Miesiąc kobiet… i nie tylko!

prof. Iwona Sepioło - Jankowska

Marzec wita nas pierwszymi nieśmiałymi oznakami wiosny, a my Was najnowszym wydaniem Poznańskiego prestiżu. Co przygotowaliśmy w tym miesiącu? Zajrzyjcie koniecznie!

Marcowe wydanie otwiera prof. dr hab. Iwona Sepioło-Jankowska. Ambitna, asertywna, z niezwykłą pamięcią do dat, ludzi i zdarzeń. We wczesnych latach dzieciństwa szykowana przez rodzinę na lekarza, jednak pomysł na studia medyczne zamieniła na studia prawnicze w Toruniu. Sama wybrała własną drogę zawodową, świadomie łącząc praktykę z teorią, prowadząc trzy kancelarie adwokackie sygnowane swoim nazwiskiem oraz będąc wykładowcą akademickim w Katedrze prawa karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kocha Poznań i uważa to miasto za swoje miejsce na ziemi. Z wielką pasją uczy studentów i aplikantów, a jednocześnie ratuje oskarżonych i ma duży procent wyroków uniewinniających.

prof. Iwona Sepioło - Jankowska
Prof. dr hab. Iwona Sepioło-Jankowska

W swoim repertuarze ma pieśni i dzieła operowe, muzykę dawną i muzykę sakralną.
Na scenie wcieliła się w najznakomitsze role, grając Toskę Pucciniego, Wenus Wagnera,
Halkę Moniuszki czy Lady Makbet Verdiego. Kocha muzykę, ludzi i książki. Opr.cz
artystycznej duszy posiada matematyczny umysł. Bliskie są jej logiczne zagadki, ale
i tematy związane z fitoterapią. Włada sześcioma językami, produkuje własne kremy,
wierzy w zbawienną moc ziół – w dawnych czasach mogłaby być uznana za czarownicę.
Katarzyna Hołysz – kobieta barwna, pełna pasji, emanująca pozytywną energią, po
prostu wulkan emocji.

IMG 4154b popr 2
Katarzyna Hołysz

Robert Karger – poznański projektant mody i stylista udowadnia, że współcześnie moda męska nieustannie ewoluuje, dając mężczyznom coraz większą swobodę w wyrażaniu siebie i swojej osobowości poprzez ubrania. To nie tylko sposób na podkreślenie stylu życia czy zainteresowań, ale także narzędzie do zwiększania samooceny i poczucia wartości.

Robert Karger
Robert Karger

Bezpieczeństwo rowerzystów na drogach to temat, który wraz z pierwszymi cieplejszymi dniami, wraca jak boomerang na czołówki mediów. Jeśli kochacie jeździć na rowerze i tę pasję przekazujecie swoim dzieciom, ta informacja na pewno Was zainteresuje. Na ulicach Śremu i okolic ponownie zagości lokalna kampania edukacyjno-informacyjna„Widocznie, bezpieczniej!”, organizowana przez firmę Imex Logistics, lidera w branży transportowej. Po sukcesie pierwszej edycji sprzed pandemii, inicjatywa powraca z jeszcze większą siłą, aby edukować najmłodszych o bezpieczeństwie rowerzystów. Patronat nad akcją objął Poznański prestiż.

Imex Logistics Widocznie, bezpieczni
„Widocznie, bezpieczniej!”

A jeśli, oprócz buszowania po sklepach i smakowania wyśmienitych dań w starobrowarowych knajpkach, chcielibyście dowiedzieć się nieco o historii tego miejsca, o kryjących się tam dziełach sztuki, urokliwych zakamarkach i ciekawych historiach to od teraz możecie odkrywać je samodzielnie z bezpłatnym audioprzewodnikiem przygotowanym przez zespół Starego Browaru. Wystarczy smartfon i słuchawki, żeby skorzystać z nowej atrakcji. Zapytacie „czy warto zwiedzać centrum handlowe?” Zapewniamy, że warto!

20240220 StaryBrowar audioprzewodnik hiRes 9256mz 2
Stary Browar audioprzewodnik

Jedną z bardziej charakterystycznych oznak wiosny w Poznaniu… są zające ze Starego Browaru. Wieść głosi, że „dawno, dawno temu” w parku Starego Browaru widywano dzikie zające, a w promieniach wschodzącego słońca ich futerko połyskiwało na fioletowo… Ta bajkowa scena zainspirowała zespół centrum do stworzenia wielkanocnych figurek. W 2009 roku uszaki pojawiły się po raz pierwszy. Premierowe zające miały kolor fioletowy – na pamiątkę parkowej legendy. A jaką barwę przybrały w tym roku? Podpowiadamy w artykule Śliweczki i Jagódki przykicały do Starego Browaru. I wszystko jasne!

3F3A8846 Fot Jakub Wittchen 2

A dla wszystkich, którzy zastanawiają się nad zakupem aut do swojej firmy, mamy rozwiązanie. Toyota. Oczywiście od Toyoty Bońkowscy. W 2023 roku Toyota Bońkowscy podczas 14 edycji Kongresu Dealerów została ogłoszona zwycięzcą w kategorii Dealer Flotowy. To wyróżnienie zawdzięcza swojemu profesjonalnemu zespołowi, bo jak w wywiadzie dla Poznańskiego prestiżu mówiła Dominika Bońkowska – floty nie wygrywa jeden człowiek. O tym na co zwracać uwagę przy wyborze floty firmowej, o współpracy z Żabka Polska a także o tym, jak zapewnić managerowi flotowemu w firmie święty spokój, mówią Witek Talarczyk, Ekspert ds. Floty, Maria Bońkowska, oraz Krzysztof Różański, doradcy ds. sprzedaży flotowej.

Toyota Bońkowscy zespół ds. floty

Wiosna to idealny moment, aby zadbać o swoje potrzeby, a wypad do prawdziwego SPA, to najlepsze, co możesz sobie podarować. W położonym, zaledwie trzy i pół godziny jazdy samochodem z Poznania, słynnym polanickim uzdrowisku znajduje się luksusowy, pięciogwiazdkowy Hotel SPA Dr Irena Eris. To miejsce, w którym znajdziesz czas i przestrzeń, by spotkać się z własnymi myślami i holistycznie zadbać o siebie. W Hotelu SPA Dr Irena Eris Polanica Zdrój wszystko jest podporządkowane filozofii wellness według autorskiej i dogłębnie przemyślanej koncepcji, której celem jest przywracanie równowagi zarówno ciału, jak i zmysłom. Szukając relaksu i wyciszenia, koniecznie odwiedźcie to miejsce!

KCA 1686 2

Ale marzec to przede wszystkim Święto Kobiet. Za początek tego święta uznaje się rok 1857, kiedy to pracujące w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. Dziś w XXI wieku, wiele z nas wciąż boryka się ze stereotypizacją, brakiem szacunku, równych praw czy luką płacową. A przecież w polskim społeczeństwie kobiety stanowią większość.

AdobeStock 650929004 2

W wybranym 15 października Sejmie zasiada 136 posłanek. To najwięcej w historii, choć jednocześnie zaledwie 29,6 proc. składu niższej izby parlamentu. Jak to zatem z nami, kobietami jest? Sporo miejsca w tym wydaniu poświęciłyśmy typowo kobiecym tematom. Rozprawiamy się z mitem feminatywów, kobiecymi zarobkami, udziałem w przywództwie, kobiecą przyjaźnią, a także odpowiadamy na pytanie, dlaczego w fundacjach i stowarzyszeniach działających non-profit to kobiety stanowią główną siłę napędową.

Drogie Panie, niech to będzie Wasz miesiąc, rok i dziesięciolecie!

Zapraszam do lektury!
Alicja Kulbicka

Link do e-wydania

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

prof. Iwona Sepioło - Jankowska
REKLAMA
REKLAMA

Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia

Poznańska Wystawa Fotograficzna

26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.

Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie

Empatyczne kadry

Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.

Nominowane prace:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Wystawa w Starym Browarze

Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.

Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa

Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze

Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Wstęp wolny

Program Weekendu z PNF

piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00

– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.

– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami

– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem

sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00

– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)

– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko

– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim

Więcej informacji znajdzisz TUTAJ i TUTAJ

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar, Radio Poznań, Kwartalnik Fotografia

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Poznańska Wystawa Fotograficzna
REKLAMA
REKLAMA