Stwórz kuchnię swoich marzeń!

Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home

Kuchnia w dzisiejszym wydaniu to nie tylko zestaw szafek, blatów i sprzętów AGD. Obecnie, stała się centralnym punktem, wokół którego tętni życiem cały dom. Najczęściej połączona jest z salonem lub jadalnią, tworząc spójną całość. Ergonomia oraz estetyka mają zatem kluczowe znaczenie dla osób, które traktują tę przestrzeń jako miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Funkcjonalna kuchnia to taka, która sprawia iż praca w niej staje się wygodna i  przyjemna. Poniżej przedstawiamy Państwu najważniejsze aspekty funkcjonalnej kuchni oraz wiodące trendy.

Projektując kuchnię w salonach wnętrz hast HOME, przede wszystkim zwracamy uwagę na jej przestrzeń i układ. Funkcjonalna kuchnia powinna być perfekcyjnie zorganizowana i zapewniać wygodne miejsce do pracy. Ważne jest, aby mieć odpowiednią ilość blatów roboczych oraz dostęp do narzędzi i sprzętów. Nadal najbardziej popularne są kuchnie otwarte na salon lub jadalnię, co zdecydowanie sprzyja interakcji i komunikacji między członkami rodziny lub gośćmi. W takiej kuchni, przeważnie znajduje się wyspa lub nadstawiony blat oraz krzesła, a miejsce to służy jako punkt spotkań, będący jednocześnie strefą przygotowywania i spożywania posiłków.

Galeria Polskie Meble hast Home

Kolejną, nie mniej ważną częścią projektu jest oświetlenie. Odpowiednio dobrane punkty świetlne, mają znaczenie zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Istotne jest światło naturalne jak i sztuczne doświetlenie. Trendy obejmują zastosowanie różnych źródeł światła, takich jak lampy sufitowe, taśmy LED pod szafkami czy oświetlenie punktowe nad blatami roboczymi lub wewnątrz szuflad, aby zapewnić odpowiednią widoczność oraz mieć możliwość tworzenia atmosfery półmroku we wnętrzu. 

Galeria Polskie Meble hast Home

Nie można również pominąć kwestii dotyczących użytych materiałów, które mają bardzo duże znaczenie. Warto wybrać trwałe i łatwe w czyszczeniu powierzchnie, takie jak płytki ceramiczne, szklane panele czy blaty z kamienia. Pożądane są również zrównoważone materiały, takie jak bambus czy drewno pochodzące z odnawialnych źródeł.

Galeria Polskie Meble hast Home

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż obecnie nowoczesna technologia odgrywa coraz większą rolę w naszych domach. Popularne są inteligentne urządzenia AGD, takie jak lodówki z dostępem do internetu czy piekarniki z funkcją sterowania głosem czy możliwością ich zdalnego włączania.  Technologia może usprawniać proces gotowania, zapewniać większą kontrolę nad urządzeniami i zwiększać efektywność energetyczną. 

Również przechowywanie jest istotnym elementem funkcjonalnej kuchni. Szafy z wysuwanymi półkami, szuflady z organizerami czy szafki zintegrowane z chłodziarką to dziś bardzo popularne rozwiązania. Coraz większą wagę przykłada się także do ekologicznych rozwiązań. Popularne są energooszczędne urządzenia AGD, dokładna selekcja odpadów, recykling oraz stosowanie naturalnych materiałów i zrównoważonych praktyk w projektowaniu i wyposażaniu kuchni.

Galeria Polskie Meble hast Home

Obecnie najmodniejsze zabudowy kuchenne to te, które charakteryzują się minimalistycznym wzornictwem i stonowaną kolorystyką. Uchwyty często zintegrowane z frontem,  sprzęty AGD zabudowane w meblu, to tylko niektóre sposoby na stworzenie jednolitej, gładkiej powierzchni. Z ogromną atencją podchodzi się do kwestii dodatków, których jest niewiele,  jednakże są one świetnie przemyślane i doskonałe jakościowo. Architekci rozsmakowali się również we wplataniu do kuchni elementów takich jak szklane witryny z aluminiową ramą czy fronty ze strukturą typu lamele.

Galeria Polskie Meble hast Home

Dla wielbicieli stylu klasycznego, nadal dostępne są fronty ramiakowe, które w połączeniu z odpowiednimi dodatkami, tworzą przytulną kuchnię w stylu rustykalnym. 

Pamiętajmy jednak, że podobnie jak w modzie i w codziennym życiu, trendy kuchenne różnią się  w zależności od indywidualnych upodobań i potrzeb. Ważne jest, aby wybrać rozwiązania, które odpowiadają gustom, potrzebom i stylowi życia.

Galeria Polskie Meble hast Home

Salon hastHOME znajduje się na piętrze Galerii Polskie Meble | Aleje Solidarności 34 | www.polskiemeble.com.pl 

*artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Polskie Meble

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home|Galeria Polskie Meble hast Home
REKLAMA
REKLAMA

Moje życie z Muuto

W świecie, gdzie design często kojarzy się z powagą, firma Muuto w swym skandynawskich podejściu do wzornictwa wyróżnia się podejściem, które łączy funkcjonalność z odrobiną zabawy. Założona w Danii w 2006 roku przez duet Peter Bonnen i Kristian Byrge, Muuto – pochodząca od fińskiego słowa „muutos”, oznaczającego „nowa perspektywa” – wprawia w ruch designerski świat odważnymi i jasnymi kolorami oraz nieoczekiwanymi formami.

Tekst: Alicja Kulbicka | Zdjęcia: MUUTO

Wśród projektantów współpracujących z Muuto są zarówno uznane gwiazdy, jak i wschodzące talenty. Warto wspomnieć o Harri Koskinen, którego lampy przypominają rzeźby, czy Cecile Mantz, której krzesła wydają się opowiadać historie. A Anderssen & Voll? Ich sofa IN SITU to nie tylko mebel, ale przestrzeń do odpoczynku i snucia marzeń. A jak to jest żyć z produktami Muuto? No cóż, to trochę jak mieszkanie w galerii sztuki, gdzie każdy mebel szepcze: „jestem więcej niż tylko funkcjonalny, jestem piękny!”. A ja, zadowolony użytkownik kilku perełek z szerokiej kolekcji MUUTO, chętnie podzielę się moimi wrażeniami.

Sofa IN SITU

Zacznijmy od wspomnianej sofy IN SITU. Tę wyjątkową modułową konstrukcję o rzeźbiarskich liniach, można dopasować do indywidualnej przestrzeni i gustu. Seria złożona jest z 11 elementów, które można dowolnie zestawiać i łączyć w mniejsze i większe całości. IN SITU pozwala na stworzenie wymarzonego, dopasowanego do każdych potrzeb kompletu. Subtelne detale wydobywające się ze spodu sofy nadają jej charakter trwałości i stabilności, a miękkie siedziska zapraszają do komfortowego siedzenia. Jak zapewniają jej projektanci: Sofa modułowa In Situ łączy w sobie okazałość tradycyjnych włoskich sof z wyrafinowaną prostotą skandynawskiego designu, stając się sercem każdej przestrzeni.

INSITU
Sofa IN SITU

Oświetlenie

Tutaj króluje THE STRAND. To nowa kolekcja nowoczesnych lamp o miękkich, nieco figlarnych sylwetkach. W moim domu znalazła się ta stojąca, przypominająca balon, który lada chwila ma wznieść się do nieba. Na jej stalowy szkielet naniesiona została warstwa półtransparentnego materiału w kolorze złamanej bieli, z widocznymi drobnymi włóknami dającymi efekt złożonej, intrygującej struktury. Połączenie z komodą z lat 50-tych, powoduje, że nikt kto odwiedza mój dom, nie jest w stanie przejść obok niej obojętnie. W kolekcji THE STRAND znajdują się także lampy wiszące i to jest plan na 2024… Nad jadalnianym stołem wisi Muuto UNDER THE BELL. Ta niezwykła lampa, stworzona przez duet projektantów ISKOS-BERLIN to jeden z najbardziej ikonicznych projektów tej marki. Oprócz pełnienia klasycznej funkcji, jaką jest doświetlanie wnętrza, kształt lampy oraz materiał, z którego został wykonany klosz, polepszają akustykę pomieszczenia. Niemożliwe? Ja też nie wierzyłam, jednak już po kilku spotkaniach towarzyskich dało się zauważyć, że UNDER THE BELL zawieszona nad stołem skupia dźwięk, tworzy osobną przestrzeń, która swoiście okala siedzące przy nim osoby, pozwalając na bardziej intymne, prawdziwe celebrowanie wspólnych chwil. Tworzywo, z którego została wykonana lampa to pochodząca z recyklingu, formowana na gorąco mieszanka plastiku i filcu. Delikatnie pofalowana, przypominająca czaszę kopuły forma momentalnie przykuwa wzrok, stanowiąc prawdziwą ozdobę i punkt centralny każdego wnętrza. UNDER THE BELL to przykład typowo skandynawskiego podejścia do projektowania, w którym ceni się innowacyjność i współczesną formę, ale także i wyższe wartości, przede wszystkim szacunek do środowiska naturalnego oraz troskę o dobre samopoczucie każdego użytkownika. 

The Strand Muuto
The Strand
UNDER_THE_BELL MUUTO
Under The Bell

Stacked Storage System

Mój prawdziwy skarb. To nie tylko mebel. To modułowy system, który staje się interaktywną przestrzenią do wyrażania swojej kreatywności. Jak magiczne klocki, można go układać, mieszać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb i gustów. W połączeniu z różnymi kolorami i rozmiarami, Stacked staje się rzeźbą przestrzeni, gdzie codzienność przenika się z estetyką. Jego funkcjonalność jest jak niewidoczna magia, umożliwiająca dostosowywanie formy do potrzeb, gdzie każdy użytkownik jest projektantem własnego wnętrza.

STACKED STORAGE SYSTEM MUUTO
Stacked Storage System

Wymarzone ikony designu

Na mojej liście marzeń, znajdują się także inne produkty Muuto, które zyskały miano kultowych. Lampa E27 – reinterpretacja klasycznej żarówki, która staje się samodzielnym elementem dekoracyjnym. Prosta, a jednocześnie efektowna, zdobyła uznanie za swój minimalizm. Fiber Chair – krzesło, które łączy innowacyjne materiały z ergonomicznym designem. Wykonane z tworzywa powstałego z mieszanki polipropylenu pochodzącego z recyklingu oraz drewna z certyfikatem FSC, z daleka wygląda na wykonane z gładkiego tworzywa sztucznego. Jednak przy bliższym jego poznaniu zauważyć można drewniane włókna, które nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Wygodne i stylowe, stało się jednym z symboli nowoczesnego podejścia do meblarstwa. The Dots – haczyki ścienne, które nie tylko służą jako praktyczne rozwiązanie do zawieszania ubrań czy akcesoriów, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Każdy kształt jest jak małe dzieło sztuki, które można dowolnie zestawiać.

E27 MUUTO
Lampa E27
Fiber chair MUUTO
Fiber Chair
THE DOTS MUUTO
The Dots

Nowa perspektywa wzornictwa

Muuto to nie tylko marka mebli i dodatków, to manifest nowoczesności w skandynawskim designie. Jego historia, kreatywni projektanci i unikalne produkty tworzą dziedzictwo, które stale ewoluuje. Nowoczesność i funkcjonalność, połączone z dbałością o estetykę, sprawiają, że Muuto wyróżnia się na tle innych marek. Dla tych, którzy poszukują nie tylko mebli, ale również inspiracji, Muuto staje się ikoną współczesnego podejścia do aranżacji wnętrz.

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA