Lekarstwo dla firm na „wirusa” kosztów energii 

Czy da się oszczędzić kilka tysięcy, a może nawet milion złotych rocznie na kosztach energii tylko dzięki zmianie sprzedawcy energii? Jakie rozwiązania warto wybrać, aby zapewnić firmie stabilne dostawy energii w atrakcyjnej cenie, w długiej perspektywie? Między innymi nad tymi pytaniami pochylił się specjalny dział energetyczny działający w ramach Partnerskich Klubów Biznesu Wielkopolska.  

Podwyżki spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Czy można skutecznie obniżyć rachunki za energię bez zmiany instalacji czy ograniczania zużycia? Czy konieczne są nowe inwestycje w infrastrukturę własną?

MIROSŁAW ROGIEWICZ, członek zarządu PKB Wielkopolska: W ramach działania Partnerskich Klubów Biznesu szukaliśmy i nadal poszukujemy rozwiązań, które finalnie przełożą się na oszczędności przedsiębiorców. Dlatego powstał „dział energetyczny”, który skupia różne produkty i usługi – począwszy od tradycyjnych rozwiązań, z których wszyscy korzystamy, po rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, kogeneracji itp.

W zależności od potrzeb jesteśmy w stanie pomóc w dobieraniu rozwiązań dopasowanych do danej firmy.  

Proszę opowiedzieć więcej o pracy tego działu zajmującego się tematem energii.

W ostatnich latach, a szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, zauważyliśmy, z jakimi problemami zgłaszały się do PKB firmy, które dotknęły ogromne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu. Na rynku tradycyjne rozwiązania stały się nieakceptowalnie drogie. 

Dostawcy energii zaczęli oferować stawki, które często stawiały przedsiębiorców pod ścianą, a dla niektórych była to kwestia wręcz być albo nie być (mimo że ceny na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły, to nie odzwierciedlały one oferowanych cen na rynku). Ponadto pojawiło się wiele firm, które zaczęły oferować różne, często niesprawdzone rozwiązania zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich. W naszej ocenie przedsiębiorcy, zamiast skupiać się na bieżących sprawach związanych z funkcjonowaniem swoich biznesów, zostali przez zaistniałą sytuację zmuszeni do zdobywania wiedzy w temacie optymalizacji kosztów energii, które zaczęły stanowić realny problem. Dlatego też postanowiliśmy powołać profesjonalny zespół, który dostarczy naszym Partnerom biznesowym najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Zaprosiliśmy do naszego projektu renomowane i cenione firmy, które oferują najlepsze rozwiązania na rynku energetycznym. Postanowiliśmy skupić się szczególnie na sprawdzonych rozwiązaniach i firmach działających w Europie od kilkudziesięciu lat. To światowe marki, z których usług korzystają już największe firmy w Polsce – z powodzeniem, od wielu lat.   

AdobeStock 217993343
Lekarstwo dla firm na „wirusa” kosztów energii  3

Jakie jeszcze rozwiązania proponujecie w ramach działu energetycznego PKB Wielkopolska? 

Warto wspomnieć choćby o kogeneracji, która ciągle jest jeszcze w Polsce stosunkowo mało znana. Dzięki zastosowaniu kogeneracji firma ma możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby, stając się częściowo niezależna od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz, a dodatkowo zyskuje energię cieplną, potrzebną do ogrzania przedsiębiorstwa lub do procesów technologicznych. Kogeneracja, w dużym skrócie, to własna elektrownia produkująca energię elektryczną i cieplną, nawet 24 h na dobę, dająca dodatkowo klientom możliwość sterowalności jej wytwarzaniem, w zależności od potrzeb. Jest to rozwiązanie bardzo konkurencyjne dla powszechnie znanej instalacji fotowoltaiki, która pracuje efektywnie w określonych warunkach atmosferycznych. To rozwiązanie jest warte uwagi przede wszystkim dla firm, które zużywają znaczące ilości gazu lub oleju opałowego w swoim procesie produkcyjnym. Oprócz kogeneracji w naszych kompetencjach znalazły się też takie tematy jak: fotowoltaika przemysłowa, farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, biogazownie, europejscy dostawcy energii i gazu itp. Pomagamy również w pozyskiwaniu środków finansowych z różnych dostępnych projektów na rynku, które mają na celu oszczędności, modernizacje, inwestycje itp. związane z energią i OZE.

Jakie wsparcie przygotowaliście dla firm, których dotyczy wzrost kosztów energetycznych?

W Partnerskich Klubach Biznesu Wielkopolska przygotowaliśmy dla przedsiębiorców specjalną ofertę nieodpłatnego audytu bieżącej sytuacji w zakresie zużycia i kosztów energii lub/i gazu, aby zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie dopasowane do konkretnego przedsiębiorstwa. Pozwala to ograniczyć czas na poszukiwanie odpowiednich rozwiązań u wielu pojedynczych dostawców. Bywa też, że efektem takiego audytu jest wprowadzenie innych rozwiązań poza zmianą dostawcy energii lub/i gazu, których do tej pory nikt wewnątrz firmy nie brał pod uwagę. Najważniejsza w tym procesie jest otwarta rozmowa o potrzebach oraz analiza zużycia na podstawie historycznych danych. 

Zatrzymajmy się na chwilę przy tradycyjnych źródłach energii. Czy można obniżyć rachunki za prąd czy gaz bez inwestycji w nową instalację, pompę ciepła czy fotowoltaikę?   

Tak, czasami nie trzeba rewolucyjnych zmian, aby obniżyć rachunki za energię. Nasi klienci uzyskują oszczędności poprzez dopasowanie parametrów do indywidualnych profili zużycia energii, a także kontraktowanie z dużym wyprzedzeniem czasowym czy w odpowiednich okresach, kiedy ceny są na akceptowalnych poziomach. Najprościej oczywiście zmienić sprzedawcę energii lub gazu, ale często we wstępnej rozmowie klienci są przekonani do obecnie posiadanego rozwiązania lub dostawcy i boją się zmiany. Jednak obecna sytuacja rynkowa to największy motywator do działania. Dlatego rzetelna analiza fachowców, którzy na bieżąco analizują sytuację na Towarowej Giełdzie Energii, podparta rekomendacjami zadowolonych klientów, przekonuje do podjęcia tej decyzji. To duża satysfakcja dla nas, jako organizacji, że możemy mieć swój udział w tych zmianach. 

AdobeStock 236082770
Lekarstwo dla firm na „wirusa” kosztów energii  4

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z Waszego wsparcia? 

Po pierwsze, trzeba być przedsiębiorcą. Ta oferta kierowana jest do mikro, małych i średnich firm oraz do dużych przedsiębiorstw – z powodzeniem korzystają z niej zarówno pojedyncze sklepy spożywcze, piekarnie, biurowce, galerie handlowe, jak i duże firmy produkcyjne. Naszym wsparciem zainteresowane są szczególnie firmy, które doświadczyły w ostatnim roku znaczących wzrostów kosztów opłat za jakąkolwiek energię.

Czy, jeśli dany przedsiębiorca ma już podpisaną umowę z obecnym operatorem na 2023 r., może zaplanować na kolejne lata zabezpieczenie stałych kosztów energii? Dlaczego warto to zrobić już teraz? 

To jest najważniejszy punkt programu analizy. Właśnie na tym między innymi polega nasz audyt, aby zadbać o korzystne ceny energii i gazu z dużym wyprzedzeniem. Statystycznie 7 firm na 10 może już dziś za naszym pośrednictwem przygotować dla swojego przedsiębiorstwa stabilne ceny energii na kolejne 2-5 lat. To pozwoli tym firmom być bardzo konkurencyjnymi na rynku oraz zabezpiecza je na kolejne lata – możemy dziś śmiało powiedzieć, że w wielu przypadkach pozwala też przetrwać na rynku.

Podam konkretny przykład naszego Partnera z Klubu, który zgodził się na udostępnienie danych i jest rozpoznawalną osobą nie tylko w Wielkopolsce. Jest to były piłkarz Lecha Poznań, Marcin Kikut, właściciel marki Baltin Hotels, który prowadzi hotel w Mielenku i apartamentowce w Sarbinowie. Na jednym obiekcie energię dostarcza inny operator, a na drugim ten rekomendowany przez nas. Marcin opowiadał podczas spotkania, że – porównując rok do roku – zapłacił kwotę o 1% wyższą, korzystając z naszych rekomendacji, a u drugiego dostawcy – o ponad 160% więcej. Dopiero po czasie zrozumiał, jaką wartość otrzymał dzięki naszym działaniom, nazywając to dziś „wygraną w Lotto”. 

Dlaczego tak się stało? Dlatego, że nasze działania wewnątrz Partnerskich Klubów Biznesu Wielkopolska nakierowane są na rozwiązywanie bieżących „problemów” przedsiębiorców.    

Zapraszamy do śledzenia naszych codziennych informacji z życia wielkopolskich przedsiębiorców oraz do kontaktu wszystkie te firmy, których powyższy temat dotyczy. Zgłoszenia prosimy kierować na adres mail: biuro@pkbwielkopolska.pl  

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Lato na Wildzie

Lato na wildzie

Druga edycja inicjatywy „LATO NA WILDZIE”, organizowana przez Fundację Pro Posnania we współpracy z partnerami: Brzask Bistro, Spółka Targowiska, Rada Osiedla Wilda oraz Miasto Poznań, trwa w najlepsze. 

zdjęcia: Małgorzata Opala

Podczas pierwszego, inauguracyjnego spotkania 4 czerwca odbyła się Wildecka Biesiada przy wspólnym stole, która doskonale sprzyjała sąsiedzkiej integracji i wspólnemu spędzeniu czasu w lokalnej atmosferze. Tego dnia zainaugurowano cały sezon drugiej edycji LATO NA WILDZIE, podczas którego wystąpił zespół Retro Boys, prezentując najwspanialsze przeboje Zbigniewa Wodeckiego oraz Krzysztofa Krawczyka. Po koncercie odbył się pierwszy seans filmowy z cyklu kina letniego, podczas którego wyświetlono film „Zaklęte rewiry”, poprzedzony prelekcją dra Pawła Cieliczko, polskiego literaturoznawcy oraz historyka. 

9 czerwca na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się koncert muzyki na żywo w wykonaniu wiolonczelistki oraz wokalistki Ewy Szymczak i gitarzysty Dariusza Brodowskiego. Wzruszający koncert z utworami okresu międzywojnia porwał uczestników do tańca. 

Pierwszy tydzień inauguracyjny cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, którzy chętnie i aktywnie uczestniczyli w pierwszych atrakcjach, integrując się i zacieśniając sąsiedzkie więzi. 

Zapraszamy na czerwcowe wydarzenia

Kino letnie we wtorki o godz. 21:30 na rynku Wildeckim 

11.06 „Szef” 

18.06 „Czekolada” 

25.06 „Skrzydełko czy nóżka” 

Koncerty muzyki na żywo w niedziele o godz. 16:00 na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie 

16.06 Perkusista Filip Wyrwa 

23.06 Wokalistka Anna Bemke 

Teatr plenerowy dla dzieci, sobota o godz. 11:00 na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie 

22.06 Zielona Grupa 

Warsztaty plenerowe z literaturą, sobota, godz. 11:00 na skwerze im. Marii Skłodowskiej-Curie 

29.06 „Niko i Titi odkrywają morską głębinę” 

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Lato na wildzie
REKLAMA
REKLAMA