2023: Odyseja Główna, czyli jak się ma aktywizacja do wędrowania?

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe

2023: Odyseja Główna to projekt adresowany do młodych osób z dzielnicy Główna w Poznaniu. Co nietypowe, ważną częścią realizacji projektu był sam okres przygotowawczy. Zwykłe wędrowanie po dzielnicy czy inicjowane przez animatorki gry podwórkowe stały się podstawą do stworzenia programu warsztatowego, ale w życie dzielnicy wniosły one coś więcej.

Główna młodzieżą stoi. Spacerując po dzielnicy, co chwila mija się młode osoby. Są wszędzie — na boisku na Nadolniku, na osiedlowych podwórkach czy na placu zabaw przy parku ks. T. Kirschke. Nawiasem mówiąc, sława tego placu wykracza daleko poza Poznań. Odwiedzają go również rodziny z okolicznych miejscowości. Czynnikiem przyciągającym jest woda i wyposażenie placu — pompy wodne, zapory, koła czy huśtawki uruchamiające wodotryski. Nieco starsze dzieciaki może nie budują na placu wodnych koryt i podziemnych jaskini, do których te młodsze chowają się w upalne dni, ale spotykają się na ławeczkach albo grają w butelkę. Można je też spotkać w Maku na frytkach albo przy szkole, dookoła której jeżdżą na hulajnogach elektrycznych. Nie pojawiają się jednak na Fyrtlu Główna, miejscu stworzonym również dla nich.

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe
2023: Odyseja Główna – gry podwórkowe

Skoro młode osoby do nas nie przychodzą, postanowiłyśmy wyjść do nich same. Przez pierwsze miesiące po prostu spacerowałyśmy po dzielnicy — spontanicznie przyłączałyśmy się do gry w siatkówkę albo razem z młodszymi dzieciakami słuchałyśmy żabich koncertów przy stawku na Nadolniku. Warto wspomnieć, że na Głównej można spotkać chroniony gatunek kumaków. Od tego zaczęłyśmy — opowiadają Maria Lehmann, Joanna Gruszczyńska i Ola Wewior ze Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.

2023: Odyseja Główna
2023: Odyseja Główna

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury prowadzi tutaj Fyrtel Główna — społeczny dom kultury, w którym odbywają się wydarzenia skierowane do mieszkańców i mieszkanek dzielnicy. Warsztaty, spacery czy inne akcje często organizowane są przez nich samych. Tak było z Biblioteką Sąsiedzką czy Otwartym Ogrodem Nadolnik. Na Głównej brakowało biblioteki, więc sąsiedzi zebrali się i ją stworzyli. Teraz księgozbiór biblioteki liczy ponad 10 tys. woluminów. W dzielnicy nie było też miejsca, gdzie można by uprawiać rośliny i po prostu posiedzieć w gronie znajomych. Okoliczni ogrodnicy i ogrodniczki postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w ten sposób powstał OON, czyli ogród społeczny, w którym uprawia się pomidory, buraki, dynie czy pachnący groszek.

2023: Odyseja Główna - galaktyczne koszulki
2023: Odyseja Główna – galaktyczne koszulki

Ważną misją SMAK-u jest też budowanie więzi sąsiedzkich, również wśród tych najmłodszych osób. Teraz jest to możliwe dzięki projektowi 2023: Odyseja Główna, który finansowany jest przez Fundację PZU i Narodowe Centrum Kultury. Warsztaty adresowane są do osób w wieku od 8 do 15 lat i odbywają się przez całe wakacje. Wszystkie wydarzenia zostały zaprogramowane podczas dwumiesięcznego okresu przygotowawczego, który polegał na prozaicznym wędrowaniu przez dzielnicę i zabawie w gry podwórkowe.

2023: Odyseja Główna - mural
2023: Odyseja Główna – mural

Gra z dzieciakami w szczura, skakankę, zbijaka, kapsle czy chodnikowego twistera, to nie tylko sposób na zabicie nudy. Wspólnie spędzony czas pozwolił nam się lepiej poznać. Dzięki temu wiemy, że dziewczynki z Głównej wyczekują święta kolorów albo że kochają bubble tea, po którą jeżdżą na drugi koniec miasta. Dlaczego więc nie zorganizować święta kolorów na Głównej, a w ramach warsztatów pokazać im, że bubble tea można zrobić w domu? — opowiada Joanna Gruszczyńska.

2023: Odyseja Główna - latające spodki
2023: Odyseja Główna – latające spodki

Tematem przewodnim projektu jest szeroko rozumiany kosmos — dosłownie, ale nie tylko. Warsztaty są inspirowane kosmicznymi motywami (na przykład warsztaty Gwiezdny pył — DIY: proszki holi), ale kosmos to przede wszystkim metafora możliwości i braku ograniczeń. Projekt ma poprzez zabawę uczyć dzieciaki sprawczości, aktywności i zaangażowania. Jest też okazją do integracji i nawiązywania nowych relacji. Szczęśliwe miasto to przecież miasto oparte na dobrych relacjach sąsiedzkich, które sprawiają, że ludzie czują, że mogą zrobić coś razem i że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Właśnie dlatego warto budować więzi już wśród najmłodszych.

2023: Odyseja Główna - ogrody nie z tej ziemi
2023: Odyseja Główna – ogrody nie z tej ziemi

Po pierwsze poprzez proste działania chcemy pokazać, że młodzi ludzie mają wpływ na to, jak wygląda ich dzielnica. Stąd razem z nimi i lokalną artystką Jagodą Szymkowiak malowaliśmy mural, transformując brzydką, szarą ścianę, w kolorowy portal-przejście do czwartego wymiaru. Po drugie, wychodząc z wydarzeniami w przestrzeń, „ożywiamy chodniki” i wytwarzamy sytuację do rozmowy i interakcji z mieszkańcami i mieszkankami — podsumowuje Maria Lehmann.

2023: Odyseja Główna - ogrody nie z tej ziemi
2023: Odyseja Główna – ogrody nie z tej ziemi

Wydarzenia w ramach projektu 2023: Odyseja Główna będa trwać do końca wakacji. W sierpniu realizowany będzie krótkometrażowy film z udziałem młodych osób z Głównej oraz reportaż dźwiękowy opowiadający o audiosferze dzielnicy. Finał odbędzie się na Dniach Sąsiada, podczas których zostaną zaprezentowane efekty pracy warsztatowej.

2023: Odyseja Główna — program:


Planeta Główna — warsztaty filmowe | 1-4, 8-9 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Marcin Kluczykowski, Łukasz Gajdek
zapisy i informacje: maria@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619
Warsztaty z reportażu dźwiękowego | 15-18 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Sebastian Dembski
zapisy i informacje: maria@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619
Warsztaty kulinarne | 22-25 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Ola Wewior, Joanna Gruszczyńska
zapisy i informacje: ola@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619

Projekt „2023: Odyseja Główna — program wydarzeń dla dzieci i młodzieży” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023 oraz środków Fundacji PZU.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA