Znamy datę premiery „Deszczowej piosenki” w Teatrze Muzycznym

Premiera „Deszczowej piosenki” odbędzie się już 16 września 2023 roku. Spektakl reżyseruje Tadeusz Kabicz („Preludia” w Teatrze Muzycznym w Łodzi, „Thrill me” w Mazowieckim Teatrze Muzycznym), kierownikiem muzycznym jest pianista, kompozytor i aranżer Krzysztof Herdzin (m.in. „Piloci” i „Deszczowa piosenka” w Teatrze Muzycznym Roma), a scenografię i kostiumy tworzy projektantka polsko-japońskiego pochodzenia Natalia Kitamikado, („Baby Doll” w Teatrze Studio w Warszawie, „Szewcy” w Teatrze Nowym w Łodzi). Choreografię przygotowują Michał Cyran i Maciej Glaza (step).

Spektakl „Deszczowa piosenka” oparty jest na scenariuszu filmu z 1952 roku o tym samym tytule, który został okrzyknięty najlepszym musicalem wszech czasów. Jego autorami są Betty Comden i Adolph Green. Widzowie pokochali go przede wszystkim za kultowe piosenki, takie jak „Good Morning”, czy „Singin’ In The Rain”. Adaptacja teatralna wiernie odtwarza przebieg akcji, łącznie ze słynną sceną tańca w deszczu. 

Od 2 i 3 kwietnia w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbędzie się casting na odtwórców głównych ról (Cosmo Brown, Don Lockwood i Kathy Selden). Więcej o „Deszczowej piosence” i jej realizatorach przeczytać można tutaj.

30 marca do sprzedaży trafiły bilety na spektakle „Deszczowej piosenki” grane we wrześniu, październiku i grudniu. Teatr Muzyczny w Poznaniu ogłosił także repertuar do końca roku i uruchomił sprzedaż biletów. W październiku (13-21 X) powróci wyczekiwana „Piękna i Bestia”, na którą bilety w tym sezonie wyprzedały się błyskawicznie. Ze względu na ogrom zapytań o „Skrzypka na dachu” tytuł ten ponownie pojawi się na deskach teatru na przełomie października i listopada (27 X – 4 XI). Następnie powróci „Virtuoso” (10 – 12 XI), a po nim „Irena” (18 XI – 25 XI). Od początku grudnia Teatr Muzyczny zaprasza widzów na spektakle „Pięknej i Bestii” i „Deszczowej piosenki”.

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA