Skip to content

Active4Woman Spring Camp

Przed nami nowy rok, nowe cele i postanowienia!
Active4Woman zaprasza na Spring Camp. do Weranda Home na niesamowicie aktywne i kobiece spotkanie.

Przed nami Nowy Rok, nowe cele i postanowienia! Active4Woman zaprasza na Spring Camp. Marzec to idealny czas na zrobienie czegoś dla siebie. Dlatego w dniach 23-26.03 zapraszamy do Weranda Home na niesamowicie aktywne i kobiece spotkanie. Po październikowym Campie zostały już tylko piękne wspomnienia, ale przed nami kolejny wyjazd i kolejne niezapomniane przeżycia! Ilość miejsc jest ograniczona, więc warto już zarezerwować sobie ten termin.
Każda uczestniczka w pakiecie startowym oprócz prezentów od partnerów otrzyma:prezent od organizatora Active4Woman – komfortowy 2-częściowy strój sportowy marki MakeUsStrong oraz profesjonalną matę do ćwiczeń firmy Force Band, nocleg w pięknych wnętrzach Werandy, pełne wyżywienie, tzn. 3 zbilansowane posiłki, posiłki potreningowe, 2 w ciągu dnia, dodatkowo 2 sesje jogi dziennie, 2 treningi dziennie (kije, crossfit, aerobox, ćwiczenia z mini bandami, bieganie).
A na zakończenie spotkania – niespodzianka dla wszystkich uczestniczek.

logo Poznański Prestiż

Poznański Prestiż

blank
blank

Może cię zainteresować:

Kategorie:

Active4Woman Spring Camp

Active4Women

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Przed nami dwudniowy Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych

Fundacja Wandalistki i Kino Muza już po raz drugi organizują Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych. Tym razem podczas 2 dni (1-2 kwietnia) zaprezentują 5 filmów skupionych wokół kobiecych eksploracji, górskich przygód i wspinaczki. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach i rozmowach z gościniami specjalnymi – Elizą Kubarską i Anną Tybor oraz prowadzącą Kamilą Kielar. 

Po pierwsze: kobiety 

Tak jak i w ubiegłorocznej edycji, tak i podczas tego „Przeglądu” nie zabraknie silnych kobiecych postaci. W roli gościni specjalnej pojawi się Eliza Kubarska – alpinistka (jedna z niewielu kobiet na świecie, która wytyczała nowe drogi na górskich ścianach) i reżyserka filmowa, która obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym poświęconym Wandzie Rutkiewicz. Premiera „Ostatniej wyprawy” planowana jest na ten rok, czy reżyserka będzie chciała opowiedzieć uczestnikom najciekawsze historie z planu? O to postara się Kamila Kielar, czyli kobieta urodzona do eksplorowania świata, podróżniczka, dziennikarka i reportażystka. Jej dziennikarski sznyt z pewnością przyda się w prowadzeniu spotkań i rozmów, nie tylko z Elizą, ale także z Anną Tybor, czyli kolejną kluczową postacią. Anna to kobieta do zadań specjalnych, od narciarstwa wysokogórskiego po himalaizm (pięciokrotna mistrzyni Polski w skialpinizmie, pierwsza kobieta na świecie, która zdobyła ośmiotysięcznik Manaslu bez użycia tlenu z butli i zjechała ze szczytu na nartach). Jeśli rozważania o roli kobiet we współczesnej wspinaczce i o sportach górskich – to tylko w takim składzie!

Na wielkim ekranie 

Nie tylko spotkania i rozmowy, ale i emocje na wielkim ekranie. A to zagwarantują projekcje pięciu filmów, które nie pozwolą się nudzić. Klimat Meksyku, USA i Nepalu w jednym miejscu? Proszę bardzo! Ten dobrze brzmiący przepis na udane dwa dni dopełni szczypta pięknych widoków, ekstremalnych przeżyć, aspektu niepełnosprawności w górach i drogi do odnalezienia siebie. Te wszystkie doznania i emocje zapewnią wyjątkowe projekcje ukazujące góry i wspinaczkę z kobiecego punktu widzenia.

Program

Sobota, 1 kwietnia, godz. 17:30

 • Stumped| reż. Cedar Wright, Taylor Keating (USA) | 22 min
 • Aliento | reż. Ulises Fierro (Meksyk) | 17 min 
 • Mothered by Mountains | reż. Renan Ozturk (Nepal) | 16 min
 • Po seansie spotkanie z Elizą Kubarską. Spotkanie poprowadzi Kamila Kielar.
 • Bilety dostępne tutaj

Niedziela, 2 kwietnia, godz. 17:30

 • Like a Wolf | reż. Montage Production LLC (USA) | 75 min 
 • Follow Through | reż. Adam Clark, Isaiah Branch-Boyle (USA) | 22 min

Po seansie spotkanie z Anną Tybor. Spotkanie poprowadzi Kamila Kielar.

Bilety dostępne tutaj

Organizatorzy: Fundacja Wandalistki, Kino Muza w Poznaniu.

Partnerzy: Estrada Poznańska, Klub Wysokogórski Poznań.

Patroni Medialni: Magazyn Góry, Magazyn na szczycie, Radio Afera, Poznański Prestiż, Nasz Głos Poznański.

Findacja Wandalistki
logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

Przed nami dwudniowy Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych

Przegląd Kobiecych Filmów Górskich i Podróżniczych

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Wiosenne spotkania w Bibliotece Raczyńskich 

Zuzanna Kozłowska fot. Mikołaj Niemczewski/Adobe stock

Na koniec marca miłośników literatury czeka wiele atrakcji w poznańskiej bibliotece. Aż pięć wyjątkowych wydarzeń z książkami w tle, takich jak warsztaty dla dzieci, wystawa „Dramat irlandzki w Polsce”,  warsztatach malowania celtyckich plecionek, czy czytanie wielkich dzieł literatury starożytnej w ramach Dni Kultury Antycznej. Każdy znajdzie coś dla siebie, z czego większość atrakcji jest za darmo lub za niewielką opłatą. 

Harmonogram Biblioteki Raczyńskich: 

 • Marzec, Galeria Anastazego, wystawa „Dramat irlandzki w Polsce”, czyli plakaty szkice kostiumów, scenografii i egzemplarze sztuk, które wykorzystywane były do pracy w poznańskich teatrach na początku XX wieku.
 • 24 marca, godz. 17-19 – publiczne czytanie „Eneidy” poprzedzone wykładem pt. Filmowe wersje „Eneidy” prof. UAM dr hab. Radosława Piętki. Fragmenty eposu Wergiliusza zaprezentują wykładowcy Instytutu Filologii Klasycznej UAM oraz aktorzy teatru studenckiego „Sfinga”. 
 • 25 marca o godz.12 – warsztaty dla dzieci, pisanie, projektowanie, rysowanie, towarzyszące wystawie „Dramat irlandzki w Polsce”. 
 • 28 marca o godz. 16.30 – Warsztaty malowania celtyckich plecionek inspirowanych irlandzką „Book of Kells”.
 • 29 marca o godz. 18 – w ramach cyklu „Strony fotografii”, spotkanie z Karolem Szymkowiakiem – artystą fotografem, kuratorem Kolekcji Wrzesińskiej i członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. 

Więcej informacji o wydarzeniach można znaleźć na stronie Biblioteki Raczyńskich.

blank

Zuzanna Kozłowska

Wiosenne spotkania w Bibliotece Raczyńskich 

Zuzanna Kozłowska fot. Mikołaj Niemczewski/Adobe stock

Open book, yellow flowers fanned pages on grass. Summer spring b

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Ostatnia deska ratunku – o in vitro

Tekst: Zuzanna Kozłowska Zdjęcia: Adobe Stock

„Nie udało się” – to słowa, które każdemu jest trudno przetworzyć, godząc się z pewnego rodzaju porażką. Kiedy jednak stoi się we własnej łazience nad testem ciążowym i trzeba taką deklarację przekazać sobie i swojemu partnerowi, słowa te są jak sztylety wbijane w serce nieistniejącego, ale bardzo wyczekiwanego nowego życia.

Problemy z płodnością w Polsce posiada co szósta para w wieku rozrodczym. Niepłodność coraz częściej wskazywana jest jako choroba społeczna współczesnych czasów, dotykająca obie płci w równym stopniu. Około 1,5 miliona par aktualnie walczy o to, by móc zostać rodzicami. Bywa, że walka jest nierówna, ponieważ przyczyny niepłodności często pozostają nieznane.

Nietrafiony los w loterii genowej czy silny stres lub przepracowanie nawet w najmniejszej dawce mogą sprawić, że nie zobaczy się drugiej kreski na teście ciążowym. Będąc w tego rodzaju sytuacji, jeszcze jeden czynnik działa przeciwko aspirującym rodzicom – czas. Mimo że wiek rozrodczy to przynajmniej kilka do kilkunastu lat dla większości par, wiele ma problem zdążyć przed nieubłaganym deadline’em matki natury. Każdy dzień ma znaczenie, jeżeli pragnie się więcej niż jednej pociechy. Leczenie niepłodności należy rozpocząć jak najszybciej, a i szybka reakcja nie gwarantuje sukcesu.

Istnieje wiele metod leczenia niepłodności, jednak dla części par po wykorzystaniu innych, mniej inwazyjnych metod, jedynym rozwiązaniem może okazać się zapłodnienie in vitro. Kiedy leczenie hormonalne czy zabieg inseminacji to za mało, swoje szanse na zostanie rodzicami trzeba powierzyć zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik poza żeńskim układem rozrodczym.

In vitro to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia niepłodności, szczególnie w przypadku niedrożności jajników, ale daje tylko i aż od 40 do 50% szans na ciążę (u kobiet poniżej 30. roku życia). W Polsce dzięki tej metodzie urodziło się już ponad 50 tysięcy dzieci. Pierwsza dziewczynka w kraju dzięki in vitro przyszła na świat w 1987 roku w Białymstoku.

Niestety sztuczne zapłodnienie nie należy do tanich metod leczenia niepłodności i nie jest aktualne refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Na dofinansowanie z NFZ można było liczyć tylko w latach 2013-2016, a programowi wspierającemu rodziny walczące z niepłodnością zaledwie przez 3 lata przypisuje się aż 22 tysiące dzieci.

Decydując się na sztuczne zapłodnienie, trzeba liczyć się z następującymi kosztami:

– 5-7 tysięcy zabieg,

– około tysiąc złotych dodatkowe badania (głównie związane z hormonami),

– 2-3 tysiące leki.

Jest to ogromny wydatek dla każdej rodziny, często daleko poza zasięgiem budżetu domowego. A to przecież dopiero początek…

Na szczęście, gdzie rząd zawodzi, tam samorząd pomaga. W kilkunastu miastach oraz gminach, a czasem całych województwach, można liczyć na skorzystanie z programów dofinansowań dla par zmagających się z niepłodnością. Poznań także oferuje swoim mieszkańcom wsparcie, jeżeli chodzi o in vitro. Dzięki programowi w stolicy Wielkopolski urodziło się już 450 dzieci, a jego kolejna edycja właśnie ruszyła. Małżeństwa oraz pary w związku partnerskim mogą liczyć na dofinansowanie o wartości 5 tysięcy złotych do zabiegu in vitro (do 3 razy) lub dofinansowanie o wartości 2 tysięcy złotych do procedury adopcji zarodka (do 3 razy).

Z programu mogą skorzystać pary mieszkające w Poznaniu, spełniające pewne kryteria. Trzeba pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim, płacić podatki w Poznaniu, a wiek kobiety powinien mieścić się w przedziale od 20 do 43 lat. Trzy placówki lecznicze biorą udział w programie, a z dofinansowania w tej edycji można skorzystać do końca 2024 roku. 

By przystąpić do programu, należy złożyć wniosek o dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro wraz z oświadczeniami (potwierdzającymi spełnienie warunków programu) w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Poznania. Dokumenty niezbędne do kwalifikacji do programu można pobrać w formacie PDF ze strony www.poznan.pl w zakładce In Vitro. 

In vitro pozostaje często ostatnią szansą par na to, by zostać rodzicami. Kiedy kolejny raz trzeba przyznać, że znowu się nie udało, dobrze wiedzieć, że można liczyć na wsparcie, nawet w aktualnym, zimnym dla in vitro, klimacie politycznym. Miejmy nadzieję, że i państwo kiedyś przypomni sobie o osobach, których marzeniem jest rodzicielstwo. 

blank

Zuzanna Kozłowska

Ostatnia deska ratunku – o in vitro

Tekst: Zuzanna Kozłowska Zdjęcia: Adobe Stock

In vitro

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

„Fundacja Rodzinna – między nadzieją a rzeczywistością” tematem przewodnim jubileuszowego X Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych

Po ponad 7 latach prac wewnętrznych, 3 latach od ogłoszenia Zielonej Księgi, dziś możemy realnie mówić o przededniu możliwości, jaką daje fundacja rodzinna. Ustawa podpisana 7 lutego przez Prezydenta RP oznacza rewolucyjne zmiany w prawie dotyczącym sukcesji – dlatego oczywisty stał się temat wiodący najbliższego wydarzenia Instytutu Biznesu Rodzinnego.

– Ustawa budzi nadzieję na budowę firmy wielopokoleniowej. Tam, gdzie idzie nowe, buduje się też nowy rynek. Jesteśmy jako IBR w oczywisty sposób zaangażowani w pełen monitoring mediów oraz tego, jak komunikowana i promowana jest fundacja rodzinna przez tych, którzy chętni są ją tworzyć. A że wiele w tych obietnicach nadużyć, będziemy je konsekwentnie demaskować! Fundacji rodzinnej nie można spłycać wyłącznie do zabezpieczenia majątkowego i traktować jej tylko jak lokaty inwestycyjnej! – wyjaśnia potrzebę zorganizowania Kongresu oraz tegoroczny temat przewodni dr Adrianna Lewandowska, Prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego. Zarys obszaru tematycznego oraz agendy powstał podczas kreatywnego warsztatu z udziałem Ekspertów IBR, którzy nad wyzwaniami strategii i sukcesji na co dzień pracują z rodzinami właścicielskimi w procesach doradczych i do których właściciele firm rodzinnych przychodzą z pytaniami o fundację rodzinną. 

Gościem specjalnym Kongresu jest Johannes Kärcher – Prezes Rady Nadzorczej Kärcher, syn założyciela firmy – Alfreda Kärchera. Do prelekcji i dyskusji o fundacjach rodzinnych dołączą także: książę Michael von Liechtenstein – Prezes Zarządu Industrie – und Finanzkontor Etablissement. Zaproszenie przyjęli także: dr Adam Mokrysz (Mokate), Ewald Raben (Grupa Raben), Leszek Kaszuba (Jamalex), Marcin Ochnik (Ochnik), Rodzina Wypychewicz (ZPUE), Filip Makowski (YORK), Krzysztof Domarecki (Selena). Przedsiębiorcy będą rozmawiali m.in. o: radach nadzorczych, sukcesji i budowaniu struktur korporacyjnych w firmie rodzinnej, inwestycjach, aktualnych wyzwaniach w rozwoju, ścieżce rozwoju sukcesora, współpracy z kadrą managerską spoza rodziny oraz sukcesji zewnątrzrodzinnej, komunikacji w sytuacjach trudnych i kryzysowych, obszarach ESG. Podczas Kongresu Instytut przyzna także coroczną nagrodę „Firma Rodzinna Roku” dla przedsiębiorstw szczególnie zaangażowanych i odpowiedzialnych społecznie. 

Kongres Firm Rodzinnych

Instytut Biznesu Rodzinnego od dekady spotyka się w Poznaniu w gronie polskich i zagranicznych rodzin biznesowych i firm rodzinnych, by rozmawiać o profesjonalizacji i dążeniu do długowieczności. Trudno uwierzyć, że tegoroczna edycja to edycja jubileuszowa. 10 lat spotkań i 10 edycji to łącznie 20 dni pełnych wrażeń, merytoryki i spotkań, łącznie 200 unikalnych prelegentów i łącznie ponad 2500 uczestników! 

Międzynarodowy Kongres Firm Rodzinnych to wydarzenie nieszablonowe nie tylko z uwagi na prelegentów i uczestników, jakich przyciąga. Instytut Biznesu Rodzinnego proponuje udział w interaktywnym spotkaniu: w trakcie wystąpień gości z Polski i zagranicy: przedsiębiorców rodzinnych, a także ekspertów i praktyków biznesowych, uczestnicy zasiądą przy okrągłych stołach dyskusyjnych. Po prelekcji będzie czas na moderowaną przez Ekspertów Instytutu Biznesu Rodzinnego (m.in. Szymona Trzebiatowskiego, Romana Wieczorka, Katarzynę Barcińską, Michała Gniatkowskiego, Grażynę Marciniak, Wiesławę Machalicę, Iwonę Rostkowską, Annę Bielak – Dworską, Alicję Hadryś i Ewę Więcek-Janka) rozmowę i wymianę poglądów z pozostałymi uczestnikami Kongresu – taka forma wydarzenia sprzyja integracji oraz umożliwia gorącą dyskusję w gronie „błyskotliwych umysłów” – przedsiębiorców. Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość indywidualnych konsultacji z Ekspertami IBR w obszarach związanych z budowaniem wielopokoleniowej firmy rodzinnej. Z wydarzenia każdy wyjedzie z własną, częściowo samodzielnie napisaną książką „FUNDACJA RODZINNA – W KIERUNKU DŁUGOWIECZNOŚCI” i odpowiedzią na pytanie: Czy fundacja rodzinna jest dla mnie? 

Więcej informacji tutaj

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

„Fundacja Rodzinna – między nadzieją a rzeczywistością” tematem przewodnim jubileuszowego X Międzynarodowego Kongresu Firm Rodzinnych

MKFR_1080x1080_2

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

SANTA GRAFIKA niezwykłe wydarzenie dla projektantów, już w czwartek w Poznaniu!

Wydarzenie Santa Grafika to niezwykłe spotkanie dla projektantów i osób związanych z marketingiem. Podczas tego wydarzenia prelegentki opowiedzą o budowaniu marki oraz strategii brandingowej, ale również o trudnościach, jakie spotykają kobiety na rynku pracy w marketingu.

Santa Grafika

6 edycja wydarzenia jest wyjątkowa także pod względem prelegentek – na scenie wystąpią 3 kobiety, które mają zupełnie różne spojrzenie i perspektywy pracy w branży. Zarówno od bardziej marketingowych i brandingowych stron – aż po zagadnienia z tworzenia studio wyłącznie kobiecego.  Partnerką wydarzenia jest poznańskie stowarzyszenie Local Girls Movement, która działa w zakresie edukacji i tworzenia bezpiecznej przestrzeni dla kobiet.

blank

Będziecie mieć również możliwość networkingu i nawiązania nowych kontaktów biznesowych z innymi projektantami i designerami.

Podczas piątej edycji na scenie wystąpią: 

 • Martyna Olszak-Bachora
 • Paulina Kołaczek
 • Ela Martin

Spotkanie poprowadzi Weronika Harzyńska.

Wspiera nas (mentalnie, merytorycznie i duchowo) Maciej Piątek (The Brief), STGU oraz Grafmag.

To wyjątkowe wydarzenie zapewni Wam możliwość poszerzenia horyzontów, nauki nowych rzeczy i rozwijania swoich umiejętności. Bądźcie częścią tej niezapomnianej przygody i poznajcie innych ludzi z branży!

Nie czekaj i zarezerwuj swoje miejsce już dziś! Czekamy na Ciebie w klubie Schron w Poznaniu 16.03.2022 o 18:00. Do zobaczenia na Santa Grafika.

Link do wydarzenia

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

SANTA GRAFIKA niezwykłe wydarzenie dla projektantów, już w czwartek w Poznaniu!

Santa Grafika

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Wystawa BARBIE – NIEZNANE OBLICZE

Wystawa „Barbie – nieznane oblicze”, otwierana dokładnie w 64 urodziny najsłynniejszej lalki świata, ukazuje rzadko omawiane wątki z ponad sześćdziesięcioletniego „życia” ikony tej zabawki. Ale czy tylko zabawki? Wystawa jest okazją do poznania historii kobiet, a zwłaszcza ich roli i znaczenia w społeczeństwie amerykańskim w II połowie XX i początkach XXI wieku.

Barbie nieznane oblicza
fot. organizator wystawy

Wystawa ta próbuje między innymi odpowiedzieć na pytania: Czy Barbie zasługuje na miano głupiutkiej blondynki? Dlaczego wciąż musi walczyć o prawo do bycia chirurżką – zarówno w życiu zawodowym, jak i w słowniku? Jakie ma szanse na zostanie pierwszą prezydentką Stanów Zjednoczonych? I co się stanie, gdy słowo „Barbie”, zastąpimy w tych pytaniach wyrazem „kobieta”?

Barbie nieznane oblicza
fot. organizator wystawy

Ekspozycja ta porusza również ważne wątki społeczne: kwestię rasizmu oraz wykluczenia ze względu na chorobę, niepełnosprawność, płeć czy wiek. Jest też opowieścią o kulturze, wydarzeniach oraz ideach ostatnich kilkudziesięciu lat, w których Barbie brała udział, które odzwierciedlała, a czasem wręcz tworzyła. Czy dziś możemy przejrzeć się w „życiu” Barbie niczym w lustrze i znaleźć w nim swoje odbicie?

Kuratorka: Aleksandra Podżorska

Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu – 0ddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

09.03. 2023 – 30.07.2023

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

Wystawa BARBIE – NIEZNANE OBLICZE

Barbie nieznane oblicza

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Wystawa „ODCIEŃ KOBIETY” w Vinci Art Gallery                                                             

Witamy wiosnę z kobiecą energią, prezentując w Vinci Art Gallery podczas marcowej wystawy ODCIEŃ KOBIETY prace trzech współczesnych artystek: Moniki Wyrwickiej, Elżbiety Radzikowskiej i Agnieszki Potrzebnickiej. 

Z niecierpliwością wyczekiwaliśmy nowego cyklu obrazów, mieszkającej na co dzień w Szkocji Moniki Wyrwickiej, która w swoim malarstwie doskonale operuje kolorem, portretując kobiety zmysłowe oraz eksponując ich siłę i delikatność przy jednoczesnym zastosowaniu technik malarskich i grafiki. 

Agnieszka Potrzebnicka, absolwentka warszawskiej ASP, która swoją działalność skupia w dwóch obszarach, jakimi są twórczość artystyczna oraz konserwacja malarstwa i rzeźby drewnianej polichromowanej, zaprezentuje podczas wystawy serię obrazów olejnych na płycie przedstawiających kobiece akty oraz portrety w otoczeniu roślin, wręcz zatopione w zieleni. 

Kontrapunktem dla malarstwa olejnego będą wysmakowane miniatury graficzne autorstwa poznańskiej graficzki Elżbiety Radzikowskiej, w której pracach znajdziemy subtelność, jasność przekazu sytuacji, myśli, czasem tych intymnych, zawsze pięknych, bo zwyczajnie ludzkich. Atutem wystawy jest konfrontacja stylu i technik twórczych trzech artystek przedstawiających Kobiety w różnych odcieniach sztuki. 

Zapraszamy na wystawę od 10 marca do 7 kwietnia br., podczas której zaprezentowana zostanie także autorska biżuteria marki PARTSJewelry.

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

Wystawa „ODCIEŃ KOBIETY” w Vinci Art Gallery                                                             

Vinci Art Gallery_Plakat_ODCIEN_KOBIETY_60x100cm

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

„Deszczowa piosenka” – Teatr Muzyczny w Poznaniu zapowiada kolejny wielki hit!

Hollywood, lata 20. XX wieku, czas intensywnego rozwoju kinematografii. Don Lockwood jest jedną z najpopularniejszych gwiazd kina i stoi u szczytu kariery – ma pieniądze, wygląd amanta, tłumy wielbicieli, a w perspektywie kolejne główne role.

Na czerwonym dywanie pojawia się w towarzystwie swojej filmowej partnerki Liny Lamont, której prywatnie nie znosi. Ta, choć niewątpliwej urody, jest próżna i konfliktowa. W dodatku ma wyjątkowo piskliwy głos, a kinematografia właśnie przechodzi rewolucję i w filmach po raz pierwszy pojawia się… dźwięk. Kolejna produkcja musi nadążać za oczekiwaniami widzów, a przez Linę staje na krawędzi katastrofy. Z pomocą przychodzi jednak przyjaciel Dona – kompozytor Cosmo Brown – który wpada na pomysł wykorzystania w filmie głosu utalentowanej, lecz jeszcze niedocenionej artystki Kathy Selden. Plan, sam w sobie ryzykowny, komplikuje dodatkowo nieodwzajemnione uczucie Liny do Dona oraz zauroczenie aktora pełną wdzięku i niezależną Kathy…

Spektakl Deszczowa piosenka oparty jest na scenariuszu filmu z 1952 roku o tym samym tytule, który został okrzyknięty najlepszym musicalem wszech czasów. Jego autorami są Betty Comden i Adolph Green. Widzowie pokochali go przede wszystkim za kultowe piosenki ze słowami Arthura Freeda i muzyką Nacio Herba Browna, takie jak „Good Morning”, „Make 'Em Laugh” oraz oczywiście „Singin’ In The Rain”. Adaptacja teatralna wiernie odtwarza przebieg akcji, łącznie ze słynną sceną tańca w deszczu. Swingowa muzyka, mnóstwo humoru i stepowanie w ulewnym deszczu – tak brzmi przepis na musical, który kochają całe pokolenia!

Partnerem premiery jest firma Aquanet Retencja, z którą Teatr Muzyczny współpracować będzie przy projekcie o tematyce ekologicznej i która wspomoże technologicznie spektakl i jego kultowe sceny. Projekt zakłada działania edukacyjne dotyczące odzyskiwania wody deszczowej (retencji) i jej roli w przeciwdziałaniu kryzysowi wodnemu.

Premiera: wrzesień 2023

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

„Deszczowa piosenka” – Teatr Muzyczny w Poznaniu zapowiada kolejny wielki hit!

Deszczowa piosenka Teatr Muzyczny w Poznaniu

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Albert Herring – Britten ponownie na deskach Teatru Wielkiego

Albert Herring – trzecia opera w dorobku Benjamina Brittena, niemal dokładnie po 75 lat po światowej premierze pojawiła się po raz pierwszy w repertuarze Teatru Wielkiego w Poznaniu, na scenie Auli Artis, w czerwcu 2022 roku. Utwór opowiada historię Alberta, który – podobnie, jak inni bohaterowie oper Brittena – musi zmierzyć się z opresyjnym światem. Wrażliwość kontra wszechobecna dulszczyzna, obnażenie mentalnej zaściankowości i wynikającej z niej potrzeby narzucania innym „właściwego” sposoby życia/bycia. Lekka komedia społeczna, ale tylko z pozoru, bo w tej historii znajdziemy głębszy sens, drugie, trzecie dno. Muzyka Brittena, dziś bardziej klasyczna niż współczesna, niesie opowieść niezwykle aktualną – to, co wydarzyło się w Loxford, ciągle (niestety!) może mieć miejsce pod każdą szerokością geograficzną. Reżyserii spektaklu podjęła się Karolina Sofulak, reżyserka na miarę współczesnych czasów, która bezkompromisowo szuka uniwersalnych treści w dziełach operowych.

18 marca, godz. 19:00, Aula Artis
19 marca, godz. 18:00, Aula Artis

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

Albert Herring – Britten ponownie na deskach Teatru Wielkiego

Albert Herring

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Enter Enea Festival 2023

Uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę dzisiejszej sceny jazzowej Cécile McLorin Salvant jest artystką wszechstronną. Komponuje, pisze teksty, śpiewa i wyraża się przez sztuki plastyczne. Wykształcona klasycznie, zanurzona w jazzie, bluesie i folku, czerpiąca z teatru muzycznego i wodewilu, oprócz fenomenalnego warsztatu muzycznego dysponuje też prawie teatralnymi środkami wyrazu, które czynią z jej koncertów niezapomniane wydarzenia. Jej głos określany jest jako „głos o stalowym rdzeniu owiniętym miękką watą” i porównywalny z głosem tak znakomitych śpiewaczek jak Billie Holiday, Sarah Vaughan, czy Elli Fitzgerald.

SALVANT_foto_Tom_Korkidis

Jak pisze Jazz Forum w recenzji jej ostatniej płyty, której koncertowe wykonanie oglądać możemy na platformie arte.tv „Cécile McLorin Salvant albumem Ghost Song przekracza granicę tego, co zwykliśmy nazywać „wokalistyką jazzową”. Już jej pierwszy album został nominowany do Grammy, a trzy kolejne zdobyły tę prestiżową statuetkę. W Poznaniu wystąpi ze swoim zespołem 5-go czerwca 2023 roku.

Enter Enea Festival to cztery dni muzycznego spotkania w plenerze Jeziora Strzeszyńskiego, w programie dobranym przez Leszka Możdżera, dyrektora artystycznego od pierwszej edycji.

Festiwal łączy w sobie bezpretensjonalność, niezależność i swobodę, związaną z atmosferą imprezy plenerowej, z ekskluzywnością wynikającą z ograniczonej liczby widzów, świetnego nagłośnienia i przede wszystkim z listy zaproszonych przez Leszka Możdżera artystów, którzy gwarantują publiczności najwyższy poziom muzycznych wrażeń. Enter jest miejscem wielu premier, inicjatorem nowym muzycznych konstelacji.

Enea Enter Festiwal

Liczne z projektów, które rozpoczęły się artystycznymi spotkaniami na Enter Enea Festival, zwieńczonymi premierami i wyjątkowymi wykonaniami nowego materiału miały swoje kontynuacje i trasy w Polsce i Europie. Przykładami mogą być: płyta „Komeda” Leszka Możdżera, której prawykonanie w czerwcu 2010 wyprzedziło płytę i jej trasę promocyjną, album „Polska” w wykonaniu trio Możdżer-Danielsson-Fresco, czy premiera duetu Leszek Możdżer-Gloria Campaner z 2017 roku oraz współpraca Leszka Możdżera z Orkiestrą Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Po ubiegłorocznym koncercie Adama Bałdycha z udziałem LeszkaMożdżera, artyści pracują właśnie nad wspólną płytą. I w tym roku w programie nie zabraknie premier i prawykonań przygotowywanych z myślą o Festiwalu. Kolejnych zapraszanych artystów przedstawiać będziemy w marcu i kwietniu, a karnety na Festiwal pojawią się w sprzedaży jeszcze w marcu. Kreację wizerunkową 13. edycji Enter Enea Festival, opartą na portrecie Leszka Możdżera zrobionym przez Jakuba Wittchena, w studiu zdjęciowym zaaranżowanym w garderobach poprzedniej edycji Festiwalu, przygotowało poznańskie studio Bękarty.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w dniach 4-7.06.2023, w Poznaniu nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja „Europejskie Forum Sztuki”, której prezesem i fundatorem jest Jerzy Gumny. Sponsorem tytularnym Enter Enea Festival jest Enea. Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego

logo Poznański prestiż

Poznański Prestiż

Enter Enea Festival 2023

PLAKATY-2023-3

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

10 lat BRODZIAK GALLERY

59 nagród, 47 wystaw, 675 900 PLN przeznaczonych na cele charytatywne oraz niezliczona liczba zainspirowanych gości. Tak w cyfrach wygląda miniona dekada działalności BRODZIAK GALLERY. Autorska galeria fotografii Szymona Brodziaka, 04 marca 2023 roku świętuje 10-lecie swojego funkcjonowania. Jest to największa autorska galeria fotografii w Polsce oraz ważny punkt na kulturalnej mapie Poznania.


Pierwsza galeria Szymona Brodziaka powstała dekadę temu na poznańskiej Wildzie w charakterystycznym czarnym kontenerze zainspirowanym architekturą mobilną. Kilka lat póżniej, w 2018 r. druga filia BRODZIAK GALLERY miała swoją inaugurację w Warszawie, na Placu Trzech Krzyży. Obecnie w stolicy fotografie Brodziaka znajdują się w ofercie Desa Modern. W roku 2020 miało miejsce otwarcie galerii w charakterystycznym budynku dawnego McDonald’s na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Szymon podsumował to słowami: „to jedyny mi znany przypadek na świecie, kiedy McDonald’s został zamieniony na galerię sztuki, a nie na odwrót”.

Misją Szymona Brodziaka jest “tworzenie czarno-białych światów, opowiadanie historii zapisanych w kadrach fotograficznych. Wzbudzanie emocji i utrwalanie piękna, które dekoruje nasze wnętrza i wzbogaca nas samych”. Oprócz zmiennej ekspozycji fotografii mistrza fotografii czarno-białej, w galerii mają miejsce wydarzenia, takie jak koncerty, spotkania autorskie, wieczory klubowe czy zajęcia z jogi. BRODZIAK GALLERY organizuje także wystawy innych cenionych artystów, m.in. Tadeusza Rolka, Noriakiego, Oskara Zięty, Edyty Grzyb czy Macieja Mańkowskiego

Celebracja 10 urodzin BRODZIAK GALLERY odbędzie się 04 marca, w budynku galerii przy ul. Głogowskiej 16 w Poznaniu. Podczas wydarzenia prezentowane będą nowe fotografie artysty, a imprezie towarzyszyć będą akcje performatywne nawiązujące do najbardziej charakterystycznych kadrów z twórczości Brodziaka.

„Celebracja 10 urodzin Brodziak Gallery oraz jej rozwój w minionej dekadzie to niezbity dowód na to, że w Polsce jest ciągle rosnąca świadomość, że fotografią czarno-białą warto się otaczać, inspirować, a także w nią inwestować” – podsumowuje fotograf.

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

10 lat BRODZIAK GALLERY

Szymon Brodziak

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Czarująca premiera „Pięknej i Bestii”

Zdjęcia: Dawid Stube

Za nami cztery spektakle premierowe „Pięknej i Bestii” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu widzowie mogli zobaczyć w ostatni weekend lutego najbardziej zaczarowany musical wszechczasów w obu obsadach i z udziałem wszystkich trzech odtwórców roli Bestii (Karol Drozd, Rafał Szatan, Patryk Bartoszewicz). Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Tomasz Szymuś, scenografię stworzyła Anna Chadaj, kostiumy Agata Uchman, a choreografię Karol Drozd. Całości dopełniają projekcje Karoliny Jacewicz i światło Katarzyny Łuszczyk.
Zarówno najmłodsi, jak i starsi widzowie, nie kryli wzruszenia, a każdy z czterech spektakli zakończyły długie, gorące owacje na stojąco.
Zainteresowanie tytułem jest ogromne i bilety na wszystkie, ponad 30 spektakli, zostały wyprzedane do końca sezonu już w grudniu. Ten tytuł najdotkliwiej pokazał, że widownia na 406 miejsc nie wystarcza, by pomieścić wszystkich zainteresowanych widzów Teatru Muzycznego w Poznaniu.
–Szkoda, że nie mamy jeszcze naszej nowej siedziby, która pozwoli nam ugościć na widowni 1200 osób na każdym spektaklu, ale mamy nadzieję, że za około półtora miesiąca ogłosimy przetarg na generalnego wykonawcę i jeszcze w tym roku wbijemy pierwszą łopatę – mówił podczas premiery dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski.
Bilety na „Piękną i Bestię” dostępne będą także w nowym sezonie 2023-2024. Już w marcu Teatr ogłosi repertuar do końca roku. Wkrótce poznamy także tytuł kolejnej premiery, która odbędzie się jeszcze w tym roku.

Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia Teatr Muzyczny w Poznaniu
Piękna i Bestia – Teatr Muzyczny w Poznaniu

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

Czarująca premiera „Pięknej i Bestii”

Zdjęcia: Dawid Stube

Piekna-i-Bestia-Teatr-Muzyczny-w-Poznaniu-12

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu już dostępne!

Bohaterką wydania jest Katarzyna Jakś – Sobecka, właścicielka Biura Rachunkowego ABACUS, która suchą stopą przeprowadza przedsiębiorców przez podatkowy chaos. Odczarowuje stereotypowy obraz księgowej, ciągle kojarzony z kobietą w okularach w grubych oprawkach, która głównie zajmuje się piciem kawy i wklepywaniem faktur do komputera. Ta silna i niezależna kobieta, swój sukces definiuje poprzez zadowolenie i satysfakcję swoich klientów. Mówi, że sukces kobiety w sferze zawodowej wymaga więcej wysiłku, determinacji i zaangażowania. I jest dumna z tego, że jej dzieci wyrastają z wzorcem matki przedsiębiorczej i aktywnej – LICZĘ NA SIEBIE

A na co liczyć mogą kobiety w 2023? Jaka jest dziś ich pozycja w społeczeństwie? O krótki raport pokusiła się Zuzanna Kozłowska, która zebrała najważniejsze cyfry definiujące sytuację kobiet w Polsce – BYĆ KOBIETĄ W 2023

Dynamiczna sytuacja na rynku pracy, zmiana modeli na zdalny lub hybrydowy postawiła przed liderami zespołów wiele nowych wyzwań w obszarze zarządzania zespołami ludzkimi w przedsiębiorstwach. O kompetencjach przyszłości, jakie warto wypracować będąc szefem nawet kilkuosobowego zespołu opowiedziały nam Edyta Jagodzińska-Pawluk i Dorota Szylak z ProUpsolutions, które zawodowo zajmują się podnoszeniem kompetencji zespołów – FIRMA TO LUDZIE

Diamenty to najlepszy przyjaciel kobiety. Poznajcie historię pochodzącej z Bośni i Hercegowiny Lejli Grabus Burić, gemmologa, projektantki biżuterii, właścicielki marki GRABUS DIAMONDS. Historia jej fascynującej podróży przez Sarajewo i Izrael, by osiąść w Poznaniu, który jak mówi jest jej„drugim domem” to doskonały przykład determinacji i konsekwencji w działaniu – DIAMENTY SĄ WIECZNE

Dzielne i mądre, odważne i inteligentne, silne i stanowcze, rozważne i romantyczne. Takie były poznanianki, wielkopolanki, które często żyły w cieniu swoich mężów, w życiowych zawieruchach, starając się w trudnych czasach być opoką dla najbliższych i społeczeństwa. To one często stały na straży praw i obowiązków, kultywowały miłość do ojczyzny, przywiązanie do języka ojczystego, do polskiej ziemi i tradycji, propagowały i krzewiły polską sztukę oraz literaturę. Pomyślmy o nich ciepło i powspominajmy, jak wiele im zawdzięczamy… Sylwetki zasłużonych dla naszego miasta i regionu kobiet zebrała Magdalena Ciesielska w artykule KOBIETY Z DAWNYCH LAT.

Ale to nie wszystko co zaplanowaliśmy dla Państwa w tym wyjątkowym wydaniu Poznańskiego Prestiżu. W podróż po internecie w wersji 3.0 zabiera nas Zuzanna Henshaw, współorganizatorka inicjatywy MetaMixer – poznańskiej organizacji pomagającej poruszać się w zawiłym świecie nowych technologii. WEB 3.0 – UTOPIA CZY NOWA RZECZYWISTOŚĆ? W świat muzyki zabierze nas Gosia Musidlak, która choć nie pochodzi z muzycznej rodziny od dziecka wiedziała, że skrzypce to jej przeznaczenie. I wytrwale krok po kroku, dotarła na szczyt muzycznego świata. Nieosiągalne zamienić w zrealizowane.
Odwiedziliśmy również salon Karlik Luxury Cars z luksusowymi samochodami, pozostawiając jednak Państwu wybór pomiędzy McLarenem a Ferrari. LUKSUSOWE ZABAWKI. Przyjrzeliśmy się także ruszającemu właśnie w Poznaniu programowi dofinansowania In vitro. – OSTATNIA DESKA RATUNKU

A do tego garść zapowiedzi kulturalnych na marzec, moda, uroda, recenzje muzyczne i filmowe.

A na koniec dobra informacja dla koneserów zajęcy ze Starego Browaru. Już wkrótce rusza sprzedaż tych kultowych figurek, które obok koziołków stały się symbolem Poznania. Jakie kolory w tym roku obstawiacie?

Przyjemnej lektury!
Alicja Kulbicka – redaktor naczelna

Czytaj wydanie ->

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

redaktor naczelna magazynu "Poznański Prestiż"

Najnowsze wydanie Poznańskiego prestiżu już dostępne!

Poznański Prestiż marzec 2023 - Katarzyna Jakś-Sobecka

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Temperatura Sztuki

W lutym ekspozycja Vinci Art Galery prezentuje czerwień w sztuce. Kolor ten kojarzony z energią od zawsze jest sprzymierzeńcem przedstawiania emocji, intryguje i pobudza zmysły. Jednak od ubiegłego roku, miesiąc luty to już nie tylko walentynkowe nastroje. Może stąd pomysł na taką właśnie czerwoną kompozycję.

W lutym ekspozycja Vinci Art Galery prezentuje czerwień w sztuce. Kolor ten kojarzony z energią od zawsze jest sprzymierzeńcem przedstawiania emocji, intryguje i pobudza zmysły. Jednak od ubiegłego roku, miesiąc luty to już nie tylko walentynkowe nastroje. Może stąd pomysł na taką właśnie czerwoną kompozycję.
W historii sztuki wywodzący się z impresjonizmu koloryzm oznaczał przede wszystkim sposób malowania akcentujący w dziele rolę koloru i wartości czysto malarskich, a mniejsze znaczenie przypisujący linii, formie i treści obrazu. W Polsce największe zainteresowanie tym zagadnieniem przypadło na lata 20. XX wieku i związane było z osobą Józefa Pankiewicza. W sztuce dawnej zaś wybitnymi kolorystami byli Tycjan i Rubens.

blank

Kolor w sztuce ma znaczenie większe, niż może się nam wydawać. Według współczesnych obserwacji rynkowych najlepiej sprzedają się obrazy, w których dominują kolory: czerwony, biały, niebieski i żółty. W trzech najdroższych pracach amerykańskiego abstrakcjonisty Marka Rothko króluje właśnie czerwień. Wprowadzona do wnętrza za pomocą obrazów o zdecydowanych barwach aktywizuje, pobudza nas do działania, dodaje energii. Pulsujące kolory ożywiają wnętrze, stanowiąc kontrapunkt dla monochromatycznego tła innych elementów wyposażenia w jaśniejszych tonacjach.
Na czerwoną kompozycję w Vinci Art Gallery składają się m. in. obrazy Gochy Meg Stankiewicz, Artura Smoły, Magdaleny Kwapisz-Grabowskiej, Małgorzaty Frącek, Beaty Pflanz, Moniki Wyrwickiej, Agnieszki Słońskiej-Więcek, Murata, Iryny Depko, Małgorzaty Andrzejewskiej i Joanny Głażewskiej.
Zachęcamy do własnego doświadczenia temperatury sztuki!

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

Temperatura Sztuki

Vinci Gallery

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Przywrócić blask Garbarom

Rozmawia: Michał Gradowski

Zdjęcia: VINCI Immobilier Polska

Ul. Garbary w ostatnim czasie zmienia swoje oblicze. Pawilony handlowe, które do tej pory mieściły się u zbiegu ulic Garbary i Wielkiej raczej nie były ozdobą tej okolicy, ale już niedługo na ich miejscu powstanie KAMIENICA GARBARY 68. Co było dla Państwa najważniejsze przy projektowaniu tej nowej inwestycji?

Jacek Orkisz

Jacek Orkisz: KAMIENICA GARBARY 68 to dla nas niezwykle ważna inwestycja, również dlatego, że to miejsce ważne dla poznaniaków. Wszystkie nasze budynki mieszkalne są zaprojektowane z troską o najmniejsze szczegóły i z uwzględnieniem przyszłych użytkowników przestrzeni, jaką tworzymy, nie tylko samych mieszkańców. W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z wyjątkową historią miejsca, dlatego też pierwszym założeniem było odnalezienie wspólnego języka nowoczesności i miejskich trendów z tym jak to miejsce wyglądało przed wojną. Scalić ze sobą teraźniejszość i przeszłość? Dla wielu wydaje się to niemożliwe, ale efekty pracy naszego zespołu w kooperacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków przerosły nasze oczekiwania.

Udało nam się osiągnąć ten cel dzięki nawiązaniu do kamienicznego charakteru Starego Miasta, przy wykorzystaniu dobrze pojmowanego bogactwa i różnorodności materiałów na elewacjach,a jednocześnie uwzględniliśmy cechy nieruchomości poszukiwane przez nabywców mieszkań. Zależy nam na przywróceniu blasku Garbarom i uwypukleniu historycznego aspektu tego miejsca, stąd też sama nazwa inwestycji i jej charakter. KAMIENICA GARBARY 68. Miejsce, które łączy historie swoich mieszańców – prawdziwy dom w samym sercu miasta.

