Jodełka na podłodze – trend, który jest zawsze aktualny

Naturalne, bielone, ciemne – trendy w kolorach podłóg potrafią regularnie zmieniać się co kilka lat. Czasem obserwujemy większe zainteresowanie jasnymi podłogami, czasem do łask wracają naturalne, ciepłe odcienie. Są jednak pewne trendy, które nigdy nie wychodzą z mody. Do takich evergreenów należy wzór jodełki.

Klasyczna czy francuska?
Podłogi w formacie jodełki mogą różnić się materiałem, z którego je wykonano, formatem lub wzorem. Przycięte w odpowiedni sposób klepki pozwalają stworzyć na podłodze różne wzory. Najczęściej spotykanym rodzajem są jodełki klasyczne, zwane czasem angielskimi. Poszczególne elementy mają klasyczny prostokątny format deski, a układa się je tak, by krótki bok łączył się z dłuższym bokiem innej klepki pod kątem 90 stopni.
Jest to popularny wzór, charakterystyczny, dający także możliwości modyfikacji – np. układania podwójnej czy nawet potrójnej jodełki.
Inną opcją są jodełki francuskie – przez wielu doceniane jako wyznacznik prawdziwej elegancji. Deski te różnią się od jodełek klasycznych. Są charakterystycznie przycięte – pod kątem 45 stopni. Klepki łączą się ze sobą „na ostro”, tworząc szykowny wzór. Montaż takiego rozwiązania wymaga dużej precyzji i doświadczenia.
Rzadziej spotykanym typem jodełki jest tzw. jodełka węgierska, której elementy przycięte są pod kątem 60 stopni, tworząc bardziej rozłożysty wzór na podłodze.

EQ7A0036
Jodełka francuska, Realizacja: DirectFloor, projekt: Cuns

Nie tylko z drewna
Tradycyjne wzór jodełki był zarezerwowany tylko dla podłóg drewnianych. Ten szlachetny rodzaj okładziny nadal jest na topie w ekskluzywnych wnętrzach projektowanych przez architektów. W ostatnich latach popularność zyskują natomiast także inne materiały – jak panele laminowane i winylowe w tym formacie. Może to być świetne rozwiązanie dla osób poszukujących w podłogach przede wszystkim funkcjonalności oraz lepszej ceny.
Podłogi drewniane wymagają bowiem przyklejenia do podłoża – tak by naturalny materiał, jakim jest drewno, osiągnął odpowiednią stabilizację. Panele winylowe czy laminowane mogą być z kolei montowane „na pływająco”, czyli bez użycia kleju. W praktyce oznacza to szybszy i tańszy montaż.
Pełną ekspozycję podłóg – zarówno drewnianych, jak i laminowanych czy winylowych – w formacie jodełki, można zobaczyć w salonach DirectFloor w Poznaniu i we Wrocławiu.
Rosnącym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza podłogi winylowe w tym formacie. Nic dziwnego – oprócz fenomenalnego wyglądu, są też bardzo praktyczne. Panele winylowe są całkowicie wodoodporne, bardzo łatwe do utrzymania w czystości i wyjątkowo wytrzymałe. Podobne zalety mają też laminaty, które występują także w wersji z podwyższoną wodoodpornością, dzięki czemu można je stosować także w kuchniach.

directfloor tp mediolanska 10
Jodełka z paneli winylowych, Realizacja: DirectFloor

Do wyboru, do koloru
Choć najpopularniejsze na podłogach są naturalne odcienie, designerzy, z którymi współpracują producenci podłóg, mają w zanadrzu wiele oryginalnych koncepcji. Szarości w wersji chłodnej lub wręcz przeciwnie – wpadającej w beż, ciemne nasycone odcienie, a także bardzo jasne, spokojne wzory – ograniczeniem w aranżacji wnętrza jest praktycznie tylko wyobraźnia.
W połowie roku tradycyjnie producenci podłóg prezentują nowości – i tym razem ich nie brakuje. W nowościach widać inspiracje stylem japandi, który lubi naturalne materiały, takie jak drewno, len, kamień czy wiklina. Paleta kolorów odwołuje się do barw ziemi – brązów i beży. Dużą popularnością cieszą się też naturalne struktury i matowe lub satynowe wykończenia. Z mody nie wychodzą olejowane i szczotkowane deski, a producenci paneli laminowanych lub winylowych coraz wierniej naśladują ich naturalne odpowiedniki. Nowością w panelach winylowych jest np. struktura synchroniczna – wzór wyczuwalny pod palcami odpowiada rysunkowi drewna na panelu.

directfloor dachowa radosna 01
Jodełka z paneli laminowanych, Realizacja: DirectFloor

Wszystkie podłogowe nowości można zobaczyć w salonie DirectFloor, który znajduje się w Galerii Obornicka337 Galeria Wnętrz– tuż naprzeciw wejścia. Ul. Obornicka 337 (Piątkowo)

*artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Wnętrz, ul. Obornicka 337

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Rola oświetlenia we wnętrzu

Wnętrza naszego domu to nie tylko miejsce do codziennego życia, ale także przestrzeń, w której odpoczywamy i możemy wyrazić swój charakter, styl i kreatywność. Oświetlenie odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu atmosfery naszego domowego wnętrza, tworząc niepowtarzalny nastrój i podkreślając jego charakter. Od funkcjonalnych opraw po dekoracyjne lampy, sposób, w jaki oświetlamy nasz dom, znacząco wpływa na nasze samopoczucie i sposób, w jaki postrzegamy przestrzeń wokół nas.

Funkcjonalność i wygoda 

Podstawową rolą oświetlenia w domu jest zapewnienie odpowiedniej funkcjonalności i wygody. Odpowiednio rozmieszczone światła umożliwiają wykonywanie codziennych czynności, takich jak czytanie, gotowanie czy sprzątanie, bez konieczności naprężania wzroku. Warto zwrócić uwagę na różnorodność źródeł światła w poszczególnych pomieszczeniach, aby móc dostosować je do różnych potrzeb i sytuacji. 

Nastrój  i atmosfera

Oświetlenie ma kluczowy wpływ na nastrój i atmosferę w naszym domu. Ciepłe światło tworzy przytulną i relaksującą atmosferę w salonie lub sypialni, podczas gdy jasne światło dodaje energii i ożywia przestrzeń, na przykład w kuchni. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia, aby znaleźć te, które najlepiej pasują do naszego stylu życia i preferencji estetycznych. 

pexels heyho 7545784

Akcentowanie detali i dekoracji 

Oświetlenie może również pełnić rolę akcentu, podkreślając ważne detale architektoniczne lub dekoracyjne w naszym domu. Zastosowanie kierowanych reflektorów lub świateł punktowych pozwala nam eksponować ulubione elementy wystroju, takie jak obrazy, rzeźby czy kolekcje książek. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu oświetleniu możemy stworzyć wrażenie przestrzeni, która jest nie tylko funkcjonalna, ale także pełna charakteru i osobowości. 

Zintegrowanie z estetyką wnętrza

Kluczowym elementem w planowaniu oświetlenia domowego jest jego zintegrowanie z ogólną estetyką wnętrza. Odpowiednio dobrana lampa czy kinkiet powinna komplementować styl naszych mebli i dekoracji, dodając im dodatkowego uroku i elegancji. Warto również zwrócić uwagę na kolory i materiały użyte w oprawach oświetleniowych, aby harmonijnie współgrały z resztą wystroju pomieszczenia. 

pexels heyho 7511702

Oświetlenie domu to nie tylko kwestia funkcjonalności, ale także sztuki tworzenia wyjątkowej atmosfery i nastroju. Poprzez odpowiedni dobór i rozmieszczenie świateł możemy stworzyć przestrzeń, która odzwierciedla nasz styl życia i osobowość, zapewniając jednocześnie wygodę i funkcjonalność. Warto eksperymentować z różnymi rodzajami oświetlenia, aby odkryć te, które najlepiej podkreślają charakter naszego wnętrza i sprawiają, że czujemy się w nim dobrze. W salonie LUXMAN, znajdującym się w Galeria Polskie Meble w Poznaniu znajdziesz szeroką ofertę lamp sufitowych, kinkietów czy lamp dekoracyjnych. Produkty dostępne w tym salonie wykonane są z najwyższej jakości materiałów, dbając o szczegóły i detale.

*artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Polskie Meble

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA