DESA Unicum promuje poznańskich artystów.
Rusza wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”


W DESA Unicum odbędzie się pierwsza przekrojowa wystawa sztuki poznańskich twórców w Warszawie. W jednej przestrzeni pojawią się doświadczeni artyści z okazałym dorobkiem artystycznym, ściśle związani z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, m.in. Mirosław Bałka czy Piotr Bosacki, a także ci najmłodsi, wchodzący do ogólnego obiegu artystycznego, jak Kinga Popiela albo Małgorzata Mycek.

Od 14 listopada warszawiacy mają okazję podziwiać dzieła artystów, których życie zawodowe albo prywatne związane jest lub było ze stolicą Wielkopolski. Na wystawie w DESA Unicum znalazł się szeroki przekrój prac artystów, którzy już na zawsze zapisali się w polskiej historii sztuki, jak i młodych twórców, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Na jakie nazwiska szczególnie warto zwrócić uwagę?

Mirosław Bałka

Tego artysty na pewno nie trzeba przedstawiać. Mirosław Bałka to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, którego prace wielokrotnie pojawiały się w najlepszych galeriach i muzeach świata, m.in. w Tate Modern w Londynie, a także wielokrotnie podczas Biennale w Wenecji. W 2003 r. Bałka stworzył Pracownię Działań Przestrzennych, jeszcze w ówczesnej ASP w Poznaniu. Pracownia ta od 2011 r. działa również na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Na wystawie w DESA Unicum znalazła się jego instalacja, składająca się z kilka metalowych tac w różnych kolorach i kształtach.

DESA_Mirosław Bałka_62 x 31 x 120_est.100000-200000 zł-2

Małgorzata Mycek

To jedna z najciekawszych osobowości artystycznych najmłodszego pokolenia. Buduje bardzo charakterystyczną postawę twórczą, którą rozwijała na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Warszawie będzie można oglądać jej pracę „161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji”, będącą humorystycznym przedstawieniem znanej nam wszystkim z kiosków… okładki książki z przepisami siostry Anastazji, która stanowi przede wszystkim odniesienie do badanej przez artystkę problematyce peryferii, a zatem też m.in. kondycji wiary.

DESA Malgorzata Mycek 161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji est. 5000 7000 zl

Kinga Popiela

Młoda, obiecująca artystka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, której prace już pojawiały się na wystawach w Warszawie. We wrześniu tego roku otworzyła swoją ekspozycję indywidualną w stolicy Wielkopolski. Teraz w DESA Unicum będzie można podziwiać jej przepiękną pracę „Nieużytek 5″ z cyklu „Nieużytki” z 2022 r. Artystka skupia się na performatywności gestu malarskiego, indywidualnej pamięci ciała oraz jego ekspresji w stosunku do przestrzeni, co imituje wrażenie ruchu i głębi w obrazie.

DESA_Kinga Popiela_Nieuzytek 5 z Cyklu Nieuzytki_est. 8000-10000 zł-2

Celina Kannunikava

Artystka, która dzieli życie między Poznaniem, gdzie skończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego, oraz Mińskiem. Jej praca dyplomowa została nominowana do 34. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz – Najlepsze Dyplomy UAP, a w tym samym roku otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarskim Obraz/Nowe Spojrzenie. Na wystawę w DESA Unicum trafi obraz „RGB” z tegorocznego cyklu „Drzewa codziennej adoracji”. Praca zainspirowana jest symbolem Drzewa Życia, szeroko rozpowszechnionym archetypem, wspólnym dla wielu religii, mitologii i opowieści ludowych, będącym powszechną ideą w kulturach na całym świecie. W pracy wykorzystano pracochłonną technikę kropkowania mandali, która w pewien sposób nawiązuje do pojęcia adoracji, poszukiwania spokoju i duchowości.

DESA_Celina Kanunnikava_RGB z cyklu Drzewa Codziennej-adoracji_est. 7000-10000 zł-2

Na wystawie w DESA Unicum „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” głównym bohaterem będzie Poznań, co pozwoli warszawskim entuzjastom sztuki bliżej poznać poznańską scenę artystyczną. Każdy z artystów reprezentuje indywidualny styl, który doskonale łączy wybrane medium, technikę oraz tematykę. Na wystawie widoczne będą również punkty wspólne w zakresie estetycznych poszukiwań, które mają swoje artystyczne tradycje w Poznaniu, ale sprawnie przebijają się także do ogólnego obiegu artystycznego.


Koordynatorzy wystawy: Karolina Stanisławska i Natalia Kowalek

Wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”: 14-21.11

Aukcja: 21.11.2023, godz. 19:00, dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Tej Poznań! Salon Greenpoint i Top Secret zapraszają do zabawy

Greenpoint i Top Secret Akcja Promocyjna w Poznaniu

Greenpoint i Top Secret to dwie polskie marki odzieżowe z  długoletnią  tradycją i pasją do mody. Kolekcje marek, tworzone z sercem przez utalentowane projektantki. Z okazji otwarcia łączonego salonu Greenpoint i Top Secret marka zaprasza do do wyjątkowej zabawy!

„Chcemy wyrazić w nich i podkreślać przede wszystkim kobiecość. W ostatnim czasie połączyliśmy swoje siły, mocno się rozwijamy i otwieramy nowe salony w kolejnych lokalizacjach, by być jeszcze bliżej naszych Klientów w całej Polsce. Niedawno nasz najnowszy, łączony sklep Top Secret i Greenpoint pojawił się w Galerii Handlowej Posnanii. To wyjątkowe miejsce, w którym każda kobieta znajdzie coś dla siebie” – mówią przedstawiciele marek i dodają – Z tej okazji postanowiliśmy się odpowiednio przywitać z poznaniakami i zaprosić do udziału w wyjątkowej zabawie. Wysiadając na przystanku Rondo Rataje lub Politechnika  zwróćcie uwagę na lustrzane ramki. Możecie poprawić sobie w nich fryzurę, uśmiechnąć się do siebie lub zrobić selfie i złapać wyjątkowe nagrody. Wystarczy, że pokażecie zdjęcie w naszym salonie, a otrzymacie specjalny rabat -30% przy zakupach za min. 99,99 zł. To jednak nie wszystko! Wrzućcie zdjęcie na swój profil Instagram, dodajcie odpowiednie hasztagi i oznaczenia, by wziąć udział w konkursie, w którym możecie wygrać aż 1000 zł  do wykorzystania w naszym sklepie w Posnanii!

Akcja trwa do 31 lipca. Poznajmy się Poznań!

*artykuł przygotowany we współpracy z marką Greenpoint i Top Secret

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Greenpoint i Top Secret Akcja Promocyjna w Poznaniu
REKLAMA
REKLAMA