Jubileusze wszelkiej maści to doskonała okazja do tego, aby niczym bohaterowie hollywoodzkich produkcji, wsiąść w wehikuł czasu i skoczyć w przeszłość. Ale nie po to, aby ją zmieniać, ale by powspominać. A jest w tym miesiącu co!
Stary Browar jest jednym z najbardziej charakterystycznych poznańskich obiektów. Otwarty w 2003 roku z inicjatywy Grażyny Kulczyk, stanowi ważny punkt na mapie kulturalnej oraz gospodarczej Poznania. Z nazwy jest to centrum handlowe, ale przychodzi się tutaj po dużo więcej niż udane zakupy. Od 20 lat jest oknem „na wielki świat” i miejscem odkryć na polu mody, sztuki, popkultury, gastronomii. Ambitny zespół centrum pielęgnuje DNA Starego Browaru, szukając wciąż nowych formatów łączenia oferty zakupowej, rozrywki i kultury. O tym, dlaczego Staremu Browarowi od tylu lat udaje się być o krok do przodu przed konkurencją opowiadają Magdalena Kowalak, prezes spółki zarządzającej centrum, oraz Joanna Tupalska, dyrektor marketingu.
Kiedy 20 lat temu, w ówczesnej Gazecie Wyborczej pojawiło się ogłoszenie Toyoty Motor Poland poszukujące chętnych do otwarcia dealerstwa Toyoty w Poznaniu, Dominika i Darek Bońkowscy nie wahali się ani chwili. I choć z trzech wymienionych w anonsie warunków spełniali tylko jeden, zaryzykowali… i udało się! W 2003 roku powstała pierwsza autoryzowana stacja dealerska – salon i serwis Toyoty w Poznaniu, przy ul. Polskiej 112. Dziś współtworzą Grupę Bońkowscy, mającą szerokie portfolio marek motoryzacyjnych i caravaningowych. Dominika Bońkowska – współwłaścicielka Grupy Bońkowscy w szczerej rozmowie opowiedziała o początkach biznesu, zarządzaniu przez pryzmat wartości oraz zaufaniu, bez którego nic by nie powstało.
Weronika Hołowczyc to kolejna bohaterka naszego listopadowego wydania. Jako adwokat dużą uwagę przywiązuje do detali, bo doskonale wie, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Profesjonalnie i rzetelnie podchodzi do spraw swoich klientów, nie pozwala, aby jej emocje wzięły górę, posiłkuje się literą prawa i racjonalizmem. Stworzyła kancelarię na miarę naszych czasów, gdzie bezpośrednio pomaga osobom
w trudnych sytuacjach życiowych. z mnogości tematów wybrała prawo rodzinne i to właśnie ta dziedzina daje jej satysfakcję choć jest pełna wyzwań i odpowiedzialności.
Weronika Hołowczyc – Butikowa kancelaria rozwodowa
Dżentelmeni ponoć o pieniądzach nie rozmawiają, jednak jak przekonuje dr Wojciech Świder z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, o naszych funduszach rozmawiać trzeba! Pieniądze stanowią kluczowy element życia, wpływając na nasze codzienne decyzje, plany
i przyszłość. Zapraszamy do refleksji nad trzema kluczowymi aspektami finansów, które wydają się szczególnie istotne w obecnych czasach: inflacją, oszczędzaniem i inwestycjami. Ile czasu trzeba poświęcić na to, by zarządzać mądrze swoimi oszczędnościami oraz inwestycjami? Czy musimy być ekspertami ekonomii, by robić to efektywnie?
Dr Wojciech Świder – Porozmawiajmy o pieniądzach! Inflacja, oszczędzanie i inwestycje
A skoro jesteśmy przy inwestycjach. Co powiecie na kupno nieruchomości w Hiszpanii? To dobry sposób na inwestycję i lokatę kapitału, ale argumentem nie do odrzucenia są także piękne krajobrazy, słoneczne plaże, przyjazny klimat, wyborne jedzenie i gościnni ludzie. Jednak jak to zrobić, aby przejść przez cały proces bezpiecznie i komfortowo? O tym opowiada Beata Cieślukowska – właścicielka agencji nieruchomości Planospain, która specjalizuje się w łączeniu ludzi z ich wymarzonymi domami w jednym z najbardziej ekskluzywnych miejsc na świecie.
Czy ginekologia estetyczna to fanaberia czy raczej świadome podejście do swego zdrowia, w tym psychicznego? Dr Małgorzata Bocianowska przekonuje, że leczenie schorzeń, które znajdują się w obrębie ginekologii, zawiera się w słowie „holistyka”. To nie jest tylko leczenie pochwy, macicy czy okolic zewnętrznych intymnych, ale także leczenie całego ciała. Jak mówi – ginekologia estetyczna jest szeroką dziedziną medycyny, która podchodzi do dolegliwości i schorzeń w sposób bardzo holistyczny.
Małgorzata Bocianowska Ginekologia estetyczna. Jak poprawić komfort życia?
Kontakt z różnymi formami sztuki oraz dziedzictwem kulturowym dostarcza dzieciom nie tylko rozrywki, ale także edukuje i kształtuje ich wartości. W rozmowie z Agnieszką Dubilewicz, kuratorką Projektu Dzieciaki Na Piętrze dowiemy się, jakie znaczenie ma sztuka i kultura w życiu dziecka oraz jakie możliwości rozwoju kreatywności i wyobraźni daje rodzinne wyjście na warsztaty, do teatru lub na koncert.
Agnieszka Dubilewicz – Obcowanie ze sztuką i kulturą od małego!
Sztuka jest także wpisana w DNA marki Porsche, która w ramach projektu Art Corner By Porsche Centrum Poznań, stworzyła kreatywną przestrzeń z bogatym programem wystaw, warsztatów i rozmów z artystami w zabytkowym budynku Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Koniecznie przeczytajcie jaki program czeka na miłosników sztuki w listopadzie.
Listopadowe spotkania ze sztuką w ramach ART CORNER BY PORSCHE CENTRUM POZNAŃ
W najnowszym wydaniu wydaniu nie zabrakło także designu, zarówno tego dużego jak i całkiem niewielkiego. Pracownia architektoniczna Artpin udowadnia, że wnętrza naszym domów i mieszkań są odzwierciedleniem naszej duszy i warto posłuchać siebie w procesie urządzania własnych czterech kątów, po to aby ściany stały się domem, pełnym opowieści o nas samym. A pomóc mogą w tym oryginalne dodatki. A jakie? Jak choćby elementy skandynawskiego designu, tak uwielbianego przez Polaków. Tym razem przedstawiamy historię pewnego skandynawskiego termosu. Brzmi głupio? Koniecznie zajrzyjcie do rubryki IKONY DESIGNU, aby przekonać się, że nie taki termos oczywisty, jak go malują.
Październik w Poznaniu obfitował w wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych jak i towarzyskich. 10. Jubileuszowa konferencja #byckobietaontour, na której gościem specjalnym była Grażyna Kulczyk, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki wrócił uroczyście na macierzystą scenę, w ramach obchodów 20. urodzin Starego Browaru, Poznań odwiedził zespół The Dumplings, a w pięknych przestrzeniach Młyńskiej12 odbyła się pierwsza edycja targów ślubnych Wedding by Młyńska12. Relacje z tych i wielu innych wydarzeń zebraliśmy w rubryce Po Godzinach.
To tylko niektóre tematy, które przygotowaliśmy dla Państwa na te coraz chłodniejsze dni i długie listopadowe wieczory. Przed nami wyjątkowe święto 11. listopada, w sposób niezwykły w skali kraju celebrowane właśnie w Poznaniu. Dlatego na koniec polecam felieton o historii świętomarcińskiego rogala, który obok koziołków stał się symbolem naszego miasta.
Miłej lektury i smacznego rogala!
Alicja Kulbicka
Redaktor naczelna