Skip to content

DESA Unicum promuje poznańskich artystów.
Rusza wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”


W DESA Unicum odbędzie się pierwsza przekrojowa wystawa sztuki poznańskich twórców w Warszawie. W jednej przestrzeni pojawią się doświadczeni artyści z okazałym dorobkiem artystycznym, ściśle związani z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, m.in. Mirosław Bałka czy Piotr Bosacki, a także ci najmłodsi, wchodzący do ogólnego obiegu artystycznego, jak Kinga Popiela albo Małgorzata Mycek.

Od 14 listopada warszawiacy mają okazję podziwiać dzieła artystów, których życie zawodowe albo prywatne związane jest lub było ze stolicą Wielkopolski. Na wystawie w DESA Unicum znalazł się szeroki przekrój prac artystów, którzy już na zawsze zapisali się w polskiej historii sztuki, jak i młodych twórców, rozpoczynających dopiero swoją karierę. Na jakie nazwiska szczególnie warto zwrócić uwagę?

Mirosław Bałka

Tego artysty na pewno nie trzeba przedstawiać. Mirosław Bałka to jeden z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy, którego prace wielokrotnie pojawiały się w najlepszych galeriach i muzeach świata, m.in. w Tate Modern w Londynie, a także wielokrotnie podczas Biennale w Wenecji. W 2003 r. Bałka stworzył Pracownię Działań Przestrzennych, jeszcze w ówczesnej ASP w Poznaniu. Pracownia ta od 2011 r. działa również na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Na wystawie w DESA Unicum znalazła się jego instalacja, składająca się z kilka metalowych tac w różnych kolorach i kształtach.

DESA_Mirosław Bałka_62 x 31 x 120_est.100000-200000 zł-2

Małgorzata Mycek

To jedna z najciekawszych osobowości artystycznych najmłodszego pokolenia. Buduje bardzo charakterystyczną postawę twórczą, którą rozwijała na Wydziale Malarstwa i Rysunku na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Warszawie będzie można oglądać jej pracę „161 ulubionych rzeczy siostry Apostazji”, będącą humorystycznym przedstawieniem znanej nam wszystkim z kiosków… okładki książki z przepisami siostry Anastazji, która stanowi przede wszystkim odniesienie do badanej przez artystkę problematyce peryferii, a zatem też m.in. kondycji wiary.

Kinga Popiela

Młoda, obiecująca artystka, absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, której prace już pojawiały się na wystawach w Warszawie. We wrześniu tego roku otworzyła swoją ekspozycję indywidualną w stolicy Wielkopolski. Teraz w DESA Unicum będzie można podziwiać jej przepiękną pracę „Nieużytek 5″ z cyklu „Nieużytki” z 2022 r. Artystka skupia się na performatywności gestu malarskiego, indywidualnej pamięci ciała oraz jego ekspresji w stosunku do przestrzeni, co imituje wrażenie ruchu i głębi w obrazie.

DESA_Kinga Popiela_Nieuzytek 5 z Cyklu Nieuzytki_est. 8000-10000 zł-2

Celina Kannunikava

Artystka, która dzieli życie między Poznaniem, gdzie skończyła studia na Wydziale Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego, oraz Mińskiem. Jej praca dyplomowa została nominowana do 34. edycji Konkursu im. Marii Dokowicz – Najlepsze Dyplomy UAP, a w tym samym roku otrzymała główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie malarskim Obraz/Nowe Spojrzenie. Na wystawę w DESA Unicum trafi obraz „RGB” z tegorocznego cyklu „Drzewa codziennej adoracji”. Praca zainspirowana jest symbolem Drzewa Życia, szeroko rozpowszechnionym archetypem, wspólnym dla wielu religii, mitologii i opowieści ludowych, będącym powszechną ideą w kulturach na całym świecie. W pracy wykorzystano pracochłonną technikę kropkowania mandali, która w pewien sposób nawiązuje do pojęcia adoracji, poszukiwania spokoju i duchowości.

DESA_Celina Kanunnikava_RGB z cyklu Drzewa Codziennej-adoracji_est. 7000-10000 zł-2

Na wystawie w DESA Unicum „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora” głównym bohaterem będzie Poznań, co pozwoli warszawskim entuzjastom sztuki bliżej poznać poznańską scenę artystyczną. Każdy z artystów reprezentuje indywidualny styl, który doskonale łączy wybrane medium, technikę oraz tematykę. Na wystawie widoczne będą również punkty wspólne w zakresie estetycznych poszukiwań, które mają swoje artystyczne tradycje w Poznaniu, ale sprawnie przebijają się także do ogólnego obiegu artystycznego.


Koordynatorzy wystawy: Karolina Stanisławska i Natalia Kowalek

Wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”: 14-21.11

Aukcja: 21.11.2023, godz. 19:00, dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

REKLAMA

 • ART CORNER by PORSCHE
 • Auto Club

REKLAMA

 • Porsche Poznań - Art Corner
 • Auto Club Poznań

Może cię zainteresować:

DESA Unicum promuje poznańskich artystów.
Rusza wystawa „Sztuka dzisiaj. Wybór kuratora”


REKLAMA

 • Art Pin
 • Stary Browar - Gianni Versace Retrospective
 • Global stone Poznań

REKLAMA

 • ArtPin
 • Stary Browar - Gianni Versace Retrospective
 • Global Stone Poznań
 • PropertyForU