Teatr Nowy w Poznaniu – Jubileusz 100-lecia

Teatr Nowy w Poznaniu|Tadeusz Łomnicki|Krystyna Feldman|Sława Kwaśniewska|Helena Modrzejewska|Teatr Nowy w Poznaniu ALTE HAJM-STARY DOM

Nowy nie idzie na ustępstwa głupoty w wielu jej wymiarach i odcieniach. Głupoty takiej, co kusiła w latach przeszłych i kusi obecnie. Nowy ma swój czar, urok i godność. Wysoko zadziera głowę i sięga nieba tuż przy ul. Dąbrowskiego. I choć na ulicy jest i głośno, i gwarno Nowy potrafi wyciszyć człowieka przekraczającego jego progi. Potrafi skłonić do refleksji, zadumy, a innym razem rozbawić aż do łez. Pomimo swoich stu lat jest naprawdę wciąż nowy duchem. Uczy nas szacunku do inności, tradycji, do drugiego człowieka, uczy interpretacji dzieł wielkich twórców, uwrażliwia na piękne melodie i wartościowe słowa. Nie pozwala przejść obojętnie, gdy komuś dzieje się krzywda. Teatr Nowy po prostu uzależnia. To jeden z najbardziej utytułowanych i znanych teatrów w Polsce.

Czar i wdzięk Modjeskiej

Teatr Nowy rozpoczął działalność 14 września 1923 r. jako placówka prywatna i nosił dumnie imię Heleny Modrzejewskiej, polskiej aktorki propagującej twórczość Williama Szekspira, specjalizującej się w rolach tragicznych. Nowy wybrał sobie za patronkę najwybitniejszą aktorkę w historii teatru w Polsce, zaliczaną do najpiękniejszych kobiet epoki.W początkowym okresie działalności teatru dominował repertuar lekki, operetkowo-farsowy, natomiast w okresie międzywojennym grano także repertuar dramatyczny, a w teatrze występowały takie gwiazdy polskiej sceny teatralnej jak: Stefan Jaracz, Juliusz Osterwa, Józef Węgrzyn oraz Irena Solska. Po II wojnie światowej, niestety, nie wrócono już do nazwy Teatru Nowego im. Heleny Modrzejewskiej. Lata 70. w Nowym to bogactwo formy i treści. Wówczas trzy wielkie osobowości teatralne, Izabella Cywińska, Janusz Nyczak i Janusz Wiśniewski, odcisnęły znaczący wpływ na tę scenę. Szczególnie ważnym wydarzeniem było objęcie w 1967 r. placówki przez Izabellę Cywińską i niezwykły rozwój repertuaru klasycznego oraz dramaturgii w teatrze, a także poszerzenie oferty o spektakle dla dzieci Andrzeja Maleszki, odnoszące wiele sukcesów w kraju i za granicą.

Niezwykła osobowość – Tadeusz Łomnicki

Za dyrekcji Eugeniusza Korina (lata 1990-2002)Teatr Nowy utrzymywał się w czołówce najwybitniejszych krajowych scen, mając swoją wierną publiczność i blisko 100-procentową frekwencję na małej i dużej scenie. Ważną datą w historii instytucji jest dzień 22 lutego 2002 r. – wtedy to teatrowi nadano imię Tadeusza Łomnickiego, najwybitniejszego polskiego aktora powojennego, cenionego reżysera teatralnego oraz filmowego. Symboliczna była jego śmierć – zmarł na scenie Teatru Nowego w Poznaniu, 22 lutego 1992 roku, podczas próby „Króla Leara”W. Szekspira. Ostatnimi jego słowami były:
Więc jakieś życie świta przede mną.
Dalej, łapmy je, pędźmy za nim, biegiem, biegiem!
(akt IV, scena 6, tłum. St. Barańczak)

Teatr Nowy w Poznaniu ALTE HAJM-STARY DOM
Scena ze spektaklu ALTE HAIM/STARY DOM

Paleta barw i talentów

Do dwóch scen teatru, Trzeciej i Nowej, dochodzi się przez Zaułek Krystyny Feldman, uwielbianej przez poznaniaków aktorki, związanej pod koniec życia właśnie z Teatrem Nowym. Z tą instytucją związani byli również Tadeusz Drzewiecki, Sława Kwaśniewska, Mariusz Puchalski, a obecnie – Jerzy Satanowski, Michał Grudziński, Stanisława Celińska i inni.
W październiku br. odbyła się w Nowym 25. edycja Festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”, niezwykłe wydarzenie przywołujące ponadczasowe wiersze nieżyjącej poetki, podczas którego odkrywane są młode wokalne talenty. Dzięki Nowemu Agnieszka Osiecka jest wciąż żywa; jej teksty żyją w naszej pamięci.
Ponadto, tegoroczny festiwal został połączony z jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej Jerzego Satanowskiego, dyrektora tego festiwalu, a także kompozytora współtworzącego wiele spektakli w Teatrze Nowym. Do Poznania pod adres J. H. Dąbrowskiego 5 zapraszani są przeróżni artyści, chociażby Krystyna Tkacz, Wojciech Wysocki czy Zbigniew Zamachowski.

Patrzymy na Teatr Nowy w kontekście lat i zasług, a także artystów, którzy swym talentem i mistrzostwem słowa wciąż rozświetlają scenę.Nowy przepełniony jest sztuką, tym, co współcześnie ważne, nawiązując jednocześnie do przeszłych dat i zdarzeń. Upamiętnia i wspomina wielkich artystów zgodnie z myślą „non omnismoriar”. Odwołuje się do arcydzieł literatury polskiej i światowej, kreuje nowe odsłony konkretnego zjawiska artystycznego, przełamuje stereotypy mówienia o czymś w jeden określony sposób czy myślenia szablonowego. W Nowym uczymy się i doświadczamy wszystkimi zmysłami. Czujemy smutek i ból, wzruszamy się i płaczemy, podziwiamy i radujemy. Przeżywamy sceniczną mozaikę uczuć, którą fundują nam nieustannie wspaniali twórcy, reżyserzy, scenarzyści, kompozytorzy i ci na pierwszym planie – aktorzy.

Dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu Piotr Kruszczynski z zespolem 1024x576 1
Piotr Kruszyński z zespołem teatru

Sezon jubileuszowy

(…) W listopadzie zapraszamy na długo oczekiwaną premierę WESELA Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Grabowskiego. W Święto Niepodległości będzie można znaleźć schronienie w Teatrze Nowym, by osobiście zweryfikować, na ile celnie i ponadczasowo Wyspiański opisał kryzys polskiego społeczeństwa naznaczony jego podziałem. Na scenie zobaczą Państwo niemal cały zespół Nowego.
W pierwszy weekend grudnia zapraszamy z kolei na współczesny komediodramat JEDNOOKI KRÓL, konfrontujący dwie przeciwstawne postawy – kontestatora politycznej rzeczywistości i stróża prawa. Roli reżyserki tego kameralnego spektaklu podjęła się tym razem znana Państwu aktorka Teatru Nowego – Antonina Choroszy. Wystąpią: Edyta Łukaszewska, Anna Toporski, Sebastian Grek, Andrzej Niemyt i Dariusz Pieróg.

(…) Dopełnieniem sezonu stulecia będą premiery 2023 roku, m. in. w reżyserii Jana Klaty, Zdenki Pszczołowskiej, Michała Telegi. Zachęcamy do uważnego śledzenia repertuaru i celebrowania razem z zespołem Teatru Nowego tego wyjątkowego czasu otwarcia na nowe stulecie.


Fragment listu autorstwa
Piotra Kruszczyńskiego
Dyrektora Teatru Nowego w Poznaniu

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Teatr Nowy w Poznaniu|Tadeusz Łomnicki|Krystyna Feldman|Sława Kwaśniewska|Helena Modrzejewska|Teatr Nowy w Poznaniu ALTE HAJM-STARY DOM
REKLAMA
REKLAMA

Minimalizm we wnętrzu – jak stworzyć przestrzeń pełną spokoju i harmonii?

Co raz więcej osób decyduje się wprowadzić minimalizm zarówno do swojego życia, jak i wnętrza. Dlaczego? Żyjemy w zabieganym świecie pełnym hałasów i bodźców dobiegających z każdej strony. Decyzja o wprowadzeniu minimalizmu do wnętrza to nie tylko styl aranżacyjny, ale również filozofia i styl życia, która wprowadza balans, spokój i harmonie. Zatem o czym musisz pamiętać urządzając wnętrze w stylu minimalistycznym? Oto kilka kluczowych aspektów harmonijnej przestrzeni:

Czyste linie i proste formy

Wybieraj meble o prostych, geometrycznych kształtach, które emanują spokojem i elegancją. Unikaj nadmiaru ozdobników i detali, stawiaj na minimalistyczną estetykę. W salonach- PUSZMAN, IWC HOME, ARIS CONCEPT, BIZZARTO, BEFAME oraz DION dostępnych w Galeria Polskie Meble, znajdziesz szeroki wybór jakościowych mebli oraz dodatków o czystych i prostych formach, które doskonale wpisują się w minimalistyczny styl.

406062922 847520007376320 6211762785595312326 n

Otwarta przestrzeń i światło

W minimalistycznym designie ważne są przestronne przestrzenie. Unikaj zatłoczonych i przeładowanych wnętrz, które uniemożliwiają przepływ naturalnego światła. Postaw na ciepłe i naturalne światło, które stworzy przytulną i harmonijną przestrzeń. W salonie LUXMAN znajdziesz szereg lamp i kloszy do Twojego minimalistycznego wnętrza.

433685597 746097697639577 6604802533888295803 n

Subtelne kolory

Wybierz stonowane i naturalne kolory, takie jak biel, odcienie beżu, szarość, pastele czy czerń, które tworzą spokojną i harmonijną atmosferę. Unikaj mocnych i jaskrawych kolorów, które mogą przytłoczyć wnętrze.

432294392 743209714595042 4959837645185440676 n

Funkcjonalność 

Minimalizm to nie tylko proste i ładne meble, ale również praktyczne i funkcjonalne. Urządzając swoje wnętrze wykorzystaj szafki z ukrytymi schowkami, łóżko z pojemnikiem na pościel czy sofę z funkcją spania. Wybierając meble możesz zdecydować się na meble robione na wymiar, tworząc produkt idealnie dopasowany do Ciebie. Meble kuchenne szyte na wymiar to idealny pomysł, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń. Wykorzystaj rozwiązania, takie jak – szafki cargo, szuflady, obrotowe kosze  itp. Po więcej inspiracji mebli kuchennych zapraszamy do salonów – RUST, HAST HOME oraz HALUPCZOK.

169665341 3800404713330093 2555242104379169639 n

Ograniczenie ilości rzeczy

Minimalizm nie lubi bałaganu, zbieractwa i nagromadzonych rzeczy, ponieważ zaburza to harmonie we wnętrzu oraz życiu. Zrób selekcje i oczyść swoją przestrzeń ze zbędnych przedmiotów. Minimalizm to świadome wybieranie elementów, które są istotne i naprawdę potrzebne.

W minimalistycznym wnętrzu unikaj zbędnych rzeczy i zdobień. Wybieraj proste, praktyczne i jakościowe przedmioty. Więcej nie zawsze znaczy lepiej, postaw na jakość! W Galerii Polskie Meble w Poznaniu znajdziesz luksusowe i jakościowe produkty, wykonane przez renomowanych polskich oraz włoskich producentów. Eksperci salonów pomogą Tobie wybrać idealne meble zgodnie z Twoją wizją. Przyjdź i sprawdź bogatą ofertę salonów w Galerii Polskie Meble.

*artykuł przygotowany we współpracy z Galerią Polskie Meble

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA