Jak rozwijać w dziecku muzykalność? Kiedy można powiedzieć, że jest ono uzdolnione muzycznie i artystycznie? W jakim momencie najlepiej wyłapać talent? Jaką niespodziankę przygotował zespół Fundacji na tegoroczny Dzień Dziecka? Na te i inne pytania odpowiedział prezes Fundacji Bliżej Gwiazd, Paweł Kaczmarowski, który jednocześnie zaprasza całe rodziny na wspaniały koncert 1 czerwca.
Panie Pawle, nakreślmy genezę powstania Fundacji Bliżej Gwiazd. Co było impulsem do rozpoczęcia tego typu działalności? Kiedy i dlaczego zaczęła funkcjonować Fundacja?
PAWEŁ KACZMAROWSKI: Wszystko zaczęło się w 2008 r., wówczas pracowałem jako pedagog, muzykoterapeuta w Uzdrowisku Cieplice z dziećmi o różnym stopniu niepełnosprawności. Szarość dnia dzieci zmagających się z chorobą była powodem do pokonania barier i stereotypów. Postanowiłem wyjść z szarych murów, przygotowując wydarzenie, na którym wystąpiły dzieci niepełnosprawne wraz z pełnosprawnymi. Pierwszy koncert wywołał wielką radość na twarzach najmłodszych. Od razu rozpocząłem pracę nad drugą edycją, wiedząc, że rok to wcale nie tak dużo czasu. Angażowałem do pomocy coraz więcej osób o otwartych sercach. Robiłem co w mojej mocy, aby choć na chwilę zmienić rzeczywistość dzieci zmagających się z niepełnosprawnością. Drugi koncert odbył się w największej sali koncertowej w regionie jeleniogórskim, na którym wystąpił Łukasz Zagrobelny. Efektem moich działań i przemyśleń było założenie Fundacji Wspierania Młodych Artystów i Inicjatyw Kulturalnych Bliżej Gwiazd.
Jakie są główne cele i założenia Fundacji?
Celem Fundacji jest prowadzenie, wspieranie, promowanie oraz rozwój działalności artystycznej utalentowanych dzieci i młodzieży, a także wspieranie inicjatyw lokalnej społeczności i organizacja własnych działań, głównie w zakresie kultury i sztuki.
Fundacja na co dzień prowadzi zespół FBG, który tworzą ludzie z pasją do muzyki. Dzieci i młodzież przyjeżdżają na warsztaty wokalne nie tylko z Wielkopolski, ale również z Dolnego Śląska. Efekty pracy pokazujemy podczas organizowanych przez nas koncertów m.in. Koncert VIPY DZIECIOM i Wielka Gala „Gwiazda na Gwiazdkę”.
Czy Pan jako prezes FBG ma wykształcenie muzyczne?
Tak, jest muzykiem i muzykoterapeutą. Ukończyłem z wyróżnieniem kilka uczelni artystycznych m.in. Akademię Muzyczną we Wrocławiu oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Ile osób liczy zespół FBG i w jakim wieku są dzieci pragnące szkolić swój warsztat wokalny, zdobywać nowe umiejętności?
Obecnie prowadzimy grupę 40 uzdolnionych wokalnie dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 17 lat.
Jak często odbywają się zajęcia i czy można się na nie zapisać? Lista wciąż jest otwarta?
Podczas dziesięciomiesięcznych warsztatów odkrywamy talenty i rozwijamy pasje. Spotykamy się co dwa tygodnie w soboty na Naramowicach. Pracujemy na profesjonalnym sprzęcie muzycznym Nord Grand Piano, Nord Drum, Ortega, Meinl, systemie liniowym Bose, mikserze Soundcraft i mikrofonach Shure. Nasz TEAM to doświadczeni muzycy, pedagodzy i organizatorzy wydarzeń muzycznych, takich jak koncerty VIPY DZIECIOM, Wielkie Gale „Gwiazda na Gwiazdkę” oraz supporty przed artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej.
Jesteśmy otwarci na nowe talenty i niezwykłe osobowości. W czerwcu kończymy zajęcia, ale pod koniec sierpnia rozpoczynamy cykl Castingów Łowcy Talentów, w ramach, których będziemy szukać młodych zdolnych osób, które będą chciały razem z nami przeżyć muzyczną przygodę i rozwijać swoje umiejętności wokalne. Zapraszamy również do współpracy młode osoby, których pasją jest gra na instrumentach.
Z jakimi znanymi wokalistami współpracujecie? Z kim dzieci miały przyjemność wystąpić na scenie?
Współpracujemy z wieloma artystami i muzykami. W tym roku spotkaliśmy się z Nickiem Sincklerem w Łodzi oraz raperem SOBOTĄ w Szczecinie. Były to przede wszystkim próby do koncertu, ale dla naszej młodzieży to niesamowity czas pełen wrażeń i pozytywnych przeżyć. Daje im to motywację i siłę do dalszego działania. W kilkunastoletniej historii Fundacji młodzi artyści mieli możliwość występowania wraz z: Cleo, Kasią Kowalską, Stanisławem Soyką, Krzysztofem Iwaneczko, Marysią Sadowską, Mieczysławem Szcześniakiem, Kasią Wilk, Mrozu, Antkiem Smykiewiczem, Moniką Kuszyńską, Łukaszem Zagrobelnym, Kasią Cerekwicką i innymi.
Proszę przybliżyć koncert zaplanowany na 1 czerwca, piękna data – Dzień Dziecka. Kiedy, gdzie i z kim wystąpicie?
Koncert VIPY DZIECIOM odbędzie się 1 czerwca, o godz. 18:00 w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Na scenie zobaczymy czterdziestoosobowy ZESPÓŁ FBG, Roksanę Węgiel, Nicka Nincklera, SOBOTĘ oraz Kamila Baleję, który poprowadzi to niezwykłe wydarzenie.
Koncert rozpoczniemy piosenką z bajki Trolle, którą wykona Maja Pieczyńska z raperem SOBOTĄ i najmłodszymi dziećmi z zespołu FBG w specjalnie przygotowanej na tę okazję aranżacji. Młodzi artyści wraz z przyjacielem Fundacji Nickiem Sincklerem zaśpiewają dla najmłodszych odbiorców największe hity z bajek. Wcielą się m.in. w Johnnego z bajki Sing i Herkulesa. Będzie wesoło i zabawnie! (śmiech)
W drugiej części godzinny koncert zagra Roksana Węgiel z utworami z nowej płyty „13+5”. Zapraszamy dzieci i młodzież z całymi rodzinami!
Praca Fundacji jest całorocznym projektem, który obejmuje nie tylko zajęcia wokalne, większe czy mniejsze koncerty, ale również wyjazdy, wakacje, ferie, wspólnie spędzony czas w gronie osób kochających muzykę. Gdzie w tym roku zabieracie dzieci na wakacyjną muzyczną podróż?
Fundacja od wielu lat organizuje letnie i zimowe wyjazdy w formie warsztatów muzycznych. Podczas obozów nie brakuje też dużej dawki energii i zabawy oraz zwiedzania ciekawych miejsc regionu.
W pierwszym miesiącu wakacji dzieci i młodzież będą przybywać w Andrychowie, zaledwie kilkanaście kilometrów od Energylandii, która jest jedną z wielu atrakcji wyjazdu. Uczestnicy będą mieć do dyspozycji cały ośrodek, wraz z dostępem do basenów i infrastruktury rekreacyjnej.
W sierpniu natomiast wyjeżdżamy do ośrodka położonego między słodkimi wodami Zalewu Wiślanego a Morzem Bałtyckim. Pobyt w Kątach Rybackich zostanie urozmaicony m.in. wycieczką koleją Żuławską do labiryntu kukurydzy w Stegnie.
Podczas tegorocznych kolonii nie zabraknie białego szaleństwa z wytwornicą piany, warsztatów wokalnych, bębniarskich, a także niesamowitych emocji i wspomnień. Z naszą młodzieżą widzimy się na koloniach już od 5 lat i bez niej nie wyobrażamy sobie wakacji. (śmiech)
Czego można życzyć Fundacji?
Wielu niezwykłych talentów, które pod skrzydłami Fundacji rozwiną swoje zdolności muzyczne i wrażliwość emocjonalną.