Kamienica Garbary 68

Zaraz wrócimy jeszcze do Garbar, ale przyjrzyjmy się inwestorowi, czyli firmie VINCI Immobilier Polska, która jest częścią Grupy VINCI. Jak ważne w kontekście współczesnej działalności jest to, że korzenie firmy sięgają XIX wieku? Jakie inwestycje z portfolio Grupy VINCI warto byłoby wyróżnić? Jakie projekty realizowane są obecnie w naszym kraju?

J.O.: VINCI Immobilier Polska powstała w 2017 r., z inicjatywy francuskiej spółki VINCI Immobilier SAS oraz polskiej spółki budowlanej – Warbud S.A. To wspaniałe doświadczenie móc pracować w oparciu o taki kapitał i doświadczenie. Grupa VINCI jest obecna w ponad 100 krajach i zatrudnia ponad 194000 osób. Spółki grupy VINCI zrealizowały wiele ciekawych, ambitnych lub przełomowych projektów. Trudno jest wybrać tylko jeden najbardziej interesujący lub najbardziej spektakularny. Możemy wymienić chociażby: Stadion Stade de France w Paryżu, Most Vasco da Gamma,Most Świętokrzyski w Warszawie czy przeniesienie świątyni w Abu Simbel w Egipcie o kilkadziesiąt metrów wyżej niż w pierwotnej lokalizacji, co uchroniło ją przed zniszczeniem.

Spoglądając na projekty mieszkaniowe w Polsce,dotychczas z sukcesem zrealizowany został projekt Rezydencja Bonifraterska w sąsiedztwie Starego Miasta w Warszawie (tak samo blisko Starego Miasta jak KAMIENICA GARBARY 68w Poznaniu) oraz Osiedle Wilanowska na Dolnym Mokotowie. Obecnie w ofercie sprzedaży znajdują się mieszkania aż w sześciu różnych projektach w Warszawie i Poznaniu. W Poznaniu trwają zaawansowane prace przy realizacji budynku mieszkalnego ŻEROMSKIEGO. A już wkrótce nowe projekty, w tym oczywiście również w Poznaniu!

No data was found

KAMIENICA GARBARY 68 przedstawiana jest jako inwestycja premium. Wiele firm deweloperskich pozycjonuje swoje inwestycje w tym segmencie. Czy jest jakaś jednoznaczna definicja tego pojęcia? Co Państwo rozumiecie pod pojęciem premium? Czego może oczekiwać nabywca, kupując nieruchomość premium? 

blank

Hanna Bigosińska: Najwięcej polskich nieruchomości premium jest w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy właśnie w Poznaniu. Są to bardzo dobrze położone budynki –apartamentowe i miejskie rezydencje, wykończone i wyposażone w bardzo wysokim standardzie. Najważniejszą wspólną cechą projektów premium jest lokalizacja, bez której trudno wyobrazić sobie luksusową miejską rezydencję. Lokalizacja rozumiana jako bliski dostęp do najciekawszych miejsc, do sklepów, biur, restauracji, szkół i przedszkoli, do sfer odpoczynku i rekreacji.

Do tego trzeba jeszcze dołożyć ciekawe widoki z okien apartamentów i garaż pod budynkiem. Poza lokalizacją– o tym, czy warto zainwestować swoje pieniądze w ten konkretny projekt mieszkaniowy– świadczy jakość i standard wykończenia. Bardzo ważne są też inne udogodnienia dostępne dla mieszkańców. To wszystko decyduje o unikatowości projektu i oczywiście często o jego niemałej cenie.

blank

Co wyróżnia ten projekt spośród innych inwestycji na mapie Poznania? Czy Garbary to dobre miejsce do życia? I z drugiej strony – czy ta nowa kamienica będzie także dobrym wyborem dla osób, które szukają atrakcyjnej lokaty kapitału?

H.B.: KAMIENICA GARBARY 68 spełnia wszystkie wymagania, jakie powinna spełniać luksusowa miejska rezydencja oferująca apartamenty. Bezdyskusyjnie rewelacyjna lokalizacja, piękne elewacje, szlachetne materiały użyte do wykończenia części wspólnych, recepcja z obsługą, pełna ochrona, a do tego dostępny dla mieszkańców wspólny taras na dachu z przepięknym widokiem na Stare Miasto – mamy zdjęcia wykonane jesienią i widoki są rzeczywiście cudowne. Samochody ukrywamy w garażu podziemnym, gdzie będzie też miejsce dla parkowania rowerów i sporo indywidualnych schowków.

A co do atrakcyjnej lokaty kapitału – w branży nieruchomości mamy takie powiedzenie – „dobry projekt (w domyśle: z dobrą lokalizacją i wysokim standardem wykończenia) zawsze się obroni”. Takich budynków w Poznaniu, tak blisko rynku, z takimi widokami, nie powstanie już wiele. KAMIENICA GARBARY 68 to tylko 95 apartamentów o powierzchni od 28 do 116 m².

Kiedy rozpoczną się prace przy KAMIENICY GARBARY 68 i na kiedy planowane jest zakończenie inwestycji? Czy ruszyła już sprzedaż mieszkań? 

J.O.: Aktualnie prowadzimy rozmowy z Generalnymi Wykonawcami.Planujemy rozstrzygnąć przetarg na budowę już wiosną, natomiast zakończenie inwestycji planowane jest na 2025 rok. To piękny budynek, ale jednocześnie duże wyzwanie pod kątem realizacji. Jednak w historii spółki VINCI realizowane były projekty dużo bardziej skomplikowane.

Warto też wspomnieć o drugiej poznańskiej inwestycji VINCI Immobilier, przy ul. ŻEROMSKIEGO na Jeżycach, która jest w realizacji, a sprzedaż przekroczyła już chyba poziom 50%. Jakie mieszkania w inwestycji ŻEROMSKIEGO są jeszcze dostępne? Czy w planach macie Państwo kolejne projekty na terenie Poznania?

J.O.: ŻEROMKSIEGO to inwestycja mieszkalna, która powstaje na Jeżycach – jednej z najmodniejszych dzielnic Poznania. W ofercie pozostało jeszcze ok. 70mieszkań ze 130 znajdujących się w budynku. Inwestycja ma zostać oddana do użytkowania na przełomie roku 2023/2024. Lokalizacja budynku na niewielkim wzniesieniu sprawia, że widoki z niemal wszystkich mieszkań będą fantastyczne.  Poznań stwarza ogromne możliwości zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów. Jako że każdy, nawet najbardziej spektakularny projekt deweloperski zaczyna się od „kawałka ziemi”,aktywnie poszukujemy gruntów wWarszawie i Poznaniu. Aktualnie analizujemy kilka zaawansowanych projektów w Poznaniu, a o wszystkich nowych informujemy na bieżąco, dlatego zapraszam do śledzenia naszej strony internetowej www.vinci-immobilier.pl oraz naszych mediów społecznościowych.

Michał Gradowski

Michał Gradowski

Przywrócić blask Garbarom

Rozmawia: Michał Gradowski

Zdjęcia: VINCI Immobilier Polska

Kamienica Garbary 68

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Koncert Penderecki/Wajnberg w Teatrze Wielkim

VI Symfonia „Pieśni chińskie” Krzysztofa Pendereckiego to najbardziej liryczna i najłagodniejsza kompozycja w jego dorobku. Orientalne inspiracje utworu oddaje nie tylko warstwa tekstowa, będącą parafrazą wierszy starochińskich poetów, ale także użycie erhu – dwustrunowego instrumentu chińskiego, który odzywa się w intermezzach, na swój sposób podsumowując każdą z pieśni – mieszając radość ze smutkiem. Również kompozycja Wajnberga, pomimo że jest wspomnieniem grozy II wojny światowej, niesie pocieszenie. Wajnberg – kompozytor trzech światów, jak książkę o nim zatytułowała Danuta Gwizdalanka – napisał XXI Symfonię „Kadysz” w hołdzie ofiarom warszawskiego getta. Sam twórca stracił najbliższych w czasie wojny. Wplecione w muzyczną tkankę symfonii cytaty przywołują postać ojca kompozytora, który był skrzypkiem. Z pamięci wyłaniają się zatem chwile szczęśliwe i bliskie, odsuwając tym samym grozę i strach.
Koncert Penderecki/Wajnberg – pomiędzy orientalnym kolorytem i modlitewnym lamentem, warto poszukać nadziei.

Wykonawcy:
Jacek Kaspszyk – dyrygent
Małgorzata Olejniczak-Worobiej – sopran
Szymon Mechliński – baryton
Anna Krysztofiak – erhu
Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszko w Poznaniu

08 lutego (środa), godz. 19:00, Aula Uniwersytecka

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

Koncert Penderecki/Wajnberg w Teatrze Wielkim

Penderecki Wajnberg

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Oblicza Carmen w Teatrze Wielkim

Kim jest? Czy tylko sprytną uwodzicielką, szczodrze szafującą swoim wdziękami, a może kobietą świadomą własnej wartości, żyjącą wbrew schematom i regułom. Kim jesteś, Carmen?
Postać Carmen, tytułowej bohaterki opery Bizeta, inspirował wielu kompozytorów. Poznajmy zatem różne oblicza tej trudnej do opisania kobiety, której życiowym celem była po prostu miłość. Miłość jest wolnym ptakiem… wolnym jak Carmen chciałoby się dodać.

Wykonawcy:
Monika Mych-Nowicka – sopran
Magdalena Wilczyńska-Goś – mezzosopran
Piotr Friebe – tenor
Jaromir Trafankowski – baryton, prowadzenie koncertu
Eliza Schubert – skrzypce
Olena Skrok – fortepian

14 lutego, godz. 19:00, Sala Drabowicza Teatru Wielkiego w Poznaniu

blank
No data was found

Oblicza Carmen w Teatrze Wielkim

Carmen - Teatr Wielki w Poznaniu

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Premiera książki Rosława Szaybo „Rok ma 13 miesięcy”

Opowieści o latach spędzonych w Londynie, wspomnienia o współpracach ze słynnymi muzykami, relacje z artystycznego życia Warszawy – „Rok ma 13 miesięcy” to kronika twórczej drogi Rosława Szaybo, ale też manifest jego barwnej osobowości i charyzmy.

Studiował w pracowniach mistrzów polskiej szkoły plakatu. Projektował okładki dla największych światowych muzyków: Janis Joplin, The Clash, Milesa Davisa, Arethy Franklin, Leonarda Cohena, Krzysztofa Komedy. Rosław Szaybo (1933-2019) to legenda grafiki projektowej – nie tylko w Polsce. Ten niezwykły artysta pozostawił po sobie zbiór wciągających historii z jego życia okraszonych zabawnymi anegdotami. Książka „Rok ma 13 miesięcy” to ostatni utwór Szaybo. Premiera publikacji odbędzie się 11 lutego 2023 r. o godz. 18:00 na wystawie polskiego plakatu w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze w Poznaniu.

Urodził się w 1933 roku w Poznaniu. Studia na stołecznej ASP odbył pod okiem wybitnych plakacistów Tomaszewskiego i Fangora. Z szarej socjalistycznej Warszawy wyemigrował do tętniącego życiem swingującego Londynu. Pracę w reklamie porzucił dla świata muzyki. Jako dyrektor artystyczny wytwórni fonograficznej CBS Records pracował z ikonami muzyki XX wieku. To wtedy powstały tak legendarne projekty jak koperta płyty Judas Priest „British Steel”, uznawana za najlepszą okładkę zespołu heavy metalowego na świecie. Współtworzył Polską Szkołę Plakatu. Jego grafiki promujące wystawy i spektakle zebrały wiele prestiżowych wyróżnień. Zasiadał w Radzie Naukowej Światowego Kongresu Plakatoznawczego w Warszawie. Współpracował z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz prowadził pracownię fotografii kreatywnej. W 2002 r. uzyskał tytuł profesora, a w 2018 r. jego twórczość została uhonorowana złotym medalem „Gloria Artis” przez ministra kultury i sztuki oraz rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Był pomysłodawcą Konkursu 30/30 na najlepsze okładki płytowe.
Rosław Szaybo zawsze będzie ikoną dziedziny sztuki, która przez swój walor użytkowy nie była nigdy należycie doceniana. W rodzinnym mieście znalazł wsparcie dla idei konkursu na najlepszą okładkę płytową roku i we współpracy z Miastem Poznań i Starym Browarem sprawił, że płytowe covery zaczęły być traktowane z należytym szacunkiem, jako pomost między muzyką i sztukami wizualnymi. Był mistrzem anegdoty, niezależnie od tego, czy opowiadanej na wernisażach, czy sprytnie ukrytej w graficznym szczególe na płytowej obwolucie. Z tych anegdot składa się jego książka – mówi Marcin Kostaszuk, wicedyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania i współtwórca idei Konkursu 30/30.

Opowieści o latach spędzonych w Londynie, wspomnienia o współpracach ze słynnymi muzykami, relacje z artystycznego życia Warszawy – „Rok ma 13 miesięcy” to kronika twórczej drogi Rosława Szaybo, ale też manifest jego barwnej osobowości i charyzmy.

11 lutego, godz. 18:00
Galeria na Dziedzińcu Starego Browaru w Poznaniu
wstęp wolny

logo Poznański prestiż

Poznański prestiż

Premiera książki Rosława Szaybo „Rok ma 13 miesięcy”

Premiera książki Rosława Szaybo „Rok ma 13 miesięcy"

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank

Don Kichot

6 grudnia, godz. 19:00
7 grudnia, godz. 11:00

Aula Artis
Balet w trzech aktach i pięciu obrazach
Libretto: Marius Petipa na podstawie powieści Miguela de Cervantesa El ingenioso hidalgo Don Quixote de la Mancha (Przemyślny szlachcic Don Kichot z Manczy)
Muzyka: Ludwig Minkus


Podczas spektakli wykorzystane zostaną nagrania, których dokonano w dniach 18-20 stycznia 2022 roku przez Orkiestrę Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu pod batutą Grzegorza Wierusa.

Temperament, wdzięk, wirtuozeria oraz potężna dawka komizmu – baletowa wersja przygód szlachetnego rycerza z La Manchy od dawna urzeka miłośników tańca. Ten oparty na znakomitym literackim pierwowzorze spektakl – tym razem w choreografii Michala Štípy – przenosi nas do słonecznej Hiszpanii, gdzie piękna Kitri i zakochany w niej Basilio napotykają zbłąkanego rycerza wraz z nieodłącznym giermkiem.

Czy to Kitri jest Dulcyneą, ukochaną Don Kichota? Czy Don Kichot będzie walczył z wiatrakami? Czy Sancho Pansa uchroni swego pana przed kolejnymi kłopotami?

Zapraszamy marzycieli i tych, którym potrzebna jest solidna dawka wspaniałego klasycznego tańca ze szczyptą hiszpańskiego folkloru.
Realizatorzy:
Michal Štípa – reżyseria i choreografia
Alksander Gorski, Marius Petipa – choreografia
Grzegorz Wierus – kierownictwo muzyczne
Ale Valášek – scenografia
Wuktor Kuźma – reżyseria świateł
Leszek Stryła – projekcje
Guido Sarno – asystent choreografa
Wykonawcy:
Balet Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

logo Poznański Prestiż

Poznański Prestiż

Don Kichot

Don Kichot w Teatrze Wielkim w Poznaniu

REKLAMA

blank

REKLAMA

blank