Śródecka historia w Vinci Art Gallery

Już od 1 lipca zapraszamy na wystawę ŚRÓDECKA HISTORIA prezentującą serię kolaży „Śródka – ślady przeszłości” projektu Arlety Kolasińskiej, absolwentki UAM Wydziału Historycznego w Poznaniu i PWSFTviT  w Łodzi.

W swoich projektach, filmach, instalacjach Arleta próbuje łączyć przeszłość z przyszłością. Uważa, że próba zrozumienia przeszłości, szacunek dla wcześniejszych pokoleń, pamięć o tym co było pozwala lepiej kształtować to co będzie. Jak twierdzi, tych dwóch czasów (światów) nie da się oddzielić,  one nas kształtują, współtworzą. 

Kolaże są próbą wielowarstwowego spojrzenia na Śródkę i na jej zmiany. To subiektywna opowieść złożona z nakładających się kadrów przeszłości i teraźniejszości. To próba ożywienia dawnych mieszkańców Śródki, wtopienia ich świata, architektury we współczesną tkankę tej wyjątkowej dzielnicy Poznania. 

kamienica rynek srodecki 15 archiwalne zdjecie scaled 1

Wystawa „ŚRÓDECKA HISTORIA” to także fotografie autorstwa Krzysztofa Szygendy zrobione w latach 2006 -2012 tuż przed rewitalizacją, ukazujące schyłek najtrudniejszego czasu dzielnicy. Krzysztof ‘Kris’ Szygenda studiował grafikę na PWSSP w Poznaniu. Przez kilkanaście lat pracował jako fotograf prasowy, jego prace nagradzane były w wielu konkursach fotografii prasowej. Obecnie Krzysztof zajmuje się fotografią- jak sam ją nazywa -osobistą, dla której głównym motorem napędowym są emocje i uczucia, prace fotograficzne których motywem naczelnym jest natura często określane „poezją fotografii” można było zobaczyć na wystawach „ Między Światami” „Pejzaż Wewnętrzny”. Szkoła życia zmusza też Krzysztofa do zapisu emocji i uczuć w malarstwie w którym kolor jest poszukiwaniem i uzupełnianiem , przeciwwagą dla czarno-białej fotografii. Język sztuki jako środek wyrazu przekazuje elementarne emocje, osamotnienie, ciszę, ból, radość, smutek i całą gamę ludzkich doznań, które artysta wysyła w swoich dziełach.

Wystawę będzie można oglądać w Vinci Art Gallery od 1 do 11 lipca, a następnie od 25 do 29 lipca 2023r.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

NOWA WYSTAWA POL / SZTYMA / WOLNA! Do obejrzenia tylko na TRŁ POZNAŃ!

Pierwsza edycja Targów Rzeczy ładnych TRŁ POZNAŃ! odbędzie się już w najbliższy weekend 2-3 marca w Międzynarodowych Targach Poznańskich. W pawilonie 3 zagości nie tylko 320 wyjątkowych wystawców tworzących niezależny polski design, ale także wyjątkowa wystawa „Hometown” artystycznego kolektywu Pol / Sztyma / Wolna! 

Lokalny projekt, lokalne artystki i światowa jakość! Nieformalną grupę artystyczną Pol / Sztyma / Wolna tworzą artystki a prywatnie także przyjaciółki: Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna. Ich unikalne, ręcznie malowane kolekcje ceramiki to zjawisko na styku designu i sztuki. To kolekcjonerskie unikaty. Artystki przemalowują ceramikę z pchlich targów opowiadając za jej pomocą nowe osobiste historie. Tworzą ilustratorskie ceramiczne kolekcje, które tak samo zachwycają w całości i w detalu. Trzy różne artystki i trzy różne wizualne języki, z których zawsze powstaje jedna zaskakująco spójna opowieść. Opowieść pełna klimatu, detali, momentów i kolorów. Opowieść, która każdy składa sobie z kawałków po swojemu. Ich prace wybitnie się uzupełniają. Są jak różne wyrazy tworzące jedno zdanie. Dopiero razem nabierają pełnego sensu, wciągają i nie chcą puścić. A wszystko to ubrane w formę kilkumetrowych imponujących instalacji, złożonych z kilkudziesięciu rozwieszonych na ścianie talerzy-ikon. Instalacji pełnych mocnych kolorów, zachwycających detali i wizualnych metafor. 

Na TRŁ POZNAŃ! zobaczymy premierową wystawę „Hometown” – ukłon w stronę rodzinnego miasta, Poznania. Pol / Sztyma / Wolna zabiorą Was w sentymentalna podróż do miejsc ich dzieciństwa, młodości, beztroskich studenckich czasów. Na ponad 40 talerzach bawią się wspomnieniami i teraźniejszością. Fabryka Cegielskiego, nadwarciańskie krajobrazy czy Sołacz – miejsca zamknięte w formę ikongraficznych kadrów, wspomnień, powidoków – tworzą ich osobistą mapę Poznania. „Nasze inspiracje to architektura, jej detale i powtarzający się rytm. Ale też nostalgiczne spacery między blokami na ratajskich osiedlach czy powrót na stary Dębiec. Kot w oknie i spacer z psem. Neony i lody. Mosty i kominy. Miejskie ptaki i Paw – rzeźba z lat 60-tych w parku Marcinkowskiego. Niewinne lata 80-te i 90-te, z ich marzeniami o kolorach!” – piszą o swoim nowym projekcie. 

Wystawa „Hometown” już w ten weekend na TRŁ POZNAŃ! / Targi Rzeczy Ładnych / 2-3 marca

TRŁ POZNAŃ! – pierwsza historyczna edycja! 

2-3 marca 

Międzynarodowe Targi Poznańskie / Pawilon 3 

godz. 11-19 

Wstęp: 15 zł (dzieci do lat 12 bezpłatnie) 

Bilety dostępne online oraz w kasach w terminie trwania targów

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA