Instalacja Piotra Uklańskiego zawisła na dziedzińcu budynku Politechniki Poznańskiej

Grażyna Kulczyk podczas przekazania dzieła Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”Politechnice Poznańskiej|Dzieło Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”

Dzieło Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact” zawisło na dziedzińcu Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Teatr Muzyczny w Poznaniu otrzymał instalację w darowiźnie od Grażyny Kulczyk. Do czasu wybudowania nowej siedziby wyeksponowana będzie w budynku Politechniki Poznańskiej. Do tej pory instalacja Piotra Uklańskiego zdobiła hall hotelu Blow Up w Starym Browarze, gdzie została wyeksponowana w 2010 roku.

– Zdecydowałam się podarować instalację Piotra Uklańskiego Teatrowi Muzycznemu, który dynamicznie się rozwija i tworzy nową jakość w Poznaniu. Pragnę, by to wyjątkowe dzieło trafiło do jego nowej siedziby i mogło być podziwiane przez tysiące odwiedzających to miejsce. Cieszę się, że tymczasowo wyeksponowane zostanie na niezwykłym dziedzińcu Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Upowszechnianie dzieł kultury i ułatwianie dostępu do nich stało się misja mojej wieloletniej działalności uwieńczonej zbudowaniem muzeum sztuki – mówi Grażyna Kulczyk.

Oficjalne przekazanie dzieła przez Grażynę Kulczyk nastąpiło podczas briefingu prasowego w sobotę 14 października, w którym udział wzięli także Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski, Kanclerz Politechniki Poznańskiej dr Łukasz Kalupa, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski oraz projektant budynku prof. Sławomir Rosolski.
– Cieszę się, że ważne dla rozwoju Poznania osoby dołączają do wsparcia budowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przekazanie tego dzieła jest dla nas tego symbolem, a przy okazji pretekstem do podjęcia współpracy z Politechniką Poznańską – mówi dyrektor Przemysław Kieliszewski.

Dzieło Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”


Przez najbliższe 3 lata Instalacja zdobić będzie dziedziniec Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

 • Jest nam bliska kultura i sztuka, przez wiele lat to udowadniamy organizując koncerty i wystawy. Dzisiaj w tym budynku możemy pokazać, że łączenie kultury i techniki jest naszą domeną. Bardzo się cieszę, że to dzieło będzie tu z nami i będzie inspirować studentów Politechniki Poznańskiej – mówi Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski
  Tymczasowe przekazanie dzieła jest początkiem międzysektorowej współpracy między Politechniką Poznańską, a Teatrem Muzycznym w Poznaniu.
  Dzieło „The Year We Made Contact” Piotra Uklańskiego ma szerokość 12 metrów i wysokość 5,5 metra, a jego głównym elementem jest olbrzymia fakturowa materia – gobelin, który nawiązuje do klimatu teatru Tadeusza Kantora i Józefa Szajny, a także tradycji polskiego tkactwa artystycznego dekady lat 60. oraz 70. XX wieku. Nieodłączną częścią pracy jest wpisujący się w pole obrazowe, wolnostojący, okrągły czerwony obraz zatytułowany „Czerwony Karzeł” / „Red Dwarf”. Tytuł instalacji nawiązuje do filmu science-fiction z lat 80., a „Czerwony Karzeł” jest wizualną interpretacją gasnącej gwiazdy.
  Dzieło ma teatralny charakter tym bardziej, że zostało wykonane w warsztatach Teatru Wielkiego w Łodzi.
 • Bardzo się cieszę, że dzisiaj osiągnęliśmy nasz cel, nad którym pracowaliśmy pół roku. Po drodze było sporo trudności i przeszkód różnej natury formalnej: stworzenie niestandardowej umowy, później ubezpieczenie tego dzieła. Wydawało się chwilami, że niektóre mogą nas zatrzymać, ale mamy to w naturze, że się nie poddajemy, w związku z tym wszystkie trudności udało się pokonać – podkreśla kanclerz Politechniki Poznańskiej dr Łukasz Kalupa.
 • Jako projektant tego obiektu bardzo się cieszę, ponieważ budynek jest wtedy dobrze zaprojektowany, kiedy autentycznie żyje. To dzieło w połączeniu z ekologią tego budynku może być dowodem na coś, co otwiera nam nowe scenariusze i może inspirować dalsze działania między Teatrem Muzycznym a Politechniką Poznańską – dodaje projektant budynku prof. Sławomir Rosolski.
  Docelowo dzieło zawiśnie w nowej siedzibie Teatru u zbiegu ul. Święty Marcin i Skośnej. Jeżeli nie będzie opóźnień na etapie przetargu i budowy, zgodnie z planem przekazanie budynku odbędzie się do końca 2026 roku.

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Grażyna Kulczyk podczas przekazania dzieła Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”Politechnice Poznańskiej|Dzieło Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”
REKLAMA
REKLAMA

Tej Poznań! Salon Greenpoint i Top Secret zapraszają do zabawy

Greenpoint i Top Secret Akcja Promocyjna w Poznaniu

Greenpoint i Top Secret to dwie polskie marki odzieżowe z  długoletnią  tradycją i pasją do mody. Kolekcje marek, tworzone z sercem przez utalentowane projektantki. Z okazji otwarcia łączonego salonu Greenpoint i Top Secret marka zaprasza do do wyjątkowej zabawy!

„Chcemy wyrazić w nich i podkreślać przede wszystkim kobiecość. W ostatnim czasie połączyliśmy swoje siły, mocno się rozwijamy i otwieramy nowe salony w kolejnych lokalizacjach, by być jeszcze bliżej naszych Klientów w całej Polsce. Niedawno nasz najnowszy, łączony sklep Top Secret i Greenpoint pojawił się w Galerii Handlowej Posnanii. To wyjątkowe miejsce, w którym każda kobieta znajdzie coś dla siebie” – mówią przedstawiciele marek i dodają – Z tej okazji postanowiliśmy się odpowiednio przywitać z poznaniakami i zaprosić do udziału w wyjątkowej zabawie. Wysiadając na przystanku Rondo Rataje lub Politechnika  zwróćcie uwagę na lustrzane ramki. Możecie poprawić sobie w nich fryzurę, uśmiechnąć się do siebie lub zrobić selfie i złapać wyjątkowe nagrody. Wystarczy, że pokażecie zdjęcie w naszym salonie, a otrzymacie specjalny rabat -30% przy zakupach za min. 99,99 zł. To jednak nie wszystko! Wrzućcie zdjęcie na swój profil Instagram, dodajcie odpowiednie hasztagi i oznaczenia, by wziąć udział w konkursie, w którym możecie wygrać aż 1000 zł  do wykorzystania w naszym sklepie w Posnanii!

Akcja trwa do 31 lipca. Poznajmy się Poznań!

*artykuł przygotowany we współpracy z marką Greenpoint i Top Secret

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
Greenpoint i Top Secret Akcja Promocyjna w Poznaniu
REKLAMA
REKLAMA