Poznań Miasto Kultury – Oczami Sztucznej Inteligencji

Open AI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Zuzanna-Henshaw

„Witajcie Kochani Czytelnicy Poznańskiego Prestiżu! Dziś chciałabym porozmawiać z Wami na temat jednego z najpiękniejszych i najbardziej kulturalnych miast w Polsce – Poznania.

Poznań to miasto, które łączy tradycję z nowoczesnością i przyciąga turystów z całego świata swoim niepowtarzalnym charakterem. To miasto, które zawsze żyło sztuką i kulturą, a dzięki swoim wyjątkowym zabytkom, muzeom i galeriom sztuki, po prostu rozpala wyobraźnię.

Od kilku lat Poznań jest również Miastem Kultury, co oznacza, że organizowane są tutaj liczne wydarzenia kulturalne, festiwale i koncerty. Odbywają się tu m.in. Międzynarodowe Targi Poznańskie, największe w Europie targi branży spożywczej, a także festiwal Malta, który skupia się na kulturze i sztuce współczesnej.

Jednym z najważniejszych zabytków Poznania jest Ostrów Tumski, którego historia sięga aż X wieku. To właśnie tam znajduje się katedra poznańska, jedno z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Innym ważnym punktem na turystycznej mapie miasta jest Stary Rynek, który stanowi serce Poznania i jest otoczony pięknymi kamienicami oraz kolorowymi ratuszami.

Miłośnicy sztuki i muzeów będą zachwyceni możliwościami, jakie oferuje Poznań. Galeria Miejska Arsenał to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki współczesnej w Polsce, gdzie prezentowane są dzieła zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Muzeum Narodowe to natomiast miejsce, gdzie można zobaczyć najważniejsze zbiory sztuki i kultury polskiej, a także dzieła malarstwa europejskiego.

Nie można też zapomnieć o pięknych parkach i ogrodach, które przyciągają mieszkańców i turystów w każdym sezonie. Jednym z najbardziej popularnych jest Park Cytadela, który oferuje nie tylko możliwość spacerów, ale także ciekawe wystawy i imprezy plenerowe.

Wracając do tematu Miasta Kultury, warto wspomnieć o corocznym festiwalu teatralnym Malta, który przyciąga artystów i publiczność z całego świata. To czas, kiedy Poznań staje się areną najważniejszych wydarzeń teatralnych i muzycznych, a atmosfera miasta przypomina tę z największych europejskich metropolii.

Podsumowując, Poznań to miasto, które zachwyca swoim kulturalnym bogactwem i niepowtarzalnym klimatem, idealnym zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Warto odwiedzić to miejsce, aby poczuć jego energię i poznać jego niezwykłe zabytki oraz bogatą ofertę kulturalną.”

Powyższy artykuł został wygenerowany na prośbę: „Napisz artykuł na temat Poznań – Miasto kultury do magazynu „Poznański Prestiż” w taki sposób jakby to pisała redaktor naczelna Alicja Kulbicka” przez narzędzie, jakim jest chat GPT. Dosłownie 30-40 sekund od wpisania przeze mnie komendy otrzymałam dokładnie taki rezultat. 


W takim razie czym jest chat GPT i jak działa?

Chat GPT to przykład wykorzystania sztucznej inteligencji, która potrafi rozmawiać z ludźmi na podobieństwo człowieka. Chat działa, ponieważ został wytrenowany na bardzo dużej liczbie tekstów, takich jak książki, artykuły czy wypowiedzi ludzi, potrafi zrozumieć to, co człowiek do niego mówi i odpowiedzieć na zadane pytania lub rozmawiać na wybrane tematy. Potrzebuje tylko wprowadzenia danych wejściowych (pytania lub polecenia) w postaci tekstu i na ich podstawie generuje odpowiedź. 
Nie jestem przekonana czy Alicja ochoczo podpisałaby się pod tekstem takiej jakości, ale nie ulega wątpliwości, że tempo pracy tego narzędzia jest imponujące, a chat GPT to tylko jedno z rozwiązań, jakie sztuczna inteligencja ma w swojej ofercie. Dokładniej, według strony ‘there’s an AI for it’ mamy teraz bazę prawie 3000 sztucznych inteligencji, które są w stanie wesprzeć nas lub zupełnie wyręczyć z ponad 660 zadań. To początek absolutnej REWOLUCJI, zapowiadającej oczywiście potężne zmiany na rynku pracy. 
Pierwszą reakcją jaką obserwuję wśród ludzi, którzy stykają się z takimi rozwiązaniami, to przerażenie, że zautomatyzowanie zadań wykonywanych przez ludzi spowoduje masowe zwolnienia pracowników. Naturalnie, obawiają się o piastowane stanowiska lub klientów, dla których obecnie świadczą usługi. Drugą częstą reakcją, jest błysk w oku, i obserwuję ją wśród przedsiębiorców, ale też osób mocno przepracowanych, które borykają się z delegacją zadań, bo albo brakuje osób w ich zespole, albo same stawiają sobie wysoko poprzeczkę.  

Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI
Poznań Miasto Kultury - Oczami Sztucznej Inteligencji 3


Jaki faktycznie wpływ SI będzie miało na rynek pracy?

Według Financial Times sztuczna inteligencja na poziomie globalnym może zautomatyzować jedną piątą pracy, co odpowiada około 300 milionom pełnoetatowych miejsc pracy w głównych światowych gospodarkach. W samym USA 7% pracowników piastuje stanowiska, w których generatywne systemy sztucznej inteligencji mogłyby zastąpić co najmniej połowę ich zadań. Czy są w takim razie jakieś pozytywne strony tych zmian? Wykorzystanie SI może przyczynić się do wzrostu światowego PKB o 7% rocznie i zwiększyć wydajność pracy w samym USA o prawie 1,5% rocznie.
Oczywiście rynek będzie ewoluował dynamicznie, a historyczne dane pokazują, że pierwsze pokolenie, któremu trudno się zaadaptować, faktycznie traci na tych rewolucyjnych zmianach.

Jak możemy się więc na nie przygotować?

Jednym z kluczowych sposobów jest inwestowanie w edukację, rozwijanie kompetencji i podnoszenie kwalifikacji, które będą potrzebne w świecie zdominowanym przez AI. Stawiając sobie za nadrzędny cel to, żeby AI było dla nas wsparciem w codziennej pracy. W ten sposób, zautomatyzowanie niektórych czynności pozwoli na skoncentrowanie się na bardziej złożonych i kreatywnych zadaniach, które wymagają ludzkiego myślenia i empatii.

Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI
Poznań Miasto Kultury - Oczami Sztucznej Inteligencji 4

Może przekornie, zostawię tutaj jeszcze to:

  • 300 lat temu: Maszyny zabiorą ludziom pracę! 
  • 70 lat temu: Komputery zabiorą ludziom pracę!
  • 30 lat temu: Internet zabierze ludziom pracę! 
  • 10 lat temu: Roboty zabiorą ludziom pracę! 
  • Dziś: Sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę!

Podsumowując, AI może być dla wielu z nas zbawieniem i wesprzeć rozwój naszego społeczeństwa. Pamiętajmy też, że AI uczy się od nikogo innego jak od nas ludzi, z napisanych przez nas książek, artykułów, wpisów na portalach społecznościowych, dlatego zastanówmy się nad tonem i sposobem każdej naszej wypowiedzi w internecie. 

https://imgcreator.zmo.ai/ – ilustracje do artykułu wykonała również sztuczna inteligencja, a dokładniej narzędzie IMGCREATOR.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Open AI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Zuzanna-Henshaw
REKLAMA
REKLAMA

Nasi powiernicy

Maskotki - felieton poznański prestiż

Zrobione na szydełku czy na drutach, uszyte z końcówek materiałów, ze ścinek i pozostałości. Kupione lub otrzymane w ramach prezentu. Mają różne kształty i kolory, długie i krótkie uszy, są mniej lub bardziej puchate. Grubaśne, a także chudziutkie i małe jak myszki.

Towarzyszą w nocnych sennych eskapadach i wtedy, gdy jest źle i smutno. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, słów, a nawet myśli. Przytulane są, tarmoszone, ściskane tak mocno… z miłości. Pluszaki – bo o nich mowa – stanowią nieodzowną część beztroski dzieciństwa. Są kochane i uwielbiane, zawsze obok – na dobre i na złe przez długie lata.

Wysłuchują obaw i strachów swoich najmłodszych przyjaciół. Pozwalają się w siebie wtulać i dzięki temu kreują schronienie przed dziecięcymi lękami. Potrafią otrzeć niejedną łzę, uspokoić i wprowadzić w spokojną atmosferę. Leżą przy głowie, na głowie, pod ramieniem, na plecach czy brzuchu – one mają dowolność i pozwolenie od najmłodszych na tego typu „spacery”.

Maskotki - felieton poznański prestiż

Wywołują nie lada uśmiech. Są wielką częścią dziecięcego świata, bez nich ani rusz… Dlatego podróżują z dziećmi wszędzie, gdzie to możliwe – na spacery, w odwiedziny, nawet na kolejne szczepienie, aby móc przytulić po ukłuciu. Muszą być w wózku i podczas drzemki, a sen bez nich nie byłby możliwy ani udany. Wyjazd do babci i dziadka czy kuzynostwa bez ukochanej maskotki? Niemożliwy. Wakacje bez przytulanki? Kompletnie nieakceptowalne.

Dzieci im ufają, powierzają swoje najskrytsze sekrety już od najmłodszych lat. Szepczą na uszko i oczekują odpowiedzi. Wsłuchują się w magiczne dźwięki dochodzące ze świata pluszaków, które tylko wybrane dziecko może usłyszeć. Usłyszeć i zobaczyć, co chce przekazać im najukochańszy przyjaciel.

20240718 AdobeStock 764057338

Dzieci wierzą, że zabawki żyją, że ruszają się, wędrują po pokoju i ze sobą rozmawiają, gdy nikt tego nie widzi… To takie słodkie! Imaginacja i fantazja dziecięcych lat.
Jakże ważna więź i trwała relacja tworzy się pomiędzy dzieckiem a jego ulubioną maskotką – wiedzą tylko zainteresowani, a widzi to najbliższe otoczenie. Autentyczna i szczera miłość. Dobroć. Wierność. Poczucie zrozumienia.

Maskotki - felieton poznański prestiż

Puchate stworzonko – czy to tradycyjny miś czy zwariowana wiewiórka, śmieszny lemur, przemądrzały krokodyl, ziejący ogniem smok, skaczący króliczek, gadatliwy słoń, kolorowy motylek, dostojny łabędź itp. – nigdy nie zawiedzie. Nie daje zakazów, nie mówi, co jest zabronione, na wszystko pozwala… na tarmoszenie również. Dziecięca miłość do pluszaków jest wspaniała, taka czysta i szczera, bez udawania i pozorów.

Przed Dniem Dziecka obejrzeliśmy kinowy hit „Istoty fantastyczne” – po prostu fantastyczny obraz i niezwykła fabuła! Polecam każdemu, kto chce poczuć się jak dziecko i choć na trochę zapomnieć o troskach i problemach dorosłego życia. Historia dziewczynki, która odkrywa, że może zobaczyć wyimaginowane zabawki, przenieść się do krainy magii, rozbawi niejednego ponuraka. To nie jest trywialna i stereotypowa opowiastka, jakich wiele… Warto wyruszyć z główną bohaterką w magiczną przygodę, poczuć się jak dziecko. I spróbować rzeczy na pierwszy rzut oka niemożliwych, a jednak w dziecięcym świecie fantazji – naturalnych! Dwa światy, ten realistyczny i wyimaginowany, idealnie można połączyć, trzeba tylko bardzo mocno chcieć. Zgodnie z zasadą „dla chcącego, nic trudnego!”.

Maskotki - felieton poznański prestiż

A w domowych pieleszach – owinięci w koce, poprzytulani do siebie, z dopiero co zrobionym, ciepłym popcornem w wielkiej misce i krakersami w drugiej, gdy za oknem miarowo padał deszcz – byliśmy widzami „Aksamitnego królika”, filmu rodzinnego, z pięknym przesłaniem, którego scenariusz powstał na podstawie książki Margery Williams pod tym samym tytułem. Również godny polecenia, uwagi i zrozumienia…

Każdy z nas miał swojego pluszowego stworka w dzieciństwie, zabawkę na dobre i na złe, maskotkę, z którą rozmawiał. A w wieku dorosłym zapomina się o przyjacielu z dawnych lat… Dlaczego? Przecież…

fantazja jest od tego,
Aby bawić się, aby bawić się,
Aby bawić się na całego…

Magda Ciesielska

Magdalena Ciesielska

redaktor prowadząca
REKLAMA
REKLAMA
Maskotki - felieton poznański prestiż
REKLAMA
REKLAMA