Przywrócić blask Garbarom

Kamienica Garbary 68|Kamienica Garbary 68

Ul. Garbary w ostatnim czasie zmienia swoje oblicze. Pawilony handlowe, które do tej pory mieściły się u zbiegu ulic Garbary i Wielkiej raczej nie były ozdobą tej okolicy, ale już niedługo na ich miejscu powstanie KAMIENICA GARBARY 68. Co było dla Państwa najważniejsze przy projektowaniu tej nowej inwestycji?

Jacek Orkisz

Jacek Orkisz: KAMIENICA GARBARY 68 to dla nas niezwykle ważna inwestycja, również dlatego, że to miejsce ważne dla poznaniaków. Wszystkie nasze budynki mieszkalne są zaprojektowane z troską o najmniejsze szczegóły i z uwzględnieniem przyszłych użytkowników przestrzeni, jaką tworzymy, nie tylko samych mieszkańców. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z wyjątkową historią miejsca, dlatego też pierwszym założeniem było odnalezienie wspólnego języka nowoczesności i miejskich trendów z tym jak to miejsce wyglądało przed wojną. Scalić ze sobą teraźniejszość i przeszłość? Dla wielu wydaje się to niemożliwe, ale efekty pracy naszego zespołu w kooperacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków przerosły nasze oczekiwania.

Udało nam się osiągnąć ten cel dzięki nawiązaniu do kamienicznego charakteru Starego Miasta, przy wykorzystaniu dobrze pojmowanego bogactwa i różnorodności materiałów na elewacjach,a jednocześnie uwzględniliśmy cechy nieruchomości poszukiwane przez nabywców mieszkań. Zależy nam na przywróceniu blasku Garbarom i uwypukleniu historycznego aspektu tego miejsca, stąd też sama nazwa inwestycji i jej charakter. KAMIENICA GARBARY 68. Miejsce, które łączy historie swoich mieszańców – prawdziwy dom w samym sercu miasta.

Kamienica Garbary 68

Zaraz wrócimy jeszcze do Garbar, ale przyjrzyjmy się inwestorowi, czyli firmie VINCI Immobilier Polska, która jest częścią Grupy VINCI. Jak ważne w kontekście współczesnej działalności jest to, że korzenie firmy sięgają XIX wieku? Jakie inwestycje z portfolio Grupy VINCI warto byłoby wyróżnić? Jakie projekty realizowane są obecnie w naszym kraju?

J.O.: VINCI Immobilier Polska powstała w 2017 r., z inicjatywy francuskiej spółki VINCI Immobilier SAS oraz polskiej spółki budowlanej – Warbud S.A. To wspaniałe doświadczenie móc pracować w oparciu o taki kapitał i doświadczenie. Grupa VINCI jest obecna w ponad 100 krajach i zatrudnia ponad 194000 osób. Spółki grupy VINCI zrealizowały wiele ciekawych, ambitnych lub przełomowych projektów. Trudno jest wybrać tylko jeden najbardziej interesujący lub najbardziej spektakularny. Możemy wymienić chociażby: Stadion Stade de France w Paryżu, Most Vasco da Gamma,Most Świętokrzyski w Warszawie czy przeniesienie świątyni w Abu Simbel w Egipcie o kilkadziesiąt metrów wyżej niż w pierwotnej lokalizacji, co uchroniło ją przed zniszczeniem.

Spoglądając na projekty mieszkaniowe w Polsce,dotychczas z sukcesem zrealizowany został projekt Rezydencja Bonifraterska w sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie (tak samo blisko Starego Miasta jak KAMIENICA GARBARY 68w Poznaniu) oraz Osiedle Wilanowska na Dolnym Mokotowie. Obecnie w ofercie sprzedaży znajdują się mieszkania aż w sześciu różnych projektach w Warszawie i Poznaniu. W Poznaniu trwają zaawansowane prace przy realizacji budynku mieszkalnego ŻEROMSKIEGO. A już wkrótce nowe projekty, w tym oczywiście również w Poznaniu!

KAMIENICA GARBARY 68 przedstawiana jest jako inwestycja premium. Wiele firm deweloperskich pozycjonuje swoje inwestycje w tym segmencie. Czy jest jakaś jednoznaczna definicja tego pojęcia? Co Państwo rozumiecie pod pojęciem premium? Czego może oczekiwać nabywca, kupując nieruchomość premium? 

zdj. HB

Hanna Bigosińska: Najwięcej polskich nieruchomości premium jest w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy właśnie w Poznaniu. Są to bardzo dobrze położone budynki –apartamentowe i miejskie rezydencje, wykończone i wyposażone w bardzo wysokim standardzie. Najważniejszą wspólną cechą projektów premium jest lokalizacja, bez której trudno wyobrazić sobie luksusową miejską rezydencję. Lokalizacja rozumiana jako bliski dostęp do najciekawszych miejsc, do sklepów, biur, restauracji, szkół i przedszkoli, do sfer odpoczynku i rekreacji.

Do tego trzeba jeszcze dołożyć ciekawe widoki z okien apartamentów i garaż pod budynkiem. Poza lokalizacją– o tym, czy warto zainwestować swoje pieniądze w ten konkretny projekt mieszkaniowy– świadczy jakość i standard wykończenia. Bardzo ważne są też inne udogodnienia dostępne dla mieszkańców. To wszystko decyduje o unikatowości projektu i oczywiście często o jego niemałej cenie.

zeromskiego 1 wizualizacja1 1024x717 1

Co wyróżnia ten projekt spośród innych inwestycji na mapie Poznania? Czy Garbary to dobre miejsce do życia? I z drugiej strony – czy ta nowa kamienica będzie także dobrym wyborem dla osób, które szukają atrakcyjnej lokaty kapitału?

H.B.: KAMIENICA GARBARY 68 spełnia wszystkie wymagania, jakie powinna spełniać luksusowa miejska rezydencja oferująca apartamenty. Bezdyskusyjnie rewelacyjna lokalizacja, piękne elewacje, szlachetne materiały użyte do wykończenia części wspólnych, recepcja z obsługą, pełna ochrona, a do tego dostępny dla mieszkańców wspólny taras na dachu z przepięknym widokiem na Stare Miasto – mamy zdjęcia wykonane jesienią i widoki są rzeczywiście cudowne. Samochody ukrywamy w garażu podziemnym, gdzie będzie też miejsce dla parkowania rowerów i sporo indywidualnych schowków.

A co do atrakcyjnej lokaty kapitału – w branży nieruchomości mamy takie powiedzenie – „dobry projekt (w domyśle: z dobrą lokalizacją i wysokim standardem wykończenia) zawsze się obroni”. Takich budynków w Poznaniu, tak blisko rynku, z takimi widokami, nie powstanie już wiele. KAMIENICA GARBARY 68 to tylko 95 apartamentów o powierzchni od 28 do 116 m².

Kiedy rozpoczną się prace przy KAMIENICY GARBARY 68 i na kiedy planowane jest zakończenie inwestycji? Czy ruszyła już sprzedaż mieszkań? 

J.O.: Aktualnie prowadzimy rozmowy z Generalnymi Wykonawcami.Planujemy rozstrzygnąć przetarg na budowę już wiosną, natomiast zakończenie inwestycji planowane jest na 2025 rok. To piękny budynek, ale jednocześnie duże wyzwanie pod kątem realizacji. Jednak w historii spółki VINCI realizowane były projekty dużo bardziej skomplikowane.

Warto też wspomnieć o drugiej poznańskiej inwestycji VINCI Immobilier, przy ul. ŻEROMSKIEGO na Jeżycach, która jest w realizacji, a sprzedaż przekroczyła już chyba poziom 50%. Jakie mieszkania w inwestycji ŻEROMSKIEGO są jeszcze dostępne? Czy w planach macie Państwo kolejne projekty na terenie Poznania?

J.O.: ŻEROMKSIEGO to inwestycja mieszkalna, która powstaje na Jeżycach – jednej z najmodniejszych dzielnic Poznania. W ofercie pozostało jeszcze ok. 70mieszkań ze 130 znajdujących się w budynku. Inwestycja ma zostać oddana do użytkowania na przełomie roku 2023/2024. Lokalizacja budynku na niewielkim wzniesieniu sprawia, że widoki z niemal wszystkich mieszkań będą fantastyczne.  Poznań stwarza ogromne możliwości zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów. Jako że każdy, nawet najbardziej spektakularny projekt deweloperski zaczyna się od „kawałka ziemi”,aktywnie poszukujemy gruntów wWarszawie i Poznaniu. Aktualnie analizujemy kilka zaawansowanych projektów w Poznaniu, a o wszystkich nowych informujemy na bieżąco, dlatego zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej www.vinci-immobilier.pl oraz naszych mediów społecznościowych.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Kamienica Garbary 68|Kamienica Garbary 68
REKLAMA
REKLAMA

Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia

Poznańska Wystawa Fotograficzna

26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.

Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie

Empatyczne kadry

Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.

Nominowane prace:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Wystawa w Starym Browarze

Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.

Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa

Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze

Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Wstęp wolny

Program Weekendu z PNF

piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00

– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.

– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami

– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem

sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00

– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)

– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko

– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim

Więcej informacji znajdzisz TUTAJ i TUTAJ

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar, Radio Poznań, Kwartalnik Fotografia

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Poznańska Wystawa Fotograficzna
REKLAMA
REKLAMA