„Wielkie Premiery, Słynne Szlagiery” – ludziom pracy organicznej

Wielkie premiery, słynne szlagiery|

„Wielkie premiery, słynne szlagiery” – koncert w ramach obchodów 210. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego i 25-lecia działalności Towarzystwa im. H. Cegielskiego, które odbywają się pod patronatem honorowym: Michała Zielińskiego, Wojewody Wielkopolskiego; Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego; Jana Grabkowskiego, Starosty Powiatu Poznańskiego; Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania; abp Wojciecha Polaka, Prymasa Polski; abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego. Wydarzenie odbędzie się 5 października br. o godz. 18 w Sali Lubrańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

„Cieszymy się, że współpracujemy z artystami o polskiej i międzynarodowej renomie, którzy wiedzą jak ważna jest kultura w naszym kraju i że trzeba o nią dbać” – zaznacza dr. Marian Król, Prezydent Towarzystwa.

Gościem specjalnym koncertu będzie Justyna Reczeniedi, sopran liryczny z koloraturą, solistka Polskiej Opery Królewskiej, ostatnia uczennica „Słowika Warszawy” – Bogny Sokorskiej. Towarzyszyć jej będzie pianista Witold Kawalec. Justyna Reczeniedi zaśpiewa prawykonanie całej „Kantaty Romskiej” do muzyki Artura Banaszkiewicza i słów Dominika Górnego. Co ciekawe, fragmenty kantaty zostały wykonane niespełna miesiąc temu w Grecji. Tradycje pracy organicznej w nuty przemienią również Andrij Melnyk (akordeon) oraz Marcin Antkowiak (kontrabas). Zgodnie z tytułem przedsięwzięcia usłyszymy także popularne szlagiery tworzące muzyczne dziedzictwo różnych kultur.

Artur Banaszkiewicz to związany z Poznaniem skrzypek-wirtuoz, kompozytor i aranżer, który jako polski artysta wśród reprezentantów 35 krajów, w 2021 roku, został laureatem głównej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Atlancie, USA. Z kolei twórczość Dominika Górnego przetłumaczono na 18 języków i jest obecna w ponad 100 międzynarodowych wydawnictwach. Prawykonanie uzyskało patronat honorowy Światowego Projektu „Poezja dla Kultury Godności”. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, do wyczerpania limitu miejsc.

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Wielkie premiery, słynne szlagiery|
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA