Listopadowe spotkania ze sztuką w ramach Art Corner by Porsche Centrum Poznań

Art Corner by Porsche Centrum Poznań to kreatywna przestrzeń z bogatym programem wystaw, warsztatów i rozmów z artystami w zabytkowym budynku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Otwarta nie tylko dla studentów uczelni, ale również dla lokalnej społeczności. 

Projekt, który jest realizowany od 5 października, gromadzi wiele osób zainteresowanych sztuką. Do tej pory w ramach Art Corner by Porsche Centrum Poznań zrealizowało m.in. takie wydarzenia jak: występ zespołu BOKKA, wernisaż prac Emilii Boguckiej pt. „Czułostki”, wykład na temat fenomenu Magdaleny Abakanowicz, warsztaty z projektowania ubioru czy wernisaż „Frendly Faces” z pracami Somearta. – Art Corner by Porsche Centrum Poznań to kolejny projekt realizowany z tak wyjątkowymi Partnerami, jakimi są Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, dom aukcyjny DESA Unicum oraz Short Waves Festival (Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte). To dla nas olbrzymi powód do dumy. Planując to miejsce, chcieliśmy stworzyć przestrzeń, gdzie kreatywność i ekspresja artystyczna spotyka się z innowacją i pasją. Właśnie te wartości reprezentuje marka Porsche – podkreśla Dominik Fijałkowski, Dyrektor Regionalny grupy Porsche Inter Auto. – Dziś, patrząc na tę przestrzeń, jestem przekonany, że stanie się ona oazą inspiracji dla wszystkich, którzy kochają sztukę, w każdej jej formie – dodaje.

art corner by porsche 2 2

Marka Porsche od lat wspiera sztukę, kulturę i młodych twórców oraz chętnie angażuje się w projekty artystyczne na całym świecie, także w Polsce. Przykładem tego typu inicjatywy jest Porsche Timeless, projekt salonu Porsche Centrum Poznań oraz Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, w ramach którego zrealizowano wyjątkowe warsztaty dla nowoczesnych i pewnych swej wartości kobiet, które interesują się sztuką, modą oraz designem.
Partnerami projektu Art Corner by Porsche Centrum Poznań są obok Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, dom aukcyjny DESA Unicum oraz Short Waves Festival (Fundacja Edukacji Kulturalnej Ad Arte). – Współpraca przy projekcie Porsche Art Corner doskonale wpisuje się w naszą misję – mówi Damian Dubielis, koordynator marketingu domu aukcyjnego DESA Unicum – Jako największa prywatna instytucja kultury w Polsce, która organizuje blisko 100 wystaw rocznie, wychodzimy z działaniami poza siedzibę w Warszawie. Cieszymy się, że możemy dotrzeć do społeczności akademickiej, która w przyszłości będzie z nami współtworzyć rynek sztuki w Polsce. Do udziału w spotkaniach, które organizujemy dla studentek i studentów UAP zaprosiliśmy m.in. Malwinę Konopacką, Mikołaja Komara czy najciekawszych przedstawicieli polskiego Urban Artu. W ten sposób pokazujemy różne podejścia do tworzenia i ścieżki kariery. Wspólnie z Porsche Centrum Poznań i Uniwersytetem udało nam się stworzyć przestrzeń do dyskusji o sztuce, pasji a także o realiach pracy przyszłych artystów czy krytyków sztuki.

2023 artcorner 19 2

W listopadzie na odwiedzających Art Corner by Porsche Centrum Poznań czekają nie lada atrakcje. Już 16. listopada wszystkich miłośników fotografii, organizatorzy zapraszają do UAP na spotkanie „Fotografia: sztuka, praca, pasja”. Rozmowa skupi się wokół pracy młodego pokolenia fotografów. Gośćmi spotkania będą Mikołaj Komar – redaktor naczelny i wydawca magazynu oraz portalu o kulturze, sztuce i modzie K MAG, Kamil Kotarba – fotograf z doświadczeniem art. directorskim, który umiejętnie łączy pracę komercyjną z własną działalnością artystyczną oraz Krystian Lipiec – absolwent krakowskiej Akademii Fotografii, którego prace można było oglądać m.in. na poznańskim Biennale Fotografii, Photo Romania Festival czy w Londynie na wystawie „Queer Gaze from Poland”.

DSC00977 2

Z kolei wszystkich pasjonatów malarstwa, rysunku, ilustracji czy plakatu zainteresuje spotkanie z Janem Bajtlikiem, artystą współpracującym na co dzień z domem mody Hermes. Spod jego ręki wychodzą projekty tkanin, chust, tapet czy ceramiki sygnowanej tym jednym z najbardziej pożądanych na świecie logo. Jan Bajtlik zasłynął także jako ilustrator prasowy współpracujący ze światowego formatu magazynami, takimi jak Time Magazine, The New York Times czy Forbes Magazine. W 2023 roku stworzył okładkę polskiej edycji magazynu Vogue, zainspirowaną Anją Rubik. Wszystkich chętnych, którzy pragną bliżej poznać postać Jana Bajtlika, zapraszamy 29.11.br. do Art Corner by Porsche Centrum Poznań.

Główna lokalizacja Art Corner by Porsche Centrum Poznań to IV piętro kamienicy zlokalizowanej przy Al. Marcinkowskiego 28 i to właśnie tam do 15. grudnia bić będzie artystyczne serce miasta, część wydarzeń odbywa się w Atrium UAP. Informacje na temat lokalizacji każdego z nich dostępne są na stronie www.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Teatr na leżakach w Parku Starego Browaru – dwa plenerowe spektakle obejrzysz za darmo!

Teatr na leżakach Stary Browar Poznań

Stary Browar rozpoczyna lato w mieście unikalnym wydarzeniem. Na dwa dni, 21 i 22 czerwca, browarowy park zmieni się w teatr. Z perspektywy leżaków i piknikowych koców będzie można za darmo zobaczyć dwa spektakle w wykonaniu zespołu Teatru Pijana Sypialnia. 

Plenerowe widowiska to browarowa tradycja. Zanim otwarto pierwsze sklepy w Atrium, w historycznych murach Słodowni pokazywano spektakle operowe. Poznaniacy do dziś pamiętają „Skrzypka na dachu” wystawionego na parkingu na poziomie +5. W kolejnych latach Stary Browar kilka razy był gospodarzem występów Teatru Pijana Sypialnia w Parku. Nowa edycja Teatru na leżakach odbędzie się 21 i 22 czerwca. Partnerem wydarzenia jest Żabka. – To teatr w najbardziej przystępnym wydaniu – bez dress code’u i zakazu popijania lemoniady – mówi Joanna Tupalska, Dyrektor Marketingu Starego Browaru. – Wyjście na spektakl w naszym Parku można zaplanować z wyprzedzeniem, ale można też znaleźć się na widowni przypadkiem – to urok otwartych wydarzeń w browarowych przestrzeniach. Można przyjść całą rodziną albo dużą grupą znajomych, bo nie ma ekonomicznej bariery i biletów za kilkadziesiąt złotych – podkreśla. 

Teatr na leżakach Stary Browar Poznań

Teatr jak piknik

Repertuar Teatru Pijana Sypialnia to inscenizacje podane z prawdziwym rozmachem. W widowiskach bierze udział kilkunastu śpiewających na żywo i tańczących aktorów oraz orkiestra. Zespół odkopuje zakurzone historie, teksty, piosenki i miksuje je z popkulturą. Plenerowy format nawiązuje do tradycji „teatrzyków ogródkowych”. Przed wojną były to popularne miejsca rozrywki w otoczeniu przyrody, ówcześnie „hipsterskie” i modne miejscówki. W scenerii browarowego Parku widzowie obejrzą dwa spektakle. W piątek 21 czerwca wystawiony zostanie „Wodewil Warszawski” – roztańczona komedia osadzona w czasach przedwojennych. Z kolei w sobotę 22 czerwca na parkowej scenie zobaczymy „EkoOperę” – pełną humoru i muzyki opowieść o grupie przyjaciół, która wyjeżdża na wakacje. Stary Browar i Żabka, udostępnią publiczności kilkaset leżaków, organizatorzy zachęcają też do zabrania koców. Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny. 

Teatr na leżakach Stary Browar Poznań

Teatr na leżakach w Parku Starego Browaru

Spektakle w wykonaniu Teatru Pijana Sypialnia:

  • piątek, 21 czerwca, godz. 20:00 – „Wodewil warszawski”
  • sobota, 22 czerwca, godz. 20:00 – „EkoOpera”

Wstęp wolny

Partnerem wydarzenia jest Żabka

O spektaklach Teatru Pijana Sypialnia: 

„Wodewil warszawski”

Scenariusz spektaklu został skonstruowany w oparciu o komedię Feliksa Szobera „Podróż po Warszawie” z 1876 roku. Do Warszawy, z zamiarem wydania córek za mąż, przybywa Barnaba Fafuła, ze swoją żoną Kunegundą. Już na dworcu grupa miejscowych cwaniaczków wykrada córki. Młodzieńcy chcą oczarować dziewczyny, pokazując im najpiękniejsze zakątki miasta. Druga część widowiska to kabaret, który w krzywym zwierciadle przedstawia współczesny, wielkomiejski styl życia; gdzie celebryci prześcigają się w prezentowaniu swoich sposobów na realizowanie wyjątkowej i pełnej sukcesów kariery. Spektakl wypełniają piosenki i muzyka na żywo oraz wytańczone przez aktorów polki i walczyki. Widowisko zachwyci wszystkich tych, którzy chcieliby przenieść się do przedwojennych czasów, po których pozostały już tylko piękne melodie i pożółkłe fotografie.

„EkoOpera”

EkoOpera to opowieść o grupie przyjaciół, która wyjeżdża na wakacje. Pensjonat „Wenecja”, do którego docierają, prowadzą młode i przebojowe właścicielki. Czas upływa tam na niekończących się rozmowach i biesiadowaniu pod gołym niebem. Młodzi ludzie zajęci miłosnymi gierkami i snuciem planów na przyszłość nie zauważają, że apokalipsa już się zaczęła… Czy świat da się jeszcze uratować? Czy nasza walka o jego ocalenie ma sens? A może w myśl zasady carpe diem powinniśmy czerpać z życia pełnymi garściami nie patrząc na konsekwencje? Spektakl przepełniony jest muzyką na żywo. Zabrzmią utwory inspirowane włoskimi pieśniami neapolitańskimi oraz znanymi motywami operowymi. 

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Teatr na leżakach Stary Browar Poznań
REKLAMA
REKLAMA