Skip to content

JAWNUTA z „Operowym Oscarem”!

Jawnuta – dzieło Stanisława Moniuszki, w reżyserii Ilarii Lanzino triumfuje podczas The International Opera Awards! To już drugie wyróżnienie dla Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, w kategorii „dzieło odkryte na nowo”

To już pewne! Jawnuta triumfuje podczas Gali The International Opera Awards. Zeszłoroczna premiera dzieła Stanisława Moniuszki w reżyserii Ilarii Lanzino i pod kierownictwem muzycznym Rafała Kłoczko została nagrodzona „Operowym Oscarem” w kategorii „dzieło odkryte na nowo”. To nie pierwsza nagroda w tej kategorii dla artystów z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Sięganie do mniej znanej twórczości patrona Teatru Wielkiego i pokazywanie jej szerokiej publiczności to już tradycja gmachu pod pegazem. W 2021 roku w tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Paria, do której inscenizację przygotował Graham Vick, reżyser zaliczany do grona najciekawszych współczesnych twórców operowych, który na zaproszenie Teatru Wielkiego w Poznaniu po raz pierwszy pracował w Polsce.

Jawnuta Moniuszki to tytuł, który miały swoją premierę poza naszą macierzystą sceną. To tytuł, który nie jest wymieniany jednym tchem z innymi kompozycjami Moniuszki, jednak jest absolutnym zjawiskiem. – tak mówiła w ekskluzywnym wywiadzie dla Poznańskiego prestiżu Renata Borowska – Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu, dodając – Zupełnie wyjątkowa opowieść, wyreżyserowana przez Ilarię Lanzino i zinterpretowana wspólnie z zespołem wspaniałych muzyków z Romskiej Dynastii Czureja, zachwyciła i poruszyła publiczność zgromadzoną na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Spektakl był streamingowany przez platformę Opera Vision, a następnie tam dostępny przez kilka miesięcy, dzięki czemu Jawnutę obejrzało prawie 12 500 tysiąca widzów na całym świecie. Tytuł ten zgłosiliśmy do konkursu International Opera Award, czyli naszych operowych Oscarów i czekamy. 

Dziś już wiemy, że ta najważniejsza w operowym świecie nagroda przypadła właśnie tej produkcji.

The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar

International Opera Awards zwana operowymi Oscarami, to najważniejsza międzynarodowa nagroda środowiska muzycznego, przyznawana od 2012 roku. Jury składa się z ekspertów i profesjonalistów związanych z operową branżą. Jej założycielem jest Harry Hyman, który jako miłośnik opery przez całe życie uważał, że zbyt często ukrywa ona swoje światło pod korcem. To zainspirowało go do ustanowienia nagrody dla tej wyjątkowej formy sztuki.

Serdecznie gratulujemy!

REKLAMA

 • ART CORNER by PORSCHE
 • Auto Club

REKLAMA

 • Porsche Poznań - Art Corner
 • Auto Club Poznań

Może cię zainteresować:

JAWNUTA z „Operowym Oscarem”!

The international Opera Award, Jawnuta, Teatr Wielki w Poznaniu, operowy oscar

REKLAMA

 • Stary Browar - Gianni Versace Retrospective
 • Global stone Poznań
 • Art Pin

REKLAMA

 • Stary Browar - Gianni Versace Retrospective
 • Global Stone Poznań
 • ArtPin
 • PropertyForU