Majowe wydanie Poznańskiego prestiżu już online!

Majowe wydanie Poznańskiego prestiżu już online!|Alicja Wasielewska|Agata Rajczak – Przybylska i Konrad Przybylski właściciele podpoznańskiej restauracji Figa|Agata Spławska – prezeska fundacji Animalia|Lalka Barbie|Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna

Na koniec tegorocznej majówki prezentujemy najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu. Co tym razem przygotowaliśmy? Czy zaskoczył nas Poznań w minionych tygodniach? Mam nadzieję, że te ostatnie dni długiego weekendu spędzicie Państwo z nami.


Alicja Wasielewska – to bohaterka naszej okładki. Adwokatka i założycielka kancelarii Wasielewska Adwokaci. Na codzień wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w ich drodze przez prawne i sądowe meandry. Szczególnie bliskie jej sercu są firmy, prowadzone przez kobiety. To właśnie one, jak sama mówi, inspirują ją do działania niejednokrotnie łącząc życie zawodowe z rodzinnym. Sama jest mamą i choć mówi, że „work – life balance” to mit, stara się nie zabierać pracy do domu. A w wolnym czasie najchętniej rozmawiałaby… o jedzeniu. Kocha zwiedzać świat i go smakować. I to dosłownie. Kopenhaga, Neapol czy Jordania, to dla niej przede wszystkim przeżycie kulinarne. I nie musi być to „fine dining” z białymi obrusami, wystarcza meksykański street food, który pozwala poczuć klimat miejsca, które odwiedza. Alicja Wasielewska – Determinacja jest kobietą.

Alicja Wasielewska

A skoro o „fine diningu” mowa – to Agata Rajczak – Przybylska i Konrad Przybylski właściciele podpoznańskiej restauracji Figa są co do niego zgodni. Ten trend odchodzi do lamusa. Dziś gość stawia raczej na „comfort food” – czyli jedzenie, które kojarzy mu się z domem mamy czy babci. Oczywiście podane w wersji restauracyjnej – jak mówią „okraszonej charakterystycznym dla szefa kuchni twistem”. Figa w tym roku obchodzi swoje 10-lecie. O drodze jaką przeszli jej właściciele, trudnych latach pandemii, szefach kuchni na światowym poziomie i planach na zbliżającą się kolację rocznicową przeczytacie Państwo w artykule „Restauracja Figa – smak, jakość i gościnność”

Agata Rajczak – Przybylska i Konrad Przybylski właściciele podpoznańskiej restauracji Figa

Stosunek do zwierząt to miara naszego człowieczeństwa. Każdemu zwierzolubnemu poznaniakowi nie trzeba o tym przypominać. Najstarsza poznańska fundacja pro-zwierzęca Animalia w tym roku świętuje swoje 17 urodziny. O zmieniającym się stosunku ludzi do naszych braci mniejszych, niełatwej pracy wolontariuszy, o tym dlaczego to koty potrzebują bardziej naszej pomocy niż psy ale też o brakach z jakimi musi uporać się ta organizacja non-profit opowiedziała mi Agata Spławska – prezeska fundacji.

Agata Spławska – prezeska fundacji Animalia

Lalka Barbie ma już 64 lata. Dla jednych pozostaje ikoną stylu i idealną zabawką dla małych kobietek, a inni przyglądają się jej wizerunkowi z nieco mieszanymi uczuciami. Co kryje się za uśmiechem Barbie? Czy rzeczywiście zasługuje na miano ideału piękna? I gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla Kena? W Poznaniu, w Muzeum Sztuk użytkowych trwa wystawa „Barbie. Nieznane oblicza”. O historii lalki, Zuzannie Kozłowskiej opowiedziała Aleksandra Podżorska, kuratorka wystawy

Lalka Barbie

A skoro mamy maj i upragniona wiosna nareszcie puka do naszych drzwi… to do ogródków! Choć w mieście nie jest to takie oczywiste, to na szczęście w Poznaniu są miejsca, gdzie można rozpocząć własną uprawę roślin jadalnych albo założyć swoją grządkę kwiatową. Tak jest na Głównej, w sąsiedzkim Otwartym Ogrodzie Nadolnik, gdzie ostatnio ruszyły wiosenne prace ogrodowe. O to by ogród pięknie się zazielenił, dbają ręka w rękę mieszkańcy i mieszkanki, Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna oraz Fundacja Veolia Polska. Zapraszam do przeczytania artykułu Zielona energia Głównej

Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna

To dla nas także wyjątkowy czas – wspólnie z bohaterem naszej kwietniowej okładki Kajetanem Vincentem Nawrockim świętowaliśmy, w gronie przeszło 100 osób – naszych biznesowych partnerów, artystów i przyjaciół, siódmy rok wydawniczy Poznańskiego prestiżu – najchętniej czytanego czasopisma lifestylowego w Poznaniu! Za gościnę bardzo dziękujemy Restauracji Sarbinowska – kto jeszcze nie skosztował ich niesamowitej kuchni – zapraszam! Relacja z tego wydarzenia w rubryce Po godzinach.
A my za chwilę startujemy z kolejnymi projektami okołoprestiżowymi – licząc, że podobnie jak do tej pory, będziecie Państwo z nami.

To tylko skrót tego co przygotowaliśmy dla Państwa na maj. Dla koneserów dobrej muzyki i filmu jak zawsze recenzje filmowe i muzyczne, oraz zapowiedzi kulturalnych wydarzeń. A także rubryka towarzyska podsumowująca kwiecień w mieście.


Zapraszam do lektury
Alicja Kulbicka
Redaktor naczelna

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Majowe wydanie Poznańskiego prestiżu już online!|Alicja Wasielewska|Agata Rajczak – Przybylska i Konrad Przybylski właściciele podpoznańskiej restauracji Figa|Agata Spławska – prezeska fundacji Animalia|Lalka Barbie|Społeczne Centrum Kultury Fyrtel Główna
REKLAMA
REKLAMA

NOWA WYSTAWA POL / SZTYMA / WOLNA! Do obejrzenia tylko na TRŁ POZNAŃ!

Pierwsza edycja Targów Rzeczy ładnych TRŁ POZNAŃ! odbędzie się już w najbliższy weekend 2-3 marca w Międzynarodowych Targach Poznańskich. W pawilonie 3 zagości nie tylko 320 wyjątkowych wystawców tworzących niezależny polski design, ale także wyjątkowa wystawa „Hometown” artystycznego kolektywu Pol / Sztyma / Wolna! 

Lokalny projekt, lokalne artystki i światowa jakość! Nieformalną grupę artystyczną Pol / Sztyma / Wolna tworzą artystki a prywatnie także przyjaciółki: Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna. Ich unikalne, ręcznie malowane kolekcje ceramiki to zjawisko na styku designu i sztuki. To kolekcjonerskie unikaty. Artystki przemalowują ceramikę z pchlich targów opowiadając za jej pomocą nowe osobiste historie. Tworzą ilustratorskie ceramiczne kolekcje, które tak samo zachwycają w całości i w detalu. Trzy różne artystki i trzy różne wizualne języki, z których zawsze powstaje jedna zaskakująco spójna opowieść. Opowieść pełna klimatu, detali, momentów i kolorów. Opowieść, która każdy składa sobie z kawałków po swojemu. Ich prace wybitnie się uzupełniają. Są jak różne wyrazy tworzące jedno zdanie. Dopiero razem nabierają pełnego sensu, wciągają i nie chcą puścić. A wszystko to ubrane w formę kilkumetrowych imponujących instalacji, złożonych z kilkudziesięciu rozwieszonych na ścianie talerzy-ikon. Instalacji pełnych mocnych kolorów, zachwycających detali i wizualnych metafor. 

Na TRŁ POZNAŃ! zobaczymy premierową wystawę „Hometown” – ukłon w stronę rodzinnego miasta, Poznania. Pol / Sztyma / Wolna zabiorą Was w sentymentalna podróż do miejsc ich dzieciństwa, młodości, beztroskich studenckich czasów. Na ponad 40 talerzach bawią się wspomnieniami i teraźniejszością. Fabryka Cegielskiego, nadwarciańskie krajobrazy czy Sołacz – miejsca zamknięte w formę ikongraficznych kadrów, wspomnień, powidoków – tworzą ich osobistą mapę Poznania. „Nasze inspiracje to architektura, jej detale i powtarzający się rytm. Ale też nostalgiczne spacery między blokami na ratajskich osiedlach czy powrót na stary Dębiec. Kot w oknie i spacer z psem. Neony i lody. Mosty i kominy. Miejskie ptaki i Paw – rzeźba z lat 60-tych w parku Marcinkowskiego. Niewinne lata 80-te i 90-te, z ich marzeniami o kolorach!” – piszą o swoim nowym projekcie. 

Wystawa „Hometown” już w ten weekend na TRŁ POZNAŃ! / Targi Rzeczy Ładnych / 2-3 marca

TRŁ POZNAŃ! – pierwsza historyczna edycja! 

2-3 marca 

Międzynarodowe Targi Poznańskie / Pawilon 3 

godz. 11-19 

Wstęp: 15 zł (dzieci do lat 12 bezpłatnie) 

Bilety dostępne online oraz w kasach w terminie trwania targów

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA