DESA Unicum promuje poznańskich artystów.
Rusza wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”


W DESA Unicum odbędzie się pierwsza przekrojowa wystawa sztuki poznańskich twórców w Warszawie. W jednej przestrzeni pojawią się doświadczeni artyści z okazałym dorobkiem artystycznym, ściśle związani z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, m.in. Mirosław Bałka czy Piotr Bosacki, a także ci najmłodsi, wchodzący do ogólnego obiegu artystycznego, jak Kinga Popiela albo Małgorzata Mycek.

Od 14 listopada warszawiacy mają okazję podziwiać dzieła artystów, których życie zawodowe albo prywatne związane jest lub było ze stolicą Wielkopolski. Na wystawie w DESA Unicum znalazł się szeroki przekrój prac artystów, którzy już na zawsze zapisali się w polskiej historii sztuki, jak i młodych twórców, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Na jakie nazwiska szczególnie warto zwrócić uwagę?

Mirosław Bałka

Tego artysty na pewno nie trzeba przedstawiać. Mirosław Bałka to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, którego prace wielokrotnie pojawiały się w najlepszych galeriach i muzeach świata, m.in. w Tate Modern w Londynie, a także wielokrotnie podczas Biennale w Wenecji. W 2003 r. Bałka stworzył Pracownię Działań Przestrzennych, jeszcze w ówczesnej ASP w Poznaniu. Pracownia ta od 2011 r. działa również na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Na wystawie w DESA Unicum znalazła się jego instalacja, składająca się z kilka metalowych tac w różnych kolorach i kształtach.

DESA_Mirosław Bałka_62 x 31 x 120_est.100000-200000 zł-2

Małgorzata Mycek

To jedna z najciekawszych osobowości artystycznych najmłodszego pokolenia. Buduje bardzo charakterystyczną postawę twórczą, którą rozwijała na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Warszawie będzie można oglądać jej pracę „161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji”, będącą humorystycznym przedstawieniem znanej nam wszystkim z kiosków… okładki książki z przepisami siostry Anastazji, która stanowi przede wszystkim odniesienie do badanej przez artystkę problematyce peryferii, a zatem też m.in. kondycji wiary.

DESA Malgorzata Mycek 161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji est. 5000 7000 zl

Kinga Popiela

Młoda, obiecująca artystka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, której prace już pojawiały się na wystawach w Warszawie. We wrześniu tego roku otworzyła swoją ekspozycję indywidualną w stolicy Wielkopolski. Teraz w DESA Unicum będzie można podziwiać jej przepiękną pracę „Nieużytek 5″ z cyklu „Nieużytki” z 2022 r. Artystka skupia się na performatywności gestu malarskiego, indywidualnej pamięci ciała oraz jego ekspresji w stosunku do przestrzeni, co imituje wrażenie ruchu i głębi w obrazie.

DESA_Kinga Popiela_Nieuzytek 5 z Cyklu Nieuzytki_est. 8000-10000 zł-2

Celina Kannunikava

Artystka, która dzieli życie między Poznaniem, gdzie skończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego, oraz Mińskiem. Jej praca dyplomowa została nominowana do 34. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz – Najlepsze Dyplomy UAP, a w tym samym roku otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarskim Obraz/Nowe Spojrzenie. Na wystawę w DESA Unicum trafi obraz „RGB” z tegorocznego cyklu „Drzewa codziennej adoracji”. Praca zainspirowana jest symbolem Drzewa Życia, szeroko rozpowszechnionym archetypem, wspólnym dla wielu religii, mitologii i opowieści ludowych, będącym powszechną ideą w kulturach na całym świecie. W pracy wykorzystano pracochłonną technikę kropkowania mandali, która w pewien sposób nawiązuje do pojęcia adoracji, poszukiwania spokoju i duchowości.

DESA_Celina Kanunnikava_RGB z cyklu Drzewa Codziennej-adoracji_est. 7000-10000 zł-2

Na wystawie w DESA Unicum „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” głównym bohaterem będzie Poznań, co pozwoli warszawskim entuzjastom sztuki bliżej poznać poznańską scenę artystyczną. Każdy z artystów reprezentuje indywidualny styl, który doskonale łączy wybrane medium, technikę oraz tematykę. Na wystawie widoczne będą również punkty wspólne w zakresie estetycznych poszukiwań, które mają swoje artystyczne tradycje w Poznaniu, ale sprawnie przebijają się także do ogólnego obiegu artystycznego.


Koordynatorzy wystawy: Karolina Stanisławska i Natalia Kowalek

Wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”: 14-21.11

Aukcja: 21.11.2023, godz. 19:00, dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

NOWA WYSTAWA POL / SZTYMA / WOLNA! Do obejrzenia tylko na TRŁ POZNAŃ!

Pierwsza edycja Targów Rzeczy ładnych TRŁ POZNAŃ! odbędzie się już w najbliższy weekend 2-3 marca w Międzynarodowych Targach Poznańskich. W pawilonie 3 zagości nie tylko 320 wyjątkowych wystawców tworzących niezależny polski design, ale także wyjątkowa wystawa „Hometown” artystycznego kolektywu Pol / Sztyma / Wolna! 

Lokalny projekt, lokalne artystki i światowa jakość! Nieformalną grupę artystyczną Pol / Sztyma / Wolna tworzą artystki a prywatnie także przyjaciółki: Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna. Ich unikalne, ręcznie malowane kolekcje ceramiki to zjawisko na styku designu i sztuki. To kolekcjonerskie unikaty. Artystki przemalowują ceramikę z pchlich targów opowiadając za jej pomocą nowe osobiste historie. Tworzą ilustratorskie ceramiczne kolekcje, które tak samo zachwycają w całości i w detalu. Trzy różne artystki i trzy różne wizualne języki, z których zawsze powstaje jedna zaskakująco spójna opowieść. Opowieść pełna klimatu, detali, momentów i kolorów. Opowieść, która każdy składa sobie z kawałków po swojemu. Ich prace wybitnie się uzupełniają. Są jak różne wyrazy tworzące jedno zdanie. Dopiero razem nabierają pełnego sensu, wciągają i nie chcą puścić. A wszystko to ubrane w formę kilkumetrowych imponujących instalacji, złożonych z kilkudziesięciu rozwieszonych na ścianie talerzy-ikon. Instalacji pełnych mocnych kolorów, zachwycających detali i wizualnych metafor. 

Na TRŁ POZNAŃ! zobaczymy premierową wystawę „Hometown” – ukłon w stronę rodzinnego miasta, Poznania. Pol / Sztyma / Wolna zabiorą Was w sentymentalna podróż do miejsc ich dzieciństwa, młodości, beztroskich studenckich czasów. Na ponad 40 talerzach bawią się wspomnieniami i teraźniejszością. Fabryka Cegielskiego, nadwarciańskie krajobrazy czy Sołacz – miejsca zamknięte w formę ikongraficznych kadrów, wspomnień, powidoków – tworzą ich osobistą mapę Poznania. „Nasze inspiracje to architektura, jej detale i powtarzający się rytm. Ale też nostalgiczne spacery między blokami na ratajskich osiedlach czy powrót na stary Dębiec. Kot w oknie i spacer z psem. Neony i lody. Mosty i kominy. Miejskie ptaki i Paw – rzeźba z lat 60-tych w parku Marcinkowskiego. Niewinne lata 80-te i 90-te, z ich marzeniami o kolorach!” – piszą o swoim nowym projekcie. 

Wystawa „Hometown” już w ten weekend na TRŁ POZNAŃ! / Targi Rzeczy Ładnych / 2-3 marca

TRŁ POZNAŃ! – pierwsza historyczna edycja! 

2-3 marca 

Międzynarodowe Targi Poznańskie / Pawilon 3 

godz. 11-19 

Wstęp: 15 zł (dzieci do lat 12 bezpłatnie) 

Bilety dostępne online oraz w kasach w terminie trwania targów

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA