Instalacja Piotra Uklańskiego zawisła na dziedzińcu budynku Politechniki Poznańskiej

Grażyna Kulczyk podczas przekazania dzieła Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”Politechnice Poznańskiej|Dzieło Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”

Dzieło Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact” zawisło na dziedzińcu Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Teatr Muzyczny w Poznaniu otrzymał instalację w darowiźnie od Grażyny Kulczyk. