Teatr Muzyczny w Poznaniu – pełen musicalowych przeżyć rok 2023 i plany na 2024!

Deszczowa Piosenka fot. Dawid Stube Teatr Muzyczny w Poznaniu

Blisko 75 tysięcy widzów, 173 zagrane spektakle, dwie premiery w Poznaniu i warszawska premiera „Ireny” z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, 12-dniowy festiwal CZAS NA TEATR oraz przetarg na nową siedzibę. Rok 2023 był wyjątkowo pracowity dla Teatru Muzycznego w Poznaniu. Co przyniesie nowy, 2024?

Najpierw w lutym „Piękna i Bestia” na licencji Disneya, następnie we wrześniu „Deszczowa piosenka” na podstawie kultowego filmu z 1952 roku. Te dwie głośne premiery przyciągnęły w 2023 roku do Teatru Muzycznego w Poznaniu najwięcej widzów. Oba tytuły cieszą się ogromnym powodzeniem, bilety wyprzedają się z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, a widownia wypełniona jest za każdym razem po brzegi.

W ciągu minionego roku spektakle Teatru Muzycznego w Poznaniu obejrzało blisko 75 tysięcy osób. Najwięcej widzów zgromadziły „Piękna i Bestia” (72 spektakli), „Deszczowa Piosenka” (30) i „Irena” (20 spektakli w Poznaniu). Na scenie publiczność mogła też zobaczyć „Kombinat” (18), „Skrzypka na dachu” (14), „Rodzinę Addamsów” (8), „Vitruoso” (4) i „Pippina” (4).

Pippin_fot_Piotr_Nykowski Teatr Muzyczny w Poznaniu
Pippin fot. Piotr Nykowski

Teatr zorganizował też wydarzenia poza swoją siedzibą. W lutym w Auli Artis odbył się pokaz monodramu „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego” z udziałem znakomitego amerykańskiego aktora Davida Strathairna. Z kolei w marcu odbyła się warszawska premiera „Ireny” w Teatrze Polskim (ponad 1800 widzów).
Na przełomie września i października Teatr Muzyczny w Poznaniu zorganizował po raz drugi festiwal CZAS NA TEATR, a wydarzenie trwało aż 12 dni. Oprócz znakomitych spektakli teatralnych („1989”, „Chciałem być”, „Wyspa”, „5:00. UA”, „Marlene und die Dietrich”, „Sztafeta pokoleń”, „Deszczowa piosenka”) w programie znalazły się też koncerty, Gala Musicalowa z wręczeniem nagród i spotkania z artystami.

To niejedyny festiwal, w którym Teatr brał czynny udział, w kwietniu był partnerem strategicznym Next Fest, a w listopadzie partnerem II Paderewski Festiwal, w ramach którego m.in. zagrał spektakl „Virtuoso”.

Paderewski Festiwal

Po raz pierwszy w minionym roku Teatr miał swoją strefę podczas Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Zagrał koncert piosenek z „Kombinatu”, zorganizował wielką wyprzedaż kostiumów teatralnych, a artyści brali udział w różnych panelach dyskusyjnych i warsztatach.

W ramach Salonów Poezji w Teatrze gościli znakomici aktorzy teatralni i filmowi, m.in. Mariusz Bonaszewski, Adam Ferency oraz Grażyna Barszczewska. Z okazji II edycji Paderewski Festiwal odbyła się także specjalna odsłona, w trakcie której Aleksander Machalica odczytał najsłynniejsze przemówienia Ignacego Jana Paderewskiego. W sumie wydarzenie miało w minionym roku jedenaście odsłon, które zgromadziły blisko 3600 widzów.

Z kolei w ramach nowego projektu „Kobiety z Kórnika” zorganizowanego z Fundacją Zakłady Kórnickie, Teatr promował twórczość Wisławy Szymborskiej i Jadwigi Zamoyskiej. Wydarzenie odbyło się 11 razy, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Kaliszu, Bydgoszczy czy Koninie.
W Teatrze i poza jego siedzibą odbyły się także koncerty, w tym charytatywny zespołu Café Majonez, koncert muzyki klasycznej ze stowarzyszeniem Bona Fide „Muzyka polskich katedr”, koncert zaduszkowy połączony z premierą płyty muzyków orkiestry Teatru Gosi i Kuby Marciniaków i wiele innych wydarzeń.

Spory krok do przodu Teatr postawił w związku z budową nowej siedziby, ogłaszając pod koniec maja przetarg na generalnego wykonawcę. Rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy planowane jest w pierwszym kwartale nowego roku, by jak najszybciej rozpocząć w końcu tak długo wyczekiwaną budowę.

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Na nowy rok Teatr ma znów bardzo wiele planów. Z tych największych, widzów na pewno ucieszą dwie premiery. Pierwsza w kwietniu – komedia muzyczna Agnieszki Osieckiej „Apetyt na czereśnie”, a druga jesienią. Tytuł zostanie ogłoszony niebawem. W kalendarium znajdzie się też miejsce dla III edycji festiwalu CZAS NA TEATR w drugiej połowie listopada, z Galą Musicalową z nagrodami. Planów jest znacznie więcej, ale na szczegóły widzowie muszą jeszcze chwilę zaczekać…

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Deszczowa Piosenka fot. Dawid Stube Teatr Muzyczny w Poznaniu
REKLAMA
REKLAMA

Nowy Rok w różnych kulturach– niezwykłe zwyczaje z całego świata

Artykuł przeczytasz w: 4 min.


