Jak wybrać mebel wypoczynkowy do salonu? Najlepiej raz a dobrze!

Po pierwsze dobrze jest wybrać producenta z doświadczeniem, specjalizującego się w meblach wypoczynkowych. Niech sofa czy narożnik będą wykonane przez fachowców – przy zachowaniu najwyższych standardów rzemiosła. Niech ten zakup będzie inwestycją na lata! Po drugie warto zdecydować się na meble na zamówienie, żeby mieć wpływ na ostateczny wygląd mebla i jego formę. I żeby kupić to, co nam się naprawdę podoba. Wtedy przed wizytą w salonie dobrze jest się przygotować – i podjąć pierwsze decyzje, znaleźć odpowiedzi na najbardziej podstawowe pytania.

Meble w moim stylu

Czy lubię klimaty bardziej klasyczne czy może wolę to, co nowoczesne i designerskie? Czy bardziej podobają mi się sofy Scilla lub Bellis – zaprojektowane przez włoską projektantkę związaną z firmą Vero, czy może przemawia do mnie raczej współczesne retro kolekcji Vero Verbena, inspirowanej estetyką lat 60-tych XX w. Jeśli meble mają być w moim stylu, to znaczy w takim? To pierwszy punkt wart zastanowienia się.

Verbena EC69 Vero a 3RBI2 1N2 sofa fotel zolty 6721
Vero Verbena

Sofa czy narożnik?

Warto przemyśleć gdzie ustawimy nowy mebel. Czy będzie to narożnik dosunięty do ściany, czy może dwie sofy ustawione naprzeciwko siebie, które zajmą centralną część salonu? To zależy od naszych upodobań, ale także od sposobu spędzania wolnego czasu – czy lepiej wypoczywamy w towarzystwie (np. przy rozmowie, opowieściach i relacjach z tego, co dziś się wydarzyło), czy może potrzebujemy wyciszenia i chwil spędzonych przed ekranem. Wtedy optymalnym rozwiązaniem jest narożnik z szezlongiem, dzięki któremu można wygodnie wyprostować nogi – na przykład Vero Tulipano.

Meble na miarę

Miejsce, w którym stanie mebel, trzeba oczywiście wymierzyć. Decyzja o zakupie mebli na zamówienie oznacza także, że sami zdecydujemy o wielkości naszej sofy czy narożnika – wiele z nich ma dziś nowoczesną budowę modułową, czego przykładem są meble w ofercie firmy Vero, np. kolekcja Ortensia. Funkcjonalne sofy (w układzie prostym lub narożnikowym) powstają przez odpowiednie zestawienie modułów – w zależności od potrzeb i rozkładu wnętrza czy też gustów i upodobań jego mieszkańców.

Ortensia X071 Vero a 15SWL 2RC0 X90K naroznik pomaranczowy 6658
Vero Ortensia

Salon bardzo gościnny

Dokonując pomiarów trzeba także wziąć pod uwagę, czy nasz mebel wypoczynkowy powinien mieć również funkcję spania (i jeśli tak, to przewidzieć miejsce na rozłożenie łóżka). Łóżko może być tzw. „okazjonalne”, czyli pomyślane dla tych, których nasz salon gościł w ciągu dnia, a którzy chętnie zostaną na noc lub i na kolejnych kilka dni (np. Vero Gladiolus). Ale łóżko może służyć także mieszkańcom – wtedy codziennie o zmroku salon przemienia się w sypialnię (np. Vero Calluna)

Calluna X057 Vero a 2RCL X90K 1STP naroznik bordowy 1051
Vero Calluna

Skóra czy tkanina?

Oto jest pytanie – każde z obić ma swoich zwolenników. Miłośnicy skóry powinni zwrócić uwagę, czy mebel pokryty będzie naturalną skórą licową. To wysokogatunkowa, miękka skóra, delikatna w dotyku, ale zarazem bardzo wytrzymała, o pięknej, wyraźnie widocznej fakturze. Ważne jest także to, aby mebel pokryty był skórą w całości, a nie tylko niektóre jego części (pozwoli to np. na postawienie mebla w centralnej części salonu – tak, że widoczny będzie jego starannie wykończony tył). Z kolei tkaniny to odrębny, bardzo bogaty świat kolorów i faktur. Tu warto zwrócić uwagę, czy tkaniny są sprawdzane przez producenta mebli w niezależnych testach jakościowych – by meble mogły nam służyć przez wiele lat, zachowując swój piękny wygląd. 

Scilla X056 Vero a 3NO2 sofa granatowa 0956
Vero Scilla

Do wyboru, do koloru

Kolejna kwestia warta rozważenia, to kolorystyka. I nie chodzi tu o to, że jedno lubią niebieski, a inni wolą pomarańczowy. Kluczowe pytanie jest takie, czy mebel ma stanowić we wnętrzu pojedynczy wyrazisty akcent czy może jednak idealnie wpasowywać się w otoczenie. Odważnie czy spokojnie? Tu pole oddać trzeba wyobraźni. Uzbrojeni w przemyślenia i wstępne decyzje możemy udać się do salonu sprzedaży – i tam dokonać już ostatecznych precyzyjnych wyborów, np. zdecydować się na jeden z 600 kolorów pogrupowanych w 8 kolekcji obić w ofercie marki Vero.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE DO SALONU MARKI VERO na parterze Galerii Polskie Meble | Aleje Solidarności 34 | www.polskiemeble.com.pl

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Polskie Meble 

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Moje życie z Muuto

W świecie, gdzie design często kojarzy się z powagą, firma Muuto w swym skandynawskich podejściu do wzornictwa wyróżnia się podejściem, które łączy funkcjonalność z odrobiną zabawy. Założona w Danii w 2006 roku przez duet Peter Bonnen i Kristian Byrge, Muuto – pochodząca od fińskiego słowa „muutos”, oznaczającego „nowa perspektywa” – wprawia w ruch designerski świat odważnymi i jasnymi kolorami oraz nieoczekiwanymi formami.

Tekst: Alicja Kulbicka | Zdjęcia: MUUTO

Wśród projektantów współpracujących z Muuto są zarówno uznane gwiazdy, jak i wschodzące talenty. Warto wspomnieć o Harri Koskinen, którego lampy przypominają rzeźby, czy Cecile Mantz, której krzesła wydają się opowiadać historie. A Anderssen & Voll? Ich sofa IN SITU to nie tylko mebel, ale przestrzeń do odpoczynku i snucia marzeń. A jak to jest żyć z produktami Muuto? No cóż, to trochę jak mieszkanie w galerii sztuki, gdzie każdy mebel szepcze: „jestem więcej niż tylko funkcjonalny, jestem piękny!”. A ja, zadowolony użytkownik kilku perełek z szerokiej kolekcji MUUTO, chętnie podzielę się moimi wrażeniami.

Sofa IN SITU

Zacznijmy od wspomnianej sofy IN SITU. Tę wyjątkową modułową konstrukcję o rzeźbiarskich liniach, można dopasować do indywidualnej przestrzeni i gustu. Seria złożona jest z 11 elementów, które można dowolnie zestawiać i łączyć w mniejsze i większe całości. IN SITU pozwala na stworzenie wymarzonego, dopasowanego do każdych potrzeb kompletu. Subtelne detale wydobywające się ze spodu sofy nadają jej charakter trwałości i stabilności, a miękkie siedziska zapraszają do komfortowego siedzenia. Jak zapewniają jej projektanci: Sofa modułowa In Situ łączy w sobie okazałość tradycyjnych włoskich sof z wyrafinowaną prostotą skandynawskiego designu, stając się sercem każdej przestrzeni.

