Lekarstwo dla firm na „wirusa” kosztów energii 

Czy da się oszczędzić kilka tysięcy, a może nawet milion złotych rocznie na kosztach energii tylko dzięki zmianie sprzedawcy energii? Jakie rozwiązania warto wybrać, aby zapewnić firmie stabilne dostawy energii w atrakcyjnej cenie, w długiej perspektywie? Między innymi nad tymi pytaniami pochylił się specjalny dział energetyczny działający w ramach Partnerskich Klubów Biznesu Wielkopolska.  

Podwyżki spędzają sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Czy można skutecznie obniżyć rachunki za energię bez zmiany instalacji czy ograniczania zużycia? Czy konieczne są nowe inwestycje w infrastrukturę własną?

MIROSŁAW ROGIEWICZ, członek zarządu PKB Wielkopolska: W ramach działania Partnerskich Klubów Biznesu szukaliśmy i nadal poszukujemy rozwiązań, które finalnie przełożą się na oszczędności przedsiębiorców. Dlatego powstał „dział energetyczny”, który skupia różne produkty i usługi – począwszy od tradycyjnych rozwiązań, z których wszyscy korzystamy, po rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii, kogeneracji itp.

W zależności od potrzeb jesteśmy w stanie pomóc w dobieraniu rozwiązań dopasowanych do danej firmy.  

Proszę opowiedzieć więcej o pracy tego działu zajmującego się tematem energii.

W ostatnich latach, a szczególnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy, zauważyliśmy, z jakimi problemami zgłaszały się do PKB firmy, które dotknęły ogromne podwyżki cen energii elektrycznej i gazu. Na rynku tradycyjne rozwiązania stały się nieakceptowalnie drogie. 

Dostawcy energii zaczęli oferować stawki, które często stawiały przedsiębiorców pod ścianą, a dla niektórych była to kwestia wręcz być albo nie być (mimo że ceny na Towarowej Giełdzie Energii wzrosły, to nie odzwierciedlały one oferowanych cen na rynku). Ponadto pojawiło się wiele firm, które zaczęły oferować różne, często niesprawdzone rozwiązania zarówno w Polsce, jak i na innych rynkach europejskich. W naszej ocenie przedsiębiorcy, zamiast skupiać się na bieżących sprawach związanych z funkcjonowaniem swoich biznesów, zostali przez zaistniałą sytuację zmuszeni do zdobywania wiedzy w temacie optymalizacji kosztów energii, które zaczęły stanowić realny problem. Dlatego też postanowiliśmy powołać profesjonalny zespół, który dostarczy naszym Partnerom biznesowym najlepszych rozwiązań dostępnych na rynku. Zaprosiliśmy do naszego projektu renomowane i cenione firmy, które oferują najlepsze rozwiązania na rynku energetycznym. Postanowiliśmy skupić się szczególnie na sprawdzonych rozwiązaniach i firmach działających w Europie od kilkudziesięciu lat. To światowe marki, z których usług korzystają już największe firmy w Polsce – z powodzeniem, od wielu lat.   

AdobeStock 217993343

Jakie jeszcze rozwiązania proponujecie w ramach działu energetycznego PKB Wielkopolska? 

Warto wspomnieć choćby o kogeneracji, która ciągle jest jeszcze w Polsce stosunkowo mało znana. Dzięki zastosowaniu kogeneracji firma ma możliwość wytwarzania energii elektrycznej na własne potrzeby, stając się częściowo niezależna od dostaw energii elektrycznej z zewnątrz, a dodatkowo zyskuje energię cieplną, potrzebną do ogrzania przedsiębiorstwa lub do procesów technologicznych. Kogeneracja, w dużym skrócie, to własna elektrownia produkująca energię elektryczną i cieplną, nawet 24 h na dobę, dająca dodatkowo klientom możliwość sterowalności jej wytwarzaniem, w zależności od potrzeb. Jest to rozwiązanie bardzo konkurencyjne dla powszechnie znanej instalacji fotowoltaiki, która pracuje efektywnie w określonych warunkach atmosferycznych. To rozwiązanie jest warte uwagi przede wszystkim dla firm, które zużywają znaczące ilości gazu lub oleju opałowego w swoim procesie produkcyjnym. Oprócz kogeneracji w naszych kompetencjach znalazły się też takie tematy jak: fotowoltaika przemysłowa, farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, biogazownie, europejscy dostawcy energii i gazu itp. Pomagamy również w pozyskiwaniu środków finansowych z różnych dostępnych projektów na rynku, które mają na celu oszczędności, modernizacje, inwestycje itp. związane z energią i OZE.

Jakie wsparcie przygotowaliście dla firm, których dotyczy wzrost kosztów energetycznych?

W Partnerskich Klubach Biznesu Wielkopolska przygotowaliśmy dla przedsiębiorców specjalną ofertę nieodpłatnego audytu bieżącej sytuacji w zakresie zużycia i kosztów energii lub/i gazu, aby zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie dopasowane do konkretnego przedsiębiorstwa. Pozwala to ograniczyć czas na poszukiwanie odpowiednich rozwiązań u wielu pojedynczych dostawców. Bywa też, że efektem takiego audytu jest wprowadzenie innych rozwiązań poza zmianą dostawcy energii lub/i gazu, których do tej pory nikt wewnątrz firmy nie brał pod uwagę. Najważniejsza w tym procesie jest otwarta rozmowa o potrzebach oraz analiza zużycia na podstawie historycznych danych. 

Zatrzymajmy się na chwilę przy tradycyjnych źródłach energii. Czy można obniżyć rachunki za prąd czy gaz bez inwestycji w nową instalację, pompę ciepła czy fotowoltaikę?   

Tak, czasami nie trzeba rewolucyjnych zmian, aby obniżyć rachunki za energię. Nasi klienci uzyskują oszczędności poprzez dopasowanie parametrów do indywidualnych profili zużycia energii, a także kontraktowanie z dużym wyprzedzeniem czasowym czy w odpowiednich okresach, kiedy ceny są na akceptowalnych poziomach. Najprościej oczywiście zmienić sprzedawcę energii lub gazu, ale często we wstępnej rozmowie klienci są przekonani do obecnie posiadanego rozwiązania lub dostawcy i boją się zmiany. Jednak obecna sytuacja rynkowa to największy motywator do działania. Dlatego rzetelna analiza fachowców, którzy na bieżąco analizują sytuację na Towarowej Giełdzie Energii, podparta rekomendacjami zadowolonych klientów, przekonuje do podjęcia tej decyzji. To duża satysfakcja dla nas, jako organizacji, że możemy mieć swój udział w tych zmianach. 

AdobeStock 236082770

Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z Waszego wsparcia? 

Po pierwsze, trzeba być przedsiębiorcą. Ta oferta kierowana jest do mikro, małych i średnich firm oraz do dużych przedsiębiorstw – z powodzeniem korzystają z niej zarówno pojedyncze sklepy spożywcze, piekarnie, biurowce, galerie handlowe, jak i duże firmy produkcyjne. Naszym wsparciem zainteresowane są szczególnie firmy, które doświadczyły w ostatnim roku znaczących wzrostów kosztów opłat za jakąkolwiek energię.

Czy, jeśli dany przedsiębiorca ma już podpisaną umowę z obecnym operatorem na 2023 r., może zaplanować na kolejne lata zabezpieczenie stałych kosztów energii? Dlaczego warto to zrobić już teraz? 

To jest najważniejszy punkt programu analizy. Właśnie na tym między innymi polega nasz audyt, aby zadbać o korzystne ceny energii i gazu z dużym wyprzedzeniem. Statystycznie 7 firm na 10 może już dziś za naszym pośrednictwem przygotować dla swojego przedsiębiorstwa stabilne ceny energii na kolejne 2-5 lat. To pozwoli tym firmom być bardzo konkurencyjnymi na rynku oraz zabezpiecza je na kolejne lata – możemy dziś śmiało powiedzieć, że w wielu przypadkach pozwala też przetrwać na rynku.

Podam konkretny przykład naszego Partnera z Klubu, który zgodził się na udostępnienie danych i jest rozpoznawalną osobą nie tylko w Wielkopolsce. Jest to były piłkarz Lecha Poznań, Marcin Kikut, właściciel marki Baltin Hotels, który prowadzi hotel w Mielenku i apartamentowce w Sarbinowie. Na jednym obiekcie energię dostarcza inny operator, a na drugim ten rekomendowany przez nas. Marcin opowiadał podczas spotkania, że – porównując rok do roku – zapłacił kwotę o 1% wyższą, korzystając z naszych rekomendacji, a u drugiego dostawcy – o ponad 160% więcej. Dopiero po czasie zrozumiał, jaką wartość otrzymał dzięki naszym działaniom, nazywając to dziś „wygraną w Lotto”. 

Dlaczego tak się stało? Dlatego, że nasze działania wewnątrz Partnerskich Klubów Biznesu Wielkopolska nakierowane są na rozwiązywanie bieżących „problemów” przedsiębiorców.    

Zapraszamy do śledzenia naszych codziennych informacji z życia wielkopolskich przedsiębiorców oraz do kontaktu wszystkie te firmy, których powyższy temat dotyczy. Zgłoszenia prosimy kierować na adres mail: biuro@pkbwielkopolska.pl  

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia

Poznańska Wystawa Fotograficzna

26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.

Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie

Empatyczne kadry

Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.

Nominowane prace:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Wystawa w Starym Browarze

Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.

Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa

Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze

Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Wstęp wolny

Program Weekendu z PNF

piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00

– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.

– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami

– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem

sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00

– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)

– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko

– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim

Więcej informacji znajdzisz TUTAJ i TUTAJ

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar, Radio Poznań, Kwartalnik Fotografia

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Poznańska Wystawa Fotograficzna
REKLAMA
REKLAMA