Poznań Miasto Kultury – Oczami Sztucznej Inteligencji

Open AI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Zuzanna-Henshaw

„Witajcie Kochani Czytelnicy Poznańskiego Prestiżu! Dziś chciałabym porozmawiać z Wami na temat jednego z najpiękniejszych i najbardziej kulturalnych miast w Polsce – Poznania.

Poznań to miasto, które łączy tradycję z nowoczesnością i przyciąga turystów z całego świata swoim niepowtarzalnym charakterem. To miasto, które zawsze żyło sztuką i kulturą, a dzięki swoim wyjątkowym zabytkom, muzeom i galeriom sztuki, po prostu rozpala wyobraźnię.

Od kilku lat Poznań jest również Miastem Kultury, co oznacza, że organizowane są tutaj liczne wydarzenia kulturalne, festiwale i koncerty. Odbywają się tu m.in. Międzynarodowe Targi Poznańskie, największe w Europie targi branży spożywczej, a także festiwal Malta, który skupia się na kulturze i sztuce współczesnej.

Jednym z najważniejszych zabytków Poznania jest Ostrów Tumski, którego historia sięga aż X wieku. To właśnie tam znajduje się katedra poznańska, jedno z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce. Innym ważnym punktem na turystycznej mapie miasta jest Stary Rynek, który stanowi serce Poznania i jest otoczony pięknymi kamienicami oraz kolorowymi ratuszami.

Miłośnicy sztuki i muzeów będą zachwyceni możliwościami, jakie oferuje Poznań. Galeria Miejska Arsenał to jeden z najważniejszych ośrodków sztuki współczesnej w Polsce, gdzie prezentowane są dzieła zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Muzeum Narodowe to natomiast miejsce, gdzie można zobaczyć najważniejsze zbiory sztuki i kultury polskiej, a także dzieła malarstwa europejskiego.

Nie można też zapomnieć o pięknych parkach i ogrodach, które przyciągają mieszkańców i turystów w każdym sezonie. Jednym z najbardziej popularnych jest Park Cytadela, który oferuje nie tylko możliwość spacerów, ale także ciekawe wystawy i imprezy plenerowe.

Wracając do tematu Miasta Kultury, warto wspomnieć o corocznym festiwalu teatralnym Malta, który przyciąga artystów i publiczność z całego świata. To czas, kiedy Poznań staje się areną najważniejszych wydarzeń teatralnych i muzycznych, a atmosfera miasta przypomina tę z największych europejskich metropolii.

Podsumowując, Poznań to miasto, które zachwyca swoim kulturalnym bogactwem i niepowtarzalnym klimatem, idealnym zarówno dla turystów, jak i mieszkańców. Warto odwiedzić to miejsce, aby poczuć jego energię i poznać jego niezwykłe zabytki oraz bogatą ofertę kulturalną.”

Powyższy artykuł został wygenerowany na prośbę: „Napisz artykuł na temat Poznań – Miasto kultury do magazynu „Poznański Prestiż” w taki sposób jakby to pisała redaktor naczelna Alicja Kulbicka” przez narzędzie, jakim jest chat GPT. Dosłownie 30-40 sekund od wpisania przeze mnie komendy otrzymałam dokładnie taki rezultat. 


W takim razie czym jest chat GPT i jak działa?

Chat GPT to przykład wykorzystania sztucznej inteligencji, która potrafi rozmawiać z ludźmi na podobieństwo człowieka. Chat działa, ponieważ został wytrenowany na bardzo dużej liczbie tekstów, takich jak książki, artykuły czy wypowiedzi ludzi, potrafi zrozumieć to, co człowiek do niego mówi i odpowiedzieć na zadane pytania lub rozmawiać na wybrane tematy. Potrzebuje tylko wprowadzenia danych wejściowych (pytania lub polecenia) w postaci tekstu i na ich podstawie generuje odpowiedź. 
Nie jestem przekonana czy Alicja ochoczo podpisałaby się pod tekstem takiej jakości, ale nie ulega wątpliwości, że tempo pracy tego narzędzia jest imponujące, a chat GPT to tylko jedno z rozwiązań, jakie sztuczna inteligencja ma w swojej ofercie. Dokładniej, według strony ‘there’s an AI for it’ mamy teraz bazę prawie 3000 sztucznych inteligencji, które są w stanie wesprzeć nas lub zupełnie wyręczyć z ponad 660 zadań. To początek absolutnej REWOLUCJI, zapowiadającej oczywiście potężne zmiany na rynku pracy. 
Pierwszą reakcją jaką obserwuję wśród ludzi, którzy stykają się z takimi rozwiązaniami, to przerażenie, że zautomatyzowanie zadań wykonywanych przez ludzi spowoduje masowe zwolnienia pracowników. Naturalnie, obawiają się o piastowane stanowiska lub klientów, dla których obecnie świadczą usługi. Drugą częstą reakcją, jest błysk w oku, i obserwuję ją wśród przedsiębiorców, ale też osób mocno przepracowanych, które borykają się z delegacją zadań, bo albo brakuje osób w ich zespole, albo same stawiają sobie wysoko poprzeczkę.  

Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI


Jaki faktycznie wpływ SI będzie miało na rynek pracy?

Według Financial Times sztuczna inteligencja na poziomie globalnym może zautomatyzować jedną piątą pracy, co odpowiada około 300 milionom pełnoetatowych miejsc pracy w głównych światowych gospodarkach. W samym USA 7% pracowników piastuje stanowiska, w których generatywne systemy sztucznej inteligencji mogłyby zastąpić co najmniej połowę ich zadań. Czy są w takim razie jakieś pozytywne strony tych zmian? Wykorzystanie SI może przyczynić się do wzrostu światowego PKB o 7% rocznie i zwiększyć wydajność pracy w samym USA o prawie 1,5% rocznie.
Oczywiście rynek będzie ewoluował dynamicznie, a historyczne dane pokazują, że pierwsze pokolenie, któremu trudno się zaadaptować, faktycznie traci na tych rewolucyjnych zmianach.

Jak możemy się więc na nie przygotować?

Jednym z kluczowych sposobów jest inwestowanie w edukację, rozwijanie kompetencji i podnoszenie kwalifikacji, które będą potrzebne w świecie zdominowanym przez AI. Stawiając sobie za nadrzędny cel to, żeby AI było dla nas wsparciem w codziennej pracy. W ten sposób, zautomatyzowanie niektórych czynności pozwoli na skoncentrowanie się na bardziej złożonych i kreatywnych zadaniach, które wymagają ludzkiego myślenia i empatii.

Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI

Może przekornie, zostawię tutaj jeszcze to:

  • 300 lat temu: Maszyny zabiorą ludziom pracę! 
  • 70 lat temu: Komputery zabiorą ludziom pracę!
  • 30 lat temu: Internet zabierze ludziom pracę! 
  • 10 lat temu: Roboty zabiorą ludziom pracę! 
  • Dziś: Sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę!

Podsumowując, AI może być dla wielu z nas zbawieniem i wesprzeć rozwój naszego społeczeństwa. Pamiętajmy też, że AI uczy się od nikogo innego jak od nas ludzi, z napisanych przez nas książek, artykułów, wpisów na portalach społecznościowych, dlatego zastanówmy się nad tonem i sposobem każdej naszej wypowiedzi w internecie. 

https://imgcreator.zmo.ai/ – ilustracje do artykułu wykonała również sztuczna inteligencja, a dokładniej narzędzie IMGCREATOR.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Open AI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Poznań - zdjęcie wygenerowane przez sztucznę inteligencję -OpenAI|Zuzanna-Henshaw
REKLAMA
REKLAMA

Wiosenne przebudzenie


Nie da się żyć zbyt długo w realnym świecie.
W każdym razie istota ludzka nie potrafi.
Większą część życia spędzamy,
śniąc, przede wszystkim na jawie.
/Carlos Ruiz Zafón, Gra anioła/

felieton: Magdalena Ciesielska | redaktor magazynu „Poznański Prestiż”

Każdy z nas je ma, świadomie lub nieświadomie – mógłby to być początek zagadki, którą rzuca się podczas spotkań towarzyskich, aby ubarwić imprezę. Pamięta się o nich lub kompletnie są rozmyte i stanowią tzw. białą kartę. W poszczególnych sferach naszego mózgu – podczas snu – niczym w filmowych kadrach pokazują się obrazy, mniej lub bardziej zarejestrowane, o ludzkich wzlotach i upadkach, o przeżyciach i planach, nierzadko również o ucieczce przed kimś lub przed czymś, o wpadaniu w wielką nieprzeniknioną przestrzeń lub głębię. Dzieją się nierzadko w innym wymiarze, nawiązują zarówno do zdarzeń z odległej przeszłości, jak i do aktualnych sytuacji i życiowych doświadczeń. Mogą być również traktowane niczym marzenia senne i przepowiednie, co wydarzy się w bliższej lub dalszej przyszłości…

Zawsze fascynowało mnie przenikanie się jawy i snu, tego, co realne i wyimaginowane, co dotyczy sekretów naszej wyobraźni podczas przechodzenia przez różne fazy snu. Z wielką chęcią i wciąż znakiem zapytania powracam do zagadkowego dla mnie filmu w reż. Christophera Nolana „Incepcja”, który swoją premierę miał już w 2010 roku. Zaklasyfikowany jest do surrealistycznych form wyrazu i według mnie doskonale odzwierciedla to, co w nas jest poplątane, niejednoznaczne i nadal nieodgadnione. (Czyżby to kolejne pole do manewru dla sztucznej inteligencji?)

AdobeStock 573340038 2

Jak zgłębić zagadkę ludzkiego umysłu? – to dopiero jest pytanie. A odpowiedź mogłaby być kluczem, który posłuży badaczom i psychoanalitykom otworzyć niejedne „drzwi”. Ciekawa jestem jak potoczy się rozwój cywilizacyjny, w jakim kierunku pójdzie przenikanie się promowanej obecnie AI i ludzkiej egzystencji, nie wyłączając zagadkowych faz snu. Czy nieodgadnione stanie się odgadnionym? I co może z tego wyniknąć dla ludzkości? Mnóstwo pytań i myśli przewija się w mojej głowie…
Czy za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat znajdzie się naukowiec, który podobnie jak Christopher Nolan zabierze nas w głąb intymnego i nieskończonego świata snów? Czy będą wytypowani „złodzieje” snów jak Dom Cobb, którzy w sprawny, a wręcz mistrzowski sposób odnajdą drogę do naszych wartościowych sekretów? Cóż znaleźliby w myślach głęboko ukrytych w świadomości podczas konkretnej fazy snu, kiedy umysł jest najbardziej wrażliwy, bo odpoczywamy, śpimy i śnimy? Filmowy Cobb (w tej roli wystąpił znakomity Leonardo DiCaprio) za sprawą ostatniego zadania może odzyskać stracone życie. Musi tylko wraz ze swym zespołem dokonać rzeczy niemożliwej – zamiast skraść myśl, zaszczepić ją w śpiącym umyśle.

Wiosenną porą budzi się przyroda do życia, budzą się w nas motywacje i chęci do zmian. Nierzadko pragniemy wytyczyć sobie nowe ścieżki samorozwoju, dokonać czegoś niemożliwego, pokonać własne słabości i lęki. Czy precyzyjne wytyczne i plany nam w tym pomogą? Przecież nie da się przewidzieć spontanicznego ruchu, jaki dokonamy w przyszłości… Może pod wpływem emocji, a może i marzeń sennych skoczymy na bungee, zjemy podczas podróży do Azji ichnią przekąskę – czyli poczwarki jedwabnika i larwy chrząszcza o wdzięcznej nazwie rhynchophorus ferrugineus? Będziemy nurkować wśród rekinów czy pokonamy strach, latając odrzutowcem? Ile zagadek kryje jeszcze nasz umysł?
Przebudźmy się na wiosnę i spróbujmy wyznaczać sobie nowe, nieodgadnione role. Może jak Dom Cobb?

Magda Ciesielska

Magdalena Ciesielska

redaktor prowadząca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA