostu na to nie stać, bądź nie lubią takiego klimatu” – mówi Orson Hejnowicz. „A w Pop2Up będą mogli swobodnie się przywitać, zamówić, patrzeć jak pracuje”. Artur Skotarczyk będzie gotował w Food Hallu Stary Browar w dniach 14-16 marca.
Przestrzeń Pop2Up będzie także tłem kulinarnych wideopodcastów „Stary Browar od kuchni”. Będzie to cykl rozmów Orsona Hejnowicza z gośćmi pop-upu i osobami związanymi z restauracjami w Starym Browarze. Podcasty ukażą się wkrótce na popularnych platformach streamingowych.
Pop2Up, Food Hall Stary Browar, Pasaż +2
piątek: 16:00-21:00
sobota: 12:00-22:00
niedziela: 12:00-20:00
Goście Pop2Up:
31 stycznia – 2 lutego – TOMASZ TRACZ Truffle & Butter
7-9 lutego NIESPODZIANKA
14-16 lutego ORSON HEJNOWICZ Kolory miłości
21-23 lutego RAFAŁ ORŁOWICZ / TWOJA WINA Azjatyckie wakacje
28 lutego – 2 marca OLA GÓRECKA Desery i nie tylko…
7-9 marca NIESPODZIANKA
14-16 marca ARTUR SKOTARCZYK
Food Hall Stary Browar
Food Hall Stary Browar to nowa kulinarna przestrzeń w samym sercu Poznania. To miejsce stworzone dla tych, którzy cenią różnorodność i lubią odkrywać nowe smaki w swobodnej atmosferze – idealne na lunch, rodzinny obiad, kolację z przyjaciółmi, wieczorny bifor przy dobrym koktajlu. Pod jednym dachem działają tutaj autorskie kuchnie inspirowane street foodem z całego świata. Spotkaniom przy stole w designerskich wnętrzach Food Hallu towarzyszą koncerty, dj sety, rozmowy z gośćmi specjalnymi i wydarzenia kulturalne. To gościnna przestrzeń przyjazna społecznościowym inicjatywom i lokalnym współpracom. Food Hall Stary Browar jest jak kuchnia w domu – pełen gwaru, kuszących aromatów, otwarty dla mieszkańców i gości.
13 listopada br. w Bazarze Poznańskim odbyła się uroczysta Gala XIII Dni Pracy Organicznej, tradycyjnie organizowana przez Unię Wielkopolan i jej prezydenta Pawła Leszka Klepkę. W tym roku dodatkowo wzbogacona patronem hrabiego Władysława Zamoyskiego.
Tekst: Magdalena Ciesielska | Zdjęcia: Materiały prasowe Unii Wielkopolan
Zmienność czasów i upływ lat nie zmieniają jednak postaw społecznych, co napawa dumą i przynosi ogromną satysfakcję. Dlatego też współcześni wielkopolscy organicznicy otrzymali podczas tegorocznej Gali najwyższe wyróżnienia.
Wawrzyn Honorowy – prof. dr hab. Marian Gorynia, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu Wawrzyn im. E. Sczanieckiej – Krystyna Chowańska, była prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koninie Wawrzyn Kultura – dr Jan Maćkowiak, dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie, które w tym roku obchodziło jubileusz 60-lecia Wawrzyn Edukacja – dr Marek Rezler, znany historyk wojskowości, dziejów Polski i Wielkopolski Wawrzyn Praca na Rzecz Wspólnot Lokalnych – prof. dr hab. Krzysztof Hajder z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, znany m.in. z organizacji koncertów charytatywnych Wawrzyn Partnerska Formuła Budowania Gospodarki – dr hab. Dariusz Grzybek, prof. UJ, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, prowadzącej działalność społeczną i gospodarczą
Podczas uroczystości medalem „Wolna – Organiczna – Wielka” został uhonorowany starosta poznański, Jan Grabkowski, „za uosabianie oraz krzewienie najlepszych wzorców pracy organicznej”, a odznaczenie „za zasługi dla województwa wielkopolskiego” z rąk przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Tatiany Sokołowskiej, odebrał wójt gminy Suchy Las, Grzegorz Wojtera. – Podtrzymujemy tradycję i krzewimy hasła pracy organicznej, pamiętając o dorobku naszych przodków i o znaczeniu fundamentów współczesnej gospodarki w Wielkopolsce. Wręczenie Wawrzynów to zwieńczenie Dni Pracy Organicznej – tłumaczył Paweł Leszek Klepka, prezydent Unii Wielkopolan.
W piątek 6 grudnia, w samo południe, otworzy się Food Hall Stary Browar. Nowa kulinarna przestrzeń w centrum Poznania będzie miejscem dedykowanym różnorodnym kuchniom inspirowanym street foodem z Azji, USA, Grecji i innych zakątków świata. W weekend otwarcia gościem specjalnym Food Hallu będzie Orson Hejnowicz, który będzie serwować autorskie dania zza lady Pop2Up. Dla gości nowej strefy przygotowano też wydarzenia muzyczne.
W Food Hallu Stary Browar goście będą mieli okazję w jednym miejscu próbować różnorodnych kuchni: greckiej pity z mięsem lub dodatkami wege, tajskich specjałów, smash burgerów z rozgniecionego, dobrze wysmażonego mięsa, belgijskich frytek z domowymi sosami i wielu innych dań inspirowanych kuchniami świata. Będą tu działać także dwa bary. Strefa będzie działać przez cały tydzień, także w niedziele niehandlowe. – Tworząc to miejsce inspirowaliśmy się najlepszymi food marketami w Europie – mówi Magdalena Kowalak, Prezes Spółki Zarządzającej Starym Browarem. – Ofertę Food Hallu współtworzą niezależni restauratorzy i niszowe sieci, dla części z nich będzie to debiut na poznańskiej scenie kulinarnej. Różnorodność kuchni to dla gości okazja, żeby próbować nowych smaków i dzielić się jedzeniem podczas spotkań w większym gronie – w końcu Food Hall to też miejsce spotkań i centrum towarzyskie – podkreśla Kowalak. W najbliższy weekend będzie można tu skosztować autorskich dań Orsona Hejnowicza – gościa specjalnego otwarcia Food Hallu Stary Browar.
Comfort food i street art
Orson Hejnowicz to barwna postać polskiej gastronomii – szef kuchni z „gwiazdkowym” CV, osobowość telewizyjna, seryjny restaurator. Chętnie inicjuje i prowadzi eventowe projekty kulinarne, w formie tematycznych pop-upów lub gościnnych sesji gotowania. Od 6 do 8 grudnia w nowym Food Hallu Hejnowicz będzie serwował autorskie menu pod szyldem Pop2Up. – To będzie polska kuchnia w stylu neo-bistro, komfortowa i pyszna – zapowiada Hejnowicz. – Poczęstuję was devolajem po poznańsku – zdradza. Szef do współpracy przy urządzeniu foodhallowego lokalu zaprosił zaprzyjaźnionych artystów z Poznania: Noriakiego, Somearta i Barta Sucharskiego. W kolejne weekendy za sterami Pop2Up staną kolejni gościnni szefowie.
Jak kuchnia w domu
Spotkaniom przy stole w Food Hallu Stary Browar w każdy weekend będzie towarzyszyła muzyka. W mikołajkowe popołudnie i wieczór z selekcją oldschoolowego hip-hopu i R&B wystąpi DJ Strugi. W sobotę 7 grudnia designerskie wnętrza Food Hallu w Pasażu wypełni jazz na żywo. – Będziemy tu organizować nie tylko koncerty i dj sety, ale także rozmowy z gośćmi specjalnymi i wydarzenia kulturalne – mówi Joanna Tupalska, Dyrektor Marketingu Starego Browaru. – To gościnna przestrzeń przyjazna społecznościowym inicjatywom i lokalnym współpracom. Mówimy, że nasz Food Hall będzie jak kuchnia w domu – pełen gwaru, kuszących aromatów, otwarty dla mieszkańców i gości – podsumowuje.
Food Hall Stary Browar
Mikołajkowy weekend otwarcia 6-8.12
6 grudnia (piątek), godz. 12:00 – otwarcie Food Hallu
6-8 grudnia – Pop2Up z gościnnym menu szefa Orsona Hejnowicza
6 grudnia, godz. 16:00-21:00 – Beats & Bites x DJ Strugi
Food Hall Stary Browar to nowa kulinarna przestrzeń w samym sercu Poznania. To miejsce stworzone dla tych, którzy cenią różnorodność i lubią odkrywać nowe smaki w swobodnej atmosferze – idealne na lunch, rodzinny obiad, kolację z przyjaciółmi, wieczorny bifor przy dobrym koktajlu. Pod jednym dachem działają tutaj autorskie kuchnie inspirowane street foodem z całego świata.
Food Hall zlokalizowany jest w Pasażu na poziomie +2. Ważnym składnikiem experience’u gości nowej strefy jest wyjątkowa architektura projektu prestiżowego studia mode:lina™. Przestrzenie wspólne zorganizowano tak, aby w Food Hallu komfortowo czuły się zarówno duże grupy przyjaciół czy całe rodziny, jak i pary czy osoby jedzące w pojedynkę. Inspiracją dla designu wnętrz był park Starego Browaru – stąd ważna rola zieleni w projekcie („zielone ściany”) i naturalne materiały.
Food Hall Stary Browar będzie działał codziennie, od poniedziałku do niedzieli, w godz. 12:00-21:00, a w soboty od 12:00 do 22:00.
Magia grudnia – najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu
3 grudnia, 2024
Artykuł przeczytasz w: 4 min.
Magia grudnia wypełnia najnowsze wydanie Poznańskiego Prestiżu – towarzysz w świątecznych przygotowaniach, źródło inspiracji i chwil wytchnienia w ferworze grudniowego szaleństwa. Warto sięgnąć po ten numer, by poczuć atmosferę Świąt, ale też pozwolić sobie na odrobinę wytchnienia w ferworze świątecznej gorączki.
Jest ekspertem branży nieruchomości w słonecznej Hiszpanii. Doradza klientom korzystnie i bezpiecznie dokonać transakcji za granicą, współpracując ze sprawdzonymi deweloperami i hiszpańskimi pośrednikami. Tłumaczy, jak niezbędne jest wsparcie prawnika i pośrednika w całym procesie zakupu nieruchomości, jak przedstawiają się dodatkowe koszty administracyjne, w zależności od regionu czy prowincji. Marzena Roszak zapracowała na wielkie zaufanie ze strony klientów, pomagając im na każdym etapie zakupu, już od pierwszego lotu do Hiszpanii. Jest jak farmer w branży nieruchomości, zasadzi, zasieje dobre relacje, aby potem zebrać obfity plon.
Marzena Roszak Property for U
Najlepszy pad thai w mieście? Tylko w Why Thai! Michał Niemiec, właściciel Why Thai, przy okazji 10. urodzin restauracji opowiada o swojej drodze do sukcesu, kulisach budowania marki i o tym, jak gastronomia stała się jego życiową pasją – pomimo że życie pchało go w objęcia ogrodnictwa, straży pożarnej, a nawet muzyki…
Michał Niemiec
Klinika Młodość to przestrzeń, w której medycyna estetyczna spotyka się z innymi specjalizacjami, tworząc unikalne i kompleksowe podejście do zdrowia i urody. Współpraca specjalistów z różnych dziedzin – od obesitologii i chirurgii naczyniowej, po psychiatrię i stomatologię – pokazuje, że ciało i umysł to naczynia połączone, a osiągnięcie harmonii wymaga spojrzenia na pacjenta jako na całość. Klinika Młodość stawia na synergiczne działanie, które przynoszą pacjentom długotrwałe i naturalne efekty.
Zespół Kliniki Młodość
Często powtarza, że chciałaby żyć w latach 40. ub.w., bo to najpiękniejszy – według jej gustu – okres muzyczny. Jednak nie mając możliwości teleportacji, jej marzenie nie może się ziścić. I to dobrze dla nas, melomanów, bo możemy uczestniczyć w pięknych, sentymentalnych projektach Natalii Świerczyńskiej, która wraz ze swoim zespołem utalentowanych muzyków zabiera nas w podróż do minionych, ekscytujących lat, w których królował swing. Standardy jazzowe i piosenki z repertuaru legendarnego Franka Sinatry można usłyszeć w kobiecej aranżacji.
Natalia Świerczyńska
Magiczny czas Świąt przed nami. To wyjątkowy okres pełen ciepła i rodzinnych spotkań, ale też wyzwań – od wyboru idealnych prezentów po organizację świątecznych przygotowań. Tu z pomocą przychodzi niezawodny Stary Browar, który jak co roku inspiruje, zachwyca i sprawia, że nawet najbardziej wymagające zadania stają się przyjemnością.
Ania Śmiechowska zdradza, jak tej zimy łączyć wygodę, ciepło i styl, Joanna Igielska-Kalwat doradza, jak olśniewać podczas świątecznych spotkań, a Karolina Kamińska podpowiada, jak dobrać zapach, który dopełni magiczną atmosferę zimowych dni. Dionizy Piątkowski zaś proponuje muzyczne prezenty, które ucieszą każde ucho.
Grudzień w Poznaniu obfituje także w wyjątkowe wydarzenia kulturalne, których przegląd znajdziecie w naszej rubryce „Będzie się działo” – idealnej na zaplanowanie magicznych, pełnych inspiracji wieczorów
Życzę Wam, aby w wirze świątecznych przygotowań nie zabrakło chwil na uśmiech, spokój i odrobinę wytchnienia. Niech Święta będą czasem radości, ciepła i bliskości, a przedświąteczne zamieszanie stanie się źródłem wspomnień pełnych serdeczności.
Szaleństwo promocji na Black Friday. O czym warto pamiętać?
28 listopada, 2024
Artykuł przeczytasz w: 7 min.
Promocje, obniżki cen, wyjątkowe oferty – jak co roku na Black Friday, czyli piątek po amerykańskim Święcie Dziękczynienia, w sklepach ruszyły wyprzedaże. Z okazji zakupowych zamierza w tym roku skorzystać ponad połowa Polaków. Kto i na co wydaje najwięcej? Na co uważać polując na okazje? Michał Pajdak, ekspert zachowań konsumenckich, innowacji i marketingu Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu analizuje i komentuje badanie UCE Research i Offerista Group.
Wydatki podczas Black Friday będą w tym roku wyższe o minimum 9,65% w porównaniu do 2023 i znacząco przewyższą inflację. Chęć skorzystania z okazji zakupowych deklaruje 64,2% Polaków, podczas gdy w zeszłym roku tak deklarowało o 1% mniej osób.
Co ciekawe, rosną nasze oczekiwania dotyczące obniżek, w porównaniu do ubiegłego roku o 4,5 punkty procentowe. Polaków nie zadowalają już promocje do 40%, oczekują większych przecen – co najmniej od 40 do 60%.
Kto najczęściej poluje na okazje?
Patrząc na szczegółowe wyniki widać, że kobiety rzadziej niż mężczyźni biorą udział w Black Friday (66,8% vs. 61,8%). Jednym z powodów jest fakt, że mężczyźni częściej polują na duże przeceny na sprzęt elektroniczny, gadżety czy produkty technologiczne, które są popularnym segmentem podczas Black Friday.
Najaktywniejsze w polowaniu na promocje są osoby w wieku od 18 do 34 lat. Wiedzą o tym też sieci handlowe, które często promują w tym okresie produkty przyciągające szczególnie młodych, aktywnych konsumentów.
W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła jednak liczba osób, która świadomie rezygnuje z zakupów podczas Czarnego Piątku – z 18,3 % do 18,9%. Dotyczy to często konsumentów z większym budżetem, którzy nie interesują się tego typu promocjami, zwłaszcza że w Polsce nie zawsze są one aż tak korzystne. Wyprzedaże u nas obejmują zazwyczaj końcówki kolekcji, produkty gorszej jakości lub ograniczoną ofertę, co odbiega od szerokich i atrakcyjnych promocji charakterystycznych dla Black Friday w Stanach Zjednoczonych.
Ile średnio wydają Polacy podczas Black Friday? Najczęściej respondenci deklarują zakupy od 400 do 500 zł – blisko 18,3% badanych. Maleje liczba konsumentów, którzy planują wydać poniżej 300 złotych.
9 rad jak kupować „z głową”
Podczas szaleństwa Czarnego Piątku należy zwracać uwagę na liczne pułapki. Ukryte koszty dostawy, zmniejszanie ilości produktu, wykorzystywanie danych osobowych – to tylko niektóre sposoby na schwytanie klienta stosowane przez sprzedawców. Natężenie praktyk, których uczciwość jest dyskusyjna, zwiększa się w okresie poprzedzającym Black Friday. Czy istotnie dostajemy taką możliwość, czy to tylko kolejny chwyt marketingowy? Na co zwracać szczególną uwagę podczas zakupów w sklepach internetowych i w centrach handlowych? Oto dziewięć kroków do tego, aby bezpiecznie i skutecznie skorzystać z promocyjnych ofert.
Skrupulatnie sprawdź produkt – sprzedawcy doskonale wiedzą, że konsumenci kupują pod wpływem emocji. Nie daj się im ponieść. Przed dokonaniem zakupu dokładnie zweryfikuj parametry produktu. Jeśli to jest np. telewizor, sprawdź numer produktu i dowiedź się, co oznaczają poszczególne cyfry. W internecie znajdziesz objaśnienia tych numerów. Poczytaj o właściwościach i funkcjonalności produktu na stronach internetowych. Niektóre sprzęty cechuje sezonowość, w innych przypadkach producent korzysta ze strategii spijania śmietanki (skimming) – promocja wynika z końca życia produktu. Może się okazać, że kupisz model sprzed kilku lat.
Nieznajomość cen szkodzi, więc zapoznaj się z ofertą – śledź strony internetowe przedstawiające najlepsze promocje podczas Black Friday. Prowadzą je w dni wyprzedaży największe portale internetowe. Zanim dokonasz zakupu w internecie sprawdź strony sprzedawców w mediach społecznościowych. Często pojawiają się tam okazyjne kupony i informacje o promocjach. W trakcie zakupów pamiętaj o programach lojalnościowych. Mogą one przyjmować formę punktów, monet, atrakcyjnych kuponów w przyszłości lub zwrotu środków. Warto skorzystać z porównywarki cen, która pokazuje najtańsze oferty na dany produkt w sklepach internetowych oraz narzędzi śledzących ceny produktu. Niektóre jak ceneo.pl po zalogowanie zaraportują ceny produktów z poprzednich miesięcy.
Nie daj się nabrać na cross selling – sprzedaż krzyżowa występuję wtedy, gdy przy zakupie laptopa sprzedawca proponuje nam dodatkowo ubezpieczenie sprzętu, myszkę i torbę. Z reguły produkty krzyżowe nie są atrakcyjne cenowo albo nie obejmuje ich promocja.
Uważaj na taktyki cenowe, które osłabiają Twoją czujność – idea Black Friday opiera się na agresywnej strategii cenowej, dlatego bądź czujny i zanim dokonasz zakupu przeanalizuj, czy faktycznie oferta jest aż tak korzystna. Do najczęściej wykorzystywanych taktyk należą: sprzedaż rozłożona na raty z zerowym oprocentowaniem, odroczona o kilka miesięcy płatność pierwszej raty, darmowy transport (czyli de facto koszt transportu ukryty w cenie produktu), eksponowanie ceny z końcówką 9 lub 99, cena prezentowana w formie abonamentu (np. 3 złote dziennie), zawyżanie cen pozostałych produktów w danej kategorii.
Ilość też ważna – pamiętaj o zawartości – wysoka jakość produktu zapewnia zadowolenie, ale nie może się okazać, że dostajemy mniej za taką samą cenę. Downsizing polega na zmniejszeniu objętości produktów przy zachowaniu dotychczasowej ceny. Producenci np. kosmetyków potrafią zaskoczyć klienta kremem do twarzy zapakowanym w duże tekturowe pudełko, a wewnątrz słoiczek, który również wydaje się niewspółmiernie duży, kiedy porównamy go z zawartością. Może się okazać, że kremu, do którego używania jesteśmy przyzwyczajeni jest zwyczajnie mniej niż kiedyś. To samo dotyczy produktów spożywczych – tabliczka czekolady, która kiedyś ważyła 100 gramów zostaje „odchudzona” o 10 czy nawet 20 procent. Cena? Bez zmian.
Sprawdź kursy walut – jeśli dokonujesz zakupów w obcej walucie, płacisz w dolarach lub euro, koniecznie zapoznaj się z kosztami takiej transakcji. Najlepiej wybierz formę płatności w walucie, którą dysponujesz lub kup walutę po niskim kursie. W najgorszym przypadku doliczysz do ceny produktu nawet 5 procent nieprzewidzianych kosztów. Pamiętaj o cashback. Użyj karty, która daje możliwość odzyskania środków.
Podejrzany sprzedawca? Nie, dziękuję! – korzystaj ze sprawdzonych e-sklepów. Transakcja z podejrzanym podmiotem może skończyć się brakiem dostawy lub brakiem możliwości zwrotu, a także utratą danych osobowych. W najgorszym przypadku cyberprzestępcy mogą przejąć twoje środki finansowe. W trakcie zakupów wybieraj sklepy z aktualnym certyfikatem SSL. Najlepiej korzystaj ze sklepów z certyfikatami organizacji audytujących.
Przygotuj strategię kupowania – przygotuj listę zakupów tak wcześnie, jak to możliwe i monitoruj ceny przed zakupem, długo przed Black Friday. Sprzedawcy często podnoszą ceny przed wyprzedażą. Zanim dokonasz zakupu sprawdzić, ile produkt kosztował wcześniej. Kupuj na podstawie listy zakupowej z limitem wydatków. Ciekawą metodą na złapanie dobrych ofert jest robienie zakupów przez internet późnym wieczorem albo wcześnie rano. Liczba produktów w promocji zazwyczaj jest ograniczona – warto rozpocząć zakupy przed innymi kupującymi.
Stój na straży swoich danych osobowych – rób zakupy anonimowo, korzystając z trybu przeglądarki prywatnego lub incognito. Nie jest to niezawodny sposób na ukrycie swojej tożsamości przed sprzedawcami, ale może sprawić, że będziesz kwalifikować się do ofert niedostępnych dla kogoś z twoją historią przeglądania lub zakupów. Sprzedawcy wiedzą o tobie znacznie więcej, niż myślisz. Prawdziwą prywatność będziesz miał używając VPN, czyli wirtualnej sieci prywatnej – usługi, która pozwala połączyć się z siecią za pomocą szyfrowanego tunelu, dzięki czemu użytkownik ma zapewnioną prywatność.
– Na szczególną uwagę należy zwrócić na kwestię prywatności. Black Friday daje duże pole do popisu dla wszelkiego rodzaju nieuczciwych sprzedawców. W tym roku szaleństwo przecen rozegra się w e-commerce. Jest to najlepszy moment na zakup rocznej subskrybcji. Aby cieszyć się bezpiecznymi zakupami należy jednak zweryfikować profil sprzedawcy i korzystać z oferty sklepów internetowych posiadających certyfikat SSL. Kupujmy z głową – sprawdzajmy parametry produktów oraz opinie o produktach. Porównujmy ceny w różnych sklepach, aby wybrać tą najkorzystniejszą – podsumowuje Michał Pajdak, ekspert Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu w zakresie zachowań konsumenckich, innowacji i marketingu.
Listopadowe wieczory? Tylko z Poznańskim prestiżem!
5 listopada, 2024
Artykuł przeczytasz w: 5 min.
Listopad zaprasza nas do zwolnienia tempa i odkrywania uroków jesieni, która maluje miasto w przytulnych, stonowanych barwach. W tym wydaniu „Poznańskiego Prestiżu” znajdziecie inspiracje i pomysły, które umilą ten czas – od wyjątkowych miejsc i wydarzeń w Poznaniu, po historie ludzi, którzy tworzą niepowtarzalny klimat naszego miasta. Zapraszamy do lektury, która sprawi, że listopadowe dni staną się pełne ciepła i inspiracji.
Bohaterką najnowszego wydania jest Elżbieta Janik – Krause, partner zarządzający w Kancelarii Rachunkowej Denarius. która w gąszczu przepisów podatkowych, zmieniających się ustaw i nieustannych nowelizacji, porusza się niezmiernie sprawnie. W wywiadzie Elżbieta Janik – Krause opowiada o wyzwaniach współczesnej księgowości, cyfryzacji branży oraz roli księgowego jako doradcy i stratega. Mówi o tym, jak radzi sobie z ciągłymi zmianami, czy sztuczna inteligencja może zagrozić jej zawodowi i wyjaśnia, dlaczego ulubionym powiedzeniem księgowych jest „to zależy”. I udowadnia, że księgowość wcale nie jest tak nudna, jak ją malują.
Elżbieta Janik – Krause
Pozostając w kontekście sztucznej inteligencji mecenas Marta Ast porusza temat wyzwań prawnych związanych z dynamicznym rozwojem AI, zwracając uwagę na potrzebę odpowiednich regulacji, które zapewnią ochronę prywatności i bezpieczeństwo użytkowników. Jak podkreśla – AI ma potencjał, aby zmieniać wiele aspektów naszego życia, ale wymaga jednocześnie nadzoru, zwłaszcza w kontekście ochrony danych osobowych i biometrycznych.
SPA52 to miejsce dobrze znane poznaniankom, choć wcześniej funkcjonowało pod inną nazwą. Gdy ponad rok temu Good Time Day Medical SPA przy ulicy Grunwaldzkiej 52 przeszło w nowe ręce, podczas rozmowy z właścicielką zastanawiałam się, jak to miejsce będzie się rozwijać pod kierownictwem osoby z branży transfer-pricingu, tak odległej od świata beauty. Dziś, po roku, możemy dostrzec efekty tej zmiany – od nowej nazwy i logotypu, przez szeroką ofertę zabiegów, aż po starannie dobrane kosmetyki. To wszystko jest wynikiem godzin rozmów z zespołem i wsłuchiwania się w potrzeby klientek. O procesie tej przemiany rozmawiamy z Katarzyną Charłampowicz-Jabłońską, właścicielką SPA52, oraz Magdaleną Januszkiewicz-Kaczmarek, menedżerką obiektu.
od lewej na pierwszym planie: Magdalena Januszkiewicz-Kaczmarek – manager, Katarzyna Charłampowicz-Jabłońska właścicielka SPA52
Pięć lat temu przy ul. Łużyckiej 22 w Poznaniu powstała Ferajna – fundacja edukacyjna, która zachęca dzieci do samodzielnego myślenia i wychodzenia poza utarte schematy. To miejsce, w którym uczniowie mogą rozwijać się w przyjaznej atmosferze, podejmować świadome decyzje i budować wartościowe relacje z nauczycielami. Ferajnę założyły Adriana Niedbała, właścicielka szkoły językowej „Papuga” z 20-letnim doświadczeniem, oraz Karolina Szafrańska-Bąk, filozofka i certyfikowana mediatorka. Obie stawiają na edukację opartą na dialogu i zaufaniu. Zachęcamy do rozmowy z założycielkami, by poznać inspiracje i wartości, które przyświecają Ferajnie – miejscu, które redefiniuje podejście do nauki i kontaktu z uczniem.
od lewej: Karolina Szafrańska-Bąk, Adriana Niedbała
Od wczesnych lat dzieciństwa śpiewała, wygrywała koncerty i konkursy recytatorskie. Nie widzi siebie w innym zawodzie, scena jest dla niej wyzwaniem, jej światem. Anna Lasota tłumaczy, że w sposób bardziej zorganizowany da się pogodzić wiele ról oraz wiele zajęć, nie zapominając w tym życiowym biegu o sobie, swoich marzeniach, uczuciach i balansie pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym.
Anna Lasota
Poznański Prestiż i Klub Biznesu Warty Poznań łączą siły, by z pasją opowiadać o sporcie – tym, który inspiruje i pokazuje, że determinacja nie zna granic. Owocem tej współpracy jest cykl artykułów, w których przybliżamy sylwetki wyjątkowych sportowców związanych z Wartą. W tym miesiącu przedstawiamy Łukasza Mamczarza, polskiego paralimpijczyka i zawodnika ampfutbolowej drużyny Warty Poznań. Jego historia to opowieść o wytrwałości. Choć na ostatniej paralimpiadzie zmierzył się z zawodnikami skaczącymi na protezach, skacząc na jednej nodze, zajął 7. miejsce, inspirując miliony. Z Łukaszem rozmawiamy po zakończonym sezonie PZU Amp Futbol Ekstraklasy, gdzie jego drużyna zajęła 4. miejsce, a on sam udowodnił, że droga do marzeń jest trudna, ale możliwa.
Łukasz Mamczarz
To oczywiście tylko część tego, co przygotowaliśmy na listopadowe wieczory. Stary Browar – ulubiony poznański adres wyznawczyń cichego luksusu przekonuje, że nie potrzeba modowych fajerwerków, jeśli konsekwentnie inwestujemy w dobre kroje i szlachetne materiały naszych ubrań, Karolina Kamińska zabiera nas w świat orientalnych perfum, a Izabela Malendowska mówi, że w kosmetologii estetycznej powinniśmy dążyć do harmonii między pięknem a zdrowiem. Joanna Igielska – Kalwat odwiedziła paryskie TARGI MakeUp and Skin Care, wyszukując najnowszych trendów w kosmetologii, a mecenas Iwona Sepioło – Jankowska radzi na co warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o rozwodzie z orzekaniem o winie.
Moda w Starym BrowarzeTargi MakeUp & Skin CAre w Paryzu Karolina KamińskaRozwód z orzeczeniem o winie
To i wiele więcej już w listopadowym wydaniu Poznańskiego prestiżu.
Sprawdź, jaka historia stoi za Twoją ulubioną parą butów
9 października, 2024
Artykuł przeczytasz w: 10 min.
W ramach prestiżowej współpracy, jaką Stary Browar nawiązał z londyńskim Design Museum, w Poznaniu od 10 października będzie można zobaczyć wyjątkową wystawę „Sneakers Unboxed: Studio to Street” powered by PRM. Ekspozycja w Pop Culture Gallery @Stary Browar przybliży fenomen butów, które z przedmiotów użytkowych urosły do rangi kulturowych ikon i obiektów kolekcjonerskich. Archiwalne modele, limitowane edycje, kolekcjonerskie „białe kruki” – to prawdziwa gratka nie tylko dla zadeklarowanych sneakerheadów, ale wszystkich użytkowników kultowych butów sportowych. Sponsorem wystawy jest marka PRM, unikalny koncept modowy, w którym luksus przenika się ze stylem ulicznym.
Niewiele rzeczy jest tak uniwersalnych i różnorodnych zarazem, jak sneakersy. Wystawa w Starym Browarze zaprezentuje ich historię, wpływ na kulturę i design. Na ekspozycji będzie można zobaczyć kilkaset eksponatów: pierwsze produkty największych międzynarodowych marek, pary z najbardziej rozchwytywanych kolaboracji, modele stworzone przez projektantów mody, innowacyjne prototypy, a także filmy, zdjęcia i materiały udowadniające, że sformułowanie „kultura sneakersowa” nie jest nadużyciem.
Ekspozycja sięga nie tylko do historii, ale odpowiada również na pytanie, jak największe sneakersowe marki projektują przyszłość i radzą sobie z wyzwaniami ekologicznymi. Symbolem zwrotu branży w stronę cyrkularności będzie punkt w galerii, w którym będzie można oddać zużytą parę sneakersów. Z zebranych butów powstanie artystyczna instalacja.
Boiska, ulice, wybiegi
Od butów sportowych do modowych ikon – pierwsza część wystawy w browarowej Pop Culture Gallery opowiada historię tej ewolucji. Początkowo sneakersy projektowano wyłącznie dla profesjonalnych sportowców. Z boisk i bieżni buty te zagarnięte zostały na ulice przez młodych ludzi z dużych miast i zaadaptowane jako element osobistego stylu, symbol przynależności do subkultur, narzędzie wyrażania indywidualności. Rosnący popyt i zmiana statusu sneakersów zostały podchwycone przez producentów. Marki do projektowania i promocji butów zaczęły angażować celebrytów oraz nawiązywać współprace z niszowymi butikami streetwearowymi na całym świecie: od Nowego Jorku, przez Tokio, po Paryż. Scena sportowa rozpoczęła trwający do dziś romans z modą. Swoje sneakersy zaczęły tworzyć luksusowe marki i awangardowi projektanci: Balenciaga, Rick Owens, Virgil Abloh, Vivienne Westwood, Craig Green, A-COLD-WALL*. Prestiżowe kolaboracje i limitowane edycje napędzały rozwój rynku kolekcjonerskiego. Przykłady najbardziej pożądanych par zobaczymy na poznańskiej wystawie.
Projektowy wyścig
W historii sneakersów wątki kulturowe przenikają się z innowacjami na polu designu. Projektanci od dekad szukają rozwiązań i technologii pozwalających poprawić przyczepność, amortyzację i dopasowanie butów sportowych. Część wystawy zatytułowana „Performance” odkryje przed widzami kulisy procesu projektowania sneakersów i najważniejsze punkty zwrotne w tej fascynującej dziedzinie: pierwsze Converse’y z lat 20. XX wieku, pierwowzory butów do biegania New Balance, eksperymenty Nike z gofrową podeszwą, inteligentne samozawiązujące się modele Puma, projekty barefoot eksplorujące naturalne właściwości anatomiczne ludzkiej stopy i wiele innych.
Bieg na długi dystans
Wyścig producentów po najbardziej wydajne i ergonomiczne sneakersy trwa, jednak dziś kluczowym wyzwaniem dla projektantów są kwestie związane z ograniczeniem emisyjności i zwrotem w stronę obiegu zamkniętego. Prezentowane na wystawie infografiki ukazują oszałamiającą skalę globalnej produkcji i wielkość rynku sneakersów, sugerując trudne pytanie: czy branża zaczyna zjadać własny ogon? Trzecia sekcja ekspozycji w Pop Culture Gallery pod hasłem „Sustainability” prezentuje poszukiwania sposobów na ograniczenie negatywnych skutków masowej produkcji i konsumpcji. Kluczowe zagadnienia to tutaj nowe materiały, recycling i upcycling, ale też dążenie do zmian w świadomości konsumentów. Symbolicznym zaproszeniem kuratorów i organizatorów wystawy w Starym Browarze do tej rewolucji będzie punkt w galerii, w którym będzie można oddać zużytą parę sneakersów. Z zebranych butów stworzone zostanie dzieło sztuki, a publiczność stanie się jej współautorem.
Wystawę „Sneakers Unboxed: Studio to Street”powered by PRM otworzy wernisaż 10 października o godz. 19:00. Projekt przygotowany we współpracy z Design Museum w Londynie i partnerstwie z marką PRM wpisuje się w długofalowy program wystaw w Pop Culture Gallery @Stary Browar (wcześniej Galerii na Dziedzińcu) dedykowanych popkulturze i modzie. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
„Sneakers Unboxed: Studio to Street” powered by PRM – wystawa
A touring exhibition from the Design Museum, London
Pop Culture Gallery @Stary Browar, Poznań
wernisaż: 10 października 2024 r., godz. 19:00
wystawa czynna do 10 marca 2025 r.
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Poznania
Sponsor: PRM
Kurator: Wojciech Piotr Onak / OCR Creations
Kuratorka the Design Museum London: Ligaya Salazar
Produkcja: Joanna Tupalska i dział marketingu Starego Browaru
Autor plakatu: Paweł Mildner
Informacje o biletach wstępu
wstęp na wernisaż jest bezpłatny
od 11.10 – bilety: 40 zł, do nabycia przy wejściu na wystawę
promocja 1+1 gratis dla uczniów, studentów i seniorów: od wtorku do czwartku
1. wtorki miesiąca – wstęp wolny
Ligaya Salazar, kuratorka the Design Museum w Londynie:
Projekt „Sneakers Unboxed: Studio to Street” ujawnia rolę, jaką młodzi ludzie z różnych środowisk odegrali w ustanowieniu poszczególnych modeli sneakersów ikonami stylu oraz ich wpływ na rozwój branży, która obecnie jest warta miliardy. Wystawa oferuje również wgląd za kulisy nowych praktyk upcyklingu i zrównoważonego projektowania, prezentuje niewidziane wcześniej prototypy zwiastujące przyszłość na polu performance design, a także kolaboracje łączące streetwear i modę, które zmieniły oblicze branży.
Charlotte Bulté, Head of International Engagement, the Design Museum w Londynie:
Współpraca z Pop Culture Gallery w Starym Browarze przy poznańskiej edycji wystawy „Sneakers Unboxed” była prawdziwą przyjemnością. Jest to pierwszy, mamy nadzieję, z wielu wspólnych projektów Design Museum i Starego Browaru. Bardzo cieszymy się z partnerstwa z galerią i współpracy z zespołem, a przede wszystkim z możliwości wspólnej celebracji kultury sneakersowej w Polsce.
Wojtek Piotr Onak, kurator wystawy Pop Culture Gallery @Stary Browar / OCR Creations:
Sneakersy są częścią naszej kultury i codzienności, towarzyszą nam od najmłodszych lat i… są zdecydowanie wygodniejszą alternatywą dla Manolo Blahnika! Celem tej wystawy jest przedstawienie transformacji obiektu użytkowego, codziennego, w obiekt pożądania i dzieło sztuki. Pokażemy, jak mocno sneakersy wpłynęły na rozmaite grupy społeczne, jak stały się kolekcjonerskim graalem – trzymanym w oryginalnym pudełku i nigdy nie noszonym. Opowiemy wiele historii, choćby o tym, jak muzyka zmieniła subkulturowy trend z nowojorskiego Harlemu w jedną z najlepszych akcji marketingowych. Odkryjecie, jak wiele dyscyplin i dziedzin spotyka się w jednej parze butów: technologia, materiałoznawstwo, design, sztuka, moda, muzyka, sport. Sneakersy to dziś nieodłączny element high fashion, manifest stylu i wolności – a właśnie o wolności wyrażania siebie poprzez modę są wszystkie wystawy, które mam przyjemność współtworzyć z Pop Culture Gallery @Stary Browar.
Joanna Tupalska, Dyrektor Marketingu Starego Browaru, producentka wystaw Pop Culture Gallery @Stary Browar:
Wystawa „Sneakers Unboxed” świetnie wyraża demokratyczny i multidyscyplinarny charakter Pop Culture Gallery w Starym Browarze. Historia sneakersowej kultury to barwna, wciągająca opowieść o miastach, muzyce, sporcie, modzie, kreatywności. Dzięki współpracy z Design Museum w Londynie i z kuratorem Wojtkiem Piotrem Onakiem, sprowadziliśmy do Poznania unikalny zbiór eksponatów, prezentujący różnorodność, innowacyjność i symbolikę sneakersów stworzonych od lat 20. XX wieku aż do dziś. Historia sneakersów to też historia kreatywnych współprac, dlatego cieszę się, że poznańską odsłonę tego projektu możemy tworzyć wspólnie z zespołem PRM – marki, która trzyma rękę na pulsie sneakersowych i streetwearowych trendów.
Ta wystawa otwiera kolejny rozdział w historii naszej galerii. Ubraliśmy ją w nowy branding autorstwa poznańskiej designerki Agaty Kulczyk i – już oficjalnie – nazwaliśmy tę przestrzeń Pop Culture Gallery @Stary Browar. To miejsce jest kulturalnym sercem Starego Browaru, „wisienką na trocie” jego unikalności – jak pokażemy w nowej komunikacji wizualnej.
Kamil Bajołek, Dyrektor Marki PRM:
Wystawa „Sneakers Unboxed: Studio to Street” jako pierwsza światowa retrospekcja przedstawia historię sneakersów, jednego z głównych filarów marki PRM. Jesteśmy dumni, że nasza rodzima Pop Culture Gallery została wyróżniona przez Design Museum w Londynie, by jako jedyna w regionie gościć tak wyjątkową ekspozycję. Partnerstwo ze Starym Browarem w tym projekcie było dla nas, biznesu w którym unikalne sneakersy stanowią niezwykle istotny element oferty, naturalną decyzją.
Kaja Wrzeszcz, Dyrektor Marketingu PRM:
Kolekcja ikon i kultowych kolaboracji lifestyle’owych zabiera odwiedzających w niezwykłą podróż, zarówno edukacyjną, jak i inspirującą, ukazując fenomen obuwia, które zrewolucjonizowało świat mody. Sneakersy stały się symbolem naszych czasów, rozwijając się na styku designu i subkultur – czyli właśnie studia i ulicy – totalnie popularyzując ekskluzywność i łącząc te dwa światy tak ja my w PRM staramy się je przeplatać, by świadomie prowadzić biznes przez pryzmat kultury.
Design Museum, Londyn
Design Museum to multidyscyplinarne muzeum i żywa przestrzeń służąca edukacji i eksplorowaniu nowych idei przez publiczność i projektantów. Muzeum, będące również organizacją charytatywną, pokazuje poprzez innowacyjne wystawy, partnerstwa, programy badawcze i edukacyjne, jak design może wspierać rozwój naszej planety i jej mieszkańców. Charakterystyczny budynek siedziby Design Museum w Kensington to centrum krajowej sieci i globalny hub designu o transformacyjnym potencjale.
Pop Culture Gallery @Stary Browar
Popkultura, kreatywność, wolność — to kluczowe elementy kuratorskiego konceptu Pop Culture Gallery @Stary Browar. Galeria prowadzi całoroczny program interdyscyplinarnych wystaw łączących modę, sztukę, technologię i rzemiosło. Pop Culture Gallery to kulturalne serce Starego Browaru oraz ceniona w Polsce i na świecie instytucja, promująca osiągnięcia i idee wizjonerów: projektantów mody, artystów, performerów, wynalazców. W ostatnich latach galeria gościła wystawy światowej sławy twórców: Björk, Davida LaChapelle’a, Daniela Lismore’a, Iris van Herpen, Gianniego Versace, a także polskich artystów, takich jak Ryszard Kaja, Noriaki czy twórcy z kręgu Polskiej Szkoły Plakatu. Jakość wystaw realizowanych w przestrzeni Pop Culture Gallery definiuje nie tylko unikalność eksponatów i ambitne koncepcje kuratorskie, ale także kreatywne, spektakularne aranżacje. Dzięki nietypowej lokalizacji w stylowym kompleksie kultowego centrum handlowego Stary Browar, galeria przyciąga zróżnicowaną, szeroką publiczność ze wszystkich pokoleń.
PRM
PRIME CHOICE – wybór, którego pragniesz najbardziej.
CLOTHING, SNEAKERS & CULTURE // ART / DESIGN / MUSIC
PRM to unikalny koncept modowy, w którym luksus przenika się ze stylem ulicznym, a kultura popularna splata się z niszową. PRM.com oferuje dostęp do limitowanych dropów sneakersów, ekskluzywnych kolekcji światowych projektantów oraz wcześniej niedostępnych w naszym regionie marek, prezentując starannie wyselekcjonowane portfolio produktowe.
To miejsce dla tych, którzy pragną doświadczać życia w pełni, inspirować siebie i innych, karmić zmysły, dostrzegać, wyrażać siebie i słuchać. PRM.com to przestrzeń dla koneserów i hedonistów, dla społeczności modowej awangardy, wrażliwej na piękno, estetykę i jakość. To otoczenie dla tych, dla których moda definiuje tożsamość, określa przynależność, wyznacza kierunki i prowadzi do upragnionych wyborów, a nierozłącznym jej elementem jest kultura przenikająca się z muzyką, sztuką i designem.
Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W tym szczególnym okresie na całym świecie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Nie inaczej jest u nas.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu, a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.
Do wywiadu okładkowego zaprosiłyśmy w tym miesiącu wyjątkową kobietę, która od lat wspiera osoby walczących z nowotworami. Dziennikarka, prezeska Fundacji Dar Szpiku i szefowa Drużyny Szpiku, wspierającej chorych na nowotwory i ich rodziny – Dorota Raczkiewicz – opowiada o darze, jakim jest życie, bezinteresowne pomaganie, jak ważna jest uważność, samoświadomość oraz oswajanie choroby.
Dorota Raczkiewicz
W dzisiejszych czasach kobiety coraz śmielej zdobywają uznanie w branżach tradycyjnie uważanych za męskie, takich jak motoryzacja, inżynieria czy technologia. Ich obecność nie tylko zwiększa różnorodność w miejscu pracy, ale także wprowadza świeże perspektywy i innowacyjne rozwiązania. Warto podkreślić, że ten materiał powstał dzięki wsparciu Porsche Inter Auto, które zrezygnowało z tradycyjnej promocji na rzecz kampanii profilaktyki raka piersi. Dzięki temu działaniu firma nie tylko angażuje się w promocję zdrowia kobiet, ale również pokazuje, że odpowiedzialność społeczna jest integralną częścią nowoczesnego biznesu. Dziękujemy!
Choroby onkologiczne mają głęboki wpływ na wszystkie aspekty naszego życia, w tym na sferę intymną. Zmagania z diagnozą i leczeniem mogą prowadzić do wielu trudności, które dotykają nie tylko zdrowia fizycznego, ale również emocjonalnego i relacyjnego. Magda Świderska, seksuolożka, w swoim artykule porusza istotne zagadnienia związane z tym, jak choroba nowotworowa wpływa na życie intymne pacjentów oraz jak dbać o bliskość i intymność w trudnych chwilach oraz jak odnaleźć się w zmienionej rzeczywistości.
„Piękne oblicze raka” to wspólny projekt Drużyny Szpiku i OmeaLife. Jednym z celów obu fundacji jest wsparcie osób walczących z chorobą nowotworową. „Piękne oblicze raka” jest o kobietach i dla kobiet. Dotyczy kobiecości, wewnętrznego ciepła, ducha walki i wielkiej odwagi. „Chcemy pokazać, ze nowotwór i diagnoza to tylko etap, ze nowotwór nie ogranicza i nadal masz szanse pięknie żyć, marzyc i spełniać te marzenia”. Obejrzyjcie koniecznie zdjęcia pięknych kobiet autorstwa Sławka Drapińskiego.
A co jeszcze przygotowałyśmy na coraz dłuższe październikowe wieczory? Anna Schulz, konsultantka i doradczyni z przebogatym doświadczeniem korporacyjnym, podpowiada jak stworzyć przyjazne i skuteczne miejsce pracy, Elżbieta Janik – Krause z Kancelarii Rachunkowej Denarius odpowiada na pytanie, czy garnitur może stanowić koszt uzyskania przychodu, a mecenas Marta Działyńska prezentuje niestandardowe podejście po procedury rozwodowej. W podróż zapraszamy Was wraz z Esterą Hess do Uzbekistanu, a dla tych którzy potrzebują chwili wytchnienia, ale na tak daleką podróż nie mogą sobie pozwolić, zapraszamy do RAI-u. Wyjątkowe SPA RAI82 przy ulicy Kościuszki kusi niczym magiczny azyl, rozpościerając nad swoimi gośćmi parasol spokoju i harmonii, oferując chwile relaksu w otoczeniu zmysłowych zapachów, delikatnej muzyki i wyjątkowych zabiegów, które przywracają równowagę ciała i ducha.
Anna Schulz
Marta Działyńska
Uzbekistan
Ania Śmiechowska podpowiada, jak w tym sezonie stylowo nosić skarpetki, aby nadać swojemu lookowi wyjątkowego charakteru! Stary Browar staje się miejscem, gdzie męska moda zyskuje nowe oblicze, a Faceci z Kopenhagi wprowadzają świeży powiew do street style’u. Ich eklektyczna nonszalancja, dyskretna ekskluzywność i luz inspirują mężczyzn z całej Europy do odkrywania wolności w kreowaniu własnego wizerunku. W Starym Browarze śledzimy najnowsze trendy w modzie męskiej na jesień, gdzie nowoczesność spotyka się z autentycznością, a każdy detal ma znaczenie.
To i wiele więcej już w październikowym wydaniu Poznańskiego prestiżu!
Zapraszam do lektury Alicja Kulbicka Redaktor naczelna
To już dzisiaj! GIBBS zagra w Poznaniu na wyjątkowym koncercie Czas na Granie z okazji 30-lecia Uniwersytetu WSB Merito!
27 września, 2024
Artykuł przeczytasz w: 4 min.
Już dzisiaj studenci i mieszkańcy Poznania będą mieli okazję uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu muzycznym. Z okazji 30-lecia Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, 27 września o godz. 17:30 w pięknej scenerii parku Starego Browaru, odbędzie się koncert jednego z najbardziej cenionych artystów na polskiej scenie muzycznej – Gibbsa.
– Cieszymy się, że po raz kolejny możemy zaprosić naszych Studentów, Absolwentów, Pracowników a także społeczność naszego miasta i regionu na wspólne świętowanie pod hasłem Czas na Granie. To dla nas ważne, aby współtworząc lokalną społeczność wspólnie z mieszkańcami regionu uczcić ten jubileusz – mówi Małgorzata Kluska-Nowicka, wicekanclerz Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu.
Gibbs, jedno z najjaśniejszych wokalnych odkryć ostatnich lat, to artysta, który swoją karierę muzyczną rozpoczął jako czołowy producent, odpowiedzialny m.in. za kultowe numery takie jak „Iluzja” czy „Wiking”. Po latach pracy za kulisami, Mateusz Przybylski zdecydował się na karierę wokalną, co okazało się strzałem w dziesiątkę – jego utwory zdobyły serca i głośniki słuchaczy w całym kraju. Wydany diamentowy „DOPEHOUSE MIXTAPE” z singlem „Piękny świat” na czele był tylko początkiem jego spektakularnej kariery.
Efektem tej decyzji jest również album „SAFE”, wydany pod koniec 2023 roku, który był zwieńczeniem dwuletniej przerwy artysty. Album ten to melancholijna podróż przez najzwyklejsze, ludzkie emocje, opakowane w hipnotyzujące brzmienie. To nie tylko kolejny album – to konsekwentne budowanie intymnej relacji z każdym fanem, co można doświadczyć na każdym jego koncercie, gdzie entuzjazm publiczności wypełnia kluby i sale koncertowe.
Koncert w Poznaniu rozpocznie się o godzinie 17:30. Gibbs zaprezentuje swoje największe hity oraz utwory z najnowszych albumów.
– Przed występem naszej głównej gwiazdy, Gibbsa, zagra również Ania Leon x KOPERA, a także Zespół Signal Lost, którego wokalistą jest nasz Student i nasza „muzyczna duma” Szymon Michalak – zdradza Małgorzata Kluska-Nowicka.
Duet Ania Leon x Kopera, znany z mrocznych, dark popowych i oryginalnych brzmień, powraca z muzycznymi nowościami inspirowanymi klasykami horroru. Artyści zaprezentowali pierwszą część koncept albumu „Czas się bać!”, podzielonego na trzy akty, z których każdy zawiera trzy utwory. Wydany niedawno AKT I obejmuje single „Lawa” z filmowym klipem w reżyserii Michała Radziejewskiego, anglojęzyczny „Ghost” oraz tytułowy utwór „Czas się bać!” z gościnnym udziałem Mery Spolsky.
Ania Leon, wokalistka przecierająca szlaki dark popu w Polsce, zyskała uznanie dzięki swoim mrocznym, elektronicznym brzmieniom oraz intrygującym polskim tekstom. Jej debiutancki album „Łezki”, wydany w 2022 roku, spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Ania, czerpiąc inspiracje od takich artystów jak Banks, Billie Eilish czy Lorde, zdobyła również doświadczenie na scenach największych festiwali w Polsce. W 2023 roku Ania została nominowana do Fryderyków w kategoriach Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku Elektronika. W tym samym roku powróciła z nowym singlem „Toniesz”, otwierając nowy rozdział w swojej karierze. Do współpracy zaprosiła Arka Koperę i Kasię Lins.
Signal Lost to muzyczna formacja z Poznania, powstała w 2020 roku. Balansują pomiędzy muzyką post-rockową, a progresywnym rockiem i ambientem. Grę zespołu można określić jako duża doza przestrzeni, kanonady efektów gitarowych, ale także mięsiste przestery. Całości dopełnia wyrazisty męski wokal oraz teksty, z którymi każdy może się utożsamić i znaleźć cząstkę siebie. Nakłaniają do przemyśleń, ale potrafią również dodać otuchy i napawać myślą o lepszym jutrze. W obecnym składzie zespół gra od lipca 2023 roku. Ekipa wydała już dwie płyty, LP „AKT I” oraz EP „Simulacrum”.
Wydarzenie, organizowane z okazji jubileuszu 30-lecia Uniwersytetu WSB Merito w Poznaniu, jest otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta oraz gości. To nie tylko święto uczelni, ale również wyjątkowa okazja do wspólnego świętowania z całą społecznością lokalną.
Miejsce: Park Starego Browaru, Poznań Data: 27 września 2024 r. Godzina: 17:30
Wstęp na koncert jest wolny. Zapraszamy wszystkich serdecznie do wspólnego świętowania i udziału w tej wyjątkowej muzycznej podróży z Gibbsem.
Partnerem wydarzenia jest Stary Browar. Patronat medialny nad koncertem objęły: TVP Poznań, Radio Eska, Poznański Prestiż, Głos Wielkopolski i poznan.naszemiasto.pl.
Podróżniczy Poznań: Festiwale Śladami Marzeń i Tup Tup
23 września, 2024
Artykuł przeczytasz w: 5 min.
Poznań gotowy na podróżniczą przygodę! 12. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń i 3. Rodzinny Festiwal Tup Tup już w pierwszy weekend października.
W dniach 4-6 października stolica Wielkopolski stanie się stolicą podróżniczych inspiracji! W Poznaniu odbędzie się 12. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń oraz 3. Rodzinny Festiwal Podróżniczy Tup Tup. To wyjątkowe wydarzenie skierowane zarówno do miłośników dalekich wypraw, jak i najmłodszych odkrywców, pełne będzie inspirujących prelekcji, dyskusji oraz atrakcji dla rodzin i globtroterów wybierających solo-podróże.
zdjęcia: materiały prasowe
19 Prelekcji z Polski i ze Świata. Usiądź wygodnie, posłuchaj… i wybierz najlepszą opowieść z podróży
Festiwal Śladami Marzeń odbywa się w formule konkursowej. Wśród 19 prelekcji, 10 z nich to wystąpienia walczące o Złoty Ślad – prestiżowe wyróżnienie za najlepszą prezentację. Jedną z nagród, przyznawaną przez publiczność, wybierają uczestnicy festiwalu. Prelegenci podzielą się historiami z wypraw do takich miejsc, jak Mongolia, Chiny, Jordania, Skandynawia, Kolumbia, Afryka, Hiszpania oraz malownicze zakątki Polski. W gronie gości specjalnych powitamy m.in. laureatów poprzednich edycji festiwalu, Małgorzatę Szumską oraz Roberta Maciąga. Co jeszcze? Wybierzemy się w podróż Kolejami Wielkopolskimi, odkryjemy ukryte skarby Polski, poznamy sposoby na podróżowanie na emeryturze i dowiemy się, jak bezpiecznie wyjechać w tropiki. Będziemy śledzić wikingów po Skanii, wybierać królową karnawału w Las Palmas, a na deser poznamy sekrety poznańskiej gastronomii.
W każdej z tych opowieści ukryte są nie tylko piękne zdjęcia, ale także historie o przezwyciężaniu trudności, odkrywaniu siebie i czerpaniu radości z podróżowania. Po prelekcjach, w strefie prelegenta, będzie można porozmawiać z każdym z mówców, który chwilę wcześniej wystąpił na scenie.
Panel dyskusyjny: Dlaczego podróż to coś więcej niż sześć liter?
Jednym z kluczowych punktów festiwalu będzie panel dyskusyjny zatytułowany „Dlaczego podróż to coś więcej niż sześć liter?”. W tej inspirującej debacie, prowadzonej przez Jarosława Rochowicza z Polskiego Radia Koszalin, wezmą udział znani podróżnicy: Jolanta Rydkodym, Małgorzata Szumska, Marek Turkiewicz, Aleksandra Wierzbowska oraz Michał Woroch. Podzielą się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o napotkanych wyzwaniach oraz o tym, jak podróże stały się dla nich nie tylko przygodą, ale także sposobem na przełamywanie barier i odnajdywanie motywacji.
Panel dyskusyjny dzięki zaangażowaniu PFRON, będzie na żywo tłumaczony na polski język migowy.
Bezpłatne warsztaty i prelekcje dla dzieci. Odkrywanie Świata dla Najmłodszych7 prelekcji podróżniczo-przyrodniczych
W ramach festiwalu Śladami Marzeń odbędzie się również 3. Rodzinny Festiwal Podróżniczy Tup Tup, skierowany do dzieci w wieku od 3 do 12 lat. To wyjątkowa okazja, aby najmłodsi uczestnicy mogli poznawać świat przez zabawę i edukację. W programie znajdzie się 7 krótkich, dynamicznych prelekcji o tematyce podróżniczo-przyrodniczej, trwających od 20 do 45 minut. Poruszą one m.in. takie tematy, jak pociągi, góry, sztuka, muzea, pszczoły, ptaki oraz fascynujące historie o Poznaniu.
Poznańska strefa animacji Dodatkowo, w ogromnej strefie animacji na dzieci czeka wiele atrakcji, które wciągną je w wir kreatywnej zabawy i nauki. Przygotowane są m.in. zabawy taneczne, warsztaty plastyczne, kolorowanie ogromnej poznańskiej kolorowanki, piłkarskie animacje oraz eksperymenty chemiczne. Najważniejsze – dzieci do 6. roku życia wchodzą bezpłatnie, a wszystkie pozostałe atrakcje są zawarte w cenie biletu.
Atrakcje dodatkowe
Zwiedzanie miasta
Jeśli po dwóch dniach festiwalu będziecie chcieli ruszyć się z miejsca, zapraszamy na zwiedzanie Poznania z przewodnikiem. Uczestnicy będą mogli wcielić się w różne historyczne role – od palenia czarownicy na stosie po bycie częścią dworu Przemysła II. Dodatkowo, będzie możliwość zobaczenia i dotknięcia dawnych narzędzi tortur używanych przez katów.
Strefa wystawców
W strefie wystawców czeka na Was wiele niespodzianek, m.in. wirtualna wycieczka po Gran Canarii w okularach VR, testowanie sprzętu podróżniczego, konsultacje z ekspertami medycyny podróży, namiot wikingów oraz poszukiwanie złota.
Czas na chillout…
Obok strefy wystawców znajdziecie wygodne leżaki i przestrzeń do swobodnych rozmów oraz słuchania prelekcji. Na ekranie będą wyświetlane slajdy z głównej sali, a komentarze prelegenta będzie słychać w tle. To idealne miejsce dla rodziców z małymi dziećmi lub osób, które chcą nadrobić zaległości w rozmowach z przyjaciółmi, jednocześnie pozostając w kontakcie z wydarzeniami festiwalu.
AfterParty
Warto zarezerwować sobie wieczory na wspólne spotkania z uczestnikami i prelegentami. Zapraszamy na niezapomniane AfterParty!
Konkursy z nagrodami
Każdego dnia festiwalu, po każdej prelekcji, przewidziane są konkursy z wartościowymi nagrodami, więc warto uważnie słuchać! Na koniec dnia będzie można wygrać wyjątkowe nagrody, takie jak vouchery na noclegi, skok spadochronowy czy rejs do Szwecji. Dodatkowo, na stoiskach w strefie wystawców odbędą się kolejne konkursy. Wszystkie szczegóły znajdziecie na stronie www.sladamimarzen.pl
Bilety
Jeden bilet upoważnia do wejścia na 5 wydarzeń: 12. Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń, 3. Rodzinny Festiwal Podróżniczy Tup Tup, Targi Tour Salon, Caravans Salon, Yacht Salon. Warto kupić bilet wcześniej, ponieważ zakupiony online upoważnia do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Bezpłatne bilety dla dzieci do 6 lat można odebrać przy wejściu na targi.
