Skip to content

Dodatki w jesiennych stylizacjach | Torebka nie musi być nudna!

Tekst: Anna Śmiechowska, zdjęcia: materiały prasowe, Adobe Stock


Kobieca torebka to ważny element stylizacji. To dodatek, który każda z nas nosi niezależnie od okazji. W szafie warto mieć co najmniej dwie. Jedną na co dzień, a drugą na specjalne okazje. Torebka damska, powinna być wykonana z dobrych materiałów, tak aby posłużyła nam kilka lat. Jako fanka torebek i butów dziś pokaże, jak torebka może zmienić całość stylizacji w jesiennych outfitach.

Dla wielu kobiet torebka jest niezbędnym dodatkiem, który nie tylko cieszy oko, ale ma też duże znaczenie praktyczne. Wybór odpowiedniej torebki zależy oczywiście od okoliczności – do pracy sprawdzi się taka mieszcząca format A4, a idealną towarzyszką na wieczór będzie niewielka, designerska torebeczka, która może niejako stanowić kropkę nad „i” w staranie zaplanowanej stylizacji. Dzisiaj marki prześcigają się w projektach. Można znaleźć te klasyczne, jak również małe dzieła sztuki. I wcale nie muszą dużo kosztować – w Polsce jest bardzo dużo manufaktur, które tworzą torebkowe arcydzieła. Ale jak dobrać tę właściwą do naszego looku?

Czy torebka musi być nudna?

Zdecydowanie nie! Jej rozmiar czy kolor zależy od naszych indywidualnych preferencji. Jedne z nas kochają te wielkie, miejskie, inne wybierają te mini. Wybór rozmiaru torebki ma jednak duże znaczenie, ponieważ to jak dużą torebkę wybieramy ma kluczowe znaczenie dla zachowania proporcji sylwetki. Kobiety drobne powinny nosić torebki o mniejszych wymiarach, natomiast panie o bardziej rozbudowanej sylwetce powinny ich unikać, ponieważ mogą spowodować dysproporcje i ich sylwetka może przez to wyglądać na bardziej masywną niż jest w rzeczywistości. Kobiety wysokie będą zdecydowanie lepiej wyglądać nosząc torby nieco większe. Większość z nas skupia się jednak bardziej na kolorze niż wielkości torebki. Najbardziej popularnym kolorem wśród kobiet jest czarna. Dlaczego? Większość z nas jest zdania, że najbardziej praktyczna i do wszystkiego pasuje.

torebki na jesień
torebki na jesień

Baw się formą

Dzisiaj moda jest również liberalna co do błysku! Niegdyś torebki na łańcuszkach delikatne, małe, zarezerwowane były tylko na wielkie wyjścia. Dzisiaj nikogo nie dziwi już taka błyskotka dodana do codziennej stylizacji. Jeśli chcemy ożywić nasz outfit postawmy na te kolorowe, które wcale nie muszą pasować do butów. Dziś nawet lepiej kiedy taka torebka gra pierwsze skrzypce stylizacji, wyróżniając się z niej całkowicie. Z kolei fanki kolorów mogą postawić na stonowaną, wyciszoną stylizację i jako dodatek dobrać czarną klasyczną torebkę lub taką o wyjątkowej, geometrycznej formie. Jesień w tym roku zwleka, więc śmiało wykorzystuj potencjał koszy plażowych. Letni kosz w jesiennej stylizacji doda jej lekkości i zatrzyma słoneczny, letni klimat naszego outfitu (a do tego zmieści sporo potrzebnych klamotów).

torebki na jesień

Zasady są po to, żeby je łamać

Uniwersalne zasady dotyczące wyboru torebki są ważne, ale dzisiejsza moda pozwala na zabawę. Teraz możesz nosić torebki we wszystkich odcieniach, z różnych materiałów. Jedynym ograniczeniem jest tylko wyobraźnia. Mieszaj kolory na zasadzie kontrastu albo stwórz stylizację w minimalistycznych tonach z jednym, wyrazistym akcentem w postaci torebki. Podstawowa, bazowa paleta barw (biel, czerń, szarość, beż, kolory ziemi, pastele) będzie tworzyć idealne tło dla kolorowych torebek. Jeśli w Twojej szafie dotychczas królował minimalizm, a chcesz dodać nieco koloru, to torebka jest tym elementem, który pozwoli bezpiecznie wejść Twoim stylizacjom na nowy poziom.

torebki na jesień

Jak dbać, aby służyła nam wiele lat?

Masz torebkę, którą uwielbiasz? Noś ją, tak jak lubisz! Gdzie chcesz i kiedy chcesz. Jednak pamiętaj, aby dbać o nią, abyś mogła cieszyć się nią wiele sezonów. Nie wypychaj jej po samo zapięcie! To nigdy dobrze nie wygląda, a do tego ryzykujesz zniszczeniem zamka czy sprzączki. Kiedy masz naprawdę sporo do zabrania, postaw na połączenie dwóch torebek, jednej mniejszej dekoracyjnej, a drugiej do ręki w formie aktówki, w którą włożysz niezbędne ci danego dnia akcesoria. Moda to zabawa, więc obie mogą być w różnych kolorach. Noś ulubione torebki przede wszystkim w zgodzie ze sobą. Pamiętaj też, żeby od czasu do czasu odłożyć jedną na półkę i zastąpić inną, tak aby ta ulubiona została z Tobą dłużej niż tylko jeden sezon. Przechowuj ją w worku bawełnianym, a do środka włóż stare gazety, aby uniknąć jej zdeformowania. Możesz także włożyć do niej zapachową saszetkę, aby wyciągając ją po pewnym czasie, ładnie z niej pachniało.

Po więcej zapraszam na mój profil instagram, na którym wspieram polskie marki i możesz wraz ze mną odkryć nieznany świat torebek pochodzących z polskich manufaktur.

REKLAMA

 • Auto Club
 • ART CORNER by PORSCHE

REKLAMA

 • Porsche Poznań - Art Corner
 • Auto Club Poznań

Może cię zainteresować:

Dodatki w jesiennych stylizacjach | Torebka nie musi być nudna!

Tekst: Anna Śmiechowska, zdjęcia: materiały prasowe, Adobe Stock

torebki na jesień

REKLAMA

 • Art Pin
 • Global stone Poznań
 • Stary Browar - Gianni Versace Retrospective

REKLAMA

 • ArtPin
 • Global Stone Poznań
 • PropertyForU
 • Stary Browar - Gianni Versace Retrospective