Temperatura Sztuki

Vinci Gallery

W lutym ekspozycja Vinci Art Galery prezentuje czerwień w sztuce. Kolor ten kojarzony z energią od zawsze jest sprzymierzeńcem przedstawiania emocji, intryguje i pobudza zmysły. Jednak od ubiegłego roku, miesiąc luty to już nie tylko walentynkowe nastroje. Może stąd pomysł na taką właśnie czerwoną kompozycję.

W lutym ekspozycja Vinci Art Galery prezentuje czerwień w sztuce. Kolor ten kojarzony z energią od zawsze jest sprzymierzeńcem przedstawiania emocji, intryguje i pobudza zmysły. Jednak od ubiegłego roku, miesiąc luty to już nie tylko walentynkowe nastroje. Może stąd pomysł na taką właśnie czerwoną kompozycję.
W historii sztuki wywodzący się z impresjonizmu koloryzm oznaczał przede wszystkim sposób malowania akcentujący w dziele rolę koloru i wartości czysto malarskich, a mniejsze znaczenie przypisujący linii, formie i treści obrazu. W Polsce największe zainteresowanie tym zagadnieniem przypadło na lata 20. XX wieku i związane było z osobą Józefa Pankiewicza. W sztuce dawnej zaś wybitnymi kolorystami byli Tycjan i Rubens.

Vinci Gallery 1

Kolor w sztuce ma znaczenie większe, niż może się nam wydawać. Według współczesnych obserwacji rynkowych najlepiej sprzedają się obrazy, w których dominują kolory: czerwony, biały, niebieski i żółty. W trzech najdroższych pracach amerykańskiego abstrakcjonisty Marka Rothko króluje właśnie czerwień. Wprowadzona do wnętrza za pomocą obrazów o zdecydowanych barwach aktywizuje, pobudza nas do działania, dodaje energii. Pulsujące kolory ożywiają wnętrze, stanowiąc kontrapunkt dla monochromatycznego tła innych elementów wyposażenia w jaśniejszych tonacjach.
Na czerwoną kompozycję w Vinci Art Gallery składają się m. in. obrazy Gochy Meg Stankiewicz, Artura Smoły, Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej, Małgorzaty Frącek, Beaty Pflanz, Moniki Wyrwickiej, Agnieszki Słońskiej-Więcek, Murata, Iryny Depko, Małgorzaty Andrzejewskiej i Joanny Głażewskiej.
Zachęcamy do własnego doświadczenia temperatury sztuki!

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Vinci Gallery
REKLAMA
REKLAMA

Majówkowy zawrót głowy – najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu

Poznanski prestiż maj 2024

Majowy długi weekend to doskonała okazja do odpoczynku i relaksu. To często czas krótkich wakacji, odkrywania nowych miejsc lub po prostu spędzenia czasu na odprężeniu w domowym zaciszu. Niezależnie od tego, jak zdecydujecie się spędzić majowy długi weekend, jest to doskonały moment, aby naładować baterie i cieszyć się wiosenną aurą. A przy okazji lekturą najnowszego Poznańskiego prestiżu. 

A wydanie to otwierają Beata i Mariusz Cieślukowscy, którzy na sesję okładkową i rozmowę z Magdaleną Ciesielską przylecieli specjalnie z zachwycającego Costa del Sol. I choć oboje pochodzą z Mazur, ich plany zawodowe połączyła stolica Wielkopolski. Tu w Poznaniu wykrystalizował się pomysł na wspólny rodzinny biznes, który był impulsem do zmiany życia o 180 stopni. Od lat działają na hiszpańskim rynku nieruchomości prowadząc wspólnie biuro nieruchomości Planospain. Polecają wybrzeże Costa del Sol, gdzie osiedlili się, rozwijając firmę i spełniając często niełatwe życzenia klientów z najodleglejszych regionów świata.

Beata i Mariusz Cieślukowscy Planospain
fot. Maciej Sznek | escargofoto

Jej historia brzmi jak scenariusz filmu międzygatunkowego. Jest romans, akcja, przygoda, ryzyko, trochę bajki i… piękne klejnoty. Przypadkowe spotkanie w Bangkoku na zawsze zmieniło jej życie, zarówno to zawodowe, jak i prywatne. Ania Szafranowicz niczym wróżka za pomocą magicznej różdżki zamienia wyjątkowe, rzadkie, kolorowe kamienie szlachetne w biżuterię projektowaną „na miarę” pod marką AnnaSza Bespoke Jewellery. A jej historię przeczytacie w wywiadzie pt. “Miłość, spinel i łowca klejnotów”

Ania Szafranowicz BESPOKE JEWELLERY

Biblioteka Raczyńskich jest nie tylko jednym z najstarszych, ale i najbardziej znaczących ośrodków kulturalnych w Polsce. Przez prawie dwa wieki istnienia biblioteka stała się miejscem, które nie tylko przechowuje książki, ale również aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym, adaptując się do zmieniających się potrzeb i oczekiwań poznaniaków. Poznajcie więc bliżej historię tego miejsca, w którym rządzi kultura i sprawdźcie, co kryje się w zakamarkach placówki. 

glowne

Majowy weekend to także idealny czas, aby przygotować nasze balkony i tarasy na nadchodzący sezon letni. Garść inspiracji przygotowała Ewelina Matyjasik – Lewandowska w artykule „Balkonowy zawrót głowy”. 

AdobeStock 604851140

Magda Jurga z salonu optycznego MOOJ OPTYK zabierze Was w podróż po Francji, Wielkiej Brytanii i … Japonii w poszukiwaniu okularowych trendów. Wszak słońce coraz wyżej. 

MOOJ OPTYK

A skoro o słońcu mówimy – Patrycja Sławkowska przygotowała zestawienie najpopularniejszych kremów z filtrem SPF i uświadamia, że nie tylko w mocno słoneczne dni powinniśmy ich używać. Orska prezentuje swoją nową kolekcję Kembalii, Stary Browar przekonuje, że tegoroczna wiosna przynosi ze sobą falę romantyzmu – subtelne kolory, kwiatowe wzory, fikuśne i słodkie dodatki. Wraz z nimi eksplorujemy modę na „dziewczęcość”. Ania Śmiechowska tym razem zajęła się tematem ponadczasowego jeansu, przetestowaliśmy nowe Porsche Tycan, a jeśli nie macie jeszcze planów na majówkę lub na kolejne długie weekendy, zapraszamy Was do kultowego SPA dr Ireny Eris – Wzgórza Dylewskie. 

To tylko część tego co przygotowaliśmy dla Was na maj. Zachęcamy także do naszych stałych rubryk felietonowych i przy tej okazji składamy serdeczne życzenia urodzinowe naszemu partnerowi, który od 18 już lat w sposób bezinteresowny i z całkowitym poświęceniem pomaga zaniedbanym i pozostawionym bez opieki psom i kotom – Fundacji Animalia. Życzymy Wam kochani mniej pracy! A Państwa zapraszamy na świętowanie wraz z Fundacją!

Animalia 18 urodziny

Wypocznijcie w ten pięknie zapowiadający się majowy weekend i będzie nam miło, jeśli znajdziecie czas na lekturę Poznańskiego prestiżu. 

Alicja Kulbicka 

redaktor naczelna

Link do e-wydania

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA
Poznanski prestiż maj 2024
REKLAMA
REKLAMA