DESA Unicum promuje poznańskich artystów.
Rusza wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”


W DESA Unicum odbędzie się pierwsza przekrojowa wystawa sztuki poznańskich twórców w Warszawie. W jednej przestrzeni pojawią się doświadczeni artyści z okazałym dorobkiem artystycznym, ściśle związani z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, m.in. Mirosław Bałka czy Piotr Bosacki, a także ci najmłodsi, wchodzący do ogólnego obiegu artystycznego, jak Kinga Popiela albo Małgorzata Mycek.

Od 14 listopada warszawiacy mają okazję podziwiać dzieła artystów, których życie zawodowe albo prywatne związane jest lub było ze stolicą Wielkopolski. Na wystawie w DESA Unicum znalazł się szeroki przekrój prac artystów, którzy już na zawsze zapisali się w polskiej historii sztuki, jak i młodych twórców, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Na jakie nazwiska szczególnie warto zwrócić uwagę?

Mirosław Bałka

Tego artysty na pewno nie trzeba przedstawiać. Mirosław Bałka to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, którego prace wielokrotnie pojawiały się w najlepszych galeriach i muzeach świata, m.in. w Tate Modern w Londynie, a także wielokrotnie podczas Biennale w Wenecji. W 2003 r. Bałka stworzył Pracownię Działań Przestrzennych, jeszcze w ówczesnej ASP w Poznaniu. Pracownia ta od 2011 r. działa również na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Na wystawie w DESA Unicum znalazła się jego instalacja, składająca się z kilka metalowych tac w różnych kolorach i kształtach.

DESA_Mirosław Bałka_62 x 31 x 120_est.100000-200000 zł-2

Małgorzata Mycek

To jedna z najciekawszych osobowości artystycznych najmłodszego pokolenia. Buduje bardzo charakterystyczną postawę twórczą, którą rozwijała na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Warszawie będzie można oglądać jej pracę „161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji”, będącą humorystycznym przedstawieniem znanej nam wszystkim z kiosków… okładki książki z przepisami siostry Anastazji, która stanowi przede wszystkim odniesienie do badanej przez artystkę problematyce peryferii, a zatem też m.in. kondycji wiary.

DESA Malgorzata Mycek 161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji est. 5000 7000 zl

Kinga Popiela

Młoda, obiecująca artystka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, której prace już pojawiały się na wystawach w Warszawie. We wrześniu tego roku otworzyła swoją ekspozycję indywidualną w stolicy Wielkopolski. Teraz w DESA Unicum będzie można podziwiać jej przepiękną pracę „Nieużytek 5″ z cyklu „Nieużytki” z 2022 r. Artystka skupia się na performatywności gestu malarskiego, indywidualnej pamięci ciała oraz jego ekspresji w stosunku do przestrzeni, co imituje wrażenie ruchu i głębi w obrazie.

DESA_Kinga Popiela_Nieuzytek 5 z Cyklu Nieuzytki_est. 8000-10000 zł-2

Celina Kannunikava

Artystka, która dzieli życie między Poznaniem, gdzie skończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego, oraz Mińskiem. Jej praca dyplomowa została nominowana do 34. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz – Najlepsze Dyplomy UAP, a w tym samym roku otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarskim Obraz/Nowe Spojrzenie. Na wystawę w DESA Unicum trafi obraz „RGB” z tegorocznego cyklu „Drzewa codziennej adoracji”. Praca zainspirowana jest symbolem Drzewa Życia, szeroko rozpowszechnionym archetypem, wspólnym dla wielu religii, mitologii i opowieści ludowych, będącym powszechną ideą w kulturach na całym świecie. W pracy wykorzystano pracochłonną technikę kropkowania mandali, która w pewien sposób nawiązuje do pojęcia adoracji, poszukiwania spokoju i duchowości.

DESA_Celina Kanunnikava_RGB z cyklu Drzewa Codziennej-adoracji_est. 7000-10000 zł-2

Na wystawie w DESA Unicum „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” głównym bohaterem będzie Poznań, co pozwoli warszawskim entuzjastom sztuki bliżej poznać poznańską scenę artystyczną. Każdy z artystów reprezentuje indywidualny styl, który doskonale łączy wybrane medium, technikę oraz tematykę. Na wystawie widoczne będą również punkty wspólne w zakresie estetycznych poszukiwań, które mają swoje artystyczne tradycje w Poznaniu, ale sprawnie przebijają się także do ogólnego obiegu artystycznego.


Koordynatorzy wystawy: Karolina Stanisławska i Natalia Kowalek

Wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”: 14-21.11

Aukcja: 21.11.2023, godz. 19:00, dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu już on-line!

Artykuł przeczytasz w: 4 min.

Wrzesień przynosi ze sobą pierwsze powiewy jesieni, zachęcając do refleksji i poszukiwania nowych inspiracji. To idealny czas, by z filiżanką ciepłej herbaty sięgnąć po najnowsze wydanie Poznańskiego Prestiżu, które jak zawsze dostarcza ciekawych treści i pomysłów na nadchodzące dni. Zapraszam do lektury, która umili Wam jesienne wieczory i wprowadzi w klimat nowego sezonu.

W dobie coraz bardziej zaawansowanych technologii motoryzacyjnych, świadomość kierowców wciąż pozostaje kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa na drodze. Jak pokazują doświadczenia z Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Akademia Kierowcy, wielu kierowcom brakuje podstawowych umiejętności, takich jak prawidłowe hamowanie czy manewrowanie pojazdem. Natalia Kaczmarek i Rafał Kosiński, eksperci z zakresu doskonalenia techniki jazdy, wskazują najczęstsze błędy popełniane za kierownicą, obalają mity dotyczące jazdy i wyjaśniają, dlaczego każdy, niezależnie od doświadczenia, powinien regularnie doskonalić swoje umiejętności.

Natalia Kaczmarek, Rafał Kosiński akademia jazdy ODTJ - wywiad Poznański prestiż
Natalia Kaczmarek, Rafał Kosiński – Akademia Kierowcy

Każdy z nas zna to uczucie, kiedy z niecierpliwością oczekujemy na wymarzoną paczkę. W dzisiejszym świecie transport to coś więcej niż tylko przemieszczanie towarów – to kluczowy element, który sprawia, że nasze marzenia docierają do drzwi. Euro-Solution, firma specjalizująca się w zarządzaniu całym procesem transportowym, od planowania po realizację, pomaga spełniać te oczekiwania, oferując rozwiązania idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów. O tym, jak budować trwałe relacje biznesowe i sprostać wyzwaniom branży TSL, opowiadają Mateusz Ratowski – Prezes Zarządu i Łukasz Karwowski – dyrektor operacyjny i sprzedaży.

Łukasz Karwowski Euro- Solution
Łukasz Karwowski – dyrektor operacyjny i sprzedaży w Euro – Solution

Jesień to dla miłośniczek mody prawdziwe pole do popisu, pełne możliwości tworzenia stylowych, warstwowych kreacji, gdzie klasyka łączy się z nowoczesnymi trendami w ciepłych, stonowanych barwach. Wspólnie ze Starym Browarem odkrywamy najnowsze trendy jesiennej mody, które oferują inspiracje na niezapomniane stylizacje na każdą okazję tej sezonu.

20240901 A7008

Bursztyn, który powstawał około 40 milionów lat temu, jest jak kapsuła czasu, zachowująca ślady dawnych epok. W jego najcenniejszych kawałkach można odkryć inkluzje, które przypominają o świecie, który dawno przeminął. Jakie wspomnienia natura zatrzymała na wieki? W najnowszej kolekcji biżuterii Sello projektantka Anna Orska próbuje znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Orska Sello

Czy muzyka poważna musi być traktowana poważnie? O tym, jak projekt „Speaking Concerts” przyciąga tłumy i zbiera owacje na polskich scenach, rozmawiamy z dyrygentem, prof. Marcinem Sompolińskim.

20220228 SC1 fot. Marcin Zieba Finch Photographer

W części motoryzacyjnej naszego magazynu odwiedzamy salon Volvo Selekt zlokalizowany przy poznańskiej Malcie, gdzie doradcy handlowi Alicja Dubako-Stachowiak i Przemysław Szulc opowiadają o zaletach zakupu używanego Volvo i korzyściach płynących z programu Volvo Selekt. A dla fanów motoryzacyjnych klasyków nie lada gratka – studenci Politechniki Poznańskiej w ramach projektu PUT Renovation, we współpracy ze specjalistami z Porsche Inter Auto, przywracają blask ikonie motoryzacji, jaką jest VW Karmann Ghia, odrestaurowując ten wyjątkowy model z niezwykłą precyzją i pasją.

Kto z nas nie lubi pięknie pachnieć, ale czy znacie genezę zapachów zamkniętych w eleganckich flakonach? Karolina Kamińska przybliża nam w tym wydaniu historię powstania perfum, Ewelina Matyjasik – Lewandowska podpowiada, jak dobrze przygotować nieruchomość do wynajmu krótkoterminowego, A doktor Lucyna Woźnicka-Leśkiewicz zachęca do stosowania diety śródziemnomorskiej, przekonując o jej wyjątkowych właściwościach w profilaktyce kardiologicznej. 

Te i wiele więcej tematów we wrześniowym wydaniu Poznańskiego prestiżu. 

Zapraszam do lektury

Alicja Kulbicka 

Redaktor naczelna

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA