Skip to content

Sztuka Meksyku w Starym Browarze – wystawa Emiliano Gironelli Parry

W Słodowni +1 w Starym Browarze do 13 sierpnia można zobaczyć wyjątkową wystawę prac inspirowanych historią Meksyku. Na ekspozycję zatytułowaną „Piórem i ołowiem” składa się 30 dzieł Emiliano Gironelli Parry, meksykańskiego artysty, który odtwarza historyczne spotkanie azteckiego władcy Montezumy i hiszpańskiego generała Hernána Cortésa sprzed 504 lat.

Projekt ten powstał w kontekście XXVIII Coloquio Cervantino w 2018 roku z okazji 500-lecia przypłynięcia Cortésa na brzeg Zatoki Meksykańskiej. Prace przygotowano na potrzeby albumu, który składa się z dwóch tomów: jeden poświęcony jest Cortésowi (Ołowiem i Piórem), drugi zaś władcy Montezumie (Piórem i Ołowiem). Jest to nieszablonowe i unikatowe dzieło upamiętniające jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Meksyku – początek dziejów tego wielokulturowego narodu.

Gironella Parra zachęca młode pokolenia do rozważań nad złożonością historii i przyjęcia, że mieszanie się kultur działa wzbogacająco na obie strony. „Pióro” i „ołów” to główne motywy wystawy. Artysta w niezwykły sposób zagłębił się w znaczenie spotkania Cortésa i Montezumy. Stworzył serię prac skoncentrowanych z jednej strony na postaci azteckiego władcy, które skupiają się wokół pióra, par excellence symbolu wojownika wśród tubylców, z drugiej strony wokół ołowiu – symbolu tronu, reprezentującym Cortésa, który dodatkowo przekształcił podbój, dzięki swoim kronikom, w literaturę.

Wystawa ta stanowi niepowtarzalną okazję, aby zagłębić się w historię Meksyku. Prace Gironelli Parry zmieniają dyskurs i wizję dotyczącą konkwisty oraz dają widzom możliwość zastanowienia się nad transformacją Meksyku i procesem połączenia dwóch kultur.

Wystawa: „Piórem i ołowiem”
Miejsce: Słodownia +1
Wystawa od czynna: 13.08, od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-20:00
Wstęp wolny

REKLAMA

Catering dietetyczny Tytka Fit

REKLAMA

  • willa w stylu francuskim kiekrz poznań na sprzedaż
  • Catering dietetyczny Tytka Fit

Może cię zainteresować:

Sztuka Meksyku w Starym Browarze – wystawa Emiliano Gironelli Parry

Stary Browar w Poznaniu - Wystawa Sztuka Meksyku

REKLAMA

  • ArtPin Architektura wnętrz
  • Stary Browar - Gianni Versace Retrospective

REKLAMA

  • Stary Browar - Gianni Versace Retrospective
  • Art Pin - architektura wnętrz