Nowy rok to czas symbolicznych początków, obietnic i wielkich nadziei. Choć obchodzony na różne sposoby, niemal wszędzie to moment, w którym żegnamy to, co stare, i z radością oczekujemy przyszłości. Jak świętują ten wyjątkowy czas ludzie na różnych krańcach świata?
Zapnijcie pasy, bo wybieramy się w podróż pełną fascynujących zwyczajów!

Tekst: Zuzanna Kozłowska | Zdjęcia: Adobe Stock

Azja: Symbolika i harmonia

W Azji Nowy Rok to coś więcej niż tylko odliczanie do północy – to celebracja pełna symboliki i głęboko zakorzenionych tradycji. Chiny witają Nowy Rok (według kalendarza księżycowego) z hukiem fajerwerków i paradami smoków. Częścią świętowania Nowego Roku w Chinach jest Święto Latarni. Wypada ono w pierwszą, noworoczną pełnię księżyce. Ulice przyozdabiają lampiony o różnorodnych kształtach. Ta noworoczna tradycja ma ponad 2000 lat. W Japonii dźwięk dzwonów w świątyniach rozbrzmiewa dokładnie 108 razy, symbolicznie oczyszczając ludzi z grzechów i negatywnych emocji. To także czas na „otoshidama” – dzieci z radością liczą pieniądze otrzymane w ozdobnych kopertach.
Filipińczycy wierzą, że okrągłe przedmioty przynoszą pomyślność oraz dostatek. Na stole musi pojawić się dokładnie 12 różnych owoców – każdy symbolizuje jeden miesiąc w roku.

Nowy Rok w Chinach


Europa: Mieszanka przesądów i radości

Stary Kontynent zachwyca różnorodnością zwyczajów, które łączą w sobie radość i elementy przesądów.
W Hiszpanii tuż przed wybiciem północy ludzie jedzą 12 winogron – jedno z każdym uderzeniem zegara. Każde winogrono symbolizuje szczęście w kolejnym miesiącu. Sztuka? Zjeść je wszystkie na czas!
W Danii natomiast huk tłuczonej porcelany zwiastuje dobre relacje z sąsiadami. Rozbijanie talerzy na progach domów bliskich symbolizuje szczęście i pomyślność na przyszłość.
Szkoci mają swój unikalny zwyczaj „first-footing.” Pierwsza osoba, która przekroczy próg domu po północy, przynosi szczęście.

Ameryki: Magia kolorów i rytuałów

Nowy Rok w Amerykach to nie tylko fajerwerki, ale i pełne magii tradycje.
W Brazylii mieszkańcy ubierają się na biało, by przyciągnąć pokój i harmonię, a ci, którzy świętują na plaży, skaczą przez siedem fal oceanu. Każdy skok to jedno życzenie na nowy rok.
Meksykanie palą karteczki z zapisanymi życzeniami, wierząc, że dym zanosi ich marzenia do nieba. To piękny, symboliczny gest, który łączy refleksję nad przeszłością z nadzieją na przyszłość.
A w Stanach Zjednoczonych tysiące osób z zapartym tchem obserwuje opadającą kulę na
Times Square w Nowym Jorku. Ten współczesny rytuał to kwintesencja amerykańskiego stylu – spektakularnie i z rozmachem.

20250102 AdobeStock 75082998

Afryka: Energia i wspólnota

W Afryce Nowy Rok łączy energię wspólnoty z symboliką zmiany i nowego początku.
W Południowej Afryce wyrzucanie starych przedmiotów przez okna to symboliczne pozbywanie się negatywnej energii. Zasada? Im więcej rzeczy wyrzucisz, tym czystszy start zapewnisz sobie w Nowym Roku. W Nigerii festiwale masek i tańce ożywiają ulice, przynosząc radość i dobrą energię. Te kolorowe celebracje to coś więcej niż zabawa – to także głęboki hołd składany tradycji i przodkom.

Oceania: Duch przodków i nowe początki

Na wyspach Pacyfiku tradycje Nowego Roku łączą nowoczesne elementy z duchowym wymiarem.
Na wyspach Samoa to czas tańców i wspomnień przodków. Uważa się, że ich duchy pomagają w pomyślnym rozpoczęciu kolejnego roku.
Z kolei Australia przyciąga oczy całego świata pokazem fajerwerków nad Operą w Sydney.
Wydarzenie to symbolizuje nowoczesność i radość życia w kraju kangurów.

20250102 AdobeStock 944062284


Wejście w nowy rok to czas wspólny dla wszystkich kultur, ale sposób jego świętowania odzwierciedla unikalność każdej z nich. To, co dla jednych jest tradycją, dla innych może być fascynującą nowością. Może warto w tym roku zainspirować się jedną z opisanych tradycji i wprowadzić ją do własnych obchodów? Bo niezależnie od miejsca na mapie, jedno jest pewne – nowy rok to szansa na nowy początek.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Zuzanna Kozłowska

Zuzanna Kozłowska

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA