A gdyby tak rzucić wszystko i pojechać… nad morze? – grudniowe wydanie Poznańskiego prestiżu

Poznański prestiż grudzień 2023

Grudzień to wyjątkowy czas. Z jednej strony wyczekiwania pierwszej gwiazdki, przygotowań do Świąt, bieganiny w poszukiwaniu prezentów idealnych, perfekcyjnie startego maku i zamykania bieżących spraw. Z drugiej – to okres niełatwy, dla wielu stresujący. Dlatego tak istotne jest dbanie o równowagę i zdrowe strategie radzenia sobie ze stresem w okresie przedświątecznym.

Kto z nas nie marzy o tym, aby choć na chwilę w tym gorącym, choć zimowym okresie choć na chwilę zapomnieć o codzienności i naprawdę wypocząć? Dlatego w grudniowym wydaniu Poznańskiego prestiżu zapraszamy nad morze! Aby posłuchać SHUUM’u morza. Wyjątkowy hotel SHUUM w Kołobrzegu, to miejsce, w którym naprawdę można wypocząć. I to nie tylko za sprawą położenia, bliskości morza, powiewu morskiej bryzy, panującej wokół zieleni czy pięknie urządzonych wnętrz. Ale, co niezwykle istotne, za sprawą przyjaznych i uśmiechniętych ludzi, którzy nas zaprosili i ugościli na najwyższym poziomie. Poznajcie, proszę, Agnieszkę Trafas, właścicielkę Shuum Boutique Wellness Hotel, Adama Hoka – dyrektora hotelu oraz Grażynę Husak – zastępcę dyrektora. To oni wypełniają SHUUM swoimi oryginalnymi pomysłami i pozytywną energią. I zapraszają wszystkich poznaniaków do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca na wybrzeżu.

Hotel SHUUM KOŁOBRZEG|Hotel Shuum Kołobrzeg|Hotel Shuum Kołobrzeg|Hotel Shuum Kołobrzeg|Hotel Shuum Kołobrzeg|Hotel Shuum Kołobrzeg
Od lewej: Grażyna Husak, Agnieszka Trafas, Adam Hok

Biznesy przekazywane z pokolenia na pokolenie to wyjątkowe przedsiębiorstwa, które niosą za sobą emocjonalny ładunek, hołdują wartościom, pielęgnują historię, często kultywują unikalne podejście do pracy. W Poznaniu nie brakuje takich biznesów. Jednym z nich jest Restauracja Hacjenda, która obchodzi wlaśnie jubileusz 50-lecia funkcjonowania na poznańskim rynku restauracji. To wielkie osiągnięcie, powód do dumy i satysfakcji, że pomimo wielu transformacji i politycznych, i gastronomicznych, rozmaitych trendów kulinarnych oraz dużej konkurencji, Hacjenda ma się dobrze. O historii i tradycji tego miejsca, o smakach dzieciństwa i sztandarowych daniach Magdalena Ciesielska rozmawiała z rodziną Wiatrowskich, właścicielami tego ważnego miejsca zapisanego na kulinarnej mapie Poznania. Oczywiście nie mogło zabraknąć wątku kaczki i czerniny, które nieodłącznie kojarzą się z tym miejscem!

DSC 3440a 1
Alicja, Lesław i Sylwia Wiatrowscy

A skoro przy rodzinnych biznesach i tradycji jesteśmy, zapraszamy na Plac Wolności 5 pod adres od zawsze związany z branżą jubilerską. I nie ma tu cienia przesady, bo od samego początku swego stuletniego istnienia, salon z widokiem na plac stanowi biżuteryjną kolebkę miasta. Od przeszło 30 lat jest też drugim domem dla wyjątkowej rodziny Plucińskich, która pielęgnując złotnicze tradycje zapoczątkowane przez seniora rodu Romualda, właśnie w tym miejscu prowadzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Poznaniu salonów jubilerskich. Marek i Mateusz Plucińscy. Ojciec i syn w rozmowie o historii, rodzinnych wartościach, przywiązaniu do dobrych kupieckich zasad oraz pasji, która pozwoliła im pracować z największymi biżuteryjnymi markami świata jakimi jak Faberge, Chopard czy Czapek Geneve.

Mateusz i Marek Plucińscy Jubiler Pluciński
Mateusz i Marek Plucińscy

Wielki sukces naszej rodzimej, poznańskiej marki modowej, sprowokował nas do rozmowy z Blanką Jordan i Zuzanną Wachowiak, siostrami i założycielki BIZUU, marki którą z miłości do mody tworzą wspólnie od prawie trzynastu lat. Pod koniec października świat mody zelektryzowała wiadomość, że oficjalne stroje dla polskich olimpijczyków na ceremonię otwarcia Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 roku uszyje poznańska marka BIZUU. To ogromne wyróżnienie, ale też wyzwanie jak same mówią w rozmowie. Dlaczego? Poznajcie kulisy decyzji Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Blanka Jorda, Zuzanna Wachowiak, założycielki marki BIZUU
Blanka Jordan i Zuzanna Wachowiak, współwłaścicielki BIZUU

A jeśli zastanawiacie się nad wyborem liceum dla swojego dziecka, zajrzyjcie koniecznie do na poznańską Wildę, gdzie właśnie ruszuła rekrutacja do wyjątkowego Liceum Navigo. Mapy kompetencji, test Gallupa, tutoring, nauka krytycznego myślenia, samodzielności i odpowiedzialności. To jego założenia oparte na autorskim programie nauczania. Liceum Navigo, druga obok wrocławskiej placówka, wzorowana na fińskim modelu edukacji rozpoczyna rekrutację w Poznaniu. Łukasz Srokowski – współzałożyciel szkoły, opowiada o nowatorskim podejściu do szkolnictwa, systemu ocen i umiejętnościach XXI wieku, niezbędnych w przygotowaniu do dorosłego, odpowiedzialnego życia.

Autorskie Liceum NAVIGO, Lukasz Srokowski
Łukasz Srokowski – współzałożyciel Liceum Navigo

Nie gwiazdorzy – a mógłby. Jest skromnym, utalentowanym człowiekiem, dla którego tradycja i edukacja muzyczna stanowią niezaprzeczalne źródło, z jakiego można czerpać według własnych upodobań i preferencji. Damian Kostka – muzyk z zasadami, dystansem do siebie i z poczuciem, poznajcie tegorocznego laureata Ery Jazzu.

DAMIAN KOSTKA | Laureat Ery Jazzu 2023
Damian Kostka

A jeśli mielibyście ochotę na włoską kuchnię zapraszamy do podpoznańskiego Zalasewa, gdzie od końca października funkcjonuje restauracja włoska inna niż wszystkie. Nie znajdziecie w niej pizzy i carbonary, a dania inspirowane kuchnią Północnych Włoch. Ale nie tylko dania serwowane w Mniam Amore powodują, że warto odwiedzić to miejsce. Znad baru nad jakością i atmosferą w lokalu czuwa różowy jednorożec, na ścianach obrazy Szymona Chwalisza, a właścicielka tego wyjątkowego miejsca Patrycja Kamińska, z błyskiem pasji w oku gości swoich klientów, polecając im wyjątkowe potrawy z regionu Piemontu.

Patrycja Kamińska Mniam Amore
Patrycja Kamińska, właścicielka restauracji Mniam Amore

Święta Bożego Narodzenia nadchodzą wielkimi krokami. W kuchniach wielkopolskich gospodyń coraz częściej można zauważyć zaparowane okna od ciepła z garnków, patelń i foremek do pieczenia, potrzebnych do przygotowania wieczerzy wigilijnej. Pomimo że święta obchodzimy je w podobny sposób w całym kraju, Wielkopolska nadal kultywuje regionalne tradycje. Czym wyróżniają się święta Bożego Narodzenia w Wielkopolsce? A jak obchodzi się je w innych krajach? Zebrała Zuzanna Kozłowska.

Wielkopolskie tradycje świąteczne. Gwiazdor, wróżby wigilijne i herody…

Prezentowy niezbędnik przygotował Stary Browar, stylistka Anna Śmiechowska podpowiada jak wygodnie spędzić sylwestrową noc, a psycholożka Barbara Maciejewska tłumaczy jak w tym szalonym czasie nie zwariować i poradzić sobie ze stresem. Jeśli kochacie świąteczne przeboje, ale macie dość Last Christmas, Dionizy Piątkowski prezentuje muzyczne alternatywy do popularnych, ale ogranych na wszystkie możliwe nuty piosenek.

To i wiele więcej przygotowaliśmy dla Was na ten zabiegany czas, licząc, że znajdziecie chwilę, aby spędzić z nami kilka grudniowych wieczorów.

Życzymy Wam spokojnego czasu przedświątecznego, krótkiej listy zadań, spokoju i cierpliwości. A samych Świąt w pięknej, pełnej miłości atmosferze!

Do zobaczenia w Nowym Roku!

Alicja Kulbicka – redaktor naczelna

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Poznański prestiż grudzień 2023
REKLAMA
REKLAMA

Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia

Poznańska Wystawa Fotograficzna

26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.

Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie

Empatyczne kadry

Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.

Nominowane prace:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Wystawa w Starym Browarze

Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.

Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa

Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze

Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Wstęp wolny

Program Weekendu z PNF

piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00

– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.

– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami

– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem

sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00

– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)

– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko

– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim

Więcej informacji znajdzisz TUTAJ i TUTAJ

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar, Radio Poznań, Kwartalnik Fotografia

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Poznańska Wystawa Fotograficzna
REKLAMA
REKLAMA