Listopadowe wydanie Poznańskiego prestiżu – 20 lat minęło jak jeden dzień…

Poznanski prestiż - wydanie listopadowe

Jubileusze wszelkiej maści to doskonała okazja do tego, aby niczym bohaterowie hollywoodzkich produkcji, wsiąść w wehikuł czasu i skoczyć w przeszłość. Ale nie po to, aby ją zmieniać, ale by powspominać. A jest w tym miesiącu co!

Stary Browar jest jednym z najbardziej charakterystycznych poznańskich obiektów. Otwarty w 2003 roku z inicjatywy Grażyny Kulczyk, stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej oraz gospodarczej Poznania. Z nazwy jest to centrum handlowe, ale przychodzi się tutaj po dużo więcej niż udane zakupy. Od 20 lat jest oknem „na wielki świat” i miejscem odkryć na polu mody, sztuki, popkultury, gastronomii. Ambitny zespół centrum pielęgnuje DNA Starego Browaru, szukając wciąż nowych formatów łączenia oferty zakupowej, rozrywki i kultury. O tym, dlaczego Staremu Browarowi od tylu lat udaje się być o krok do przodu przed konkurencją opowiadają Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej centrum, oraz Joanna Tupalska, dyrektor marketingu.

3F3A1011
Zespół Starego Browaru

Kiedy 20 lat temu, w ówczesnej Gazecie Wyborczej pojawiło się ogłoszenie Toyoty Motor Poland poszukujące chętnych do otwarcia dealerstwa Toyoty w Poznaniu, Dominika i Darek Bońkowscy nie wahali się ani chwili. I choć z trzech wymienionych w anonsie warunków spełniali tylko jeden, zaryzykowali… i udało się! W 2003 roku powstała pierwsza autoryzowana stacja dealerska – salon i serwis Toyoty w Poznaniu, przy ul. Polskiej 112. Dziś współtworzą Grupę Bońkowscy, mającą szerokie portfolio marek motoryzacyjnych i caravaningowych. Dominika Bońkowska – współwłaścicielka Grupy Bońkowscy w szczerej rozmowie opowiedziała o początkach biznesu, zarządzaniu przez pryzmat wartości oraz zaufaniu, bez którego nic by nie powstało.

Dominika i Darek Bońkowscy
Dominika i Darek Bońkowscy

Weronika Hołowczyc to kolejna bohaterka naszego listopadowego wydania. Jako adwokat dużą uwagę przywiązuje do detali, bo doskonale wie, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Profesjonalnie i rzetelnie podchodzi do spraw swoich klientów, nie pozwala, aby jej emocje wzięły górę, posiłkuje się literą prawa i racjonalizmem. Stworzyła kancelarię na miarę naszych czasów, gdzie bezpośrednio pomaga osobom
w trudnych sytuacjach życiowych. z mnogości tematów wybrała prawo rodzinne i to właśnie ta dziedzina daje jej satysfakcję choć jest pełna wyzwań i odpowiedzialności.
Weronika Hołowczyc – Butikowa kancelaria rozwodowa

Weronika Hołowczyc
Weronika Hołowczyc

Dżentelmeni ponoć o pieniądzach nie rozmawiają, jednak jak przekonuje dr Wojciech Świder z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, o naszych funduszach rozmawiać trzeba! Pieniądze stanowią kluczowy element życia, wpływając na nasze codzienne decyzje, plany
i przyszłość. Zapraszamy do refleksji nad trzema kluczowymi aspektami finansów, które wydają się szczególnie istotne w obecnych czasach: inflacją, oszczędzaniem i inwestycjami. Ile czasu trzeba poświęcić na to, by zarządzać mądrze swoimi oszczędnościami oraz inwestycjami? Czy musimy być ekspertami ekonomii, by robić to efektywnie?
Dr Wojciech Świder – Porozmawiajmy o pieniądzach! Inflacja, oszczędzanie i inwestycje

dr Wojciech Świder
dr Wojciech Świder

A skoro jesteśmy przy inwestycjach. Co powiecie na kupno nieruchomości w Hiszpanii? To dobry sposób na inwestycję i lokatę kapitału, ale argumentem nie do odrzucenia są także piękne krajobrazy, słoneczne plaże, przyjazny klimat, wyborne jedzenie i gościnni ludzie. Jednak jak to zrobić, aby przejść przez cały proces bezpiecznie i komfortowo? O tym opowiada Beata Cieślukowska – właścicielka agencji nieruchomości Planospain, która specjalizuje się w łączeniu ludzi z ich wymarzonymi domami w jednym z najbardziej ekskluzywnych miejsc na świecie.

Beata Cieślukowska Planospain. Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii
Beata Cieślukowska

Czy ginekologia estetyczna to fanaberia czy raczej świadome podejście do swego zdrowia, w tym psychicznego? Dr Małgorzata Bocianowska przekonuje, że leczenie schorzeń, które znajdują się w obrębie ginekologii, zawiera się w słowie „holistyka”. To nie jest tylko leczenie pochwy, macicy czy okolic zewnętrznych intymnych, ale także leczenie całego ciała. Jak mówi – ginekologia estetyczna jest szeroką dziedziną medycyny, która podchodzi do dolegliwości i schorzeń w sposób bardzo holistyczny.
Małgorzata Bocianowska Ginekologia estetyczna. Jak poprawić komfort życia?

dr Małgorzata Bocianowska
dr Małgorzata Bocianowska

Kontakt z różnymi formami sztuki oraz dziedzictwem kulturowym dostarcza dzieciom nie tylko rozrywki, ale także edukuje i kształtuje ich wartości. W rozmowie z Agnieszką Dubilewicz, kuratorką Projektu Dzieciaki Na Piętrze dowiemy się, jakie znaczenie ma sztuka i kultura w życiu dziecka oraz jakie możliwości rozwoju kreatywności i wyobraźni daje rodzinne wyjście na warsztaty, do teatru lub na koncert.
Agnieszka Dubilewicz – Obcowanie ze sztuką i kulturą od małego!

Agnieszka Dubilewicz
Agnieszka Dubilewicz

Sztuka jest także wpisana w DNA marki Porsche, która w ramach projektu Art Corner By Porsche Centrum Poznań, stworzyła kreatywną przestrzeń z bogatym programem wystaw, warsztatów i rozmów z artystami w zabytkowym budynku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Koniecznie przeczytajcie jaki program czeka na miłosników sztuki w listopadzie.
Listopadowe spotkania ze sztuką w ramach ART CORNER BY PORSCHE CENTRUM POZNAŃ

W najnowszym wydaniu wydaniu nie zabrakło także designu, zarówno tego dużego jak i całkiem niewielkiego. Pracownia architektoniczna Artpin udowadnia, że wnętrza naszym domów i mieszkań są odzwierciedleniem naszej duszy i warto posłuchać siebie w procesie urządzania własnych czterech kątów, po to aby ściany stały się domem, pełnym opowieści o nas samym. A pomóc mogą w tym oryginalne dodatki. A jakie? Jak choćby elementy skandynawskiego designu, tak uwielbianego przez Polaków. Tym razem przedstawiamy historię pewnego skandynawskiego termosu. Brzmi głupio? Koniecznie zajrzyjcie do rubryki IKONY DESIGNU, aby przekonać się, że nie taki termos oczywisty, jak go malują.

Termos Stelton EM77
Stelton EM77

Październik w Poznaniu obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych jak i towarzyskich. 10. Jubileuszowa konferencja #byckobietaontour, na której gościem specjalnym była Grażyna Kulczyk, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki wrócił uroczyście na macierzystą scenę, w ramach obchodów 20. urodzin Starego Browaru, Poznań odwiedził zespół The Dumplings, a w pięknych przestrzeniach Młyńskiej12 odbyła się pierwsza edycja targów ślubnych Wedding by Młyńska12. Relacje z tych i wielu innych wydarzeń zebraliśmy w rubryce Po Godzinach.

To tylko niektóre tematy, które przygotowaliśmy dla Państwa na te coraz chłodniejsze dni i długie listopadowe wieczory. Przed nami wyjątkowe święto 11. listopada, w sposób niezwykły w skali kraju celebrowane właśnie w Poznaniu. Dlatego na koniec polecam felieton o historii świętomarcińskiego rogala, który obok koziołków stał się symbolem naszego miasta.

Miłej lektury i smacznego rogala!

Alicja Kulbicka
Redaktor naczelna

Link do wydania online

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Poznanski prestiż - wydanie listopadowe
REKLAMA
REKLAMA

Odwiedź wystawę w CK Zamek i poznaj historię niezwykłych kobiet

Dare to Dream

W CK Zamek do 28 lipca można oglądać wystawę pt. „Łataj! Ceruj! Długie życie ubrań”. Jedna z ekspozycji to designerskie swetry, które służyły wcześniej uczniom jako mundurki szkolne w Nairobi. W osiągnięciu finalnego efektu pomagały artystce, Małgorzacie Markiewicz, kobiety ze slamsów Mathere, które nauczyły się szyć w spółdzielni założonej kilka lat temu przez… Polaków. Tę historię warto poznać.

Margret, Marion, Catherine, Anjellah i Maurine mieszkają w slamsach w Nairobi. Większość z nich to samotne matki. Nauczyły się szyć jeszcze przed pandemią, wtedy też powstawał projekt Małgorzaty Markiewicz z mundurkami. Artystka pomogła zorganizować uczniom nowe ubrania, a stare zacerowała i przerobiła, dzięki wsparciu szwaczek, które ten rodzaj pracy nazywały „reperowaniem życiowych dziur, ponieważ przez nią mają szansę na lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci.”
Na wystawie w CK Zamek, wśród prac Małgorzaty Markiewicz, można też oglądać tzw. „bezresztkowce”, czyli płaszcze stworzone w ramach idei bezresztkowego designu. Pierwszy z nich również powstał w slamsach, w Marhare.

  • Mamy tutaj kilka aspektów: Po pierwsze: rękodzieło – indywidualne projekty, wyjątkowe wzory materiałów. Po drugie: przykład slow fashion – miesięcznie w szwalni powstaje od 100 do 150 produktów szytych ręcznie. A po trzecie: dowód na to, że dając przysłowiową wędkę sprawiamy, że te kobiety zaczynają mieć nadzieję na odmianę swojego losu – mówi Małgorzata Markiewicz – To siła sztuki. I siła kobiet – dodaje.
Dare to Dream

Jednak losy kenijskich kobiet są burzliwe – szwalnię wprawdzie udało się reaktywować po pandemii pod nazwą Dare to Dream (również za sprawą Polaków), ale jeśli zamówienia nie będą wpływać regularnie, jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

  • Realia prowadzenia biznesu w Kenii są zupełnie inne. Kwoty, które potrafimy wydać na kawę w drodze do pracy w ciągu tygodnia, tam pozwalają na zakup materiałów od lokalnych dostawców wystarczających na 2 miesiące pracy. Mimo że te koszty z naszej, europejskiej perspektywy, nie są wysokie, to szwalnia potrzebuje stałych zleceń. Aktualnie chcielibyśmy pozyskać kilku stałych partnerów z Wielkopolski, którzy będą zamawiać np. 50 sztuk towaru co kwartał. Wierzymy, że idea przedsiębiorczości, tak mocno zakorzeniona w Poznaniu, pozwoli na wsparcie kobiet w Nairobi – równie zaradnych i mających odwagę marzyć – mówi Aleksandra Porębska – Nowak, koordynująca projekt w Polsce.
Dare to Dream

W szwalni powstają unikatowe plecaki, torby na laptopy, sakiewki (tzw. nerki). Cena za sztukę nie przekracza 100 zł. Więcej informacji o projekcie Dare to Dream TUTAJ

Z kolei 20 czerwca w ramach wystawy w CK Zamek odbędzie się Artist Talk z Małgorzatą Markiewicz. Będzie to opowieść m.in. o pajęczej sieci kobiecych relacji, dzięki którym tworzy projekty w kraju i na świecie (w tym w Kenii).

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Dare to Dream
REKLAMA
REKLAMA