DESA Unicum promuje poznańskich artystów.
Rusza wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”


W DESA Unicum odbędzie się pierwsza przekrojowa wystawa sztuki poznańskich twórców w Warszawie. W jednej przestrzeni pojawią się doświadczeni artyści z okazałym dorobkiem artystycznym, ściśle związani z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, m.in. Mirosław Bałka czy Piotr Bosacki, a także ci najmłodsi, wchodzący do ogólnego obiegu artystycznego, jak Kinga Popiela albo Małgorzata Mycek.

Od 14 listopada warszawiacy mają okazję podziwiać dzieła artystów, których życie zawodowe albo prywatne związane jest lub było ze stolicą Wielkopolski. Na wystawie w DESA Unicum znalazł się szeroki przekrój prac artystów, którzy już na zawsze zapisali się w polskiej historii sztuki, jak i młodych twórców, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Na jakie nazwiska szczególnie warto zwrócić uwagę?

Mirosław Bałka

Tego artysty na pewno nie trzeba przedstawiać. Mirosław Bałka to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, którego prace wielokrotnie pojawiały się w najlepszych galeriach i muzeach świata, m.in. w Tate Modern w Londynie, a także wielokrotnie podczas Biennale w Wenecji. W 2003 r. Bałka stworzył Pracownię Działań Przestrzennych, jeszcze w ówczesnej ASP w Poznaniu. Pracownia ta od 2011 r. działa również na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Na wystawie w DESA Unicum znalazła się jego instalacja, składająca się z kilka metalowych tac w różnych kolorach i kształtach.

DESA_Mirosław Bałka_62 x 31 x 120_est.100000-200000 zł-2

Małgorzata Mycek

To jedna z najciekawszych osobowości artystycznych najmłodszego pokolenia. Buduje bardzo charakterystyczną postawę twórczą, którą rozwijała na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Warszawie będzie można oglądać jej pracę „161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji”, będącą humorystycznym przedstawieniem znanej nam wszystkim z kiosków… okładki książki z przepisami siostry Anastazji, która stanowi przede wszystkim odniesienie do badanej przez artystkę problematyce peryferii, a zatem też m.in. kondycji wiary.

DESA Malgorzata Mycek 161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji est. 5000 7000 zl

Kinga Popiela

Młoda, obiecująca artystka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, której prace już pojawiały się na wystawach w Warszawie. We wrześniu tego roku otworzyła swoją ekspozycję indywidualną w stolicy Wielkopolski. Teraz w DESA Unicum będzie można podziwiać jej przepiękną pracę „Nieużytek 5″ z cyklu „Nieużytki” z 2022 r. Artystka skupia się na performatywności gestu malarskiego, indywidualnej pamięci ciała oraz jego ekspresji w stosunku do przestrzeni, co imituje wrażenie ruchu i głębi w obrazie.

DESA_Kinga Popiela_Nieuzytek 5 z Cyklu Nieuzytki_est. 8000-10000 zł-2

Celina Kannunikava

Artystka, która dzieli życie między Poznaniem, gdzie skończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego, oraz Mińskiem. Jej praca dyplomowa została nominowana do 34. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz – Najlepsze Dyplomy UAP, a w tym samym roku otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarskim Obraz/Nowe Spojrzenie. Na wystawę w DESA Unicum trafi obraz „RGB” z tegorocznego cyklu „Drzewa codziennej adoracji”. Praca zainspirowana jest symbolem Drzewa Życia, szeroko rozpowszechnionym archetypem, wspólnym dla wielu religii, mitologii i opowieści ludowych, będącym powszechną ideą w kulturach na całym świecie. W pracy wykorzystano pracochłonną technikę kropkowania mandali, która w pewien sposób nawiązuje do pojęcia adoracji, poszukiwania spokoju i duchowości.

DESA_Celina Kanunnikava_RGB z cyklu Drzewa Codziennej-adoracji_est. 7000-10000 zł-2

Na wystawie w DESA Unicum „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” głównym bohaterem będzie Poznań, co pozwoli warszawskim entuzjastom sztuki bliżej poznać poznańską scenę artystyczną. Każdy z artystów reprezentuje indywidualny styl, który doskonale łączy wybrane medium, technikę oraz tematykę. Na wystawie widoczne będą również punkty wspólne w zakresie estetycznych poszukiwań, które mają swoje artystyczne tradycje w Poznaniu, ale sprawnie przebijają się także do ogólnego obiegu artystycznego.


Koordynatorzy wystawy: Karolina Stanisławska i Natalia Kowalek

Wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”: 14-21.11

Aukcja: 21.11.2023, godz. 19:00, dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia

Poznańska Wystawa Fotograficzna

26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.

Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie

Empatyczne kadry

Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.

Nominowane prace:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Wystawa w Starym Browarze

Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.

Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa

Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze

Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Wstęp wolny

Program Weekendu z PNF

piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00

– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.

– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami

– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem

sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00

– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)

– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko

– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim

Więcej informacji znajdzisz TUTAJ i TUTAJ

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar, Radio Poznań, Kwartalnik Fotografia

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Poznańska Wystawa Fotograficzna
REKLAMA
REKLAMA