INSITU
Sofa IN SITU

Oświetlenie

Tutaj króluje THE STRAND. To nowa kolekcja nowoczesnych lamp o miękkich, nieco figlarnych sylwetkach. W moim domu znalazła się ta stojąca, przypominająca balon, który lada chwila ma wznieść się do nieba. Na jej stalowy szkielet naniesiona została warstwa półtransparentnego materiału w kolorze złamanej bieli, z widocznymi drobnymi włóknami dającymi efekt złożonej, intrygującej struktury. Połączenie z komodą z lat 50-tych, powoduje, że nikt kto odwiedza mój dom, nie jest w stanie przejść obok niej obojętnie. W kolekcji THE STRAND znajdują się także lampy wiszące i to jest plan na 2024… Nad jadalnianym stołem wisi Muuto UNDER THE BELL. Ta niezwykła lampa, stworzona przez duet projektantów ISKOS-BERLIN to jeden z najbardziej ikonicznych projektów tej marki. Oprócz pełnienia klasycznej funkcji, jaką jest doświetlanie wnętrza, kształt lampy oraz materiał, z którego został wykonany klosz, polepszają akustykę pomieszczenia. Niemożliwe? Ja też nie wierzyłam, jednak już po kilku spotkaniach towarzyskich dało się zauważyć, że UNDER THE BELL zawieszona nad stołem skupia dźwięk, tworzy osobną przestrzeń, która swoiście okala siedzące przy nim osoby, pozwalając na bardziej intymne, prawdziwe celebrowanie wspólnych chwil. Tworzywo, z którego została wykonana lampa to pochodząca z recyklingu, formowana na gorąco mieszanka plastiku i filcu. Delikatnie pofalowana, przypominająca czaszę kopuły forma momentalnie przykuwa wzrok, stanowiąc prawdziwą ozdobę i punkt centralny każdego wnętrza. UNDER THE BELL to przykład typowo skandynawskiego podejścia do projektowania, w którym ceni się innowacyjność i współczesną formę, ale także i wyższe wartości, przede wszystkim szacunek do środowiska naturalnego oraz troskę o dobre samopoczucie każdego użytkownika. 

The Strand Muuto
The Strand
UNDER_THE_BELL MUUTO
Under The Bell

Stacked Storage System

Mój prawdziwy skarb. To nie tylko mebel. To modułowy system, który staje się interaktywną przestrzenią do wyrażania swojej kreatywności. Jak magiczne klocki, można go układać, mieszać i dostosowywać do zmieniających się potrzeb i gustów. W połączeniu z różnymi kolorami i rozmiarami, Stacked staje się rzeźbą przestrzeni, gdzie codzienność przenika się z estetyką. Jego funkcjonalność jest jak niewidoczna magia, umożliwiająca dostosowywanie formy do potrzeb, gdzie każdy użytkownik jest projektantem własnego wnętrza.

STACKED STORAGE SYSTEM MUUTO
Stacked Storage System

Wymarzone ikony designu

Na mojej liście marzeń, znajdują się także inne produkty Muuto, które zyskały miano kultowych. Lampa E27 – reinterpretacja klasycznej żarówki, która staje się samodzielnym elementem dekoracyjnym. Prosta, a jednocześnie efektowna, zdobyła uznanie za swój minimalizm. Fiber Chair – krzesło, które łączy innowacyjne materiały z ergonomicznym designem. Wykonane z tworzywa powstałego z mieszanki polipropylenu pochodzącego z recyklingu oraz drewna z certyfikatem FSC, z daleka wygląda na wykonane z gładkiego tworzywa sztucznego. Jednak przy bliższym jego poznaniu zauważyć można drewniane włókna, które nadają mu niepowtarzalnego charakteru. Wygodne i stylowe, stało się jednym z symboli nowoczesnego podejścia do meblarstwa. The Dots – haczyki ścienne, które nie tylko służą jako praktyczne rozwiązanie do zawieszania ubrań czy akcesoriów, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. Każdy kształt jest jak małe dzieło sztuki, które można dowolnie zestawiać.

E27 MUUTO
Lampa E27
Fiber chair MUUTO
Fiber Chair
THE DOTS MUUTO
The Dots

Nowa perspektywa wzornictwa

Muuto to nie tylko marka mebli i dodatków, to manifest nowoczesności w skandynawskim designie. Jego historia, kreatywni projektanci i unikalne produkty tworzą dziedzictwo, które stale ewoluuje. Nowoczesność i funkcjonalność, połączone z dbałością o estetykę, sprawiają, że Muuto wyróżnia się na tle innych marek. Dla tych, którzy poszukują nie tylko mebli, ale również inspiracji, Muuto staje się ikoną współczesnego podejścia do aranżacji wnętrz.

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA