Czas Letni – pokazy konkursowe Short Waves Festival w Parku Starego Browaru

Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves

Czas Letni to nowa inicjatywa Short Waves Festival i Fundacji Ad Arte — pięciodniowe wydarzenie, które w lipcowe dni – 12 -16.07 – wprowadzi film i muzykę w miejskie przestrzenie. Projekcje, koncerty, spotkania i imprezy sprawią, że w wakacyjnym upale mieszkańcy Poznania będą mogli skorzystać z lata, spauzować i czerpać inspiracje w lokalnym środowisku. Częścią programu festiwalu Czas Letni będą pokazy filmów krótkometrażowych w Parku Starego Browaru.

Stary Browar już po raz drugi wspólnie z zespołem Short Waves Festival zmieni przestrzeń Parku w plenerową salę kinową. Zapraszamy do rozgoszczenia się na leżakach i obejrzenia krótkich form filmowych w ramach pokazów Urban View. Konkurs Urban View obejmuje międzynarodowe kino krótkometrażowe w różnych gatunkach i odcieniach. To sekcja dotychczas odbywająca się w ramach Short Waves Festival, poświęcona tematyce urbanistycznej i architektonicznej.

15.07 – SOBOTA, godz. 21:15
Pokaz konkursowy URBAN VIEW I

  • spotkanie z twórcami
    Park Starego Browaru / Wstęp wolny

Municipal Relaxation Module, reż. Matthew Rankin, Kanada 2022, eksperymentalny, 6’
Zigipouse (Smoke Break), reż. Alan Sahin, Szwajcaria 2021, dokumentalny, 10’
Fantoomwijk, reż. Ravi Sandberg, Holandia 2023, eksperymentalny, 14’
La Grande Arc, reż. Camille Authouart, Francja 2022, animowany, 12’
Phase II, reż. Kelly Sears, USA 2022, docufiction, 7’
Menagerie, reż. Jack Grey, USA 2022, animowany, 5’
Green Space, reż. Jamie Fraser, Wielka Brytania 2022, fabularny, 20’

16.07 – NIEDZIELA, godz. 21:15
Pokaz konkursowy URBAN VIEW II

  • spotkanie z twórcami
    Park Starego Browaru / Wstęp wolny

It’s a Date, reż. Nadia Parfan, Wielka Brytania/Ukraina 2023, fabularny, 5’
Tempo Home, reż. Kamil Bembnista, Polska 2022, dokumentalny, 20’
YUtopia, reż. Haris Salihovic, Wielka Brytania, Anglia, Bośnia i Hercegowina 2022, docufiction, 5’
The Fruit Tree, reż. Isabelle Tollenaere, Belgia 2022, dokumentalny, 14’
Lockdown Dreamscape, reż. Nicolas Gebbe, Niemcy 2022, animowany, 7’
Troika, reż. Robert Mentov, Karl Kai, Kanada 2023, fabularny, 15’

Pełen program festiwalu Czas Letni znajdziesz na stronie Short Waves Festival.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves|Festival Short Waves
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA