fbpx

Linea Mare w Pobierowie to pod wieloma względami wyjątkowa inwestycja. Wyróżnia ją nawiązująca do otoczenia architektura, restauracja a’la carte, strefa SPA z sektorami dla rodzin i tylko dla dorosłych, ale przede wszystkim współpraca z operatorem, Grupą Polskie Resorty, który regularnie wypłaca inwestorom uzgodniony czynsz najmu, waloryzowany o pełną wartość inflacji. O tym i innych projektach Grupy TOM Nieruchomości opowiedział nam prezes zarządu spółki, Piotr Lendzion

Rozmawia: Michał Gradowski

Grupa TOM Nieruchomości odbiega profilem od reszty spółek z Państwa grupy. Cała Grupa TOM to łącznie sześć spółek z centralą w Szczecinie. Jakie były początki działalności firmy? Czy Grupa działa także na terenie Wielkopolski?

Pierwszą spółką Grupy TOM była spółka TOM Sp. z o.o., założona już w 1990 r. i jej głównym przedmiotem działalności był handel metalami żelaznymi i nieżelaznymi. W toku dynamicznego rozwoju działalności na przestrzeni lat powstało łącznie 6 spółek zajmujących się surowcami wtórnymi, handlem stalą i zbrojeniami budowlanymi, przejmowaniem obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu, w tym także nasza najmłodsza spółka Grupa TOM Nieruchomości.   Działalność Grupy TOM skupia się głównie na terenie zachodniej Polski, w tym w Wielkopolsce. Posiadamy oddziały między innymi w Gnieźnie, Szamotułach, Kaliszu i Pile.

 

W jakich inwestycjach chcecie się Państwo specjalizować w ramach działalności Grupy TOM Nieruchomości?

Grupa TOM od zawsze inwestowała w nieruchomości związane z działalnością Grupy, przeprowadzając liczne i złożone transakcje na rynku nieruchomości. Począwszy od 2015 roku zaczęliśmy inwestować w zarządzane przez różnych operatorów apartamenty inwestycyjne, których nabyliśmy ponad 200. Dostrzegając na rynku deficyt finansowanych polskim kapitałem inwestycji z doświadczonym i pewnym operatorem, postanowiliśmy wypełnić tę lukę i –tak jak w innych branżach, w których działamy –wejść do ścisłej czołówki deweloperów apartamentów wakacyjnych.

 

„Flagowym okrętem” Grupy TOM na rynku deweloperskim jest obecnie Linea Mare w Pobierowie. Czym wyróżnia się ta inwestycja? Na jakiem etapie znajdują się obecnie prace?

Absolutnym wyróżnikiem Linea Mare w Pobierowie pośród innych nadmorskich inwestycji jest operator (Osada Śnieżka Operator – Grupa Górskie Resorty), który od 2014 roku nieprzerwanie wypłaca setkom swoich klientów uzgodniony, wynikający z umów czynsz najmu. Mamy także możliwość zaprosić potencjalnych klientów do 5* Green Mountain w Karpaczu, aby mogli przekonać się o standardzie wykończenia, utrzymania i jakości obsługi klienta, która oferowana jest w obiektach zarządzanych przez tego operatora.

Bezsprzecznym atutem inwestycji jest jej projekt architektoniczny, który pozwala na osłonięcie od nadmorskich wiatrów niczym parawanem ogrzewanego, zewnętrznego basenu – podobnego rozwiązania nie sposób znaleźć nad Bałtykiem.

Prace budowlane przebiegają zgodnie z harmonogramem – na chwilę obecną zaawansowanie prac jest na poziomie 65% stanu surowego zamkniętego. Hotel zostanie oddany do użytku do końca przyszłego roku. Postęp prac można na bieżąco śledzić na naszej stronie internetowej.

Podgrzewany zewnętrzny basen, strefa SPA i Wellness, strefa odnowy biologicznej – jakie jeszcze elementy sprawią, że komfort pobytu w Linea Mare będzie choć częściowo uniezależniony od pogody?

Podczas prac projektowych maksymalną wagę przykładaliśmy do usytuowania obiektu –tak, aby umożliwić korzystanie z optymalnie skierowanej do słońca zewnętrznej strefy basenowej. Ukierunkowanie basenu z plażą na południowy zachód, niestandardowy kształt budynku osłaniający basen od wiatru, a także otaczający inwestycję piękny sosnowy las sprawiają, że korzystanie z zewnętrznej strefy rekreacyjnej jest jeszcze przyjemniejsze.Obiekt, tak jak wszystkie hotele, których operatorem jest spółka Górskie Resorty, dysponować będzie restauracją a’la carte oraz, co warte podkreślenia, strefą SPA Dr Ireny Eris. Dodatkowo należy wspomnieć o podziale strefy saun na strefę dla rodzin z dziećmi, ale także strefę przeznaczoną wyłącznie dla dorosłych.

Rozmawiając o nowych projektach w Pobierowie nie sposób nie wspomnieć o Hotelu Gołębiewskim. Jak w kontekście tej gigantycznej inwestycji pozycjonuje się Linea Mare? 

Jak pokazują przykłady innych miejscowości takich jak Karpacz, Wisła czy Mikołajki, lokalizacja hoteli Gołębiewski wpływa na ogólną popularyzację okolicy, co przekłada się na wzrost ruchu turystycznego, jednocześnie przynosząc wymierne zyski inwestorom innych obiektów. Dodatkowo należy wskazać na różnice w charakterze obiektu– w założeniu Linea Mare pozycjonować się będzie jako kameralny, urządzonym w zdecydowanie odmiennym stylu hotel, kierujący swoją ofertę do osób chcących wypoczywać w spokoju i korzystać z pełnej infrastruktury na najwyższym poziomie.Warto też podkreślić, że Górskie Resorty prowadzą już z sukcesami hotele w Karpaczu i Wiśle, w sąsiedztwie z hotelami Gołębiewski.

Przy projektowaniu wnętrza Linea Mare wykorzystano sporo elementów marynistycznych, takich jak liny, sieci, drewno okrętowe czy szkliwione detale nawiązujące do morskich fal. Czy wpisanie się w kontekst otoczenia było kluczowym celem projektantów tej przestrzeni?

Intencją projektową konceptu architektury wnętrz było odwołanie się do piaszczystych plaż i morskiego klimatu Pobierowa w subtelnym nowoczesnym wydaniu. W projekcie dużo uwagi poświęcono detalom, materiałom, które wzbudzą w gościach skojarzenia ze spacerem po plaży, rejsem statkiem, widokiem połowu ryb. Goście natrafiają tutaj na liny, sieci, haki w nieoczywistych zestawieniach z barwionym szkłem, drewnem okrętowym, różnego rodzaju szkliwionymi płytkami. Kolorystyka nawiązuje do podwodnego świata koralowców, ryb, morskiej roślinności. Całość tworzy niebanalną, wyciszającą przestrzeń.

Spora część apartamentów w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach kupowana jest w celach inwestycyjnych. Czy zakup nieruchomości to ciągle skuteczny sposób zabezpieczenia kapitału przed utratą wartości? Na co warto zwrócić uwagę wybierając taki apartament? 

Jak pokazują dane Eurostatu, ceny nieruchomości w Polsce wzrosły w latach 2005-2020 o 142% – średnio 9.5% w skali roku. Specjaliści z Grupy PKO Banku Polskiego wskazują, że wartość nieruchomości w nadmorskich miejscowościach wzrasta szybciej niż w pozostałej części Polski. My do tego równania dokładamy operatora, który na podstawie umowy najmu wypłaca czynsz najmu w wysokości od 6.8% do 7.2% zainwestowanej kwoty w skali roku. Co więcej, ustalona w umowie kwota czynszu jest rokrocznie waloryzowana o pełną wartość inflacji. W naszej ocenie jest to wyjątkowo konkurencyjny instrument inwestycyjny, zwłaszcza, że z apartamentu możemy również korzystać na własne potrzeby.

 

Grupa Górskie Resorty zarządza ponad 2 tys. pokoi i apartamentów hotelowych w całej Polsce. Jaka jest geneza Waszej współpracy?

Poszukując sprawdzonych i rzetelnych inwestycji hotelowo-apartamentowych, nabyliśmy ponad 200 lokali w obiektach realizowanych przez Grupę Górskie Resorty. Pełen profesjonalizm i wysoki standard prowadzonych obiektów hotelowych, a w szczególności partnerskie podejście do inwestorów w trakcie trudnego dla branży hotelarskiej okresu pandemii koronawirusa, zaowocowało podjęciem szerszej współpracy, której efektem jest nasz pierwszy, wspólny projekt – 5-gwiazdkowy hotel Linea Mare w Pobierowie. Nie bez znaczenia jest także fakt, że Grupa Górskie Resorty, która od 2014 r. prowadzi z sukcesami sieć najwyższej klasy hoteli w Karkonoszach (m.in. Platinum Mountain  Szklarska Poręba, Green Mountain Karpacz, Crystal Mountain Wisła) sprzedała ok. 2.800.000 noclegów, wypłacając właścicielom apartamentów przeszło 130 milionów złotych zysków z najmu, co daje gwarancje prowadzenia obiektu hotelowego na najwyższym poziomie oraz pewność wypłat zysków inwestorom.

 

Jakie są plany na rozwój Grupy TOM Nieruchomości w najbliższych latach?

Do sprzedaży już niedługo trafi kompleks obiektów z apartamentami inwestycyjnymi w Mrzeżynie. W przygotowaniu są także inwestycje w Kołobrzegu i Szklarskiej Porębie. Należy podkreślić, że każdy z tych projektów jest przygotowywany we współpracy z najlepszymi biurami projektowymi, w związku z czym inwestycje te łączyć będą wyszukana architektura wysokiej klasy, najwyższa jakość wykonania i wykończenia, a także możliwie jak najlepsze wpisanie się w okoliczny krajobraz, celem oddania górskiego lub nadmorskiego klimatu. Bez wątpienia, wszystkie te czynniki będą przekładać się na atrakcyjność naszych nowych inwestycji dla potencjalnych inwestorów.

Aby być na bieżąco z naszymi inwestycjami, a także postępami na budowie, zapraszamy do odwiedzania naszej strony grupatom.pl.