Dobre wieści z Londynu – polski fotograf Szymon Brodziak nagrodzony w konkursie London Photography Awards

Szymon Brodziak - syrena

Monochromatyczna twórczość poznańskiego fotografa Szymona Brodziaka została ponownie nagrodzona na arenie międzynarodowej. Dotarły do nas wieści z Londynu, gdzie prace Brodziaka zdobyły aż 10 nagród i wyróżnień, w prestiżowym konkursie fotograficznym! Tym samym Brodziak po raz kolejny potwierdził swoje miejsce w światowej czołówce twórców fotografii czarno-białej.

Szymon Brodziak zdobył aż 10 nagród, w dziesięciu różnych kategoriach konkursu London Photography Awards. Najważniejsza z nich przypadła wcześniej już nagradzanej fotografii Rolls-Royce Wraith #12, która powstała w wyniku realizacji sesji zdjęciowej dla serwisu moto.pl we współpracy z marką Rolls-Royce. Fotografia ta zwyciężyła kategorię roku 2023 Commercial Photography Luxury.


Kolejne wyróżnienia to aż sześć Złotych medali, w tym jeden dla fotografii z cyklu Syreny, w kategorii Fine Art Photography. W ramach serii fotografii zatytułowanej “Syreny” powstało dotychczas dziesięć Fotografii Autorskich, na których Szymon przedstawia proces przemiany swojej żony i największej muzy – Any. Jest to ujmująca historia, która odgrywa się w kilku zakątkach świata, między innymi w Maroko, na Malediwach i Lanzarote.


Zdjęcia z filmów, które nigdy nie powstały – kategoria: People Photography – Celebrities – to kolejne złoto. Tym razem w ramach projektu kalendarza na rok 2023 dla ATM Polska, który zawiera 13 kadrów z polskimi aktorami. Na jednym ze zdjęć zobaczymy zjawiskową Weronikę Książkiewicz, która zawodowo odegrała swoją rolę w obiektywie Brodziaka i wywalczyła tym samym o wyżej wspomnianą nagrodę. Oprócz Weroniki, w projekcie wzięli udział: Bartek Kotschedoff, Marta Nieradkiewicz, Tomasz Ziętek, Maria Dębska, Eliza Rycembel, Jędrzej Hycnar, Masza Wągrocka, Piotr Stramowski, Jacek Beler, Martyna Byczkowska i Agnieszka Więdłocha.


Sam Szymon podsumował tę sesję następująco: „Tworzenie kadrów z filmów, które nigdy nie powstały to esencja mojej fotograficznej działalności. Uwielbiam opowiadać historie i pokazywać emocje w czerni i bieli, zwłaszcza kiedy ich bohaterami są utalentowani aktorzy i aktorki. Złota nagroda dla tego projektu na arenie międzynarodowej, to świetna wizytówka dla Polski.”


La Caleta – to jeden z niewielu pejzaży artysty, na którym wprawne oko może ujrzeć również jego żonę. Fotografia została wykonana na ukochanej, hiszpańskiej wyspie Lanzarote. Zdjęcie skłania do refleksji i nawiązuje do twórczości Salvadora Dali i jego Muzy Gali. Nie bez powodu jury londyńskiego konkursu przyznało mu Złoto w kategorii Black & White Photography – Landscapes.


After Hours – to przykład sesji, która została wykonana na prywatne zlecenie, jednak przeistoczyła się w sesję alternatywną i cieszy się ogromnym zainteresowaniem odbiorców Brodziaka. Została doceniona również na London Photography Awards w kategorii Black & White Photography – Fine Art.
Fotografia zatytułowana Żywopłot powstała w 2011 roku, jest to realizacja jednej z wielu autorskich wizji artysty. Nagrodzona w kategorii Fine Art Photography – Nudes.
Ostatnie, jednak nie mniej ważne Złoto powędrowało do fotografii Smile, która wygrała w kategorii Black & White Photography – Portrait. Jest to uśmiech złapany przez Szymona Brodziaka podczas prowadzanych przez niego warsztatów fotograficznych w Kazimierzu Dolnym w 2017 roku.
Jury wyróżniło także poniższe fotografie, nadając im tytuł: Honorable Mention. The Tree w kategorii Nature – ikoniczna fotografia kolekcjonerska zrobiona w Wiedniu. Labyrinth w kategorii Travel oraz Asana #04 w kategorii Seascape.
Sukcesy te utwierdzają autora w realizowaniu swojej misji jaką jest: „Tworzenie czarno-białych światów, opowiadanie historii zapisanych w kadrach fotograficznych. Wzbudzanie emocji i utrwalanie piękna, które dekoruje nasze wnętrza i wzbogaca nas samych.”

Fotograf konsekwentnie realizuje swoją wizję i misję, poprzez odkrywanie piękna kobiet w czerni i bieli oraz dzielenie się pięknem ze światem. Wyróżnienia na arenie międzynarodowej to jedna z metod dzielenia się sztuką, fotograf swoją twórczością dzieli się również lokalnie, w rodzimym Poznaniu poprzez prężnie działającą galerię autorską Brodziak Gallery, w której z sukcesem organizuje liczne wystawy i występy artystyczne. Warto śledzić również poczynania artysty w mediach społecznościowych oraz na jego oficjalnej stronie www.szymonbrodziak.com. Mamy dopiero maj, dlatego pozostaje się tylko zastanawiać, czym Brodziak zaskoczy nas w kolejnych miesiącach tego roku?

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Szymon Brodziak - syrena
REKLAMA
REKLAMA

Weekend z Poznańską Nagrodą Fotograficzną w Starym Browarze 26 i 27 kwietnia

Poznańska Wystawa Fotograficzna

26 kwietnia o godz. 18.00 w Galerii Na Dziedzińcu Starego Browaru odbędzie się wernisaż wystawy pokonkursowej Poznańskiej Nagrody Fotograficznej 2023. To pierwsza edycja corocznego konkursu fotografii prasowej i dokumentalnej organizowanego przez Wydawnictwo Miejskie Posnania. Podczas gali otwarcia poznamy zwycięzców w kategoriach poznańskiej i ogólnopolskiej.

Misją Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest promowanie aktywności fotograficznej, której finałem są projekty długoterminowe i duże formy fotograficzne. Do konkursu zgłoszono 164 prac. Eksperckie jury pod przewodnictwem fotografa i reportera Filipa Springera oceniało jakość artystyczną projektów, a także ich spójność narracyjną. – O tę cechę coraz dziś trudniej, bo fotografowie pozbawieni możliwości publikowania cykli fotograficznych w mediach, tracą jednocześnie zdolność ich układania – mówi Filip Springer. – To pokazuje potrzebę organizowania takiego konkursu jak PNF – pozwala on fotografom myśleć o swoich zdjęciach w kategoriach zestawu, a nie pojedynczych ujęć. Nagrodzone cykle prezentują bardzo wysoką jakość również w tym aspekcie

Empatyczne kadry

Tematem przewodnim pierwszej edycji PNF są „Czułe narracje”. – Dla wielu fotografów specyficzny sposób używania fotografii, w którym istotna jest wrażliwość na ważne wydarzenia, istotne zjawiska i otoczenie społeczne, a także na drugiego człowieka i jego problemy, stał się podstawowym wyborem twórczym – pisze kurator projektu, Grzegorz Dembiński. Filip Springer dodaje, że oceniając zgłoszenia analizował, czy ta „narracyjna czułość” ma charakter poznawczy. – Szukałem zdjęć i zestawów, w których empatyczne spojrzenie fotografującego pozwala mu zobaczyć i pokazać jakiś ważny aspekt naszego życia – podkreśla. O tych twórczych poszukiwaniach Springer będzie rozmawiał podczas wernisażu w Galerii na Dziedzińcu z autorami wyróżnionych i nagrodzonych prac, a także z gościem specjalnym – pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem. W sobotę 27 kwietnia w Starym Browarze odbędą się kolejne spotkania autorskie, w których wezmą udział: Karolina Jonderko, Filip Springer i Waldemar Śliwczyński.

Nominowane prace:

Kategoria poznańska – nagroda Fundacji Rozwoju Miasta Poznania:

  • Stepan Rudik – Ukraińcy w Wielkopolsce
  • Bartosz Seifert – Życie codzienne mieszkańców baraków w rejonie ulicy Opolskiej w Poznaniu

Kategoria ogólnopolska – ogólnopolska nagroda fotograficzna miasta Poznania:

  • Ireneusz Kaźmierczak – Cząstki czasu. Znalezione negatywy we wsi Osiek pod Rawiczem
  • Marcin Kruk – How Much WIll I Be Able To Go Through / Ile będę w stanie przejść
  • Katarzyna Piechowicz – Romni – o romskich kobietach i dziewczynach
  • Paweł Piotrowski – Dobre życie – w gminie Dobroszyce w województwie dolnośląskim

Wystawa w Starym Browarze

Organizatorem Poznańskiej Nagrody Fotograficznej jest Wydawnictwo Miejskie Posnania. Wystawę pokonkursową będzie można zobaczyć bezpłatnie do 2 czerwca w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze, który jest partnerem PNF. – Od lat jesteśmy gospodarzem pokonkursowej wystawy Konkursu 30/30 – innej unikalnej inicjatywy WM Posnania o ogólnopolskim zasięgu – mówi Joanna Tupalska, dyrektor marketingu Starego Browaru. – Udana współpraca zaowocowała kolejnym wspólnym projektem. Jestem przekonana, że Poznańska Nagroda Fotograficzna, podobnie jak Konkurs 30/30, wpisze się na stałe w kulturalny kalendarz Poznania i Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze oraz realnie przyczyni się do rozwoju dyscypliny fotodokumentu w Polsce. Dla szerokiej publiczności wystawa będzie inspiracją na wielu polach: artystycznym, bo zobaczymy świetne warsztatowo prace, ale też społecznym, bo nagrodzone cykle opowiadają ważne historie o otaczającym nas świecie – podsumowuje Tupalska.

Poznańska Nagroda Fotograficzna – wystawa pokonkursowa

Galeria na Dziedzińcu w Starym Browarze

Wernisaż 26 kwietnia, godz. 18:00

Wystawa czynna do 2 czerwca, od wtorku do niedzieli w godz. 12:00-20:00

Wstęp wolny

Program Weekendu z PNF

piątek 26 kwietnia godz. 18.00-21.00

– otwarcie wystawy pokonkursowej, autorami prac są nominowani do nagród: Ireneusz Kaźmierczak, Marcin Kruk, Katarzyna Piechowicz, Paweł Piotrowski, Stepan Rudik, Bartosz Seifert.

– rozstrzygnięcie I edycji konkursu, wręczenie nagród i wyróżnień

– rozmowa przewodniczącego jury Filipa Springera z nagrodzonymi i wyróżnionymi autorami

– rozmowa Filipa Springera z pierwszym polskim fotografem w agencji Magnum Rafałem Milachem

sobota 27 kwietnia godz. 12.00-20.00

– przeglądy portfolio (zgłoszenia zamknięte)

– rozmowa Filipa Springera z Karoliną Jonderko

– rozmowa Filipa Springera z Waldemarem Śliwczyńskim

Więcej informacji znajdzisz TUTAJ i TUTAJ

Organizatorem PNF 2023 jest Wydawnictwo Miejskie Posnania

Partnerzy: Miasto Poznań, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Biblioteka Raczyńskich, Stary Browar, Radio Poznań, Kwartalnik Fotografia

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Poznańska Wystawa Fotograficzna
REKLAMA
REKLAMA