Paweł Grobelny ze zjawiskową platformą na Jeziorze Słupeckim
18 stycznia, 2024
Właśnie ukończony został pomost widokowy na Jeziorze Słupeckim projektu Pawła Grobelnego. Pomost o długości ponad dwustu metrów zakończony jest platformą widokową tuż przed Kopcem Szwedzkim znajdującym się na środku jeziora. Pierścień, widoczny do tej pory tylko z brzegu jeziora, stanowi pozostałość grodziska z okresu kultury łużyckiej. W 2011 roku pierścieniowate grodzisko zostało wpisane także do rejestru zabytków. Dzisiaj jest miejscem lęgowym wielu ptaków, dlatego platforma widokowa nie wchodzi do wnętrza pierścienia, a zakończona jest na bezpiecznej odległości dla przebywających tam ptaków.
To kolejny, po okrągłych pomostach, element dużego zagospodarowania nadbrzeża Jeziora Słupeckiego. Jest to jednak obiekt najważniejszy dla całego założenia i najbardziej wyczekiwany przez mieszkanki i mieszkańców Słupcy. Pomost ten może stać się także nowym obiektem charakterystycznym dla Wielkopolski.
Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe, hotelowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz dla dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.
Projekt ten jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego charakteryzuje się minimalizmem, oszczędnością formalną, a jednocześnie obiekt ten, podobnie jak inne realizacje Pawła Grobelnego staje się obiektem charakterystycznym w danej przestrzeni.
Najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu już on-line!
2 września, 2024
Artykuł przeczytasz w: 4 min.
Wrzesień przynosi ze sobą pierwsze powiewy jesieni, zachęcając do refleksji i poszukiwania nowych inspiracji. To idealny czas, by z filiżanką ciepłej herbaty sięgnąć po najnowsze wydanie Poznańskiego Prestiżu, które jak zawsze dostarcza ciekawych treści i pomysłów na nadchodzące dni. Zapraszam do lektury, która umili Wam jesienne wieczory i wprowadzi w klimat nowego sezonu.
W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii motoryzacyjnych, świadomość kierowców wciąż pozostaje kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa na drodze. Jak pokazują doświadczenia z Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Akademia Kierowcy, wielu kierowcom brakuje podstawowych umiejętności, takich jak prawidłowe hamowanie czy manewrowanie pojazdem. Natalia Kaczmarek i Rafał Kosiński, eksperci z zakresu doskonalenia techniki jazdy, wskazują najczęstsze błędy popełniane za kierownicą, obalają mity dotyczące jazdy i wyjaśniają, dlaczego każdy, niezależnie od doświadczenia, powinien regularnie doskonalić swoje umiejętności.
Każdy z nas zna to uczucie, kiedy z niecierpliwością oczekujemy na wymarzoną paczkę. W dzisiejszym świecie transport to coś więcej niż tylko przemieszczanie towarów – to kluczowy element, który sprawia, że nasze marzenia docierają do drzwi. Euro-Solution, firma specjalizująca się w zarządzaniu całym procesem transportowym, od planowania po realizację, pomaga spełniać te oczekiwania, oferując rozwiązania idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. O tym, jak budować trwałe relacje biznesowe i sprostać wyzwaniom branży TSL, opowiadają Mateusz Ratowski – Prezes Zarządu i Łukasz Karwowski – dyrektor operacyjny i sprzedaży.
Jesień to dla miłośniczek mody prawdziwe pole do popisu, pełne możliwości tworzenia stylowych, warstwowych kreacji, gdzie klasyka łączy się z nowoczesnymi trendami w ciepłych, stonowanych barwach. Wspólnie ze Starym Browarem odkrywamy najnowsze trendy jesiennej mody, które oferują inspiracje na niezapomniane stylizacje na każdą okazję tej sezonu.
Bursztyn, który powstawał około 40 milionów lat temu, jest jak kapsuła czasu, zachowująca ślady dawnych epok. W jego najcenniejszych kawałkach można odkryć inkluzje, które przypominają o świecie, który dawno przeminął. Jakie wspomnienia natura zatrzymała na wieki? W najnowszej kolekcji biżuterii Sello projektantka Anna Orska próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Czy muzyka poważna musi być traktowana poważnie? O tym, jak projekt „Speaking Concerts” przyciąga tłumy i zbiera owacje na polskich scenach, rozmawiamy z dyrygentem, prof. Marcinem Sompolińskim.
W części motoryzacyjnej naszego magazynu odwiedzamy salon Volvo Selekt zlokalizowany przy poznańskiej Malcie, gdzie doradcy handlowi Alicja Dubako-Stachowiak i Przemysław Szulc opowiadają o zaletach zakupu używanego Volvo i korzyściach płynących z programu Volvo Selekt. A dla fanów motoryzacyjnych klasyków nie lada gratka – studenci Politechniki Poznańskiej w ramach projektu PUT Renovation, we współpracy ze specjalistami z Porsche Inter Auto, przywracają blask ikonie motoryzacji, jaką jest VW Karmann Ghia, odrestaurowując ten wyjątkowy model z niezwykłą precyzją i pasją.
Kto z nas nie lubi pięknie pachnieć, ale czy znacie genezę zapachów zamkniętych w eleganckich flakonach? Karolina Kamińska przybliża nam w tym wydaniu historię powstania perfum, Ewelina Matyjasik – Lewandowska podpowiada, jak dobrze przygotować nieruchomość do wynajmu krótkoterminowego, A doktor Lucyna Woźnicka-Leśkiewicz zachęca do stosowania diety śródziemnomorskiej, przekonując o jej wyjątkowych właściwościach w profilaktyce kardiologicznej.
Te i wiele więcej tematów we wrześniowym wydaniu Poznańskiego prestiżu.