XVII Urodziny Galerii Polskie Meble – wyjątkowe wydarzenie pełne designu, sztuki i inspiracji!
20 września, 2024
Artykuł przeczytasz w: 3 min.
Z ogromną radością zapraszamy Państwa do wspólnego świętowania XVII Urodzin Galerii Polskie Meble! Pod koniec września, w dniach 27-28 września, galeria stanie się centrum kreatywności, sztuki i wyjątkowych promocji, które zadowolą zarówno miłośników designu, jak i osoby poszukujące wysokiej jakości mebli do swojego domu.
Galeria Polskie Meble oferuje inspirującą ofertę salonów meblowych renomowanych marek polskich i włoskich producentów. Salony meblowe prezentują szeroki wybór asortymentu – od nowoczesnych, minimalistycznych projektów po klasyczne, eleganckie meble, które zaspokoją gusta najbardziej wymagających klientów. Jakość materiałów, precyzja wykonania i funkcjonalność to cechy, które wyróżniają ofertę salonów meblowych. Z Galerią Polskie Meble, każde wnętrze stanie się zarówno estetyczne, jak i komfortowe.
Harmonogram Urodzin w Galerii Polskie Meble:
Podczas urodzinowych dni czeka na Was mnóstwo ciekawych wydarzeń i inspirujących spotkań, które sprawią, że każda wizyta w galerii stanie się wyjątkowym doświadczeniem.
27 września (piątek)
10.30 – Spotkanie w salonie Bizzarto Poznań (parter)
“Marka osobista Architekta Wnętrz” oraz „Efektywne zarządzanie contentem, planowanie treści, promowanie się na Instagramie”.
To idealna okazja dla architektów, projektantów wnętrz i osób związanych z branżą, by dowiedzieć się jak budować swój wizerunek w mediach społecznościowych.
28 września (sobota)
10:00 – 20:00 – Specjalna OFERTA URODZINOWA w salonach meblowych
Świetna okazja, aby skorzystać z wyjątkowych promocji na szeroki wybór mebli. To doskonały moment, by odświeżyć swoje wnętrze!
10:00 – 20:00 – Prosecco i słodki poczestunek w holu głównym
Zacznijcie sobotni poranek od chwili relaksu z kieliszkiem prosecco i słodkim poczęstunkiem, który na pewno umili zakupy
10:30 – 13:00 – Spotkanie otwarte w salonie Livingroom_Official (parter)
„Design miejsc codziennych. Jak łączyć design ze sztuką?” – inspirujące spotkanie, które pokaże, jak wprowadzić sztukę do naszego codziennego otoczenia i nadać mu unikalny charakter.
10:00 – 20:00 – Wernisaż prac Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy (salon Livingroom) Wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace lokalnych artystów, którzy łączą nowoczesny design z tradycyjnymi technikami artystycznymi.
10:00 – 20:00 – Mini targi rękodzieła i designu w holu głównym galerii To prawdziwa gratka dla miłośników unikatowych, ręcznie robionych produktów. Znajdziecie tu wyjątkowe przedmioty, które wzbogacą Wasze wnętrza o oryginalny akcent.
12:00 – 13:00 – Warsztaty malarskie – wstęp bezpłatny (STREFA DESIGNU – I piętro) Zapraszamy do wspólnej kreatywnej zabawy! Warsztaty malarskie to doskonała okazja, by spróbować swoich sił w sztuce i stworzyć coś wyjątkowego.
Nie może Cię zabraknąć!
Galeria Polskie Meble to nie tylko miejsce, gdzie można kupić meble, ale i przestrzeń pełna inspiracji, sztuki i kreatywności. Każdy salon oferuje coś innego, a produkty są zawsze wysokiej jakości, funkcjonalne i dostosowane do najnowszych trendów wnętrzarskich. Dodatkowo, podczas urodzinowego wydarzenia, będą mieli Państwo okazję skorzystać z wyjątkowych promocji oraz wziąć udział w inspirujących spotkaniach z ekspertami branży.
Pomóc powodzianom w potrzebie! Zbiórki na terenie Poznania
16 września, 2024
Artykuł przeczytasz w: 3 min.
Wczorajsza powódź, która nawiedziła Polskę, wyrządziła ogromne szkody w wielu regionach kraju. W wyniku intensywnych opadów deszczu i gwałtownie podnoszącego się poziomu rzek, setki domów zostało zalanych, a mieszkańcy zmuszeni byli do ewakuacji. W obliczu tego kryzysu społeczność w całym kraju mobilizuje się, aby wspierać poszkodowanych. W Poznaniu ruszyły liczne inicjatywy zbiórek darów, które mają na celu zapewnienie pomocy dla powodzian. Poniżej przedstawiamy możliwe formy pomocy osobom dotkniętym przez powódź
W Poznaniu zbiórki realizowane są w Wielkopolskim Oddziale Okręgowym PCK w Poznaniu (ul. Górna Wilda 99ab), od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.
Caritas
Caritas Archidiecezji Poznańskiej wraz ze władzami miasta organizuje zbiórkę darów. Mieszkańcy i mieszkanki mogą je przynosić do Poznań Congress Center (wjazd bramą nr 11 od ul. Głogowskiej), w godz. 10.00-12.00 i 18.00-20.00, od wtorku do piątku (17-20 września).
W tej chwili najpilniej potrzebne są:
● butelkowana woda pitna,
● żywność o długim terminie przydatności do spożycia,
● środki czystości i higieny osobistej,
● karma dla zwierząt.
Centrum Inicjatyw Społecznych
Zbiórkę organizuje także Centrum Inicjatyw Społecznych, które przyjmuje wodę butelkowa, karmę dla zwierząt, kontenerki dla zwierząt, baterie, power banki, świece, zapałki, krótkofalówki, ładowarki, żywność długoterminową, suchy prowiant, środki czystości, środki higieny. Dary można przynosić do punktu Rondo Kaponiera poziom -2.
Fundacja Redemptoris Missio
Do siedziby fundacji przy Junikowskiej 48 można przynosić środki chemiczne, kalosze, łopaty i wiadra. Wolontariusze czekają na dary od godz. 7 do 17.
OSP Głuszyna
Akcję pomocową prowadzą m.in. strażacy z OSP Głuszyna we współpracy z PyraBUS. Od 11.00 w poniedziałek w remizie przy ulicy Głuszyna 141A można zostawiać dary dla powodzian. Oto rzeczy, które są potrzebne: kalosze, wodery, rękawice robocze, rękawiczki jednorazowe, baterie, latarki, woda, suchy prowiant z długą datą ważności.
Osiedle Grunwald Północ
Tu dary są zbierane od poniedziałku do najbliższej soboty w SP nr 88, SP nr 91, a także w siedzibie Rady Osiedla przy ulicy Swoboda 43. Tu przyjmowane są suchy prowiant, jedzenie w puszkach i słoikach, woda w butelkach oraz środki czystości i higieny.
Online
Jeżeli jednak nie ma się możliwości pomocy stacjonarnie, można również dokonać wpłat na rzecz powodzian.
Skarbonka na portalu siepomaga.pl , ogólnopolska zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. 100% zebranych środków zostanie przekazana na wsparcie poszkodowanych.
Caritas również udostępnia konto, na które można wpłacać pieniądze dla osób poszkodowanych powodzią:
Caritas Archidiecezji Poznańskiej
Nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297
Tytuł: Cel charytatywny – powódź
Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc osobom poszkodowanym wklęsce żywiołowej. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i organizatorów zbiórek powodzianie mogą liczyć na niezbędną pomoc w trudnych chwilach. Poznań po raz kolejny udowadnia, że w obliczu kryzysu jedność oraz wsparcie są najważniejsze.
Wiadomo już, co dalej z zegarem na kamienicy przy Placu Wolności 15
13 września, 2024
Artykuł przeczytasz w: 3 min.
W maju Piotr Wit Voelkel, właściciel Grupy Kapitałowej VOX, przedstawił projekt Skarbca – inwestycji obejmującej rewitalizację i rozbudowę kamienicy przy Placu Wolności 15. Zgodnie z ideą architektów pracowni Tekktura, we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, istniejący gmach zostanie w całości odrestaurowany i rozbudowany o nową część połączoną wewnętrznym zielonym patio. Budynek jest zachowany w doskonałym stanie, dlatego większość prac dotyczyć będzie właśnie jego odrestaurowania i dostosowania do nowej, mieszkalnej funkcji. Z okazji premiery Skarbca, inwestor przedstawił koncepcję nowego zegara, który pojawi się na otwarcie obiektu, za dwa lata.
Co stanie się ze starym zegarem?
Dawny czasomierz był przeskalowany, przez co zakrywał niektóre okna budynku, miał także dominujący, czerwony kolor i reklamowy charakter. Największym elementem jego konstrukcji było świecące logo rezydującego tu do niedawna banku.
Zegar, choć nadal jest widoczny na elewacji budynku, nie wskazuje już godziny. Mechanizm zasilający neon został zdemontowany i przekazany muzeum neonów, do którego trafi również sam wyświetlacz. Zasilanie neonu, wiekowe i energochłonne, zajmowało jedno z pomieszczeń poddasza. Sam zegar z konstrukcją nośną był zbyt duży i zasłaniał okna przyszłego apartamentu, dlatego też zostanie zastąpiony nowocześniejszym, energooszczędnym czasomierzem, dopasowanym do rozmiaru płycin.
– Nasza propozycja jest lżejsza i subtelniejsza. Wybraliśmy naturalną barwę światła oraz zredukowaliśmy jego intensywność. Zadbaliśmy jednak, aby zegar nadal był w pełni czytelny i funkcjonalny – mówią architekci Tekktura. – W zasadzie zegary będą dwa, a zawisną na narożniku południowo-wschodnim, czyli w miejscu, do którego poznaniacy przywykli przez Nowy zegar ma wymiary 164 cm x 86 cm na elewacji południowej (od strony Placu Wolności) oraz aż 317 cm na 86 cm na elewacji wschodniej (od strony ul. Nowowiejskiego). Zawiśnie on na fasadzie gmachu pod koniec procesu budowy, tj. w 2026 roku. W przeciwieństwie do swojego poprzednika nowy czasomierz będzie miał energooszczędny charakter.
W Skarbcu, od początku (od 1913 roku) pełniącym funkcję siedziby instytucji finansowej, z inicjatywy inwestora Grupy Kapitałowej VOX, powstaną wyjątkowe apartamenty z widokiem na historyczne centrum miasta. W zabytkowej części zaprojektowanych zostało 36 lokali o zróżnicowanej wielkości i wysokości. Będą to zarówno małe apartamenty typu studio, o średniej powierzchni ok 29 m2, jak i duże lokale 75 m2 – 110 m2. W sercu budynku, na pierwszym piętrze, znajduje się unikatowy apartament o powierzchni blisko 240 metrów z widokiem na Plac Wolności, obejmujący zabytkową salę kominkową. Ten lokal jako jedyny, będzie zachowany w niezmienionym stanie. Jego fascynujące wnętrze tworzą historyczne zabudowy meblowe, balkon z ozdobną balustradą nad głównym wejściem, ornamenty sufitowe, witraże okienne oraz centralne miejsce – kamienny, bogato zdobiony kominek. Z kolei w nowej części inwestycji Skarbca powstanie 20 apartamentów dwupokojowych z loggiami, o powierzchniach od 30 m2 do 39 m2. Szczytowa kondygnacja nowo budowanej części mieścić będzie dwa nowoczesne penthousy z tarasami.
Wizualizacje inwestycji, a także szczegóły oferty inwestycji Skarbiec, można poznać, wchodząc na stronę www.skarbiec-poznan.pl. Wizyta na terenie budowy każdorazowo wymaga wcześniejszego umówienia się z działem sprzedaży inwestora.
Najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu już on-line!
2 września, 2024
Artykuł przeczytasz w: 4 min.
Wrzesień przynosi ze sobą pierwsze powiewy jesieni, zachęcając do refleksji i poszukiwania nowych inspiracji. To idealny czas, by z filiżanką ciepłej herbaty sięgnąć po najnowsze wydanie Poznańskiego Prestiżu, które jak zawsze dostarcza ciekawych treści i pomysłów na nadchodzące dni. Zapraszam do lektury, która umili Wam jesienne wieczory i wprowadzi w klimat nowego sezonu.
W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii motoryzacyjnych, świadomość kierowców wciąż pozostaje kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa na drodze. Jak pokazują doświadczenia z Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Akademia Kierowcy, wielu kierowcom brakuje podstawowych umiejętności, takich jak prawidłowe hamowanie czy manewrowanie pojazdem. Natalia Kaczmarek i Rafał Kosiński, eksperci z zakresu doskonalenia techniki jazdy, wskazują najczęstsze błędy popełniane za kierownicą, obalają mity dotyczące jazdy i wyjaśniają, dlaczego każdy, niezależnie od doświadczenia, powinien regularnie doskonalić swoje umiejętności.
Każdy z nas zna to uczucie, kiedy z niecierpliwością oczekujemy na wymarzoną paczkę. W dzisiejszym świecie transport to coś więcej niż tylko przemieszczanie towarów – to kluczowy element, który sprawia, że nasze marzenia docierają do drzwi. Euro-Solution, firma specjalizująca się w zarządzaniu całym procesem transportowym, od planowania po realizację, pomaga spełniać te oczekiwania, oferując rozwiązania idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. O tym, jak budować trwałe relacje biznesowe i sprostać wyzwaniom branży TSL, opowiadają Mateusz Ratowski – Prezes Zarządu i Łukasz Karwowski – dyrektor operacyjny i sprzedaży.
Łukasz Karwowski – dyrektor operacyjny i sprzedaży w Euro – Solution
Jesień to dla miłośniczek mody prawdziwe pole do popisu, pełne możliwości tworzenia stylowych, warstwowych kreacji, gdzie klasyka łączy się z nowoczesnymi trendami w ciepłych, stonowanych barwach. Wspólnie ze Starym Browarem odkrywamy najnowsze trendy jesiennej mody, które oferują inspiracje na niezapomniane stylizacje na każdą okazję tej sezonu.
Bursztyn, który powstawał około 40 milionów lat temu, jest jak kapsuła czasu, zachowująca ślady dawnych epok. W jego najcenniejszych kawałkach można odkryć inkluzje, które przypominają o świecie, który dawno przeminął. Jakie wspomnienia natura zatrzymała na wieki? W najnowszej kolekcji biżuterii Sello projektantka Anna Orska próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Czy muzyka poważna musi być traktowana poważnie? O tym, jak projekt „Speaking Concerts” przyciąga tłumy i zbiera owacje na polskich scenach, rozmawiamy z dyrygentem, prof. Marcinem Sompolińskim.
W części motoryzacyjnej naszego magazynu odwiedzamy salon Volvo Selekt zlokalizowany przy poznańskiej Malcie, gdzie doradcy handlowi Alicja Dubako-Stachowiak i Przemysław Szulc opowiadają o zaletach zakupu używanego Volvo i korzyściach płynących z programu Volvo Selekt. A dla fanów motoryzacyjnych klasyków nie lada gratka – studenci Politechniki Poznańskiej w ramach projektu PUT Renovation, we współpracy ze specjalistami z Porsche Inter Auto, przywracają blask ikonie motoryzacji, jaką jest VW Karmann Ghia, odrestaurowując ten wyjątkowy model z niezwykłą precyzją i pasją.
Kto z nas nie lubi pięknie pachnieć, ale czy znacie genezę zapachów zamkniętych w eleganckich flakonach? Karolina Kamińska przybliża nam w tym wydaniu historię powstania perfum, Ewelina Matyjasik – Lewandowska podpowiada, jak dobrze przygotować nieruchomość do wynajmu krótkoterminowego, A doktor Lucyna Woźnicka-Leśkiewicz zachęca do stosowania diety śródziemnomorskiej, przekonując o jej wyjątkowych właściwościach w profilaktyce kardiologicznej.
Te i wiele więcej tematów we wrześniowym wydaniu Poznańskiego prestiżu.
WSZYSCY JESTEŚMY KOWBOJAMI | Modowy piknik Starego Browaru
28 sierpnia, 2024
Artykuł przeczytasz w: 2 min.
Dziki Zachód w centrum Poznania? W Starym Browarze wszystko jest możliwe. Kowbojki i kowboje, szykujcie się na modowe wydarzenie roku – 6 września w browarowym Parku spotykamy się na pikniku w stylu #cowboycore. Wymień paragony na podwójne zaproszenie, skompletuj kowbojską stylizację i spędź niezapomniany wieczór pod gwiazdami.
Wild Wild Browar
Serial „Yellowstone”, album „Cowboy Carter” Beyoncé, kolekcja Louis Vuitton’s FW24 – świat mody i popkultury oszalał na punkcie westernowej estetyki. Pierwszy stopień wtajemniczenia w trendzie #cowboycore to oczywiście para skórzanych kowbojek. Ale buty to dopiero początek – przygotowując stylizację na modowy piknik Starego Browaru musicie dać się ponieść – niczym koń galopem. Dżinsowy total look, koszule w kratę, bandany, paski z wielkimi klamrami, i najważniejsze – kapelusze.
Piknik z dress codem
Drugiego takiego wydarzenia nie ma w Poznaniu: setki gości na piknikowych kocach, nastrojowe oświetlenie, instagramowa scenografia, taniec pod sceną podczas koncertu na żywo, nagrody-niespodzianki… Takie doświadczenie Stary Browar zaserwuje swoim Klientom już po raz czwarty. Piknik to symboliczny koniec lata i powitanie nowego sezonu modowego – a wszystko to w spektakularnej scenerii poznańskiego „Central Parku”. „Zadbajcie o kowbojski look, my zajmiemy się resztą. Ugościmy Was z pompą i amerykańskim rozmachem” – mówi Joanna Tupalska, Dyrektor Marketingu Starego Browaru. Gwoździem programu tegorocznego pikniku będzie koncert na żywo. Na parkowej scenie wystąpi duet Porter / Karczewska z repertuarem z albumu „On the Wrong Planet”, utrzymanym w gatunku alternatywnego country.
Odbierz podwójne zaproszenie na kowbojski piknik Starego Browaru
W okresie 11.07-4.09.2024 r. zbierz paragony z browarowych sklepów, knajpek i punktów (przynajmniej z 3 miejsc) o łącznej wartości min. 800 zł. Paragony zeskanuj w aplikacji mobilnej i zamów nagrodę. Szczegóły i regulamin na starybrowar.com.
Wakacyjne wydanie Poznańskiego prestiżu – na letnie dni i wieczory.
1 sierpnia, 2024
Artykuł przeczytasz w: 5 min.
Na letnie dni i wieczory polecamy najnowszy „Poznański prestiż”. To specjalne wakacyjne wydanie pełne jest inspiracji i fascynujących opowieści, które idealnie pasują do letniego nastroju. Przeglądaj najnowsze trendy w modzie, odkrywaj urokliwe zakątki na letni wypoczynek i poznawaj niezwykłe historie ludzi, którzy kształtują charakter naszego miasta. „Poznański prestiż” to doskonały towarzysz na słoneczne popołudnia i ciepłe, gwiaździste wieczory. Nie przegap tego numeru – zanurz się w świecie elegancji i letniej radości, jakie oferuje Poznań.
A zaczynamy od wyjątkowego miejsca. Nowoczesne kamienice, subtelnie ukryte wśród pięknej zieleni, stwarzają wrażenie jakby wzrastały wraz z roślinnością w parku Wilsona. Widok z tarasów i loggi na najstarszy w Poznaniu park miejski zapewnia niepowtarzalne wrażenia. Zbudowana rok temu Perfumiarnia – z piękną historią w tle – niewątpliwie jest zjawiskowym miejscem na mapie stolicy Wielkopolski. A już wkrótce zaprosi poznaniaków do właśnie remontowanego Betonhausu, gdzie między innymi swoje miejsce znajdą doskonale znane mieszkańcom naszego miasta Petit Paris i Czarny Krokodyl – nowy projekt winiarni Pod Czarnym Kotem. Będzie pysznie, nietuzinkowo, w cudownym otoczeniu parku. O tym wyjątkowym projekcie i jego funkcjonalności opowiada Magda Górzna-Jaromin, szefowa biura sprzedaży.
Magdalena Górzna – Jaromin | Perfumiarnia
Poznań to miasto przedsiębiorcze. Stąd nie dziwi fakt, że największy klub biznesu w Polsce – Business Centre Club właśnie tutaj znajduje wielu swoich członków, inspirując i wspierając lokalne inicjatywy oraz rozwój gospodarczy. W ekskluzywnym wywiadzie dla Poznańskiego prestiżu, prezes BCC – dr Jacek Goliszewski mówi o zmianach w Wielkopolskiej Loży Business Centre Club oraz wyzwaniach, jakie przynosi sytuacja gospodarcza po ośmiu latach rządów Prawa i Sprawiedliwości,
dr Jacek Goliszewski | Prezes BCC
Miejsce, które od czterech dekad dostarcza niezapomnianych przeżyć artystycznych dzieciom i młodzieży – tak w skrócie można określić Centrum Sztuki Dziecka. Od teatru, przez film, literaturę, muzykę, taniec, aż po sztuki wizualne, ta wielowymiarowa organizacja nieustannie inspiruje i edukuje młodych odbiorców. Z okazji 40. urodzin rozmawiamy z dyrektorką instytucji, Joanną Żygowską, o najważniejszych momentach, osiągnięciach i przyszłości Centrum.
Joanna Żygowska | Centrum Sztuki Dziecka
Połowa wakacji ciągle przed nami, więc co, gdyby wsiąść w kampera i zamiast wakacji all inclusive spróbować nieco innego modelu wypoczynku? Dominika i Darek Bońkowscy, pasjonaci caravaningu, ale i biznesowo związani z branżą od lat, na rodzinne wycieczki proponują kampery i przyczepy kampingowe Grupy Erwin Hymer. Dziś sami w ten sposób zwiedzają Polskę i Europę i przekonują, że to doskonały sposób na to, aby odpocząć na łonie natury, zacieśnić więzi rodzinne, ale także podpowiadają, jak wybrać skrojony pod nasze potrzeby dom na kołach.
Hymer
A dla tych, którzy wakacje spędzają w mieście mamy idealne rozwiązanie komunikacyjne. Kultowa Vespa! Ten ikoniczny skuter powstał w 1946 roku, grał w „Rzymskich Wakacjach” u boku Audrey Hepburn i Gregory Pecka. W latach 50-tych odnosił sukcesy w rajdach i wyścigach motocyklowych w całej Europie, objechał świat dookoła, brał udział w rajdzie Paryż – Dakar, dekorował go sam Salvador Dali, a The Times określił go mianem „na wskroś włoskiego produktu, jakiego nie widziano od czasów rzymskiego rydwanu”. Dzięki firmie Moto RP mającej w swej ofercie tę ikonę, każdy może stać częścią jej wyjątkowej historii.
Karolina Porożyńska | dyrektor zarządzający Moto RP
W tym wydaniu sporo miejsca poświęciliśmy także zdrowiu. dr n.med. Marta Bogusz, właścicielka gabinetu Młodość, specjalizującego się w leczeniu powikłań po zabiegach estetycznych mówi o tym jak bezpiecznie korzystać z uroków medycyny estetycznej, dr n. med. Lucyna Woźnicka-Leśkiewicz wskazuje jak dzięki skutecznemu leczeniu otyłości możemy zneutralizować ryzyko z nią związane a z drem Jackiem Poradą z Kliniki Esthea, dyskutujemy na temat współczesnych bolączek kobiet. Tych wstydliwych i nie tylko.
dr n. med. Marta Boguszdr Jacek Porada
Nie zabrakło także mody i urody! Już 6 września modowe wydarzenie roku –w browarowym Parku spotykamy się na pikniku w stylu #cowboycore! Ania Śmiechowska podpowiada, jak nosić kultowy dres Adidas, aby wyglądać stylowo, Karolina Kamińska zaprasza na warsztaty z tworzenia perfum, a Patrycja Sławkowska instruuje, jak zrobić nieskazitelny makijaż na lato.
Karolina Kamińska
Dla miłośników luksusu przez duże L przygotowaliśmy recenzję nowego Bentleya Continental GT Speed, a tych, którzy preferują jazdę na dwóch kółkach lub dopiero chcieliby zacząć zapraszamy na kursy doszkalające z firmą Karlik Motocykle.
Bentley Continental GT SpeedSzkolenie motocyklowe z firmą Karlik Motocykle
Tej Poznań! Salon Greenpoint i Top Secret zapraszają do zabawy
16 lipca, 2024
Artykuł przeczytasz w: 2 min.
Greenpoint i Top Secret to dwie polskie marki odzieżowe z długoletnią tradycją i pasją do mody. Kolekcje marek, tworzone z sercem przez utalentowane projektantki. Z okazji otwarcia łączonego salonu Greenpoint i Top Secret marka zaprasza do do wyjątkowej zabawy!
„Chcemy wyrazić w nich i podkreślać przede wszystkim kobiecość. W ostatnim czasie połączyliśmy swoje siły, mocno się rozwijamy i otwieramy nowe salony w kolejnych lokalizacjach, by być jeszcze bliżej naszych Klientów w całej Polsce. Niedawno nasz najnowszy, łączony sklep Top Secret i Greenpoint pojawił się w Galerii Handlowej Posnanii. To wyjątkowe miejsce, w którym każda kobieta znajdzie coś dla siebie” – mówią przedstawiciele marek i dodają – Z tej okazji postanowiliśmy się odpowiednio przywitać z poznaniakami i zaprosić do udziału w wyjątkowej zabawie. Wysiadając na przystanku Rondo Rataje lub Politechnika zwróćcie uwagę na lustrzane ramki. Możecie poprawić sobie w nich fryzurę, uśmiechnąć się do siebie lub zrobić selfie i złapać wyjątkowe nagrody. Wystarczy, że pokażecie zdjęcie w naszym salonie, a otrzymacie specjalny rabat -30% przy zakupach za min. 99,99 zł. To jednak nie wszystko! Wrzućcie zdjęcie na swój profil Instagram, dodajcie odpowiednie hasztagi i oznaczenia, by wziąć udział w konkursie, w którym możecie wygrać aż 1000 zł do wykorzystania w naszym sklepie w Posnanii!
Akcja trwa do 31 lipca. Poznajmy się Poznań!
*artykuł przygotowany we współpracy z marką Greenpoint i Top Secret
Joga przy Fontannie to cykl wakacyjnych praktyk jogi na trawie w Parku im. Adama Mickiewicz, które odbywają się w każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 9:00 – 10:30.
Zajęcia w różnych stylach prowadzą nauczyciele renomowanych poznańskich szkół jogi. Joga przy Fontannie 2024 odbędzie się już jedenasty raz, a pierwsza odbyła się 12 lat temu, z jedną przerwą w roku pandemicznym. Joga przy Fontannie gromadzi nawet do 300 osób na jednorazowej praktyce.
Akcja corocznie otrzymuje Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Poznania.
Praktyki są nieodpłatne i dostosowane dla osób na wszystkich poziomach zaawansowania w jodze. Aby dołączyć do sobotnich poranków z jogą należy przynieść własną matę do jogi, koc lub duży ręcznik oraz butelkę z wodą.
Wszystkie informacje o tym wydarzeniu, m.in. plan jogi na rok 2024, znajdziecie na facebooku – oraz na Instagramie
Druga edycja inicjatywy „LATO NA WILDZIE”, organizowana przez Fundację Pro Posnania we współpracy z partnerami: Brzask Bistro, Spółka Targowiska, Rada Osiedla Wilda oraz Miasto Poznań, trwa w najlepsze.
zdjęcia: Małgorzata Opala
Podczas pierwszego, inauguracyjnego spotkania 4 czerwca odbyła się Wildecka Biesiada przy wspólnym stole, która doskonale sprzyjała sąsiedzkiej integracji i wspólnemu spędzeniu czasu w lokalnej atmosferze. Tego dnia zainaugurowano cały sezon drugiej edycji LATO NA WILDZIE, podczas którego wystąpił zespół Retro Boys, prezentując najwspanialsze przeboje Zbigniewa Wodeckiego oraz Krzysztofa Krawczyka. Po koncercie odbył się pierwszy seans filmowy z cyklu kina letniego, podczas którego wyświetlono film „Zaklęte rewiry”, poprzedzony prelekcją dra Pawła Cieliczko, polskiego literaturoznawcy oraz historyka.
9 czerwca na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się koncert muzyki na żywo w wykonaniu wiolonczelistki oraz wokalistki Ewy Szymczak i gitarzysty Dariusza Brodowskiego. Wzruszający koncert z utworami okresu międzywojnia porwał uczestników do tańca.
Pierwszy tydzień inauguracyjny cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie i aktywnie uczestniczyli w pierwszych atrakcjach, integrując się i zacieśniając sąsiedzkie więzi.
Zapraszamy na czerwcowe wydarzenia
Kino letnie we wtorki o godz. 21:30 na rynku Wildeckim
11.06 „Szef”
18.06 „Czekolada”
25.06 „Skrzydełko czy nóżka”
Koncerty muzyki na żywo w niedziele o godz. 16:00 na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie
16.06 Perkusista Filip Wyrwa
23.06 Wokalistka Anna Bemke
Teatr plenerowy dla dzieci, sobota o godz. 11:00 na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie
22.06 Zielona Grupa
Warsztaty plenerowe z literaturą, sobota, godz. 11:00 na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie
Do sesji zdjęciowej Agaty Kłos – managerki salonu AMAR Beauty, zaprosiliśmy jednego z najlepszych poznańskich fotografów specjalizującego się głównie w czarno-białych, autorskich projektach, a także w fotografii mody i aktu – Tomka Tomkowiaka. Dlaczego? Bo wyjątkowe miejsce na urodowej mapie Poznania wymaga wyjątkowej oprawy.
Do AMAR Beauty przyjeżdżają klientki nie tylko z Poznania, ale także z najodleglejszych zakątków naszego województwa. AMAR Beauty – nazwa nawiązująca do hiszpańskiego „amar”, czyli kochać. Kochać siebie, kochać szeroko rozumiane piękno wokół nas. Motto salonu “Z miłości do piękna” oznacza kompleksową, holistyczną opiekę nad klientami. Jak w dzisiejszym świecie, gdy w social mediach kreujemy swój wizerunek za pomocą filtrów, zadbać o swoje naturalne piękno i zbudować poczucie własnej wartości? Na czym polegają zabiegi z użyciem biostymulatora? Dlaczego tak ważna jest reaplikacja kremu z filtrem na co dzień? Tego dowiecie się z naszej rozmowy okładkowej.
Agata Kłos fot. Tomek Tomkowiak
W tym roku obchodzimy 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. To doskonała okazją do refleksji nad tym, co to członkostwo przyniosło Wielkopolsce. Zbliżające się wybory do Europarlamentu są momentem, w którym warto przypomnieć sobie, jak fundusze unijne wpłynęły na rozwój naszego regionu. Zapraszamy także do lektury wywiadu z Joanną Scheuring – Wielgus, polityczką, działaczką samorządową i społeczną, która swoją karierę rozpoczynała jako manager kultury. Dziś jest wiceministrą kultury i liderką listy lewicy z województwa wielkopolskiego do Parlamentu Europejskiego. Opowiedziała nam o wyzwaniach stojących przed Europą, sytuacji kobiet w Polsce, planach na siebie w Brukseli, ale także o modzie i o tym, co jej się podoba w Poznaniu.
Joanna Scheuring – Wielgus
Wszyscy szukamy ulgi. Taką tezę w swojej książce „Potęga ulgi. Od ulegania do uwolnienia” stawia Agnieszka Maruda, zawodowa mówczyni motywacyjna i inspiracyjna, mówczyni TEDx , trenerka, mentorka liderów, wykładowczyni. Stale towarzyszące nam napięcie nie jest dla nas dobre i jesteśmy w stanie wiele zrobić, aby choć na chwilę poczuć ulgę. Ulga choć jest uczuciem oczyszczającym, nie zawsze nam służy długofalowo. Jak zatem odczuwać ten stan, aby żyć lżej?
Agnieszka Maruda fot. Katarzyna Wołyniak
Z Kasią Sokołowską spotkałyśmy się z Dzień Matki. Dniu, od dwóch lat dla niej szczególnym, odkąd została mamą długo wyczekiwanego Ivo Lwa. Rozmawiamy w niedzielę, bo to jedyny dzień, kiedy w natłoku obowiązków znajduje czas na rozmowę. Od poniedziałku rozpoczyna zdjęcia do kolejnej edycji Top Model, w kolejce czekają jeszcze pokazy mody, a jej nowym „dzieckiem” zajmującym ją bez reszty jest wellnesowy projekt Lava e Sal. Kasia Sokołowska – reżyserka pokazów mody, jurorka w Top Model, młoda mama – szczerze o dojrzałości, wrażliwości artystycznej i zbyt krótkiej dobie.
Kasia Sokołowska fot. Agata Serge
Absolwentka najlepszej Akademii makijażu permanentnego w Polsce i na świecie Long-Time-Liner®. Doceniona za swoje umiejętności i kwalifikacje – otrzymała tytuł Elitarnej Linergistki marki Long-Time-Liner® z zakresu pigmentacji brwi, oczu oraz ust. Prywatnie – ciepła, wesoła i cierpliwa. Paulina Szymańska, z wytrwałością tłumaczy swoim klientkom tajniki makijażu permanentnego, który traktuje jak sztukę. A wszystko po to, aby wydobyć naturalne piękno z każdej z nas, które odwiedzają jej salon.
Paulina Szymańska
Czy czeka nas szwedzka rEVolucja? Debiutujący właśnie na rynku model Volvo EX90 udowadnia, że tak. Samochód jest zaprojektowany tak, by rozumiał człowieka i otoczenie, stając się tym samym zapewne najbezpieczniejszym seryjnym samochodem osobowym, jaki do tej pory powstał. Dzięki aktualizacjom oprogramowania i nowym danym będzie umiał się uczyć, dlatego z czasem będzie stawał się jeszcze mądrzejszy i bardziej bezpieczny.
Volvo EX90 Excellence
Stary Browar przygotował minimalistyczne stylizacje w wiosennej odsłonie, przekonując, że prostota jest w modzie. Ania Śmiechowska odczarowuje kowbojki, Patrycja Sławkowska z Rai82 przejrzała sklepowe półki w poszukiwaniu najlepszych samoopalaczy, a dr n. med. Lucyna Woźnicka-Leśkiewicz udowadnia, że niektóre substancje czynne pochodzenia roślinnego są nadal niezastąpione w leczeniu schorzeń kardiologicznych. Zapraszamy Was także w świat muzyki. Maciej Kramer, lider zespołu Happy Jazz Band zabierze Was w podróż przy dźwiękach utworów takich wokalistów jak Louis Armstrong czy Frank Sinatra, a Zuzanna Głowacka animatorka kultury, pomysłodawczyni i producentka wykonawcza nagrodzonego Fryderykami 2024 Projektu TAXI opowie o swojej drodze na muzyczny szczyt.
Mamy świetną wiadomość! Z okazji Dnia Mamy trwa promocja na zakup biletu na jedyny w swoim rodzaju MATYJA CAMP
Mamy świetną wiadomość! Z okazji Dnia Mamy trwa promocja na zakup biletu na jedyny w swoim rodzaju MATYJA CAMP w dniach 5-7.06.2024 w Ostoja Chobienice, w Wielkopolsce. Podczas zakupu na stronie wpisz kod: CAMP15
Kod uprawniający do 15% obniżki podczas zakupu biletu na MATYJA CAMP, obowiązuje do końca weekendu, tj. 26.05.2024
Cena regularna: 2499,00 PLN – cena promocyjna: 2125,00 PLN
MATYJA CAMP FIRST EDITION
Cena biletu zawiera:
Pobyt w hotelu Ostoja Chobienice SPA w Wielkopolsce, w dniach 5-7 czerwca 2024
Zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych
Pełne wyżywienie + open bar podczas obiadokolacji
Zdrowe przekąski w ciągu dnia
Nielimitowany dostęp do strefy SPA (basen, jacuzzi, strefa saun, bania zewnętrzna)
Nielimitowany dostęp do stref relaksu znajdujących się na terenie całego obiektu
Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet
21 maja, 2024
Artykuł przeczytasz w: 3 min.
W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.
Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.” Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.
Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.
Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ
Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).
Dzień otwarty z okazji dnia Matki w pracowni jubilerskiej CHART
21 maja, 2024
Artykuł przeczytasz w: 1 min.
W sobotę 25.05.2024 w poznańskiej pracowni biżuterii artystycznej CHART odbędzie się dzień otwarty z okazji Dnia Matki. Od godziny 10 do 15 czekać będzie na gości szereg atrakcji, między innymi wizyta w warsztacie złotniczym gdzie można będzie poznać tajemnice powstawania biżuterii. Doświadczeni specjaliści chętnie podzielą się wiedzą o metalach i kamieniach szlachetnych prezentując na żywo co ciekawsze okazy z bogatej kolekcji tej rodzinnej pracowni.
Przybyłych oczekiwać będzie owocowy poczęstunek i wiosenne drinki a wraz z nimi specjalna zniżka z okazji święta naszych mam oraz możliwość przymierzenia najcenniejszych precjozów z kolekcji biżuterii CHART.
Kamienica z zegarem przy Placu Wolności 15 jest dla poznaniaków kultowa. Przez lata był tam bank, co powstanie teraz?
20 maja, 2024
Artykuł przeczytasz w: 10 min.
Poznań odżywa. Miasto przechodzi zasadniczą metamorfozę, według wielu bardzo potrzebną. Jedną z inwestycji, która z pewnością przyczyni się do powrotu mieszkańców do centrum będzie Skarbiec. Powstanie on w zabytkowej kamienicy przy Placu Wolności, która już niebawem, za sprawą nowego inwestora, zostanie poddana rewitalizacji.
Kamienica z zegarem
Nowa na poznańskim rynku inwestycja Skarbiec, położona jest bezpośrednio przy najbardziej charakterystycznym placu Poznania, u zbiegu ulicy Nowowiejskiego 1 i Placu Wolności 15. Bliskość Starego Rynku, Muzeum Narodowego i licznych galerii sprawia, że jest to jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji w Poznaniu. Współcześni poznaniacy znają ten obiekt jako kamienicę z zegarem – kultowy punkt orientacyjny w centrum miasta. Budynek przy Placu Wolności 15 został wzniesiony 113 lat temu, w 1911 roku, dla niemieckiego banku Ostbank für Handel und Gewerbe, czyli dla Banku Wschodniego. Zaprojektowali go berlińscy architekci – Richard Bielenberg i Josef Moser. Gmach stanowi przykład architektury przejściowej pomiędzy barokiem a art. deco, ciekawie i w wyważony sposób łącząc w sobie elementy charakterystyczne dla obu epok.
Jako siedziba instytucji finansowej, budynek miał imponować wielkością i przepychem a dzięki temu budzić zaufanie klientów. Elewacja kamienicy pokryta jest w całości kamieniem, reprezentacyjne pomieszczenia mają 5 m wysokości, a podłogi korytarzy wyłożone są marmurem. Nie brakuje ozdobnych okuć, finezyjnych witraży oraz dzieł ówczesnych mistrzów stolarstwa.
Inwestorem jest Piotr Wit Voelkel, stojący na czele Grupy Kapitałowej VOX. Gmach zostanie w całości odrestaurowany. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Tekktura, pod nadzorem i we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Warto podkreślić, że budynek jest zachowany w doskonałym stanie, dlatego większość prac dotyczyć będzie jego rewitalizacji, a także dostosowania tkanki budynku do nowej, mieszkalnej funkcji.
Co powstanie w zabytkowym budynku
W zabytkowej części inwestor oferować będzie 36 apartamentów o zróżnicowanej wielkości i wysokości. W strukturze mieszkań znajdą się zarówno małe apartamenty typu studio, o średniej powierzchni ok 29 m², jak i duże lokale 75 m² – 110 m². Ciekawe są w szczególności wysokie na 5 m mieszkania z antresolami, na które często wyniesiona jest funkcja sypialniana. Dzięki temu apartamenty te mają klarownie wydzielone strefy.
– Unikatowym apartamentem jest położony na pierwszym piętrze, ponad 230 metrowy lokal z widokiem na Plac Wolności, obejmujący zabytkową salę kominkową. To mieszkanie jako jedyne, będzie zachowane w niezmienionym stanie, także w zakresie jego obecnego wnętrza. Znajdują się w nim historyczne zabudowy meblowe, balkon z unikatową balustradą nad głównym wejściem, sufitowe ornamenty, fascynujące witraże okienne oraz centralne miejsce – kamienny, bogato zdobiony kominek. Taka przestrzeń tworzy niecodzienne tło dla wyjątkowej aranżacji i z pewnością zainteresuje tych klientów, którzy chcą mieszkać w przestronnym wnętrzu z historyczną duszą – opowiada Agata Olszyńska, odpowiedzialna za sprzedaż i marketing inwestycji.
ksztalty.com
Dusza Skarbca
Nazwa inwestycji nawiązuje do serca budynku, historycznego skarbca, dostępnego dotąd jedynie dla nielicznych a mieszczącego się w podziemiach gmachu. Jego wnętrze zostanie przegłębione i dostosowane do nowej funkcji – znajdą się tu prywatne strefy mieszkańców budynku, pokój klubowy ze stołem bilardowym i strefą relaksu, a także kameralna sala kinowa. Inwestor zachowa zabytkowe wrota skarbca z metalowym pochwytem w kształcie okręgu, jako pamiątkę po dawnym przeznaczeniu tego miejsca. Wszystkie części wspólne inwestycji – jego lobby, korytarze doprowadzające do apartamentów, pokoje klubowy i kinowy, jak również parking oraz rowerownię, zaprojektowano w taki sposób, aby harmonizowały z budynkiem i stanowiły naturalne rozszerzenie jego wizualnej tożsamości.
ksztalty.com
ksztalty.com
Dominują tu klasyczna elegancja oraz szlachetne materiały. Warto podkreślić, że części wspólne dostępne będą zarówno dla mieszkańców historycznej, jak i nowej części inwestycji. Obie strefy obiektu będą dzieliły także dwie najbardziej reprezentacyjne przestrzenie. Pierwsza z nich to imponujące główne wejście, podkreślone na frontowej elewacji gmachu przez okazałe kolumny. Po przekroczeniu progu budynku widzimy szerokie, zabytkowe, kamienne schody prowadzące do lobby oraz dalej, przez wewnętrzne, kameralne patio do nowej części budynku. Na miejscu dawnej sali bankowej powstanie wypełniony zielenią skwer. Dzięki starannie zaprojektowanej roślinności, przemyślanej małej architekturze oraz nastrojowemu oświetleniu, stanie się on zapewne jednym z ulubionych miejsc mieszkańców Skarbca. Dodatkowo inwestor planuje wprowadzić do tej przestrzeni sztukę, która od lat jest bliska marce VOX.
Nowa część budynku
Gmach kamienicy zostanie rozbudowany o nową część, która powstanie wokół zielonego patio. Zaprojektowano tu 20 apartamentów dwupokojowych z loggiami o powierzchniach od 30 m² do 39 m². Szczytowa kondygnacja nowo budowanej części Skarbca mieścić będzie dwa wyjątkowe, nowoczesne penthousy, przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów. Ich właściciele będą cieszyć się przestrzenią, dużą ilością przeszkleń, tarasami oraz intymnością i pięknym widokiem na miasto.
W kamienicy, poza apartamentami, zaplanowano także 5 lokali użytkowych, z myślą o usługach dla mieszkańców a także poznaniaków, odwiedzających Skarbiec. Powstaną one głównie wokół kameralnego patio, a dojście do nich prowadzić będzie przez główne wejście do budynku. W zabytkowej części również wyodrębniono lokal użytkowy, z niezależnym wejściem od strony ul. Nowowiejskiego. Będzie on przeznaczony na gastronomię, która zostanie starannie dobrana do charakteru inwestycji i oczywiście będzie otwarta na wszystkich mieszkańców Poznania.
Dzięki wykorzystaniu efektu synergii w ramach Grupy Kapitałowej VOX, wybrane mieszkania zostały zaprojektowane przy użyciu programu VOXBOX. Umożliwia on samodzielne stworzenie projektu pomieszczenia, a następnie jego wykończenie i umeblowanie istniejącymi produktami, a nie wyłącznie makietami. Co istotne, zanim klient zdecyduje się na zakup mieszkania, może w goglach VR odbyć spacer w wirtualnej rzeczywistości po konkretnym wnętrzu i przekonać się, czy układ pomieszczeń, wystrój i inne elementy w pełni mu odpowiadają. Inwestor, który wprowadził tę innowację w ramach działalności VOX, dziś rozszerza jej zastosowanie, by ułatwić klientom inwestycji Skarbiec decyzję o wyborze lokalu, które najlepiej spełni ich oczekiwania.
Koncepcja pełna wyzwań
Do projektu rewitalizacji i rozbudowy kamienicy przy Placu Wolności podeszło kilka doświadczonych pracowni architektonicznych. Inwestora przekonało do swojej wizji poznańskie biuro Tekktura. To architekci; Hanna Michalik-Tomczak, Maciej Tomczak, Tomasz Strzyżowski oraz Zespół Projektowy: Jacek Borzych, Wojciech Skowronek, Katarzyna Kozub – Paterczyk przedstawili najlepszą koncepcję adaptacji budynku komercyjnego do jego nowej, mieszkalnej funkcji. Zachowując wszystkie części budynku objęte ochroną konserwatora, wzbogacili go o ważne dla współczesnego odbiorcy udogodnienia. Do historycznych przestrzeni wprowadzili windę, rowerownię, klimatyzację oraz halę garażową.
– Rewitalizacja tak ikonicznego dla Poznania budynku to dla nas wyjątkowy projekt. Tutaj ważne jest, by powściągnąć chęć nadmiernej ingerencji. Dyskretnie wprowadzone wartości dodane w postaci funkcjonalnych układów apartamentów czy pożądanych udogodnień, dają nam dodatkową satysfakcję, ale jesteśmy najbardziej skupieni na tym, aby doskonała, klasycyzująca architektura mogła się ponownie objawić mieszkańcom Poznania w całej okazałości. Miasto w imponujący sposób rewitalizuje całą przestrzeń centrum, w tym ostatnio Stary Rynek, ulicę 27 Grudnia czy Św. Marcin. Poznań bardzo na tym zyskuje. Cieszy nas sprzężenie prywatnego kapitału z tym procesem, a jeszcze bardziej fakt, że biuro Tekktura może być jego częścią – komentują architekci.
Pomysł architektów na stworzenie w sercu inwestycji zielonego patio oraz rozbudowę istniejącego gmachu o nowoczesną część, okazał się trafiony w dziesiątkę. Inwestor docenił szacunek, z jakim architekci podeszli do projektowania i rozbudowy. Obie części inwestycji są zupełnie różne, jednak współczesna elewacja garściami czerpie z historycznej bryły. Pojawiają się tu na przykład ryflowania (kanele) w płytach elewacyjnych, nawiązujące bezpośrednio do charakterystycznych dla zabytkowego budynku kolumn. Pracownia Tekktura odpowiada także za projekty wnętrz Skarbca. Ich autorka, Katarzyna Kozub – Paterczyk, wyszła naprzeciw wizji inwestora, któremu zależało na ponadczasowych, klasycznie pięknych wnętrzach, stworzonych z materiałów wysokiej jakości.
Historyczne walory
Budynek był przez cały czas swojego istnienia użytkowany, dzięki czemu poddawano go wielokrotnym remontom. Został prawdopodobnie ostrzelany w trakcie walk o miasto w 1945r., a powstałe uszkodzenia okładzin kamiennych naprawiano w trakcie prac przeprowadzonych w latach 60-tych. W ramach projektu inwestor zapowiada renowację okładzin i rzeźbiarskich elementów kamiennych. Metaloplastyka w otworach architektonicznych elewacji – kraty w oknach piwnicznych, kraty w nadświetlach wejścia głównego od strony Placu Wolności czy balustrada tarasu nad portykiem, są zachowane w bardzo dobrym stanie i zostaną jedynie oczyszczone oraz wyeksponowane. Elewacje od strony dziedzińca, podniesione powyżej pierwotnego poziomu prawdopodobnie w okresie międzywojennym w celu uzyskania dodatkowych pomieszczeń, zostaną starannie oczyszczone i ujednolicone w kolorystyce tak, aby wyeksponować zdobiące je detale.
ksztalty.com
Co stanowi rzadkość, w formie niezmienionej lub zmienionej nieznacznie, zachowane zostały wszystkie klatki schodowe, a także wnętrza pomieszczeń konferencyjnych i biurowych na wyższych piętrach traktu frontowego. Przeprowadzone przez inwestora oględziny, pozwoliły na wytypowanie przestrzeni o dużej wartości historycznej, zarówno układu architektonicznego jak dekoracji i detalu zabytkowego. Są nimi np. sztukaterie, boazerie, balustrady czy konstrukcja schodów. Inwestor zapewnia, że wszystkie te elementy zostaną zachowane i z pieczołowitością odrestaurowane, we współpracy i pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków. W stosunku do stanu pierwotnego, deweloper największych ingerencji dokonał w zakresie układu wnętrz oraz ich funkcji. Wszelkie zmiany w projekcie budynku dokonywano jednak w poszanowaniu tkanki zabytkowej.
Poza walorem historycznym, gmach oferuje także konkretne elementy standardu, które plasują ten projekt w segmencie premium.
– Szczególną wagę przykładamy do komfortu akustycznego i termicznego przyszłych mieszkańców. Drewniana stolarka okienna zostanie odtworzona z zachowaniem historycznych podziałów, ale wykonana będzie w najnowszej technologii. Instalacje, zarówno w części zabytkowej jak i nowej, obejmą wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną i klimatyzację. W hali garażowej przewidzieliśmy miejsce do ładowania samochodów elektrycznych, a na dachu nowej części budynku instalację fotowoltaiczną – mówią architekci z pracowni Tekktura.
Od projektu do realizacji
Proces projektowania Skarbca, ze względu na liczne, szczegółowe uzgodnienia z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także wyzwania wynikające ze specyfiki pracy na istniejącej, zabytkowej substancji, trwał ponad rok. Bank Santander, zajmujący w ostatnich latach budynek przy Placu Wolności 15, opuścił go już w kwietniu, co otworzyło przed inwestorem możliwość dokonania pełnej i szczegółowej wizji lokalnej oraz inwentaryzacji. Wcześniej dojście do pewnych części gmachu było ograniczone lub wręcz niemożliwe, ze względu na procedury bezpieczeństwa, wyjątkowo restrykcyjne w przypadku banków. Aktualnie inwestor jest w trakcie pozyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę. Po dopełnieniu formalności administracyjnych i prawnych, ruszy budowa oraz sprzedaż apartamentów. Proces budowy zaplanowany jest na około dwa lata.
Koncert Wolności z udziałem Lecha Wałęsy w Poznaniu
16 maja, 2024
Artykuł przeczytasz w: 2 min.
Legendarny szef „Solidarności”, były prezydent RP Lech Wałęsa, będzie honorowym gościem „Koncertu Wolności”, który odbędzie się 3 czerwca o godz. 18.30 w auli UAM. Wydarzenie organizowane jest z okazji obchodów 35 rocznicy Wolnych Wyborów, 25 lat Polski w NATO i 20 lat w Unii Europejskiej.
Podczas wydarzenia wystąpią: laureat Konkursu Wieniawskiego – Bartłomiej Nizioł (skrzypce), jeden z najlepszych gitarzystów na świecie – Łukasz Kuropaczewski (gitara), który dokona poznańskiego prawykonania „Hommage à Lech Wałęsa” Aleksandra Tansmana oraz Kwintet Orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.
– To wielki zaszczyt zagrać Mazurka „Hommage a Lech Wałęsa” A. Tansmana dla samego Lecha Wałęsy – mówi Łukasz Kuropaczewski. – To przepiękna kompozycja, niezwykle polska, napisana fascynujacym jezykiem muzycznym, charakterystycznym dla niezwykłej twórczosci Tansmana. Tym bardziej się cieszę, że utwór nie był nigdy wykonywany w Poznaniu.
Aktor i wokalista Marcin Januszkiewicz wykonana utwór Grzegorza Ciechowskiego „Nie pytaj o Polskę” oraz „Miejcie nadzieję” (słowa Adam Asnyk, muzyka Zbigniew Preissner).
Gość honorowy, były prezydent RP Lech Wałęsa, podczas uroczystości odbierze „Nagrodę za Odwagę”.
Organizatorem wydarzenia są Fundacja SIGNUM, Fundacja REFLEXION, Fundacja TU Wielkopolska, a producentem koncertu jest Teatr Muzyczny w Poznaniu.
Bilety na „Koncert Wolności” dostępne są na stronie Teatru i w kasie Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Fotografia i malarstwo na Nocy Muzeów w Starym Browarze
16 maja, 2024
Artykuł przeczytasz w: 2 min.
W Noc Muzeów Stary Browar zaprasza na bezpłatne zwiedzanie gościnnych wystaw. W Galerii na Dziedzińcu można zobaczyć cykle finalistów pierwszej edycji konkursu Poznańska Nagroda Fotograficzna. W Słodowni trwa wystawa Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. W sobotę 18 maja obie ekspozycje będzie można zwiedzać do godz. 21:00.
Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa / Galeria na Dziedzińcu
Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniło jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.
Wystawa Nowy Obraz / Nowe Spojrzenie jest okazją, aby przyjrzeć się rozmaitym strategiom i postawom artystycznym wobec obrazu, medium i tradycji. Na ekspozycji można zobaczyć prace finalistów 13. edycji Konkursu Malarskiego organizowanego przez Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Pokonkursowa wystawa jest przeglądem tendencji w młodym polskim malarstwie i pretekstem do rozmów o miejscu, jakie zajmuje w dzisiejszym polu sztuki.
Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie „Porsche i Kawa” by Porsche Centrum Poznań organizowane w partnerstwie z porscheblog.pl
Wiosna zaczyna się na dobre – to idealny powód do spotkania przy kawie w bezkonkurencyjnym towarzystwie modeli Porsche. Porsche Centrum Poznań zaprasza na wyjątkowe wydarzenie „Porsche i Kawa” by Porsche Centrum Poznań organizowane w partnerstwie z porscheblog.pl. Po sukcesie warszawskich edycji „Porsche i Kawa” przyszedł czas na Poznań. „Porsche i kawa” to nie tylko spotkanie z pasjonatami motoryzacji, ale również okazja do odkrywania najnowszych modeli Porsche w towarzystwie wyśmienitej kawy.
Wyjątkowe chwile warto celebrować w gronie najbliższych, a nic tak nie łączy jak wspólna pasja i dobra kawa. Spotkajmy się, aby wspólnie rozpocząć motoryzacyjny sezon.
Gwarantujemy niepowtarzalne smaki i moc motoryzacyjnych wrażeń!
Gdzie? Porsche Centrum Poznań ul. Warszawska 67, 61-028 Poznań
POZNAJ Festiwal Polskiego Wina w Concordii Taste już 17-18 maja!
7 maja, 2024
Artykuł przeczytasz w: 3 min.
To pierwsza edycja festiwalu, w samym środku maja, w samym sercu miasta, podczas której Restauracja Concordia Taste zamieni się w miejsce celebracji chwili, jakości i najlepszych polskich smaków. POZNAJ Festiwal Polskiego Wina to spotkania i rozmowy przy najlepszym polskim winie, genialni goście, czołowi polscy producenci win, szybkie degustacje, mnóstwo polskich win do nabycia, muzyka na żywo, dobra zabawa i gość specjalny Robert Makłowicz!
Celem POZNAJ Festiwal jest przede wszystkim wspieranie i promowanie polskiego winiarstwa, które znajduje się w przełomowym momencie. Jesteśmy świadkami niebywałego rozwoju i wzrostu świadomości polskiego konsumenta, a kluczem do dalszego sukcesu jest edukacja i nieustanne budowanie świadomości odbiorców. POZNAJ festiwal to miejsce, gdzie wiedza popłynie bezpośrednio od źródeł. Winiarze w krótkich spotkaniach degustacyjnych przybliżą szerszemu gronu odwiedzających swoje produkty, prace, codzienność, ukazując proces tworzenia trunków. Nauczą zarówno podstaw, jak i udzielą odpowiedzi na skomplikowane, branżowe pytania. Ważnym aspektem jest także wsparcie polskiej tradycji, pielęgnowanie i przybliżanie historii polskiej kultury winiarskiej i ugruntowanie tej wiedzy.
POZNAJ festiwal ma także podkreślać wagę lokalności, przypominając, ze dobro leży dosłownie w zasięgu naszych rąk. To powrót do korzeni, swoista podróż sentymentalna, w której wspólnie odkrywać będziemy piękno prostoty, autentyczności i niezwykłe efekty pracy lokalnych producentów.
Gościem specjalny Festiwalu będzie Robert Makłowicz, współautor programów telewizyjnych „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza” oraz „Makłowicz w podróży”, które przez kilkanaście lat były niezmiennie najpopularniejszymi kulinarnymi audycjami emitowanymi przez polskie telewizje. Laureat nagrody Wiktora i sześciokrotnie Oskara Kulinarnego, twórca programów kulinarno-podróżniczo-historycznych na platformie You Tube. Autor książek o tematyce jedzeniowej oraz kulturowej. Publicysta („Wprost”, „Newsweek”, „National Geographic”, „Tygodnik Powszechny” i „Przekrój”); pasjonat literatury, muzyki, historii oraz destylatów owocowych. Rodzimy Krakowianin, który obok ukochanego miasta rodzinnego, swoje miejsce na ziemi odnalazł w Dalmacji.
Szczegółowy program:
1 Dzień Festiwalu – 17.05. br
Świętowanie rozpoczynamy w piątek, wyjątkowym spotkaniem:
Zapomnijcie o nudnej i typowej kolacji! To będzie istna polska uczta, łamiąca dotychczasowe konwenanse. Zaprezentujemy Wam topowe wina aż od 15 najlepszych polskich winiarzy w towarzystwie dań Adama Adamczaka, inspirowanych różnymi regionami naszego kraju. Zaskoczymy Was nie tylko sposobem ich podania… Przypomnimy także dlaczego warto spotkać się przy wspólnym stole, jak ważna jest rozmowa, budowanie więzi i jak to wszystko wpływa na nasza percepcję.
Gospodarzami kolacji będą: Robert Makłowicz, Jacek Kulza, Adam Adamczak, topowi polscy winiarze i nasi przyjaciele!
2 Dzień Festiwalu
Drugi dzień festiwalu, odbędzie się w iście letnim klimacie, gdzie przy muzyce na żywo, przestrzeń restauracji i naszego ogródka zamieni sie w strefy tematyczne. Czekać na Was będzie aż 20 stoisk najlepszych polskich winiarzy, stoisko z polskim cydrem, strefa chill, polskie jedzenie, lokalne produkty od naszych zaprzyjaźnionych dostawców, szybkie degustacje z winiarzami i Robertem Makłowiczem! A także kilka innych niespodzianek, których jeszcze Wam nie zdradzimy… Wieczór zakończymy z przytupem. tego jesteśmy pewni!
Patronem medialnym FESTIWALU jest Poznański prestiż
Majówkowy zawrót głowy – najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu
1 maja, 2024
Artykuł przeczytasz w: 4 min.
Majowy długi weekend to doskonała okazja do odpoczynku i relaksu. To często czas krótkich wakacji, odkrywania nowych miejsc lub po prostu spędzenia czasu na odprężeniu w domowym zaciszu. Niezależnie od tego, jak zdecydujecie się spędzić majowy długi weekend, jest to doskonały moment, aby naładować baterie i cieszyć się wiosenną aurą. A przy okazji lekturą najnowszego Poznańskiego prestiżu.
A wydanie to otwierają Beata i Mariusz Cieślukowscy, którzy na sesję okładkową i rozmowę z Magdaleną Ciesielską przylecieli specjalnie z zachwycającego Costa del Sol. I choć oboje pochodzą z Mazur, ich plany zawodowe połączyła stolica Wielkopolski. Tu w Poznaniu wykrystalizował się pomysł na wspólny rodzinny biznes, który był impulsem do zmiany życia o 180 stopni. Od lat działają na hiszpańskim rynku nieruchomości prowadząc wspólnie biuro nieruchomości Planospain. Polecają wybrzeże Costa del Sol, gdzie osiedlili się, rozwijając firmę i spełniając często niełatwe życzenia klientów z najodleglejszych regionów świata.
fot. Maciej Sznek | escargofoto
Jej historia brzmi jak scenariusz filmu międzygatunkowego. Jest romans, akcja, przygoda, ryzyko, trochę bajki i… piękne klejnoty. Przypadkowe spotkanie w Bangkoku na zawsze zmieniło jej życie, zarówno to zawodowe, jak i prywatne. Ania Szafranowicz niczym wróżka za pomocą magicznej różdżki zamienia wyjątkowe, rzadkie, kolorowe kamienie szlachetne w biżuterię projektowaną „na miarę” pod marką AnnaSza Bespoke Jewellery. A jej historię przeczytacie w wywiadzie pt. “Miłość, spinel i łowca klejnotów”
Biblioteka Raczyńskich jest nie tylko jednym z najstarszych, ale i najbardziej znaczących ośrodków kulturalnych w Polsce. Przez prawie dwa wieki istnienia biblioteka stała się miejscem, które nie tylko przechowuje książki, ale również aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym, adaptując się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań poznaniaków. Poznajcie więc bliżej historię tego miejsca, w którym rządzi kultura i sprawdźcie, co kryje się w zakamarkach placówki.
Majowy weekend to także idealny czas, aby przygotować nasze balkony i tarasy na nadchodzący sezon letni. Garść inspiracji przygotowała Ewelina Matyjasik – Lewandowska w artykule „Balkonowy zawrót głowy”.
Magda Jurga z salonu optycznego MOOJ OPTYK zabierze Was w podróż po Francji, Wielkiej Brytanii i … Japonii w poszukiwaniu okularowych trendów. Wszak słońce coraz wyżej.
A skoro o słońcu mówimy – Patrycja Sławkowska przygotowała zestawienie najpopularniejszych kremów z filtrem SPF i uświadamia, że nie tylko w mocno słoneczne dni powinniśmy ich używać. Orska prezentuje swoją nową kolekcję Kembalii, Stary Browar przekonuje, że tegoroczna wiosna przynosi ze sobą falę romantyzmu – subtelne kolory, kwiatowe wzory, fikuśne i słodkie dodatki. Wraz z nimi eksplorujemy modę na „dziewczęcość”. Ania Śmiechowska tym razem zajęła się tematem ponadczasowego jeansu, przetestowaliśmy nowe Porsche Tycan, a jeśli nie macie jeszcze planów na majówkę lub na kolejne długie weekendy, zapraszamy Was do kultowego SPA dr Ireny Eris – Wzgórza Dylewskie.
EscargoFoto.pl
To tylko część tego co przygotowaliśmy dla Was na maj. Zachęcamy także do naszych stałych rubryk felietonowych i przy tej okazji składamy serdeczne życzenia urodzinowe naszemu partnerowi, który od 18 już lat w sposób bezinteresowny i z całkowitym poświęceniem pomaga zaniedbanym i pozostawionym bez opieki psom i kotom – Fundacji Animalia. Życzymy Wam kochani mniej pracy! A Państwa zapraszamy na świętowanie wraz z Fundacją!
Wypocznijcie w ten pięknie zapowiadający się majowy weekend i będzie nam miło, jeśli znajdziecie czas na lekturę Poznańskiego prestiżu.
Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia
19 kwietnia, 2024
Artykuł przeczytasz w: 5 min.
26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.
Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie.
Empatyczne kadry
Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.
Nominowane prace:
Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:
Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu
Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:
Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim
1. Nominacja w kategorii poznańskiej. Stepan Rudik | Ukraińcy w Wielkopolsce 2 Nominacja w kategorii poznańskiej. Bartosz Seifert | Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu 3. Nominacja w kategorii ogólnopolskiej. Ireneusz Kaźmierczak | Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem4. Nominacja w kategorii ogólnopolskiej. Marcin Kruk | How Much WIll I Be Able To Go Through. Ile będę w stanie przejść. 5. Nominacja w kategorii ogólnopolskiej. Katarzyna Piechowicz | Romni o romskich kobietach i dziewczynach 6. Nominacja w kategorii ogólnopolskiej. Paweł Piotrowski | Dobre życie w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim
Wystawa w Starym Browarze
Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.
Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00
Wstęp wolny
Program Weekendu z PNF
piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00
– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.
– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień
– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami
– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem
sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00
– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)
– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko
– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim
Już w ten piątek i sobotę, KARLIK Autoryzowany Dealer Land Rover, zaprasza do niezwykłej, klubowej aranżacji salonu Land Rover w Baranowie, na spotkanie z niepowtarzalnym Range Roverem Sport.
W specjalnie przygotowanej na tę okazję strefie, odkryć można będzie zalety flagowych modeli Range Rover. Po statycznej prezentacji modelowej i skorzystaniu z wyjątkowego poczęstunku oraz pobudzającej kawy przygotowanej przez utytułowanych baristów, dedykowany doradca zabierze Państwa w drogową i off-roadową przygodę za kierownicą różnych wersji Range Rover Sport.
Biorąc udział w wydarzeniu w piątek lub sobotę otrzymacie Państwo niezobowiązującą, profesjonalną wycenę Waszego auta marki premium oraz propozycję jego odkupu, na najlepszych warunkach na rynku.
Bitcoin przekracza ponad 60 tysięcy dolarów – to trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku. W USA firmy tradingowe już oferują bitcoin jako jeden z instrumentów inwestycyjnych.
Intryguje Cię temat kryptowalut, ale nie wiesz gdzie się o tym więcej dowiedzieć? Specjalnie dla nowicjuszy na 17 kwietnia zaplanowany jest MetaMixer – Crypto Fever. To unikalna okazja, aby zgłębić tajniki kryptowalut, dowiedzieć się więcej o bezpiecznych metodach inwestycji oraz zrozumieć, jak sztuka cyfrowa przenika do świata blockchain. Każdemu wydarzeniu z cyklu MetaMixer towarzyszy oprawa artystyczna – tym razem sztuka i obrazy z motywem krypto.
Dla czytelników Poznańskiego Prestiżu organizator przygotował specjalny kod rabatowy 'PoznańskiPrestiż’, uprawniający do 20% zniżki na bilety.
Nie przegap okazji do uczestnictwa w tym wyjątkowym wydarzeniu, które połączy pasjonatów nowych technologii z całej Polski. Więcej informacji znajdziesz tutaj: Crypto Fever – Evenea.
Kwietniowy Poznański prestiż – „Sztuka jest wieczną wiosną”
3 kwietnia, 2024
Artykuł przeczytasz w: 5 min.
„Sztuka jest wieczną wiosną” mawiał Konstanty Ildefons Gałczyński i kwietniowym, wiosennym Poznańskim prestiżem przenosimy Was w świat sztuki, motoryzacyjnych marzeń i … zapachu benzyny. Bo kto z nas nie marzył w dzieciństwie o prawdziwym dziele sztuki? Czerwonym, sportowym samochodzie, podświadomie rysując na kartce papieru kultowe Porsche 911?
To dziecięce marzenie spełnić można w salonie Porsche Centrum Poznań, który już od 15 lat gości w swoich progach wszystkich tych, dla których ponadczasowe piękno, luksus i prestiż nierozerwalnie kojarzą się z marką Porsche. Dominik Fijałkowski Dyrektor Regionu w Porsche Inter Auto Polska oraz Kamil Kubiak Dyrektor Salonu Porsche Centrum Poznań zabierają nas w podróż po ekskluzywnym świecie tej wyjątkowej marki, która stanowi obiekt westchnień i pożądania. 15 lat Porsche Centrum Poznań | Porsche to styl życia
od lewej: Kamil Kubiak, dyrektor salonu; Arkadiusz Krupa, kierownik serwisu; Dominik Fijałkowski, dyrektor regionalny; Tomasz Woźniak, kierownik działu części i akcesoriów; Łukasz Jugo, kierownik działu handlowego
Niewątpliwie dziełem sztuki można nazwać biżuterię Fabergé. Markę nawiązującą do oryginalnych, wysadzanych klejnotami arcydzieł Fabergé, wskazując na ich wyrafinowanie, bogactwo kulturowe i nieskazitelną doskonałość. Niegdyś kojarzona z historycznymi jajami Fabergé, dziś zachwyca, oferując naszyjniki, wisiorki, bransoletki czy pierścionki, wciąż unikatowe, które możemy podziwiać i nabyć w Poznaniu. Mateusz Pluciński | Fabergé. Biżuteria, która jest dziełem sztuki.
Przez ponad 20 lat wspólnie działali w branży automotive, zajmując się dealerstwem. Teraz Bożena Nawrocka i Zefiryn Grabski postawili przed sobą nowe wyzwanie, realizując znów jako wspólnicy nieszablonowy projekt na poznańskim rynku. Klub Pod Papugami to wyjątkowa przestrzeń spotkań biznesowych, towarzyskich i rodzinnych, gdzie najważniejsze są relacje, ich budowanie, podtrzymywanie oraz szacunek do rozmówcy. Wysoka klasa, dobry styl, jakość usług i propozycji kulturalnych – wszystko to daje znakomite tło do nawiązywania nowych kontaktów międzyludzkich, co w obecnych czasach jest niezwykle potrzebne. Bożena Nawrocka i Zefiryn Grabski | Klubokawiarnia Pod Papugami buduje relacje
Bożena Nawrocka i Zefiryn Grabski
Poznań – miasto przedsiębiorcze, biznesowe – oferuje również swoim klientom wsparcie w zakresie szeroko rozumianej księgowości. Takim miejscem jest Kancelaria Rachunkowa na poznańskim Chwaliszewie. Elżbieta Janik-Krause, prezes zarządu Kancelarii Rachunkowej Denarius, opowiedziała, z jakimi problemami borykają się obecnie poznańscy przedsiębiorcy, dlaczego tak popularny jest outsourcing usług księgowych i jak ważną rolę w jej życiu odgrywają relacje. Elżbieta Janik – Krause | Księgowość to jak czytanie książki
Elżbieta Janik – Krause
Piotr Łykowski rozpoczął swoją podróż do zdrowego trybu życia w momencie, w którym wielu by się poddało. Ważąc 135 kilogramów, zmagał się z głęboką depresją i lękami, które sprawiały, że każdy nowy dzień był dla niego wyzwaniem. To właśnie w sporcie znalazł ulgę oraz dodatkowe wsparcie na drodze do zdrowia. A wraz ze zdrowiem zdobył nową pasję, która sprawiła, że Piotr postanowił bić kolejne osobiste rekordy w triathlonie i ultratriathlonie. Zuzanna Kozłowska wysłuchała jego historii. Piotr Łykowski | Od ciemności do światła – droga przez sport do pomagania innym
Piotr Łykowski
Miasta to obszary jedne z najbardziej wrażliwych na zmiany klimatu. Są miejscem zamieszkiwania ponad połowy ludności świata i w sposób znaczący wpływają na środowisko, bo 75% emisji gazów cieplarnianych generowane jest w miastach. Dziś branża motoryzacyjna stoi przed ogromnym wyzwaniem przejścia z konwencjonalnych napędów na elektryczne. Co zrobić, żeby oswoić zmianę? Aby przybliżyć temat elektryfikacji Volvo Firma Karlik połączyła siły ze światem street artu. Owocem współpracy jest unikatowa grafika stworzona dla modelu Volvo EX30, którą zaprojektował poznański street artowiec Noriaki, aby pokazać, że samochody elektryczne przynoszą wielką zmianę. Zarówno dla nas ich użytkowników, ale także dla przestrzeni, w których żyjemy. MIASTO PRZYSZŁOŚCI okiem Watchera
Volvo EX30 x Noriaki
Widzieliście już kontynuacją Diuny? Radek Tomasik z Ferment Kolektiv przekonuje, że jej druga część, podobnie zresztą jak pierwszy film sprzed dwóch lat, jest dziełem totalnym, a z takimi twórcami jak Villeneuve kino nigdy nie odda pola streamingowi. Czy tak będzie? Radek Tomasik | DIUNA, CZYLI IMMERSJA
Romanse, western, science fiction – przenikanie się gatunków to modus operandi mody SS’24. Ubrania są kanwą do tworzenia nowych historii i obrazów. Sprawdzamy, czym w nowym sezonie inspirują marki obecne w Starym Browarze. Ania Śmiechowska namawia nas do noszenia w tym sezonie printu pantery, a Robert Karger udowadnia, że mocne kolory w modzie męskiej to siła, styl i wyraz osobowości. Magdalena Ciesielska porozmawiała z Cecylią Matysik – Ignyś, poznańską harfistką, która współpracowała z wybitnymi artystami polskiej sceny muzycznej, takimi jak: Zbigniew Wodecki, Edyta Górniak czy Leszek Możdżer, Toyota Bońkowscy, najchętniej wybierany dealer wśród flotowców prezentuje modele najchętniej wybierane przez przedsiębiorców, a jeśli chcecie zainwestować w naukę polecamy studia MBA na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu.
Cecylia Matysik – Ignyś
A na koniec. Już za parę dni wybory samorządowe. Przypominamy zatem początki samorządności w Polsce i namawiamy Was gorąco, aby nie zostawiać losu naszych małych ojczyzn w rękach innych, tylko wziąć udział w wyborach. Bo to szansa na stworzenie lepszego miejsca do życia dla nas wszystkich.
Zapraszam do lektury Alicja Kulbicka Redaktor Naczelna
Jedyne takie wydarzenie filmowe w Polsce. III Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych w Poznaniu
27 marca, 2024
Artykuł przeczytasz w: 3 min.
Fundacja Wandalistki i Kino Muza już po raz trzeci organizują Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych. Tym razem podczas 3 dni (5-7 kwietnia) zaprezentują 6 filmów skupionych wokół kobiecych eksploracji, górskich przygód i wspinaczki.
Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z gościniami specjalnymi: himalaistkami, wspinaczkami i podróżniczkami. Za tegoroczny program współodpowiedzialna jest sama Eliza Kubarska, alpinistka i reżyserska, która przez ostatnie lata pracowała nad filmem dokumentalnym poświęconym Wandzie Rutkiewicz. Premiera „Ostatniej Wyprawy – The Last Expedition” już w maju tego roku, czy reżyserka będzie chciała opowiedzieć o kulisach powstawania filmu?
Każda z sześciu projekcji zaplanowanych na tegoroczny przegląd przeniesie widzów w inne miejsce, inny czas, podaruje im unikatowe przeżycie – czynnikiem wspólnym będzie jeden mianownik, a właściwie duet: kobiety i wspinanie. To połączenie dopełni szczypta pięknych widoków, ekstremalnych przeżyć, aspektu niepełnosprawności w górach, łączenia pasji z macierzyństwem i drogi do odnalezienia siebie. Te wszystkie doznania i emocje zapewnią wyjątkowe projekcje ukazujące góry i wspinaczkę z kobiecego punktu widzenia.
Tak jak i w poprzednich edycjach, tak i podczas tego Przeglądu nie zabraknie silnych kobiecych postaci. Każdego dnia odbywać się będą także spotkania z inspirującymi kobietami środowiska górskiego.
W roli gościni pojawi się Dorota Rasińska-Samoćko, która ma na koncie 11 ośmiotysięczników, a Daria Sieracka – Prezeska Fundacji Wandalistki porozmawia z nią o projekcie „Podwójna korona”, którego celem jest skompletowanie Korony Ziemi oraz Korony Himalajów i Karakorum.
Eliza Kubarska z kolejną gościnią Kingą Ociepką-Grzegulską – jedną z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania i bohaterką filmu „Mama” – poruszy trudny temat łączenia pasji do sportów ekstremalnych z macierzyństwem.
W ostatnim dniu Przeglądu odbędzie się spotkanie i rozmowy wokół Projektu Droga Kobiet #metoo w podroży. W spotkaniu udział weźmie m.in. Dorota Szparaga – pasjonatka szlaków długodystansowych, która jako pierwsza osoba z Polski i pierwsza kobieta na świecie, przeszła szlak Transcaucasian Trail – solo!
Projekt Droga Kobiet, który zainicjowała Aleksandra Wierzbowska (dokumentalistka, wspinaczka i podróżniczka), a współtworzony jest we współpracy z Fundacją Wandalistki i Centrum Praw Kobiet, skupia się na edukacji dotyczącej bezpieczeństwa kobiet w podróży, poprzez panele dyskusyjne, czy warsztaty. Dlatego podczas 2 dni Przeglądu będzie można uczestniczyć w warsztatach samoobrony – WenDo.
PROGRAM PRZEGLĄDU
Piątek, 5 kwietnia, godz. 20:00, Sala nr 1 „Not Alone” | reż. Heather Mosher (Kanada) | 44 min „PASANG: In the Shadow of Everest” | reż. Nancy Svendsen (USA) | 72 min Po seansie spotkanie z Dorotą Rasińską-Samoćko. Spotkanie poprowadzi Daria Sieracka.
Sobota, 6 kwietnia, godz. 16:30, Sala nr 1 „Motherload” | reż. Zoya Lynch | 14 min „Mama” | reż. Wojtek Kozakiewicz (Polska) | 44 min Po seansie spotkanie z Kinga Ociepką-Grzegulską. Spotkanie poprowadzi Eliza Kubarska.
Niedziela, 7 kwietnia, godz. 16:30, Sala nr 1 Podpisywanie książki Doroty Szparagi. „An Accidental Life” | reż. Henna Taylor (USA) | 86 min „Postcards from the Verge” | reż. Natalia Koniarz (Polska) | 40 min Po seansie spotkanie wokół Projektu „Droga Kobiet”, goście: Dorota Szparaga i inni.
Audi Franowo Cave Triathlon już w kwietniu w Czerwonaku
19 marca, 2024
Artykuł przeczytasz w: 2 min.
Audi Franowo Cave Triathlon to pierwsza tego typu impreza triathlonowa rangi Mistrzostw Polski w naszym kraju, która odbędzie się 13 i 14 kwietnia 2024. Sponsorem tytularnym zawodów jest Audi Franowo.
Areną zmagań stanie się Centrum Kultury i Rekreacji oraz Pływalnia Akwen w Koziegłowach. Ten nowoczesny obiekt daje możliwość przeprowadzenia tego typu zawodów w bardzo widowiskowy i optymalny sposób.
Zawody odbędą się w tradycyjnej formule triathlonowej jednakże z wykorzystaniem trenażerów typu SMART na etapie rowerowym oraz bieżni łukowych na etapie biegowym. Dzięki zdobyczom technologicznym zawodnicy przeniosą się w wirtualny świat rywalizacji. Każdy uczestnik będzie miał przypisanego avatara w aplikacji Zwift, dzięki czemu oprócz stacjonarnej rywalizacji na rowerach i bieżniach będzie można śledzić ich zmagania na animowanych trasach z realnym przełożeniem prędkości i dystansu.
Zawody te będą miały rangę Mistrzostw Polski i w przypadku Elity będą składać się z kilku, krótkich startów w seriach po 6-7 osób – najpierw eliminacje, następnie półfinały oraz finały zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Dystans zawodów elity to 200m pływania, 4km roweru i 1km biegu. Dla zawodników kategorii AG będzie to 400m pływania, 8km roweru i 2km biegu, jednakże amatorzy będą startować tylko raz (z pominięciem eliminacji i półfinałów).
Wyścigi pod dachem dają możliwość śledzenia rywalizacji w każdej sekundzie jej trwania co w połączeniu z Streamingiem Live w sieci pozwoli dotrzeć do szerokiej publiki i dostarczyć jej mnóstwo sportowych emocji, a stosunkowo krótkie dystanse zapewnią niesamowitą dynamikę całym zawodom. W ramach Audi Franowo Cave Triathlon odbędzie się również międzynarodowa rywalizacja wśród młodzieży w ramach Turnieju Nadziei Olimpijskich co dodatkowo podniesie atrakcyjność powyższych zawodów.
Zamieszkaj obok Wilsona. TEGO Wilsona. Drzwi otwarte w Perfumiarni
15 marca, 2024
Artykuł przeczytasz w: 1 min.
Zamieszkaj w jednym z ostatnich wolnych mieszkań w Perfumiarni, powstałej tuż przy parku Wilsona. Albo wybierz spośród wielu dostępnych mieszkań gotowych w 2025 roku w PERFUMIARNI_2.
Przyjdź, zobacz wysoki standard gotowych domów, rzuć okiem na plany powstających mieszkań. Umów się i zobacz jakie mieszkania skrywa w swoich wnętrzach Perfumiarnia. Zostaniesz oprowadzany po ogrodach, pięknych częściach wspólnych, mieszkaniach wysokich na 3 lub 3,5 m. Wszystkie są gotowe. Część z nich nadal stanu wolnego.
Dodatkowo w tych dniach otwarty będzie showroom Hamptons by Hania, u której możecie znaleźć nie tylko niesamowite meble czy dodatki do swoich wnętrz, ale również zespół Hamptons by Hania dostępny będzie dla Was, aby skonsultować się w sprawie aranżacji Waszego nowego mieszkania w Perfumiarni.
Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza na kwietniowe spektakle
14 marca, 2024
Artykuł przeczytasz w: 3 min.
Apetyt na czereśnie / Premiera
Ona i On. Oboje po przejściach, przepełnieni słodko-gorzkimi wspomnieniami niedawno zakończonych związków. Spotykają się w dworcowej poczekalni i nieoczekiwanie wdają w rozmowę. Analizują złożoność relacji damsko-męskich, powracają do ważnych momentów ze swojej przeszłości, które zadecydowały o ich życiu. Podczas wspólnej podróży przywołują z pamięci postaci Księżniczki i Rycerza na studenckim balu, Mężczyzny i Moniki w barze, Kobiety i Wojciecha jadących oplem. W pełnej humoru, swobodnej rozmowie po raz pierwszy od dawna są w pełni sobą. „Apetyt na czereśnie” to komedia muzyczna oparta na tekście i piosenkach Agnieszki Osieckiej, z muzyką Macieja Małeckiego. To błyskotliwa opowieść o miłości, zazdrości i zdradzie, o tym co buduje, a co niszczy, a także o zwykłych, codziennych sprawach. W główne role wcielają się Katarzyna Tapek (Kobieta) i Radosław Elis (Mężczyzna), a reżyserem spektaklu na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu jest Grzegorz Chrapkiewicz. Kierownictwo muzyczne objął Jakub Kraszewski, choreografię przygotuje Paulina Andrzejewska-Damięcka, a scenografię i kostiumy wykona Anna Chadaj.
Koziołek Matołek i Zagadka Ratuszowej Wieży
Spektakl opowiada o pełnych przygód poszukiwaniach poznańskich koziołków. Po tym jak zniknęły z ratusza zagadkę rozwiązać ma właśnie Koziołek Matołek. Nie jest jednak sam, pomagają mu przebojowa Poznańska Pyra i Rogal Marciński. Bohaterowie zabierają nas w podróż po różnych regionach – oprócz Wielkopolski zwiedzamy m.in. Małopolskę, Śląsk czy Kaszuby. Historia opowiedziana teatrem tańca pozwala nam poznać bliżej lokalne zwyczaje, legendy i kulturę. Oprócz waloru edukacyjnego spektakl gwarantuje po prostu dobrą zabawę. Rozwesela i wzrusza nie tylko najmłodszych widzów. Pomysłodawcą i choreografem spektaklu jest Grzegorz Maślanka oraz utytułowana dramaturg spektakli dziecięcych Magdalena Mrozińska, a reżyserem Łukasz Brzeziński. 12.04 godz. 10.00 i 12.30 / 13.04 godz. 10.00 i 12.30 / 14.04 godz. 11.00 i 14.00 Bilety: 50-140 zł
Irena
Dramat muzyczny o Irenie Sendlerowej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która wraz z grupą innych bohaterów uratowała kilkaset dzieci z warszawskiego getta. Gdy rozpętało się piekło II wojny światowej, Irena miała zaledwie 29 lat. Ryzykując życiem, organizowała cały system wyprowadzania na drugą stronę muru. To historia o kobiecie, która zdecydowała się walczyć i o odwadze, która może zwyciężyć najstraszliwsze zło. Spektakl powstał we współpracy twórców i realizatorów z Polski i Stanów Zjednoczonych, reżyserem jest Brian Kite, a libretto napisali Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk. Kompozytorem muzyki jest Włodek Pawlik, jedyny polski laureat Grammy w kategorii jazzu, a piosenki napisał Mark Campbell (zdobywca Grammy i Pulitzera). 19.04 godz. 19.00 / 20.04 godz. 16.00 i 19.00 / 25.04 godz. 11.00 i 19.00 / 26.04 godz. 11.00 i 19.00 / 27.04 godz. 16.00 i 19.00 Bilety: 50 – 140 zł
Wykłady otwarte w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk
14 marca, 2024
Artykuł przeczytasz w: 1 min.
W Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk rusza nowe przedsięwzięcie skierowane do mieszkańców miasta Poznania oraz Wielkopolski.
W marcu zostanie zainaugurowany nowy cykl popularnonaukowych wykładów w ramach przedsięwzięcia Wykłady Otwarte PTPN, które będą się odbywać raz w miesiącu i dotyczyć różnych spraw związanych z regionalną problematyką.
Pierwszy z zaplanowanych w tym roku wykładów odbędzie się 21 marca 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Posiedzeń PTPN. Pani prof. dr hab. Magdalena Musiał-Karg (UAM) wygłosi wykład pt. „Osłabianie instytucji referendum i mechanizmy „naprawiania” demokracji bezpośredniej”.
Cykl wykładów realizowany jest w ramach projektu „Działania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na rzecz rozwoju kultury i dziedzictwa dla mieszkańców Poznania” współfinansowanego przez Miasto Poznań #poznańwspiera.
Projekt został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
Bolewski i Tubis w repertuarze Grzegorza Ciechowskiego
13 marca, 2024
Artykuł przeczytasz w: 2 min.
Już w najbliższy piątek 15 marca o godzinie 19.00 w Scenie na Piętrze w Poznaniu wystąpi duet Bolewski i Tubis. Muzycy zaprezentują repertuar Grzegorza Ciechowskiego.
Radosław Bolewski (wokal, perkusja) oraz Maciej Tubis (fortepian i syntezator basowy) to oryginalny i wyjątkowy duet. Ich muzyka jest mieszanką jazzu i popu w odważnej improwizowanej odsłonie. Świetnie odnajdują się w autorskim repertuarze, ale na koncie mają również doskonale przyjęty projekt „Obywatel Jazz” poświęcony twórczości Grzegorza Ciechowskiego. Jego dorobek w ujęciu duetu zyskuje współczesne i fascynujące ujęcie. I właśnie repertuar byłego lidera Republiki będzie główną częścią ich występu w Scenie na Piętrze. Bolewski i Tubis koncertują z „czarno-białym” repertuarem od 2021 roku. O randze projektu świadczy jego prezentacja m.in. w Radio 357 oraz podczas Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu.
Bolewski & Tubis mają na koncie dwie płyty: „Lunatyk” (2018) i „Bez końca” (2020). Obie zostały doskonale przyjęte przez publiczność i dziennikarzy muzycznych. Artyści nie ukrywają jednak, że to właśnie scena jest ich naturalnym środowiskiem: To właśnie koncerty i spotkania z publicznością dają nam najwięcej satysfakcji, a słuchacze mówią, że na scenie tworzymy tyle dźwięków, ile musiałby zagrać kwartet.
Miejsce: Scena na Piętrze, ul. Masztalarska 8, Poznań
Marzec wita nas pierwszymi nieśmiałymi oznakami wiosny, a my Was najnowszym wydaniem Poznańskiego prestiżu. Co przygotowaliśmy w tym miesiącu? Zajrzyjcie koniecznie!
Marcowe wydanie otwiera prof. dr hab. Iwona Sepioło-Jankowska. Ambitna, asertywna, z niezwykłą pamięcią do dat, ludzi i zdarzeń. We wczesnych latach dzieciństwa szykowana przez rodzinę na lekarza, jednak pomysł na studia medyczne zamieniła na studia prawnicze w Toruniu. Sama wybrała własną drogę zawodową, świadomie łącząc praktykę z teorią, prowadząc trzy kancelarie adwokackie sygnowane swoim nazwiskiem oraz będąc wykładowcą akademickim w Katedrze prawa karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kocha Poznań i uważa to miasto za swoje miejsce na ziemi. Z wielką pasją uczy studentów i aplikantów, a jednocześnie ratuje oskarżonych i ma duży procent wyroków uniewinniających.
Prof. dr hab. Iwona Sepioło-Jankowska
W swoim repertuarze ma pieśni i dzieła operowe, muzykę dawną i muzykę sakralną. Na scenie wcieliła się w najznakomitsze role, grając Toskę Pucciniego, Wenus Wagnera, Halkę Moniuszki czy Lady Makbet Verdiego. Kocha muzykę, ludzi i książki. Opr.cz artystycznej duszy posiada matematyczny umysł. Bliskie są jej logiczne zagadki, ale i tematy związane z fitoterapią. Włada sześcioma językami, produkuje własne kremy, wierzy w zbawienną moc ziół – w dawnych czasach mogłaby być uznana za czarownicę. Katarzyna Hołysz – kobieta barwna, pełna pasji, emanująca pozytywną energią, po prostu wulkan emocji.
Katarzyna Hołysz
Robert Karger – poznański projektant mody i stylista udowadnia, że współcześnie moda męska nieustannie ewoluuje, dając mężczyznom coraz większą swobodę w wyrażaniu siebie i swojej osobowości poprzez ubrania. To nie tylko sposób na podkreślenie stylu życia czy zainteresowań, ale także narzędzie do zwiększania samooceny i poczucia wartości.
Robert Karger
Bezpieczeństwo rowerzystów na drogach to temat, który wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami, wraca jak boomerang na czołówki mediów. Jeśli kochacie jeździć na rowerze i tę pasję przekazujecie swoim dzieciom, ta informacja na pewno Was zainteresuje. Na ulicach Śremu i okolic ponownie zagości lokalna kampania edukacyjno-informacyjna„Widocznie, bezpieczniej!”, organizowana przez firmę Imex Logistics, lidera w branży transportowej. Po sukcesie pierwszej edycji sprzed pandemii, inicjatywa powraca z jeszcze większą siłą, aby edukować najmłodszych o bezpieczeństwie rowerzystów. Patronat nad akcją objął Poznański prestiż.
„Widocznie, bezpieczniej!”
A jeśli, oprócz buszowania po sklepach i smakowania wyśmienitych dań w starobrowarowych knajpkach, chcielibyście dowiedzieć się nieco o historii tego miejsca, o kryjących się tam dziełach sztuki, urokliwych zakamarkach i ciekawych historiach to od teraz możecie odkrywać je samodzielnie z bezpłatnym audioprzewodnikiem przygotowanym przez zespół Starego Browaru. Wystarczy smartfon i słuchawki, żeby skorzystać z nowej atrakcji. Zapytacie „czy warto zwiedzać centrum handlowe?” Zapewniamy, że warto!
Stary Browar audioprzewodnik
Jedną z bardziej charakterystycznych oznak wiosny w Poznaniu… są zające ze Starego Browaru. Wieść głosi, że „dawno, dawno temu” w parku Starego Browaru widywano dzikie zające, a w promieniach wschodzącego słońca ich futerko połyskiwało na fioletowo… Ta bajkowa scena zainspirowała zespół centrum do stworzenia wielkanocnych figurek. W 2009 roku uszaki pojawiły się po raz pierwszy. Premierowe zające miały kolor fioletowy – na pamiątkę parkowej legendy. A jaką barwę przybrały w tym roku? Podpowiadamy w artykule Śliweczki i Jagódki przykicały do Starego Browaru. I wszystko jasne!
A dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem aut do swojej firmy, mamy rozwiązanie. Toyota. Oczywiście od Toyoty Bońkowscy. W 2023 roku Toyota Bońkowscy podczas 14 edycji Kongresu Dealerów została ogłoszona zwycięzcą w kategorii Dealer Flotowy. To wyróżnienie zawdzięcza swojemu profesjonalnemu zespołowi, bo jak w wywiadzie dla Poznańskiego prestiżu mówiła Dominika Bońkowska – floty nie wygrywa jeden człowiek. O tym na co zwracać uwagę przy wyborze floty firmowej, o współpracy z Żabka Polska a także o tym, jak zapewnić managerowi flotowemu w firmie święty spokój, mówią Witek Talarczyk, Ekspert ds. Floty, Maria Bońkowska, oraz Krzysztof Różański, doradcy ds. sprzedaży flotowej.
Wiosna to idealny moment, aby zadbać o swoje potrzeby, a wypad do prawdziwego SPA, to najlepsze, co możesz sobie podarować. W położonym, zaledwie trzy i pół godziny jazdy samochodem z Poznania, słynnym polanickim uzdrowisku znajduje się luksusowy, pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris. To miejsce, w którym znajdziesz czas i przestrzeń, by spotkać się z własnymi myślami i holistycznie zadbać o siebie. W Hotelu SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój wszystko jest podporządkowane filozofii wellness według autorskiej i dogłębnie przemyślanej koncepcji, której celem jest przywracanie równowagi zarówno ciału, jak i zmysłom. Szukając relaksu i wyciszenia, koniecznie odwiedźcie to miejsce!
Ale marzec to przede wszystkim Święto Kobiet. Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Dziś w XXI wieku, wiele z nas wciąż boryka się ze stereotypizacją, brakiem szacunku, równych praw czy luką płacową. A przecież w polskim społeczeństwie kobiety stanowią większość.
W wybranym 15 października Sejmie zasiada 136 posłanek. To najwięcej w historii, choć jednocześnie zaledwie 29,6 proc. składu niższej izby parlamentu. Jak to zatem z nami, kobietami jest? Sporo miejsca w tym wydaniu poświęciłyśmy typowo kobiecym tematom. Rozprawiamy się z mitem feminatywów, kobiecymi zarobkami, udziałem w przywództwie, kobiecą przyjaźnią, a także odpowiadamy na pytanie, dlaczego w fundacjach i stowarzyszeniach działających non-profit to kobiety stanowią główną siłę napędową.
Drogie Panie, niech to będzie Wasz miesiąc, rok i dziesięciolecie!
NOWA WYSTAWA POL / SZTYMA / WOLNA! Do obejrzenia tylko na TRŁ POZNAŃ!
1 marca, 2024
Artykuł przeczytasz w: 3 min.
Pierwsza edycja Targów Rzeczy ładnych TRŁ POZNAŃ! odbędzie się już w najbliższy weekend 2-3 marca w Międzynarodowych Targach Poznańskich. W pawilonie 3 zagości nie tylko 320 wyjątkowych wystawców tworzących niezależny polski design, ale także wyjątkowa wystawa „Hometown” artystycznego kolektywu Pol / Sztyma / Wolna!
Lokalny projekt, lokalne artystki i światowa jakość! Nieformalną grupę artystyczną Pol / Sztyma / Wolna tworzą artystki a prywatnie także przyjaciółki: Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna. Ich unikalne, ręcznie malowane kolekcje ceramiki to zjawisko na styku designu i sztuki. To kolekcjonerskie unikaty. Artystki przemalowują ceramikę z pchlich targów opowiadając za jej pomocą nowe osobiste historie. Tworzą ilustratorskie ceramiczne kolekcje, które tak samo zachwycają w całości i w detalu. Trzy różne artystki i trzy różne wizualne języki, z których zawsze powstaje jedna zaskakująco spójna opowieść. Opowieść pełna klimatu, detali, momentów i kolorów. Opowieść, która każdy składa sobie z kawałków po swojemu. Ich prace wybitnie się uzupełniają. Są jak różne wyrazy tworzące jedno zdanie. Dopiero razem nabierają pełnego sensu, wciągają i nie chcą puścić. A wszystko to ubrane w formę kilkumetrowych imponujących instalacji, złożonych z kilkudziesięciu rozwieszonych na ścianie talerzy-ikon. Instalacji pełnych mocnych kolorów, zachwycających detali i wizualnych metafor.
Na TRŁ POZNAŃ! zobaczymy premierową wystawę „Hometown” – ukłon w stronę rodzinnego miasta, Poznania. Pol / Sztyma / Wolna zabiorą Was w sentymentalna podróż do miejsc ich dzieciństwa, młodości, beztroskich studenckich czasów. Na ponad 40 talerzach bawią się wspomnieniami i teraźniejszością. Fabryka Cegielskiego, nadwarciańskie krajobrazy czy Sołacz – miejsca zamknięte w formę ikongraficznych kadrów, wspomnień, powidoków – tworzą ich osobistą mapę Poznania. „Nasze inspiracje to architektura, jej detale i powtarzający się rytm. Ale też nostalgiczne spacery między blokami na ratajskich osiedlach czy powrót na stary Dębiec. Kot w oknie i spacer z psem. Neony i lody. Mosty i kominy. Miejskie ptaki i Paw – rzeźba z lat 60-tych w parku Marcinkowskiego. Niewinne lata 80-te i 90-te, z ich marzeniami o kolorach!” – piszą o swoim nowym projekcie.
Codzienny pęd sprawia, że zapominamy o tym, co w życiu naprawdę ważne. Brakuje chwil tylko dla siebie i bliskich, pełnych uważności i głębokich rozmów. Wielkanoc to idealny moment, by wyrwać się z tego pędu i zatrzymać czas choć na chwilę.
5* hotel Linea Mare oferuje Ci przestrzeń do zatrzymania się w biegu codzienności. Czas bez pośpiechu, obowiązków i długich list rzeczy do zrobienia. Tu liczy się tylko bycie tu i teraz – ciepłe promienie słońca podczas porannych spacerów na plaży, wdychanie czystego powietrza nasyconego jodem i słuchanie uspokajającego szumu fal. Skup się na sobie, radości Świąt i pogłębianiu więzi z najbliższymi. Podczas wspólnych posiłków porozmawiajcie o tym, co dla Was naprawdę istotne.
Hotel położony zaledwie 300 metrów od morza, przygotował wyjątkowy pakiet pobytowy na wielkanocny weekend. Obejmuje on noclegi w przestronnych, nowoczesnych pokojach z balkonami, śniadania z tradycyjnym, świątecznym menu, obiadokolacje w formie bogatych bufetów. W cenie pakietu są również:
dostęp do strefy wellness z basenami i sauną,
rodzinne ognisko,
koncerty z muzyką na żywo,
wieczór taneczny z DJ-em,
animacje dla dzieci,
świąteczne upominki
30% zniżki na masaże w Dr Irena Eris Beauty Partner,
mini upominki Dr Irena Eris
i więcej!
Hotelowa przestrzeń już na Ciebie czeka. Teraz Twoja kolej, aby ją wypełnić bliskością, rozmowami i chwilami pełnymi uważności. Zatrzymaj czas choć na chwilę i pozwól sobie na prawdziwy odpoczynek.