Startuje przetarg na nową siedzibę Teatru Muzycznego

Teatr Muzyczny w Poznaniu|Jacek Jaśkowiak podczas konferencji na temat nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu|Przemysław Kieliszewski podczas konferencji na temat nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłasza przetarg na generalnego wykonawcę swojej nowej siedziby. Będzie to największy w kraju obiekt tego typu z widownią na blisko 1200 osób i nowoczesną sceną. To także pierwszy w powojennej historii stolicy Wielkopolski teatr wybudowany od podstaw.

 – To kolejny krok w kierunku realizacji tak wyczekiwanej przez poznaniaków, a także mieszkańców regionu inwestycji. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już w 2026 roku Poznań będzie mógł się poszczycić jednym z najnowocześniejszych teatrów muzycznych w Europie i największym w Polsce. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na dalszy rozwój instytucji i otworzy przed nią zupełnie nowe możliwości. Dużym atutem będzie także reprezentacyjna lokalizacja w centrum miasta przy ul. Święty Marcin – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Fot. UMP 5

Przetarg na nową siedzibę Teatru Muzycznego u zbiegu ulic Święty Marcin i Skośnej zostanie rozpisany w formule doprojektuj i wybuduj, a przedmiotem będzie budynek wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Projekt wykonawczy musi uwzględniać koncepcję i projekt budowlany autorstwa Atelier Loegler Architekci. Będzie to największy teatr muzyczny w Polsce o łącznej kubaturze 170 tys. metrów sześciennych, z salą główną (widownia na blisko 1200 miejsc), salą kameralną (ponad 300 miejsc) z możliwością aranżacji, przestrzenią koncertową (150 miejsc), foyer oraz restauracją z salą bankietową. Wszystko to na terenie o powierzchni ponad 6 tys. metrów kwadratowych. Nowoczesna, przestrzenna scena główna pozwoli na realizację spektakli z większym rozmachem m.in. dzięki szybkim, dwupoziomowym zapadniom, głębokim kulisom i obrotowej scenie. Oprócz części ogólnodostępnej powstanie obszerne zaplecze z pomieszczeniami niezbędnymi do przygotowania spektaklu: garderobami, charakteryzatornią, salami prób, studiem nagraniowym, warsztatami (m.in. krawieckim, butaforskim, charakteryzatorskim), biblioteką nut, biurami i magazynami.

Teatr Muzyczny w Poznaniu

Teatr zaplanował szereg rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami. To elektromechanicznie wspomagane drzwi wejściowe oraz wewnątrz budynku, dostosowane windy i lady w Biurze Obsługi Widza oraz szatniach, linie naprowadzające i pola uwagi ułatwiające poruszanie się po budynku osobom niewidomym i słabowidzącym oraz specjalny system nawigujący łączący się z aplikacją w telefonie, a także pętla indukcyjna ułatwiająca słyszenie osobom korzystającym z aparatów słuchowych. Ponadto dostępne będą zestawy słuchawkowe ze specjalnym odbiornikiem, pozwalające na realizację spektakli z audiodeskrypcją. Dla osób poruszających się na wózkach zostaną przygotowane komfortowe miejsca w jednym z dogodnych rzędów na widowni, a wejście na scenę będzie dostosowane dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Ponadto w jednej z łazienek będzie można skorzystać z komfortki – przewijaka dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tym rozwiązaniom udział w spektaklu będą mogły wziąć wszyscy, którzy ze względu na niepełnosprawność mają ograniczony dostęp do oferty kulturalnej.

Wizualizacja pogladowa foyer 2 fot. Teatr Muzyczny w Poznaniu

Koncepcja stworzenia Parku Wody i Muzyki to jedna z dodatkowych opcji w przetargu, która powstała przy udziale Zarządu Zieleni Miejskiej i spółki Aquanet. Zakłada lokalizację nowegoparku od południowej strony inwestycji, między mostem Dworcowym a Teatrem, wzdłużnowej ulicy Skośnej dochodzącej do ulicy Składowej. Na terenie parku może powstać m.in. zbiornik zasilany wodą retencjonowaną z dachu teatru, wodno-muzyczna ścieżka edukacyjna i kładki dla pieszych. Niezbędna do prawidłowego użytkowania Teatru i Parku Wody i Muzyki będzie budowa nowoprojektowanej ulicy Skośnej. Zadanie to zrealizowane zostanie przez Poznańskie Inwestycje Miejskie przy udziale Zarządu Dróg Miejskich.

Fot. UMP 21

– Bardzo się cieszę, że już za kilka lat mieszkańcy regionu, w tym także powiatu poznańskiego, będą mogli spektakle oglądać w nowej siedzibie. Teatr Muzyczny to instytucja nie tylko z tradycjami, ale także z ogromnym potencjałem. By w pełni go wykorzystać i realizować przedstawienia z jeszcze większym rozmachem, potrzeba budynku dostosowanego do potrzeb widzów, jak i artystów. Nowa siedziba stanie się teatrem metropolitalnym, służącym zarówno mieszkańcom Poznania, jak i całego powiatu. Jestem przekonany, że będzie tłumnie odwiedzany przez Wielkopolan, jak i turystów spragnionych muzycznych wrażeń z całej Polski – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

O potrzebie budowy nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu mówi się od lat. Budynek, w którym funkcjonuje teatr przy ul. Niezłomnych, posiada małą scenę i brak odpowiedniego zaplecza, co stanowi wyzwanie dla realizatorów i obsługi technicznej np. przy projektowaniu i budowie scenografii. Ciasna przestrzeń utrudnia też pracę zespołowi artystycznemu – brakuje łazienek, próby choreograficzne odbywają się w teatralnym foyer, a orkiestra ledwo mieści się w ciasnym orkiestronie. Wyzwaniem jest obsługa widzów z niepełnosprawnościami, ponieważ w budynku nie ma możliwości budowy podjazdów dla wózków ani wind. Coraz mocniej odczuwają rozmiary budynku także widzowie – widownia posiada zaledwie 372 miejsca, a zainteresowanie spektaklami jest znacznie większe. Bilety, choćby na ostatnie tytuły, takie jak „Piękna i Bestia” czy „Deszczowa piosenka”, wyprzedają się z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

– Czujemy radość, bo spełnia się marzenie nie tylko nasze, ale też naszych widzów – mieszkańców całego regionu. Tworzymy to miejsce dla nich. Pragniemy, by na 70-lecie Teatru, które przypadnie w 2026 roku, widzowie doczekali się pięknego, komfortowego i dostępnego budynku na miarę ambicji poznaniaków. Duża scena wykorzystująca najnowsze technologie pozwoli twórcom, realizatorom i całemu zespołowi w pełni rozwinąć skrzydła. W Nowym Teatrze będziemy mogli pomieścić ponad trzy razy więcej widzów niż teraz, co oznacza, że będziemy przyciągać do serca miasta 300 tysięcy widzów rocznie, przyczyniając się do społecznej rewitalizacji centrum Poznania – mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Fot. UMP 20

Wszystkie szczegóły zamówienia, w tym zakres prac, terminy realizacji, a także składania i otwarcia ofert zostaną opublikowane na stronie prowadzonego postępowania na platformie zakupowej https://ezamowienia.gov.pl/ do końca tego tygodnia.

Zakończenie procedury przetargowej na generalnego wykonawcę ma nastąpić jeszcze w tym roku. Jeżeli nie będzie opóźnień na etapie przetargu i budowy, przekazanie budynku zgodnie z planem odbędzie się do końca 2026 roku.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Teatr Muzyczny w Poznaniu|Jacek Jaśkowiak podczas konferencji na temat nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu|Przemysław Kieliszewski podczas konferencji na temat nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu|Teatr Muzyczny w Poznaniu
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA