2023: Odyseja Główna, czyli jak się ma aktywizacja do wędrowania?

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe

2023: Odyseja Główna to projekt adresowany do młodych osób z dzielnicy Główna w Poznaniu. Co nietypowe, ważną częścią realizacji projektu był sam okres przygotowawczy. Zwykłe wędrowanie po dzielnicy czy inicjowane przez animatorki gry podwórkowe stały się podstawą do stworzenia programu warsztatowego, ale w życie dzielnicy wniosły one coś więcej.

Główna młodzieżą stoi. Spacerując po dzielnicy, co chwila mija się młode osoby. Są wszędzie — na boisku na Nadolniku, na osiedlowych podwórkach czy na placu zabaw przy parku ks. T. Kirschke. Nawiasem mówiąc, sława tego placu wykracza daleko poza Poznań. Odwiedzają go również rodziny z okolicznych miejscowości. Czynnikiem przyciągającym jest woda i wyposażenie placu — pompy wodne, zapory, koła czy huśtawki uruchamiające wodotryski. Nieco starsze dzieciaki może nie budują na placu wodnych koryt i podziemnych jaskini, do których te młodsze chowają się w upalne dni, ale spotykają się na ławeczkach albo grają w butelkę. Można je też spotkać w Maku na frytkach albo przy szkole, dookoła której jeżdżą na hulajnogach elektrycznych. Nie pojawiają się jednak na Fyrtlu Główna, miejscu stworzonym również dla nich.

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe
2023: Odyseja Główna – gry podwórkowe

Skoro młode osoby do nas nie przychodzą, postanowiłyśmy wyjść do nich same. Przez pierwsze miesiące po prostu spacerowałyśmy po dzielnicy — spontanicznie przyłączałyśmy się do gry w siatkówkę albo razem z młodszymi dzieciakami słuchałyśmy żabich koncertów przy stawku na Nadolniku. Warto wspomnieć, że na Głównej można spotkać chroniony gatunek kumaków. Od tego zaczęłyśmy — opowiadają Maria Lehmann, Joanna Gruszczyńska i Ola Wewior ze Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.

2023: Odyseja Główna
2023: Odyseja Główna

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury prowadzi tutaj Fyrtel Główna — społeczny dom kultury, w którym odbywają się wydarzenia skierowane do mieszkańców i mieszkanek dzielnicy. Warsztaty, spacery czy inne akcje często organizowane są przez nich samych. Tak było z Biblioteką Sąsiedzką czy Otwartym Ogrodem Nadolnik. Na Głównej brakowało biblioteki, więc sąsiedzi zebrali się i ją stworzyli. Teraz księgozbiór biblioteki liczy ponad 10 tys. woluminów. W dzielnicy nie było też miejsca, gdzie można by uprawiać rośliny i po prostu posiedzieć w gronie znajomych. Okoliczni ogrodnicy i ogrodniczki postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w ten sposób powstał OON, czyli ogród społeczny, w którym uprawia się pomidory, buraki, dynie czy pachnący groszek.

2023: Odyseja Główna - galaktyczne koszulki
2023: Odyseja Główna – galaktyczne koszulki

Ważną misją SMAK-u jest też budowanie więzi sąsiedzkich, również wśród tych najmłodszych osób. Teraz jest to możliwe dzięki projektowi 2023: Odyseja Główna, który finansowany jest przez Fundację PZU i Narodowe Centrum Kultury. Warsztaty adresowane są do osób w wieku od 8 do 15 lat i odbywają się przez całe wakacje. Wszystkie wydarzenia zostały zaprogramowane podczas dwumiesięcznego okresu przygotowawczego, który polegał na prozaicznym wędrowaniu przez dzielnicę i zabawie w gry podwórkowe.

2023: Odyseja Główna - mural
2023: Odyseja Główna – mural

Gra z dzieciakami w szczura, skakankę, zbijaka, kapsle czy chodnikowego twistera, to nie tylko sposób na zabicie nudy. Wspólnie spędzony czas pozwolił nam się lepiej poznać. Dzięki temu wiemy, że dziewczynki z Głównej wyczekują święta kolorów albo że kochają bubble tea, po którą jeżdżą na drugi koniec miasta. Dlaczego więc nie zorganizować święta kolorów na Głównej, a w ramach warsztatów pokazać im, że bubble tea można zrobić w domu? — opowiada Joanna Gruszczyńska.

2023: Odyseja Główna - latające spodki
2023: Odyseja Główna – latające spodki

Tematem przewodnim projektu jest szeroko rozumiany kosmos — dosłownie, ale nie tylko. Warsztaty są inspirowane kosmicznymi motywami (na przykład warsztaty Gwiezdny pył — DIY: proszki holi), ale kosmos to przede wszystkim metafora możliwości i braku ograniczeń. Projekt ma poprzez zabawę uczyć dzieciaki sprawczości, aktywności i zaangażowania. Jest też okazją do integracji i nawiązywania nowych relacji. Szczęśliwe miasto to przecież miasto oparte na dobrych relacjach sąsiedzkich, które sprawiają, że ludzie czują, że mogą zrobić coś razem i że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Właśnie dlatego warto budować więzi już wśród najmłodszych.

2023: Odyseja Główna - ogrody nie z tej ziemi
2023: Odyseja Główna – ogrody nie z tej ziemi

Po pierwsze poprzez proste działania chcemy pokazać, że młodzi ludzie mają wpływ na to, jak wygląda ich dzielnica. Stąd razem z nimi i lokalną artystką Jagodą Szymkowiak malowaliśmy mural, transformując brzydką, szarą ścianę, w kolorowy portal-przejście do czwartego wymiaru. Po drugie, wychodząc z wydarzeniami w przestrzeń, „ożywiamy chodniki” i wytwarzamy sytuację do rozmowy i interakcji z mieszkańcami i mieszkankami — podsumowuje Maria Lehmann.

2023: Odyseja Główna - ogrody nie z tej ziemi
2023: Odyseja Główna – ogrody nie z tej ziemi

Wydarzenia w ramach projektu 2023: Odyseja Główna będa trwać do końca wakacji. W sierpniu realizowany będzie krótkometrażowy film z udziałem młodych osób z Głównej oraz reportaż dźwiękowy opowiadający o audiosferze dzielnicy. Finał odbędzie się na Dniach Sąsiada, podczas których zostaną zaprezentowane efekty pracy warsztatowej.

2023: Odyseja Główna — program:


Planeta Główna — warsztaty filmowe | 1-4, 8-9 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Marcin Kluczykowski, Łukasz Gajdek
zapisy i informacje: maria@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619
Warsztaty z reportażu dźwiękowego | 15-18 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Sebastian Dembski
zapisy i informacje: maria@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619
Warsztaty kulinarne | 22-25 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Ola Wewior, Joanna Gruszczyńska
zapisy i informacje: ola@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619

Projekt „2023: Odyseja Główna — program wydarzeń dla dzieci i młodzieży” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023 oraz środków Fundacji PZU.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe
REKLAMA
REKLAMA

Pomóc powodzianom w potrzebie! Zbiórki na terenie Poznania

Artykuł przeczytasz w: 3 min.
Powódź

Wczorajsza powódź, która nawiedziła Polskę, wyrządziła ogromne szkody w wielu regionach kraju. W wyniku intensywnych opadów deszczu i gwałtownie podnoszącego się poziomu rzek, setki domów zostało zalanych, a mieszkańcy zmuszeni byli do ewakuacji. W obliczu tego kryzysu społeczność w całym kraju mobilizuje się, aby wspierać poszkodowanych. W Poznaniu ruszyły liczne inicjatywy zbiórek darów, które mają na celu zapewnienie pomocy dla powodzian. Poniżej przedstawiamy możliwe formy pomocy osobom dotkniętym przez powódź 

zdjęcie: siepomaga.pl

PCK

W Poznaniu zbiórki realizowane są w Wielkopolskim Oddziale Okręgowym PCK w Poznaniu (ul. Górna Wilda 99ab), od poniedziałku do piątku w godz. 7-15.

Caritas

Caritas Archidiecezji Poznańskiej wraz ze władzami miasta organizuje zbiórkę darów. Mieszkańcy i mieszkanki mogą je przynosić do Poznań Congress Center (wjazd bramą nr 11 od ul. Głogowskiej), w godz. 10.00-12.00 i 18.00-20.00, od wtorku do piątku (17-20 września).

W tej chwili najpilniej potrzebne są:

● butelkowana woda pitna,

● żywność o długim terminie przydatności do spożycia,

● środki czystości i higieny osobistej,

● karma dla zwierząt.

Centrum Inicjatyw Społecznych

Zbiórkę organizuje także Centrum Inicjatyw Społecznych, które przyjmuje wodę butelkowa, karmę dla zwierząt, kontenerki dla zwierząt, baterie, power banki, świece, zapałki, krótkofalówki, ładowarki, żywność długoterminową, suchy prowiant, środki czystości, środki higieny. Dary można przynosić do punktu Rondo Kaponiera poziom -2.

Fundacja Redemptoris Missio

Do siedziby fundacji przy Junikowskiej 48 można przynosić środki chemiczne, kalosze, łopaty i wiadra. Wolontariusze czekają na dary od godz. 7 do 17.

OSP Głuszyna

Akcję pomocową prowadzą m.in. strażacy z OSP Głuszyna we współpracy z PyraBUS. Od 11.00 w poniedziałek w remizie przy ulicy Głuszyna 141A można zostawiać dary dla powodzian. Oto rzeczy, które są potrzebne: kalosze, wodery, rękawice robocze, rękawiczki jednorazowe, baterie, latarki, woda, suchy prowiant z długą datą ważności.

Osiedle Grunwald Północ

Tu dary są zbierane od poniedziałku do najbliższej soboty w SP nr 88, SP nr 91, a także w siedzibie Rady Osiedla przy ulicy Swoboda 43. Tu przyjmowane są suchy prowiant, jedzenie w puszkach i słoikach, woda w butelkach oraz środki czystości i higieny.

Online

Jeżeli jednak nie ma się możliwości pomocy stacjonarnie, można również dokonać wpłat na rzecz powodzian.

Skarbonka na portalu siepomaga.pl , ogólnopolska zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku powodzi. 100% zebranych środków zostanie przekazana na wsparcie poszkodowanych.

Caritas również udostępnia konto, na które można wpłacać pieniądze dla osób poszkodowanych powodzią:

Caritas Archidiecezji Poznańskiej

Nr konta: 70 1090 1362 0000 0000 3602 2297

Tytuł: Cel charytatywny – powódź

Wszystkie zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc osobom poszkodowanym wklęsce żywiołowej. Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i organizatorów zbiórek powodzianie mogą liczyć na niezbędną pomoc w trudnych chwilach. Poznań po raz kolejny udowadnia, że w obliczu kryzysu jedność oraz wsparcie są najważniejsze.

Zuzanna Kozłowska

Zuzanna Kozłowska

REKLAMA
REKLAMA
Powódź
REKLAMA
REKLAMA