Premiera książki Rosława Szaybo „Rok ma 13 miesięcy”

Premiera książki Rosława Szaybo „Rok ma 13 miesięcy"|Premiera książki Rosława Szaybo „Rok ma 13 miesięcy"

Opowieści o latach spędzonych w Londynie, wspomnienia o współpracach ze słynnymi muzykami, relacje z artystycznego życia Warszawy – „Rok ma 13 miesięcy” to kronika twórczej drogi Rosława Szaybo, ale też manifest jego barwnej osobowości i charyzmy.

Studiował w pracowniach mistrzów polskiej szkoły plakatu. Projektował okładki dla największych światowych muzyków: Janis Joplin, The Clash, Milesa Davisa, Arethy Franklin, Leonarda Cohena, Krzysztofa Komedy. Rosław Szaybo (1933-2019) to legenda grafiki projektowej – nie tylko w Polsce. Ten niezwykły artysta pozostawił po sobie zbiór wciągających historii z jego życia okraszonych zabawnymi anegdotami. Książka „Rok ma 13 miesięcy” to ostatni utwór Szaybo. Premiera publikacji odbędzie się 11 lutego 2023 r. o godz. 18:00 na wystawie polskiego plakatu w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze w Poznaniu.

Urodził się w 1933 roku w Poznaniu. Studia na stołecznej ASP odbył pod okiem wybitnych plakacistów Tomaszewskiego i Fangora. Z szarej socjalistycznej Warszawy wyemigrował do tętniącego życiem swingującego Londynu. Pracę w reklamie porzucił dla świata muzyki. Jako dyrektor artystyczny wytwórni fonograficznej CBS Records pracował z ikonami muzyki XX wieku. To wtedy powstały tak legendarne projekty jak koperta płyty Judas Priest „British Steel”, uznawana za najlepszą okładkę zespołu heavy metalowego na świecie. Współtworzył Polską Szkołę Plakatu. Jego grafiki promujące wystawy i spektakle zebrały wiele prestiżowych wyróżnień. Zasiadał w Radzie Naukowej Światowego Kongresu Plakatoznawczego w Warszawie. Współpracował z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz prowadził pracownię fotografii kreatywnej. W 2002 r. uzyskał tytuł profesora, a w 2018 r. jego twórczość została uhonorowana złotym medalem „Gloria Artis” przez ministra kultury i sztuki oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był pomysłodawcą Konkursu 30/30 na najlepsze okładki płytowe.
Rosław Szaybo zawsze będzie ikoną dziedziny sztuki, która przez swój walor użytkowy nie była nigdy należycie doceniana. W rodzinnym mieście znalazł wsparcie dla idei konkursu na najlepszą okładkę płytową roku i we współpracy z Miastem Poznań i Starym Browarem sprawił, że płytowe covery zaczęły być traktowane z należytym szacunkiem, jako pomost między muzyką i sztukami wizualnymi. Był mistrzem anegdoty, niezależnie od tego, czy opowiadanej na wernisażach, czy sprytnie ukrytej w graficznym szczególe na płytowej obwolucie. Z tych anegdot składa się jego książka – mówi Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i współtwórca idei Konkursu 30/30.

Opowieści o latach spędzonych w Londynie, wspomnienia o współpracach ze słynnymi muzykami, relacje z artystycznego życia Warszawy – „Rok ma 13 miesięcy” to kronika twórczej drogi Rosława Szaybo, ale też manifest jego barwnej osobowości i charyzmy.

11 lutego, godz. 18:00
Galeria na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu
wstęp wolny

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Premiera książki Rosława Szaybo „Rok ma 13 miesięcy"|Premiera książki Rosława Szaybo „Rok ma 13 miesięcy"
REKLAMA
REKLAMA

Listopadowe wieczory? Tylko z Poznańskim prestiżem!  

Artykuł przeczytasz w: 5 min.

Listopad zaprasza nas do zwolnienia tempa i odkrywania uroków jesieni, która maluje miasto w przytulnych, stonowanych barwach. W tym wydaniu „Poznańskiego Prestiżu” znajdziecie inspiracje i pomysły, które umilą ten czas – od wyjątkowych miejsc i wydarzeń w Poznaniu, po historie ludzi, którzy tworzą niepowtarzalny klimat naszego miasta. Zapraszamy do lektury, która sprawi, że listopadowe dni staną się pełne ciepła i inspiracji.

Bohaterką najnowszego wydania jest Elżbieta Janik – Krause, partner zarządzający w Kancelarii Rachunkowej Denarius. która w gąszczu przepisów podatkowych, zmieniających się ustaw i nieustannych nowelizacji, porusza się niezmiernie sprawnie. W wywiadzie Elżbieta Janik – Krause opowiada o wyzwaniach współczesnej księgowości, cyfryzacji branży oraz roli księgowego jako doradcy i stratega. Mówi o tym, jak radzi sobie z ciągłymi zmianami, czy sztuczna inteligencja może zagrozić jej zawodowi i wyjaśnia, dlaczego ulubionym powiedzeniem księgowych jest „to zależy”. I udowadnia, że księgowość wcale nie jest tak nudna, jak ją malują.  

Elżbieta Janik - Krause
Elżbieta Janik – Krause

Pozostając w kontekście sztucznej inteligencji mecenas Marta Ast porusza temat wyzwań prawnych związanych z dynamicznym rozwojem AI, zwracając uwagę na potrzebę odpowiednich regulacji, które zapewnią ochronę prywatności i bezpieczeństwo użytkowników. Jak podkreśla – AI ma potencjał, aby zmieniać wiele aspektów naszego życia, ale wymaga jednocześnie nadzoru, zwłaszcza w kontekście ochrony danych osobowych i biometrycznych. 

20241104 AdobeStock 946845675 2 1

SPA52 to miejsce dobrze znane poznaniankom, choć wcześniej funkcjonowało pod inną nazwą. Gdy ponad rok temu Good Time Day Medical SPA przy ulicy Grunwaldzkiej 52 przeszło w nowe ręce, podczas rozmowy z właścicielką zastanawiałam się, jak to miejsce będzie się rozwijać pod kierownictwem osoby z branży transfer-pricingu, tak odległej od świata beauty. Dziś, po roku, możemy dostrzec efekty tej zmiany – od nowej nazwy i logotypu, przez szeroką ofertę zabiegów, aż po starannie dobrane kosmetyki. To wszystko jest wynikiem godzin rozmów z zespołem i wsłuchiwania się w potrzeby klientek. O procesie tej przemiany rozmawiamy z Katarzyną Charłampowicz-Jabłońską, właścicielką SPA52, oraz Magdaleną Januszkiewicz-Kaczmarek, menedżerką obiektu.

Magdaleną Januszkiewicz-Kaczmarek - manager, Katarzyna Charłampowicz-Jabłońska właścicielka SPA52 wraz z zespolem
od lewej na pierwszym planie: Magdalena Januszkiewicz-Kaczmarek – manager, Katarzyna Charłampowicz-Jabłońska właścicielka SPA52

Pięć lat temu przy ul. Łużyckiej 22 w Poznaniu powstała Ferajna – fundacja edukacyjna, która zachęca dzieci do samodzielnego myślenia i wychodzenia poza utarte schematy. To miejsce, w którym uczniowie mogą rozwijać się w przyjaznej atmosferze, podejmować świadome decyzje i budować wartościowe relacje z nauczycielami. Ferajnę założyły Adriana Niedbała, właścicielka szkoły językowej „Papuga” z 20-letnim doświadczeniem, oraz Karolina Szafrańska-Bąk, filozofka i certyfikowana mediatorka. Obie stawiają na edukację opartą na dialogu i zaufaniu. Zachęcamy do rozmowy z założycielkami, by poznać inspiracje i wartości, które przyświecają Ferajnie – miejscu, które redefiniuje podejście do nauki i kontaktu z uczniem.

Fundacja Ferajna
od lewej: Karolina Szafrańska-Bąk, Adriana Niedbała

Od wczesnych lat dzieciństwa śpiewała, wygrywała koncerty i konkursy recytatorskie. Nie widzi siebie w innym zawodzie, scena jest dla niej wyzwaniem, jej światem. Anna Lasota tłumaczy, że w sposób bardziej zorganizowany da się pogodzić wiele ról oraz wiele zajęć, nie zapominając w tym życiowym biegu o sobie, swoich marzeniach, uczuciach i balansie pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym.

Anna Lasota
Anna Lasota

Poznański Prestiż i Klub Biznesu Warty Poznań łączą siły, by z pasją opowiadać o sporcie – tym, który inspiruje i pokazuje, że determinacja nie zna granic. Owocem tej współpracy jest cykl artykułów, w których przybliżamy sylwetki wyjątkowych sportowców związanych z Wartą. W tym miesiącu przedstawiamy Łukasza Mamczarza, polskiego paralimpijczyka i zawodnika ampfutbolowej drużyny Warty Poznań. Jego historia to opowieść o wytrwałości. Choć na ostatniej paralimpiadzie zmierzył się z zawodnikami skaczącymi na protezach, skacząc na jednej nodze, zajął 7. miejsce, inspirując miliony. Z Łukaszem rozmawiamy po zakończonym sezonie PZU Amp Futbol Ekstraklasy, gdzie jego drużyna zajęła 4. miejsce, a on sam udowodnił, że droga do marzeń jest trudna, ale możliwa.

Łukasz Mamczarz
Łukasz Mamczarz

To oczywiście tylko część tego, co przygotowaliśmy na listopadowe wieczory. Stary Browar – ulubiony poznański adres wyznawczyń cichego luksusu przekonuje, że nie potrzeba modowych fajerwerków, jeśli konsekwentnie inwestujemy w dobre kroje i szlachetne materiały naszych ubrań, Karolina Kamińska zabiera nas w świat orientalnych perfum, a Izabela Malendowska mówi, że w kosmetologii estetycznej powinniśmy dążyć do harmonii między pięknem a zdrowiem. Joanna Igielska – Kalwat odwiedziła paryskie TARGI MakeUp and Skin Care, wyszukując najnowszych trendów w kosmetologii, a mecenas Iwona Sepioło – Jankowska radzi na co warto zwrócić uwagę podejmując decyzję o rozwodzie z orzekaniem o winie.

To i wiele więcej już w listopadowym wydaniu Poznańskiego prestiżu. 

Spokojnego listopada! 

Alicja Kulbicka 

Redaktor naczelna 

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA