Naturalne trendy zgodne z naturą

Joanna Igielska Kalawat

Od tysięcy lat ludzie poszukują nowych sposobów na poprawę swojego wyglądu. Pragnąc zadbać o swoje piękno, kobiety i mężczyźni na całym świecie – poza stosowaniem najlepszych kosmetyków oraz zabiegów – chcą wprowadzać zrównoważoną rutynę pielęgnacyjną, aby złagodzić negatywny wpływ konsumpcjonizmu na środowisko naturalne. Jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest rozwój pro środowiskowych rozwiązań stosowanych w życiu codziennym, ale również w przemyśle. Producenci kładą nacisk na wytwarzanie surowców bardziej przyjaznych dla środowiska. Świadomi konsumenci, wybierają kosmetyki, których produkcja opiera się na zrównoważonym rozwoju (ang. sustainable cosmetics).Rozwój ten zaspokaja teraźniejsze potrzeby bez uszczerbku dla zdolności egzystowania przyszłych pokoleń. Sustainable cosmetics zaczyna się już w momencie pomysłu na produkt. Dalsze etapy polegają na pozyskaniu surowca ze zrównoważonego rolnictwa, zgodnie z regułą sprawiedliwego handlu (ang. Fair Trade). Trend ten ogranicza zużycie wody i chemikaliów. Produkcja powinna minimalizować zużycie energii i emisję szkodliwych substancji, ważny jest wybór odpowiednich opakowań. Transport, sprzedaż, użytkowanie również wpisują się w zrównoważony rozwój.Na koniec trzeba zastanowić się, co stanie się z produktem po jego wykorzystaniu, gdzie trafią opakowania, czy można je powtórnie wykorzystać, jak wpłynie to na środowisko.
W ostatnim czasie w branży beauty można zauważyć rozwój trendów poszerzających myśl produkcji kosmetyków na bazie naturalnych, bezpiecznych dla środowiska produktów. Na półkach sklepowych widnieją preparaty pozbawione wody (ang. water less). Kosmetyki zawierają również wodę pospożywczą, która jest wyjątkowym post biotycznym odpadem. Zawiera między innymi: proteiny, oligosacharydy oraz izoflawony. Zamiennikiem wody może być serwatka, która jest odpadem poprodukcyjnym tofu (seria ToforYou). Postać płynna została zastąpiona przez kostki, koncentraty czy też proszki. Obserwujemy większy nacisk konsumentów i ośrodków naukowych na korzystanie z surowców wspierających zrównoważony rozwój.Oferowane produkty rynkowe wskazują na duże zainteresowanie składnikami, które są produktami ubocznymi pochodzącymi z innych przemysłów (ang. upcycling). Godnym przedstawienia przykładem jest laminat do włosów polskiej firmy Hairy Tale Cosmetics Seal The Deal, który w swoim składzie zawiera kwas hialuronowy oraz kolagen pozyskiwany z rybich skór, będących odpadem z przemysłu spożywczego. Kolagen rybi przypomina białko produkowane w organizmie człowieka. Jest to w pełni naturalny składnik wolny od zanieczyszczeń i cechujący się znacznie większymi właściwościami kosmetycznymi niż wcześniej stosowane rodzaje kolagenu. Technologia Seal The Deal została opracowana bez zużycia wody (ang. water lessi water upcycling).
Rybie skóry będące odpadem w normalnych warunkach musiałyby zostać zutylizowane, a dzięki ponownemu wykorzystaniu do produkcji np. kosmetyków wpisały się w trend (ang. upcyclingu). Producenci otrzymują korzystne składniki kosmetyków, redukują generowanie śladu węglowego oraz wybierają jeden z najistotniejszych trendów – ZERO WASTE, który jest niezwykle pomocny dla zachowania prawidłowego rozwoju naszej planety. Przykładowo oxyresveratrol tworzony dla serii R-OXYoraz Resveravit-C AGE GLOW poznańskiej firmy Back to Comfort otrzymuje się z odpadów przemysłu meblowego – ścinek chlebowca.

Trendy upcyclingu w branży beauty można wprowadzić, zmieniając tylko jedną składową. Przemysł tradycyjny jest nastawiony na surowce wysokiej jakości.

Przedefiniujmy „odpady“- użyjmy ich, aby ponownie znalazły się w obiegu.

Trend związany z wytwarzaniem produktów ekologicznych można zaobserwować również w branży opakowań. Bardzo istotne jest, aby surowiec i kształt opakowania mógłby być poddane procesowi recyklingu. Na szczególną uwagę zasługują opakowania firmy Neboa, która produkuje zgodnie z filozofią respect the nature, opiera się ona na szacunku do naszej planety. Firma połączyła skuteczną pielęgnację włosów z jednoczesnym dbaniem o przyrodę.Postanowiła, aby ich opakowania były wytwarzane z plastiku odławianego z oceanów. Pomysł firma argumentuje poprzez hasło Oceny to życie, bo przecież oceany zajmują ogromną powierzchnię naszej planety. Około 80% stworzeń żyjących na Ziemi żyje właśnie tam. Oceany również regulują klimat na Ziemi.Obecnie zalega w nich ponad 300 mln ton plastiku. Każdego roku ta liczba powiększa się o kolejne 8 mln ton zanieczyszczeń.Przez plastikowe odpady każdego roku ginie około 1 mln ptaków i 100 tys.ssaków.Dzięki produkcji opakowań z plastiku odławianego z oceanów realnie firma Neboa wpływa na oczyszczanie wód z zanieczyszczeń, ratuje życie morskich zwierząt i dba o naszą przyszłość. Każde opakowanie Neboa to mniej plastiku w oceanach.

Coraz większa świadomość konsumentów oraz trendy związane z eko odpowiedzialnością w zakresie tworzenia technologii receptur kosmetycznych oraz opakowań sprawiają, że producenci zwrócili uwagę na problemy związane nie tylko z bezpieczeństwem i skutecznością produktów kosmetycznych. Wspierają również nasz bezpieczny dom – naszą planetę.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Joanna Igielska Kalawat
REKLAMA
REKLAMA

Agnieszka Walczak – Szafrańska | Dotyk francuskiego piękna

Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa|Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa|Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa|Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa

Marka Biologique Recherche jest obecna w najlepszych salonach kosmetycznych i spa oraz prestiżowych hotelach w ponad 70 krajach na całym świecie. Kosmetyki Biologique Recherche uwielbiają światowe gwiazdy, jak: Victoria Beckham, Jennifer Lopez, Madonna, Kim Kardashian. Wzorcowy i najsłynniejszy salon marki, Ambasada Urody, mieści się przy Polach Elizejskich w Paryżu. W stolicy Wielkopolski mamy również takie miejsce – wyczarowane i stworzone przez Agnieszkę Walczak-Szafrańską. Medi Spa przy ul. Strugarka 2 w Poznaniu uzyskało status pierwszego w Polsce Expert Center francuskiej marki Biologique Recherche.

Jest Pani profesjonalistką, perfekcjonistką, która nie uznaje półśrodków. Stąd też wybór – jak sądzę – najwyższej jakości kosmetyków, jakie Pani stosuje we własnym Medi Spa. Jak rozpoczęła się współpraca z francuską marką Biologique Recherche?

AGNIESZKA WALCZAK-SZAFRAŃSKA: Współpracowałam wcześniej z sześcioma innymi markami, ale nigdy nie doświadczyłam tak świetnych rezultatów, w tak krótkim czasie. Zadowalające efekty otrzymałam właśnie dzięki francuskiej marce, a zaczęło się to dość niewinnie i spontanicznie trzy lata temu. Wówczas to zastosowałam maskę Biologique Recherche, którą podarowała mi zaprzyjaźniona klientka. Przetestowałam pierwszy produkt na sobie i zachwyciłam się! Masque VIP O2 to bestseller tej marki, to maska do twarzy zapewniająca intensywną oksygenację skóry, nawilżenie i odżywienie. Maska dotleniająca, która zawiera unikalną kombinację składników aktywnych pomagających przywrócić blask i witalność skóry. Potem zaczęłam szukać informacji o Biologique Recherche, czytać i edukować się. Następnym krokiem było dotarcie do dystrybutora marki w Polsce. Rozmowy, spełnianie określonych warunków doprowadziło mnie do tego momentu, w którym aktualnie jestem.

Kto Panią inspiruje do nieustannego działania i poszukiwania?

Bez wątpienia mąż Dominik! (śmiech) Jest dla mnie wielkim wsparciem i pomaga mi spełniać moje marzenia oraz urzeczywistniać plany. A w świecie beauty – moją największą inspiracją jest Polka, kosmetolog Joanna Czech, która wyjechała do Stanów Zjednoczonych i pracuje głównie na marce Biologique Recherche. Kosmetyczka ta przez lata budowała swoją pozycję w branży, a obecnie z jej usług korzystają największe gwiazdy Hollywood. W gabinetach pod szyldem Joanna Czech na zabiegi ustawiają się kolejki, a wśród klientek znajdują się takie sławy jak Uma Thurman, Kate Winslet czy Kim Kardashian. To jest po prostu American dream! (śmiech)

Biologique Recherche to marka stworzona do pielęgnacji skóry, jej autorskie zabiegi można nazwać haute couture. Jej założyciele – biolog, fizjoterapeuta i lekarz – połączyli doświadczenie i wiedzę, stając się w pewnym stopniu wizjonerami w świecie kosmetologii. Co Panią zafascynowało w tych produktach znad Sekwany?

Na pierwszy rzut oka – wygląd opakowania. (śmiech) Naprawdę ja zwracam uwagę na tego typu detale. Białe i nienachalne opakowania produktów są bardzo estetyczne i pasują idealnie do każdego typu łazienki, do każdego designu. To dla mnie preludium, bo zakochałam się przede wszystkim w efektach i pięknej odżywionej skórze! Pojechałam do Warszawy, do salonu spa, w którym stosowane są kosmetyki marki Biologique Recherche i poddałam się zabiegom. Sama na sobie przetestowałam kolejne produkty. Kupiłam wówczas lotion P50 i jeden krem i po dwóch miesiącach – proszę mi wierzyć – uzyskałam tak nadzwyczajne efekty, jakich nie doświadczyłam, stosując wcześniej inne marki. Stwierdziłam, że już nie chcę testować innych produktów, pragnę skupić się wyłącznie na Biologique Recherche. Nie jestem fanką medycyny estetycznej, więc szukałam w kosmetykach czegoś więcej niż tylko pierwsze wrażenie.

W Pani przypadku wybranie kosmetyków francuskiej marki przebiegło bez pochlebnych opinii przedstawicieli handlowych.

Tak, to prawda. Sama do tego wszystkiego dotarłam, dzięki mojej determinacji, chęci rozwoju i poszukiwań coraz to lepszych rozwiązań. Wybrałam Biologique Recherche bez standardowych zachwalań produktu przez handlowców. To jest pewnego rodzaju pokłosie mojego zmęczenia poprzednimi markami, którymi najpierw się zachwycałam, ale efekt „wow” trwał bardzo krótko, był ulotny… i przychodziło wówczas niezadowolenie i zwątpienie, czy aby na pewno to dobry wybór.

Reasumując, co Pani najbardziej spodobało się podczas testowania Biologique Recherche?

Mamy potwierdzoną skuteczność kosmetyków Biologique Recherche, opartą na badaniach klinicznych, wspaniałe rezultaty terapeutyczne otrzymywane w krótkim czasie, najwyższe stężenie aktywnych składników. Mnie jednak osobiście najbardziej ujęły rezultaty, które uzyskujemy na skórze, w naprawdę krótkim czasie od rozpoczęcia kuracji. Oczywiście należy dobrać odpowiedni kosmetyk do rodzaju cery.

Wiem, że używa Pani certyfikowanego urządzenia marki Biologique Recherche w swoim Medi Spa. Cóż to jest za sprzęt?

To Skin Lab rekomendowany przez markę Biologique Recherche, urządzenie służące do analizy skóry. Zarówno ja, jak i dziewczyny, z którymi współtworzę zespół Medi Spa, zawsze przeprowadzamy wywiad z klientką, skupiamy się na stanie i rodzaju skóry. Jednak to urządzenie w mistrzowski sposób ułatwia nam wyłapanie niedoskonałości, nad którymi możemy się w gabinecie kosmetycznym pochylić. Skin Lab niezawodnie pomaga nam określić stan skóry klientki, dzięki czemu możemy łatwiej dobrać odpowiedni preparat, polecić kurację czy włączyć cykl zabiegów. Ponadto korzystam z urządzenia Remodeling Face służącego do liftingu twarzy oraz poprawiania jej owalu bez użycia skalpela.

Z jakimi problemami skórnymi radzą sobie kosmetyki Biologique Recherche?

Tego jest cały wachlarz! Bogate składniki odżywcze zawarte w produktach marki Biologique Recherche radzą sobie bezbłędnie z niwelowaniem niedoskonałości skórnych, z którymi np. w żaden sposób nie poradziła sobie dermatologia. Mam sporą ilość klientek chociażby z trądzikiem, przebarwieniami skórnymi, bruzdami, nierównościami na skórze i innymi problemami. Ponadto kosmetyki Biologique Recherche działają cuda w kwestii wygładzania zmarszczek, nawilżania czy dotleniania skóry. Są po prostu ratunkiem dla skóry. Czego klientka potrzebuje, otrzymuje to w naszym Medi Spa. Panie, ale też i panowie, którzy korzystają z naszych usług kosmetycznych, są pod wielkim wrażeniem efektów Biologique Recherche i tak krótkiego czasu potrzebnego na dokonanie się ewidentnych zmian w kondycji skóry. Bo na to potrzebne są tylko dwa miesiące!

Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa

Najlepszy według Pani kosmetyk Biologique Recherche?

Wspaniałym produktem są lotiony P50, które złuszczają i oczyszczają skórę, stanowią bazę, tzn. podstawę pielęgnacji marki Biologique Recherche. P50 oznacza właśnie, że już po 50 dniach widać rezultaty stosowania. Lotion P50 Biologique Recherche to kwintesencja badań nad poprawą kondycji skóry. Jego nazwa pochodzi od „P”, czyli peelingu, oraz cyfry „50” oznaczającej dwa cykle odnowy naskórkowej, które są potrzebne do uzyskania pierwszego stopnia regeneracji i oczyszczenia skóry. Lotion P50 to must-have, od niego zaczyna się przygodę z marką.
Kocham crème Biofixine, intensywny krem na zmarszczki mimiczne oraz widoczne oznaki starzenia. Zawarta w produkcie kompilacja składników aktywnych, takich jak: peptyd biomimetyczny, wyciąg z orzecha włoskiego i wyciąg z szarotki alpejskiej – to doskonała prewencja przeciwzmarszczkowa, poprawiająca jędrność i elastyczność skóry, dodatkowo idealnie wygładzająca i nawilżająca. Ponadto – uwielbiam maski! Sama nakładam sobie co drugi dzień na 5-10 minut maseczkę i potem czuję się dużo lepiej.

Biologique Recherche ma granice wiekowe?

Nie, absolutnie nie bierze się tu pod uwagę wieku pacjentki/klientki. Najważniejszym aspektem jest pielęgnacja i kondycja skóry. Jako stałe klientki Biologique Recherche mam w Medi Spa nastolatki borykające się z trądzikiem i niedoskonałościami skórnymi, mam i Panie po 60., 70. roku życia, które odczuwają na sobie zbawienną i odmładzającą moc składników zawartych w maleńkich, ale jakże wydajnych kosmetykach. Ponadto, z nieukrywaną radością robię zabiegi skórne mojemu mężowi, bo widzę nadzwyczajne efekty! (śmiech)

Oferta Medi Spa jest bardzo bogata, macie 20 samych zabiegów na twarz, dodatkowo jeszcze zabiegi na ciało. Co jest najpopularniejszym obecnie zabiegiem w Medi Spa, w okresie nadchodzącej jesieni?

Oczywiście, jesień równa się kwasy, mezoterapia mikroigłowa, wszystko to, czego nie możemy robić latem. Jednak dopiero stan skóry i jej analiza pozwalają mi w pełni przygotować odpowiedni zabieg dla klientki. Zdarza się również, że nie umiem przewidzieć, jak po 3-4 tygodniach będzie wyglądała skóra mojej klientki, więc nie planuję z wyprzedzeniem następnego kroku. I na częste pytanie „co będziemy robić na następnej wizycie?”, odpowiadam „zobaczymy, co pokaże nam stan skóry”. Analiza skóry przed i po zabiegiem to dla mnie warunek konieczny. A życie płata nam często figla i samo pisze scenariusz, na który nie byliśmy przygotowani, więc nie planuję z wielkim wyprzedzeniem następujących po sobie zabiegów i elementów kuracji. To filozofia marki Biologique Recherche, którą konsekwentnie wdrażam w swoim Medi Spa.

Mając ponad 20-letnie doświadczenie na rynku beauty stworzyła Pani miejsce wyjątkowe. Jaka myśl, jaka idea Pani przyświeca w kontaktach z klientami?

Na to pytanie chyba najlepiej odpowiedziałby mój mąż, Dominik, bo on widzi moją radość po powrocie do domu. (śmiech) Pozytywny odzew od klientek, ich emocje, szczęście, jakie dają im zabiegi z wykorzystaniem produktów marki Biologique Recherche – wszystko to przekłada się na moją satysfakcję oraz moje własne szczęście i poczucie spełnienia. Jestem na dobrej drodze, którą podążam, i mam misję, jaką sobie wyznaczyłam w kosmetologii. Uśmiech klientek i ich radość są dla mnie największym prezentem i bodźcem do dalszych działań. To jak czarodziejskie zrządzenie losu i impuls, który pcha człowieka dalej i dalej… Klientki wysyłają mi swoje zdjęcia, pokazują efekty, dalej rekomendują Biologique Recherche i moje Medi Spa. Bez zawahania oddają się w moje ręce, słuchają zaleceń i rad w celu kontynuowania kuracji w warunkach domowych. Moim marzeniem jest dawać klientkom radość ze świetnych efektów w pielęgnacji skóry, a co za tym idzie – poprawiać ich pewność siebie, samopoczucie, wzmacniać wiarę w siebie i we własne możliwości. Wygląd przecież spleciony jest z naszą psychiką i odczuwaniem stanu zadowolenia lub przygnębienia. Moje nastawienie i odczucie po powrocie do domu są niewątpliwie potwierdzeniem dobrze spełnionego dnia w Medi Spa, dobrze wykonanej pracy, której efekty są niezwykłe, wręcz magiczne! Spełniam swoją misję, rozwiązując problemy skórne moich klientek, poprawiając ich stan skóry, jednocześnie poprawiając czy wręcz wzmacniając ich stan ducha. Grono zadowolonych klientek rośnie. (śmiech)

Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa

Właśnie o tę kurację domową chciałam podpytać… Wiadomo, że laboratoria Biologique Recherche od lat tworzą nowatorskie produkty do zadań specjalnych, stosowane przez wykwalifikowanych kosmetologów, w gabinetach beauty. Jednak są również produkty, które mogą być pewnego rodzaju domową terapią, w domowym zaciszu? Co należy do tej grupy?

Samemu można sobie zaaplikować kremy, nakładać maseczki, używać w dalszym ciągu lotiony P50. Tutaj pokrywają się produkty profesjonalne z domową kuracją – mleczko, lotion, serum i krem.

Dla Pani salonu urody to wielki prestiż znaleźć się wśród tak zacnego grona ekskluzywnych miejsc na mapie świata. A za niedługo będziecie organizować event. Cóż to będzie za okazja?

W październiku Medi Spa sygnowane moim nazwiskiem na wielkiej gali w Warszawie uroczyście uzyska status pierwszego w Polsce Expert Center francuskiej marki Biologique Recherche. Jestem oszołomiona i bardzo podekscytowana tym wszystkim. Oczywiście, aby znaleźć się w tak wspaniałym gronie francuskich ekspertów, należało spełnić wiele warunków dyktowanych i wymaganych przez markę, począwszy od stosowania ich kosmetyków do zabiegów, korzystania z rekomendowanych urządzeń marki, przez stworzenie prestiżowego i kameralnego miejsca, w stylu butikowego spa (o czym zawsze marzyłam!), skończywszy tak naprawdę na satysfakcji i zadowoleniu klientek z rewelacyjnych i szybkich efektów na skórze. Wnętrza, sprzęty, zabiegi, kosmetyki – tu wszystko ze sobą koresponduje, tu nie ma przypadku. Jest określona filozofia marki, którą ja konsekwentnie wdrażam i do której się odwołuję. Weryfikacja spełnionych warunków była dla przedstawicieli marki sprawdzeniem mnie i mojego spa czy wpisujemy się w ich ramy, czy jesteśmy godni powierzenia takiej odpowiedzialności. Najważniejsze jest według mnie przekonanie o najwyższej jakości i cudownych efektach Biologique Recherche. Po uroczystej gali będziemy organizować zamknięte spotkanie dla stałych klientek, aby pochwalić się uzyskaniem statusu pierwszego w Polsce Expert Center francuskiej marki Biologique Recherche. Co udało nam się dokonać w dwa lata!

Holistyka, innowacja, natura, komfort, relaks, harmonia, najwyższa jakość – to określenia produktów marki Biologique Recherche. Co jeszcze mogłaby Pani do tego dołożyć?

Dobre samopoczucie i zachwyt! W marce Biologique Recherche bardzo korzystne są tzw. protokoły zabiegowe, które opierają się na sekwencji kroków, począwszy od masażu powitalnego, to wprowadzenie klientki w stan równowagi ciała i ducha. Aura tego miejsca mi w tym pomaga, (śmiech) a kosmetyki są dla mnie środkiem do uzyskania rezultatów.
Marzyłam o stworzeniu miejsca kameralnego, wręcz intymnego, w którym klientki nie będą wstydziły się mówić o swoich problemach skórnych i dzielić się ze mną swoimi wątpliwościami. Każdej klientce poświęcam dużo czasu na rozmowę i potem na zabieg, rezerwuję dla każdej 2 godziny, aby nie było pośpiechu. W wykreowanych wnętrzach, z delikatną tonacją barw, przy wyciszającej muzyce, wśród aromaterapii pragnę, żeby klientka odpoczęła, zrelaksowała się i poczuła się wyjątkowa. Bo dobre samopoczucie to podstawa pogodnego nastawienia do siebie i innych. Polepszając czy wręcz poprawiając wygląd skóry, chcę też poprawiać nastrój i stan ducha moich klientek. W ofercie Medi Spa mamy również klasyczną kosmetykę, kompleks manicure i pedicure, wykonywane przez Martę, która pracuje ze mną już 15 lat.

Osiągnęła Pani już tak wiele w branży kosmetycznej. Jaki kolejny krok?

Bardzo lubię sentencję „podążaj za tym, co Cię uszczęśliwia” i myślę, że te słowa idealnie do mnie pasują, określają moją drogę życia. Podnoszę sobie non stop poprzeczkę, ale też doceniam to, w jakim aktualnie jestem miejscu. Mam więc nadzieję, że kolejnym krokiem będzie wizyta w Ambasadzie Biologique Recherche w Paryżu.


Życzę tego Pani z całego serca! Niech Pani determinacja życiowa otwiera przed Panią następne drzwi…


Bardzo dziękuję.

REKLAMA
REKLAMA
Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa|Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa|Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa|Agnieszka Walczak - Szafrańska - Media Spa
REKLAMA
REKLAMA