Najsłynniejszy termos świata

Najsłynniejszy termos świata

Niezbędnik każdego podróżnika, nieodłączny towarzysz w pracy, podczas studiów, a także czasoumilacz kierowcy stojącego w korku. Dziś w różnej formie obecny prawie w każdym domu, a mnogość jego form pozwala zaspokoić gusta najbardziej wyrafinowanych estetów. O kim mowa? O termosie.

Tekst: Alicja Kulbicka | Zdjęcia: materiały prasowe Stelton

Pierwszy termos został skonstruowany na potrzeby laboratoryjne na przełomie IX i XX wieku przez francuskiego lekarza, fizyka i fizjologa Jacques-Arsène d’Arsonvala. Niezależnie prawie 10 lat później własny termos stworzył również szkocki chemik i fizyk James Dewar. Jednak termos na domowy użytek powstał w 1907 roku i został skonstruowany przez niemieckiego inżyniera i wynalazcę Reinholda Burgera, który umieścił wynalazek Dewara w metalowej obudowie, chroniącej przed stłuczeniem.

Stellan i Carton – żołnierze w służbie designu

Przeszło 50 lat później rozpoczyna się historia duńskiej marki Stelton, kiedy to w Kopenhadze powstaje niewielki zakład produkujący akcesoria kuchenne. Stellan i Carton, dwóch towarzyszy-żołnierzy, połączyło swoje nazwiska i stworzyło jedną z najbardziej znanych marek projektowych w Danii – Stelton. Pierwsze trzy lata funkcjonowania były trudne. Dopiero stworzona przez ikonę skandynawskiego designu Arne Jacobsena linia Cylinda przyniosła prawdziwy przełom. Prosty rysunek wykonany na serwetce był pierwszym szkicem tego, co stało się pierwszym projektem zastawy Arne Jacobsena. Po trzech latach rozwoju produktu Cylinda-line została wprowadzona na rynek w 1967 roku i od razu otrzymała kilka nagród za wzornictwo. Charakterystyczny cylindryczny profil był wówczas bardzo awangardowy i do dziś seria uznawana jest za symbol klasycznego, wyrafinowanego stylu.

erik magnussen design stories com s1800x0 q80 noupscale 1

Dziedzictwo Arne Jacobsena

„Mój sposób projektowania nie jest procesem intelektualnym. Moje pomysły wynikają z moich własnych potrzeb. Nie chcę komplikować rzeczy, tylko trochę ułatwić codzienne życie” – te słowa Erika Magnussena stanowią dziś motto, według którego firma Stelton projektuje artykuły codziennego użytku. Ten znany duński projektant, którego prace są prezentowane i podziwiane w muzeach na całym świecie, podjął się zadania kontynuowania dziedzictwa Arne Jacobsena w marce Stelton. Spod jego ręki wyszły projekty mebli, zastawy stołowej oraz oświetlenia. Szczególnie upodobał on sobie cylindryczne kształty, żywe kolory oraz wysokiej jakości materiały. Jego produkty wyróżnia minimalizm, charakterystyczny dla skandynawskiego designu. Magnussen jest laureatem Lunning Prize, Furniture Prize i Red Dot, a także wielu innych międzynarodowych nagród. Jego najbardziej popularnym projektem jest dzbanek próżniowy, stworzony dla marki Stelton. Do dzisiaj jest to najlepiej sprzedający się produkt tej firmy.

erik magnussen design
Erik Magnussen

EM77

Termos EM77 zaprojektowany przez Erika Magnussena w latach 70-tych to jedna z ikon skandynawskiego designu. Jego minimalna forma i prosta konstrukcja sprawiły, że trafił na tysiące stolików kawowych na całym świecie. Kultowy Stelton EM77 to bez wątpienia najsłynniejszy dzbanek próżniowy na świecie. Zaprojektowany w 1977 roku, EM77 został wprowadzony na rynek jako kontinuum wspomnianej linii Cylinda-line Arne Jacobsena. Projektem tym Magnussen rzeczywiście podąża śladami Jacobsena: funkcjonalność i klasyczna minimalistyczna forma zawsze sprawiają wrażenie świeżych, aktualnych i ponadczasowych. Efekt końcowy łączy w sobie cechy typowe dla produkcji Magnussena: funkcjonalność, prostotę i minimalną formę. Genialną innowacją techniczną dzbanka jest unikalna pokrywka ociekowa, która otwiera się automatycznie po przechyleniu i zatrzaskuje się, gdy dzbanek zostaje odstawiony na stół. Termos EM77 szybko odniósł sukces sprzedażowy i do dziś pozostaje jednym z najlepiej sprzedających się produktów Stelton wszechczasów. Początkowo wykonany był ze stali, ale od 1979 roku produkowany jest również w wersji z kolorowego plastiku szkliwionego. Od tego czasu asortyment produktów został poszerzony o ekspres do kawy, czajnik, mlecznik i cukiernicę. Oprócz najpopularniejszych kolorów bieli i czerni, Stelton co roku wprowadza na rynek nowe sezonowe kolory, dzięki którym klasyczny skandynawski design zawsze pozostaje aktualny.

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Najsłynniejszy termos świata
REKLAMA
REKLAMA

Rola oświetlenia we wnętrzu

Wnętrza naszego domu to nie tylko miejsce do codziennego życia, ale także przestrzeń, w której odpoczywamy i możemy wyrazić swój charakter, styl i kreatywność. Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery naszego domowego wnętrza, tworząc niepowtarzalny nastrój i podkreślając jego charakter. Od funkcjonalnych opraw po dekoracyjne lampy, sposób, w jaki oświetlamy nasz dom, znacząco wpływa na nasze samopoczucie i sposób, w jaki postrzegamy przestrzeń wokół nas.

Funkcjonalność i wygoda 

Podstawową rolą oświetlenia w domu jest zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności i wygody. Odpowiednio rozmieszczone światła umożliwiają wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, gotowanie czy sprzątanie, bez konieczności naprężania wzroku. Warto zwrócić uwagę na różnorodność źródeł światła w poszczególnych pomieszczeniach, aby móc dostosować je do różnych potrzeb i sytuacji. 

Nastrój  i atmosfera

Oświetlenie ma kluczowy wpływ na nastrój i atmosferę w naszym domu. Ciepłe światło tworzy przytulną i relaksującą atmosferę w salonie lub sypialni, podczas gdy jasne światło dodaje energii i ożywia przestrzeń, na przykład w kuchni. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do naszego stylu życia i preferencji estetycznych. 

pexels heyho 7545784
Rola oświetlenia we wnętrzu 5

Akcentowanie detali i dekoracji 

Oświetlenie może również pełnić rolę akcentu, podkreślając ważne detale architektoniczne lub dekoracyjne w naszym domu. Zastosowanie kierowanych reflektorów lub świateł punktowych pozwala nam eksponować ulubione elementy wystroju, takie jak obrazy, rzeźby czy kolekcje książek. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu oświetleniu możemy stworzyć wrażenie przestrzeni, która jest nie tylko funkcjonalna, ale także pełna charakteru i osobowości. 

Zintegrowanie z estetyką wnętrza

Kluczowym elementem w planowaniu oświetlenia domowego jest jego zintegrowanie z ogólną estetyką wnętrza. Odpowiednio dobrana lampa czy kinkiet powinna komplementować styl naszych mebli i dekoracji, dodając im dodatkowego uroku i elegancji. Warto również zwrócić uwagę na kolory i materiały użyte w oprawach oświetleniowych, aby harmonijnie współgrały z resztą wystroju pomieszczenia. 

pexels heyho 7511702

Oświetlenie domu to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale także sztuki tworzenia wyjątkowej atmosfery i nastroju. Poprzez odpowiedni dobór i rozmieszczenie świateł możemy stworzyć przestrzeń, która odzwierciedla nasz styl życia i osobowość, zapewniając jednocześnie wygodę i funkcjonalność. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia, aby odkryć te, które najlepiej podkreślają charakter naszego wnętrza i sprawiają, że czujemy się w nim dobrze. W salonie LUXMAN, znajdującym się w Galeria Polskie Meble w Poznaniu znajdziesz szeroką ofertę lamp sufitowych, kinkietów czy lamp dekoracyjnych. Produkty dostępne w tym salonie wykonane są z najwyższej jakości materiałów, dbając o szczegóły i detale.

*artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Polskie Meble

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA