JAWNUTA z „Operowym Oscarem”!

The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar|The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar|The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar|The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar

Jawnuta – dzieło Stanisława Moniuszki, w reżyserii Ilarii Lanzino triumfuje podczas The International Opera Awards! To już drugie wyróżnienie dla Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w kategorii „dzieło odkryte na nowo”

To już pewne! Jawnuta triumfuje podczas Gali The International Opera Awards. Zeszłoroczna premiera dzieła Stanisława Moniuszki w reżyserii Ilarii Lanzino i pod kierownictwem muzycznym Rafała Kłoczko została nagrodzona „Operowym Oscarem” w kategorii „dzieło odkryte na nowo”. To nie pierwsza nagroda w tej kategorii dla artystów z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Sięganie do mniej znanej twórczości patrona Teatru Wielkiego i pokazywanie jej szerokiej publiczności to już tradycja gmachu pod pegazem. W 2021 roku w tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Paria, do której inscenizację przygotował Graham Vick, reżyser zaliczany do grona najciekawszych współczesnych twórców operowych, który na zaproszenie Teatru Wielkiego w Poznaniu po raz pierwszy pracował w Polsce.

Jawnuta Moniuszki to tytuł, który miały swoją premierę poza naszą macierzystą sceną. To tytuł, który nie jest wymieniany jednym tchem z innymi kompozycjami Moniuszki, jednak jest absolutnym zjawiskiem. – tak mówiła w ekskluzywnym wywiadzie dla Poznańskiego prestiżu Renata Borowska – Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, dodając – Zupełnie wyjątkowa opowieść, wyreżyserowana przez Ilarię Lanzino i zinterpretowana wspólnie z zespołem wspaniałych muzyków z Romskiej Dynastii Czureja, zachwyciła i poruszyła publiczność zgromadzoną na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Spektakl był streamingowany przez platformę Opera Vision, a następnie tam dostępny przez kilka miesięcy, dzięki czemu Jawnutę obejrzało prawie 12 500 tysiąca widzów na całym świecie. Tytuł ten zgłosiliśmy do konkursu International Opera Award, czyli naszych operowych Oscarów i czekamy. 

Dziś już wiemy, że ta najważniejsza w operowym świecie nagroda przypadła właśnie tej produkcji.

The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar

International Opera Awards zwana operowymi Oscarami, to najważniejsza międzynarodowa nagroda środowiska muzycznego, przyznawana od 2012 roku. Jury składa się z ekspertów i profesjonalistów związanych z operową branżą. Jej założycielem jest Harry Hyman, który jako miłośnik opery przez całe życie uważał, że zbyt często ukrywa ona swoje światło pod korcem. To zainspirowało go do ustanowienia nagrody dla tej wyjątkowej formy sztuki.

Serdecznie gratulujemy!

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar|The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar|The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar|The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA