2023: Odyseja Główna, czyli jak się ma aktywizacja do wędrowania?

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe

2023: Odyseja Główna to projekt adresowany do młodych osób z dzielnicy Główna w Poznaniu. Co nietypowe, ważną częścią realizacji projektu był sam okres przygotowawczy. Zwykłe wędrowanie po dzielnicy czy inicjowane przez animatorki gry podwórkowe stały się podstawą do stworzenia programu warsztatowego, ale w życie dzielnicy wniosły one coś więcej.

Główna młodzieżą stoi. Spacerując po dzielnicy, co chwila mija się młode osoby. Są wszędzie — na boisku na Nadolniku, na osiedlowych podwórkach czy na placu zabaw przy parku ks. T. Kirschke. Nawiasem mówiąc, sława tego placu wykracza daleko poza Poznań. Odwiedzają go również rodziny z okolicznych miejscowości. Czynnikiem przyciągającym jest woda i wyposażenie placu — pompy wodne, zapory, koła czy huśtawki uruchamiające wodotryski. Nieco starsze dzieciaki może nie budują na placu wodnych koryt i podziemnych jaskini, do których te młodsze chowają się w upalne dni, ale spotykają się na ławeczkach albo grają w butelkę. Można je też spotkać w Maku na frytkach albo przy szkole, dookoła której jeżdżą na hulajnogach elektrycznych. Nie pojawiają się jednak na Fyrtlu Główna, miejscu stworzonym również dla nich.

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe
2023: Odyseja Główna – gry podwórkowe

Skoro młode osoby do nas nie przychodzą, postanowiłyśmy wyjść do nich same. Przez pierwsze miesiące po prostu spacerowałyśmy po dzielnicy — spontanicznie przyłączałyśmy się do gry w siatkówkę albo razem z młodszymi dzieciakami słuchałyśmy żabich koncertów przy stawku na Nadolniku. Warto wspomnieć, że na Głównej można spotkać chroniony gatunek kumaków. Od tego zaczęłyśmy — opowiadają Maria Lehmann, Joanna Gruszczyńska i Ola Wewior ze Stowarzyszenia Młodych Animatorów Kultury.

2023: Odyseja Główna
2023: Odyseja Główna

Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury prowadzi tutaj Fyrtel Główna — społeczny dom kultury, w którym odbywają się wydarzenia skierowane do mieszkańców i mieszkanek dzielnicy. Warsztaty, spacery czy inne akcje często organizowane są przez nich samych. Tak było z Biblioteką Sąsiedzką czy Otwartym Ogrodem Nadolnik. Na Głównej brakowało biblioteki, więc sąsiedzi zebrali się i ją stworzyli. Teraz księgozbiór biblioteki liczy ponad 10 tys. woluminów. W dzielnicy nie było też miejsca, gdzie można by uprawiać rośliny i po prostu posiedzieć w gronie znajomych. Okoliczni ogrodnicy i ogrodniczki postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i w ten sposób powstał OON, czyli ogród społeczny, w którym uprawia się pomidory, buraki, dynie czy pachnący groszek.

2023: Odyseja Główna - galaktyczne koszulki
2023: Odyseja Główna – galaktyczne koszulki

Ważną misją SMAK-u jest też budowanie więzi sąsiedzkich, również wśród tych najmłodszych osób. Teraz jest to możliwe dzięki projektowi 2023: Odyseja Główna, który finansowany jest przez Fundację PZU i Narodowe Centrum Kultury. Warsztaty adresowane są do osób w wieku od 8 do 15 lat i odbywają się przez całe wakacje. Wszystkie wydarzenia zostały zaprogramowane podczas dwumiesięcznego okresu przygotowawczego, który polegał na prozaicznym wędrowaniu przez dzielnicę i zabawie w gry podwórkowe.

2023: Odyseja Główna - mural
2023: Odyseja Główna – mural

Gra z dzieciakami w szczura, skakankę, zbijaka, kapsle czy chodnikowego twistera, to nie tylko sposób na zabicie nudy. Wspólnie spędzony czas pozwolił nam się lepiej poznać. Dzięki temu wiemy, że dziewczynki z Głównej wyczekują święta kolorów albo że kochają bubble tea, po którą jeżdżą na drugi koniec miasta. Dlaczego więc nie zorganizować święta kolorów na Głównej, a w ramach warsztatów pokazać im, że bubble tea można zrobić w domu? — opowiada Joanna Gruszczyńska.

2023: Odyseja Główna - latające spodki
2023: Odyseja Główna – latające spodki

Tematem przewodnim projektu jest szeroko rozumiany kosmos — dosłownie, ale nie tylko. Warsztaty są inspirowane kosmicznymi motywami (na przykład warsztaty Gwiezdny pył — DIY: proszki holi), ale kosmos to przede wszystkim metafora możliwości i braku ograniczeń. Projekt ma poprzez zabawę uczyć dzieciaki sprawczości, aktywności i zaangażowania. Jest też okazją do integracji i nawiązywania nowych relacji. Szczęśliwe miasto to przecież miasto oparte na dobrych relacjach sąsiedzkich, które sprawiają, że ludzie czują, że mogą zrobić coś razem i że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość. Właśnie dlatego warto budować więzi już wśród najmłodszych.

2023: Odyseja Główna - ogrody nie z tej ziemi
2023: Odyseja Główna – ogrody nie z tej ziemi

Po pierwsze poprzez proste działania chcemy pokazać, że młodzi ludzie mają wpływ na to, jak wygląda ich dzielnica. Stąd razem z nimi i lokalną artystką Jagodą Szymkowiak malowaliśmy mural, transformując brzydką, szarą ścianę, w kolorowy portal-przejście do czwartego wymiaru. Po drugie, wychodząc z wydarzeniami w przestrzeń, „ożywiamy chodniki” i wytwarzamy sytuację do rozmowy i interakcji z mieszkańcami i mieszkankami — podsumowuje Maria Lehmann.

2023: Odyseja Główna - ogrody nie z tej ziemi
2023: Odyseja Główna – ogrody nie z tej ziemi

Wydarzenia w ramach projektu 2023: Odyseja Główna będa trwać do końca wakacji. W sierpniu realizowany będzie krótkometrażowy film z udziałem młodych osób z Głównej oraz reportaż dźwiękowy opowiadający o audiosferze dzielnicy. Finał odbędzie się na Dniach Sąsiada, podczas których zostaną zaprezentowane efekty pracy warsztatowej.

2023: Odyseja Główna — program:


Planeta Główna — warsztaty filmowe | 1-4, 8-9 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Marcin Kluczykowski, Łukasz Gajdek
zapisy i informacje: maria@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619
Warsztaty z reportażu dźwiękowego | 15-18 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Sebastian Dembski
zapisy i informacje: maria@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619
Warsztaty kulinarne | 22-25 sierpnia | godz. 14
prowadzenie: Ola Wewior, Joanna Gruszczyńska
zapisy i informacje: ola@animatorzysmak.pl, tel. 789 311 619

Projekt „2023: Odyseja Główna — program wydarzeń dla dzieci i młodzieży” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura-Interwencje. Edycja 2023 oraz środków Fundacji PZU.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

2023: Odyseja Główna - gry podwórkowe
REKLAMA
REKLAMA

Wawrzyny Pracy Organicznej 2024

Artykuł przeczytasz w: 2 min.
Wawrzyny pracy organicznej


13 listopada br. w Bazarze Poznańskim odbyła się uroczysta Gala XIII Dni Pracy Organicznej, tradycyjnie organizowana przez Unię Wielkopolan i jej prezydenta Pawła Leszka Klepkę. W tym roku dodatkowo wzbogacona patronem hrabiego Władysława Zamoyskiego.

Tekst: Magdalena Ciesielska | Zdjęcia: Materiały prasowe Unii Wielkopolan

Zmienność czasów i upływ lat nie zmieniają jednak postaw społecznych, co napawa dumą i przynosi ogromną satysfakcję. Dlatego też współcześni wielkopolscy organicznicy otrzymali podczas tegorocznej Gali najwyższe wyróżnienia.

Wawrzyn Honorowy – prof. dr hab. Marian Gorynia, były rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Wawrzyn im. E. Sczanieckiej – Krystyna Chowańska, była prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Koninie
Wawrzyn Kultura – dr Jan Maćkowiak, dyrektor Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego w Szreniawie, które w tym roku obchodziło jubileusz 60-lecia
Wawrzyn Edukacja – dr Marek Rezler, znany historyk wojskowości, dziejów Polski i Wielkopolski
Wawrzyn Praca na Rzecz Wspólnot Lokalnych – prof. dr hab. Krzysztof Hajder z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu, znany m.in. z organizacji koncertów charytatywnych
Wawrzyn Partnerska Formuła Budowania Gospodarki – dr hab. Dariusz Grzybek, prof. UJ, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, prowadzącej działalność społeczną i gospodarczą

Podczas uroczystości medalem „Wolna – Organiczna – Wielka” został uhonorowany starosta poznański, Jan Grabkowski, „za uosabianie oraz krzewienie najlepszych wzorców pracy organicznej”, a odznaczenie „za zasługi dla województwa wielkopolskiego” z rąk przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Tatiany Sokołowskiej, odebrał wójt gminy Suchy Las, Grzegorz Wojtera.
– Podtrzymujemy tradycję i krzewimy hasła pracy organicznej, pamiętając o dorobku naszych przodków i o znaczeniu fundamentów współczesnej gospodarki w Wielkopolsce. Wręczenie Wawrzynów to zwieńczenie Dni Pracy Organicznej – tłumaczył Paweł Leszek Klepka, prezydent Unii Wielkopolan.

Magda Ciesielska

Magdalena Ciesielska

redaktor prowadząca
REKLAMA
REKLAMA
Wawrzyny pracy organicznej
REKLAMA
REKLAMA