„Apetyt na czereśnie” – ROMANS Z ŻYCIA SFER NORMALNYCH w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i na scenach w powiecie

Apetyt na czereśnie

zdjęcie: Dawid Stube

Po dwóch broadwayowskich hitach – „Pięknej i Bestii” i „Deszczowej piosence” – Teatr Muzyczny w Poznaniu stawia na twórczość Agnieszki Osieckiej. W piątek 5 kwietnia premierę będzie miał kameralny spektakl muzyczny „Apetyt na czereśnie” w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.

Sięgamy po twórczość Osieckiej, która przeżywa kolejny renesans. I nic dziwnego, jej niezwykle kobiece spojrzenie na świat i geniusz uchwycenia w dialogach złożonych relacji damsko-męskich sprawia, że w „Apetycie na czereśnie” każdy może znaleźć jakąś cząstkę własnej historii – mówi dyrektor Przemysław Kieliszewski. – Ta premiera ma dla nas wymiar metropolitalny, wychodząc naprzeciw widzom, zaraz po tym, jak zagramy go na naszej scenie, pokażemy go w miejscowościach powiatu poznańskiego, m.in. w Komornikach, Koziegłowach, Buku i Rokietnicy. 

Na scenie wystąpią znakomici artyści Teatru Muzycznego w Poznaniu. W roli Kobiety zobaczymy Katarzynę Tapek, znaną poznańskim widzom między innymi z ról w spektaklach „Pippin” (Katarzyna), „Virtuoso” (Helene Bibesco) czy „Kombinat” (Lala). W roli Mężczyzny wystąpi Radosław Elis, który w ostatnim czasie grał m.in. Władysława Górskiego i Józefa Piłsudskiego w „Virtuoso”, Roscoe Dextera w „Deszczowej piosence” czy Adama w dramacie muzycznym „Irena”.

To jest przede wszystkim historia o miłości. Nasi bohaterowie, w momencie w którym się spotykają, po raz pierwszy rozmawiają ze sobą naprawdę szczerze – mówi Radosław Elis.– Osiecka pisała bardzo prosto, a jednak jak się weźmie każdy jej tekst, to jest on wyższą formą, taki miała dar.

Myślę, że ogromną wartością tego tekstu jest to, że każdy, kto jest lub był w związku, znajdzie jakiś element, który dotyczy też jego relacji z drugim człowiekiem – dodaje Katarzyna Tapek.

Spektakl wyreżyserował Grzegorz Chrapkiewicz, który na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu zrealizował także takie tytuły jak „Księżniczka Czardasza”, „Mayday” czy „Akompaniator”.

Akcja spektaklu rozgrywa się na dworcu, gdzie główni bohaterowie spotykają się przypadkiem. 

To miejsce symbolizuje podróż, drogę, również w sensie metaforycznym, obrazując stan wewnętrzny bohaterów – tłumaczy scenografka i kostiumografka Anna Chadaj. – Nasz dworzec jest w trakcie remontu. Jest lekko zniszczony. Znajdują się w nim rusztowania, elementy dawnych napisów dworcowych, a także porzucone, przypadkowe, abstrakcyjne przedmioty dopełniające akcję sceniczną.

Kostiumy bohaterów są uniwersalne, klasyczne, trochę w stylu retro. Tak by para, którą zobaczymy na scenie, mogła być odbierana zarówno jako bohaterowie z czasów młodości Agnieszki Osieckiej, jak i taka, która żyje współcześnie. 

Wizualnej całości dopełnią projekcje Macieja Białka i reżyseria świateł Rolanda Łysowa.

Muzykę do „Apetytu na czereśnie” skomponował Maciej Małecki. Na scenie usłyszymy ją dzięki dwóm pianistom, którzy będą towarzyszyć głównym bohaterom: Jakubowi Kraszewskiemu i Radosławowi Matei. 

„Apetyt na czereśnie” to cykl błyskotliwie napisanych miniatur muzycznych. Każdy z utworów przenosi nas w inny krajobraz dźwiękowy. Znajdziemy tutaj nawiązania do baroku, styl bossa novy, trochę delikatności Fryderyka Chopina i trochę porządku właściwego klasykom wiedeńskim. A jednocześnie dzięki kompozytorowi Maciejowi Małeckiemu wszystkie te miniatury tworzą spójną całość, podkreślając wyjątkowy przekaz tekstów Agnieszki Osieckiej – opowiada kierownik muzyczny Jakub Kraszewski.

Po premierze 5 i 6 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu spektakl pokazany zostanie w kolejnych miejscowościach powiatu poznańskiego, a także poza nim. 7 kwietnia „Apetyt na czereśnie” zobaczyć będzie można w Komornikach (Gminny Ośrodek Kultury w Komornikach), 8 kwietnia w Nowym Tomyślu (Nowotomyski Ośrodek Kultury), 9 kwietnia w Czerwonaku (Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach), 11 kwietnia w Buku (Kino Wielkopolanin), 12 kwietnia w Skrzynkach (Dwór Skrzynki), a 13 kwietnia w Rokietnicy (Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Rokietnicy). Trwają rozmowy na temat kolejnych lokalizacji. W planach jest także zagranie „Apetytu na czereśnie” w nowych terminach dla mieszkańców Poznania w czerwcu i wrześniu.

Informacje o spektaklu i zakup biletów na stronie internetowej, a także w ośrodkach, w których realizowane są spektakle wyjazdowe.

Partnerem premiery jest Metropolia Poznań.

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Apetyt na czereśnie
REKLAMA
REKLAMA

Trójkąt roboczy w kuchni – dlaczego jest tak ważny?

Galeria Polskie meble Kuchnie

Kuchnia to nie tylko zwykłe miejsce do przygotowywania posiłków, to miejsce gdzie zacieśniają się relacje i tworzą wspomnienia przy wspólnym gotowaniu. Przy wyborze kuchni warto pamiętać o zachowaniu trójkąta roboczego, aby zapewnić właściwą ergonomię i funkcjonalność w kuchni, tak aby wspólne przygotowywanie posiłków było proste i przyjemne.

Trójkąt roboczy – co to jest?

Koncepcja projektowania kuchni, która określa w jakim miejscu należy umieścić trzy podstawowe elementy kuchni, takie jak zlew, kuchenka i lodówka, tak aby tworzyć ergonomiczną i efektywną strefę pracy. Powinny być ustawione w odpowiedniej kolejności (lodówka – zlew – kuchenka) i oddzielone pewnym odstępem w postaci blatu roboczego.

Prawidłowe odległości w trójkącie roboczym:

 • odległość pomiędzy lodówką a zlewozmywakiem, to 120 – 210 cm,
 • odległość pomiędzy lodówką a płytą grzewczą z piekarnikiem, to 120 – 270 cm,
 • odległość pomiędzy płytą grzewczą a zlewozmywakiem, to 120 – 210 cm,
Galeria Polskie meble Kuchnie

Jakie korzyści nam daje?

 • Większa wydajność i minimalizacja ruchów – odpowiednio zaprojektowany trójkąt roboczy pozwala na szybkie i wydajne przygotowywanie posiłków. Umożliwia płynne przechodzenie między poszczególnymi strefami kuchni, minimalizując niepotrzebne ruchy w poszukiwaniu potrzebnych produktów czy narzędzi kuchennych, co zwiększa wygodę podczas gotowania
 • Ergonomia – odpowiednio zaplanowany trójkąt roboczy uwzględnia ergonomiczne aspekty pracy w kuchni, takie jak odpowiednia wysokość blatów roboczych czy umiejscowienie gniazdek elektrycznych, co przyczynia się do komfortu użytkowania.
 • Wydzielenie stref kuchennych – trójkąt roboczy to nie tylko umiejscowienie sprzętu AGD w odpowiednim miejscu, ale również wydzielenie stref kuchennych. Oto kolejność stref kuchennych zgodnie z zasadami aranżacji wnętrz:
  -strefa zapasów
  -strefa przechowywania
  -strefa zmywania
  -strefa przygotowania
  -strefa gotowania
 • Przyjazne środowisko – dzięki zastosowaniu trójkąta roboczego kuchnia staje się bardziej przyjazna i funkcjonalna. Co zachęca do spędzania czasu w tym pomieszczeniu i wspólnego gotowania oraz jedzenia w gronie rodziny i przyjaciół.
Galeria Polskie meble Kuchnie

Trójkąt roboczy to kluczowy element efektywnego projektowania kuchni, przyczynia się do zwiększenia wydajności, minimalizacji niepotrzebnych ruchów oraz tworzenia ergonomicznego i przyjaznego środowiska pracy. Odpowiednie zastosowanie tej koncepcji pozwala stworzyć kuchnię, która nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale także staje się centralnym punktem domowego życia i spotkań rodzinnych. Jeśli szukasz funkcjonalnej kuchni przyjdź do Galeria Polskie Meble w Poznaniu i odwiedź salony, takie jak: KLER, HAST HOME, MEBLE MERDA, HALUPCZOK, RUST czy KAMPRA MEBLE.

Profesjonalna obsługa doradzi Ci w wyborze kuchni i zaprojektuje ergonomiczne wnętrze z zastosowaniem trójkąta roboczego, tak aby korzystanie z niej było tylko łatwe i przyjemnością.

Artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Polskie Meble

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Galeria Polskie meble Kuchnie
REKLAMA
REKLAMA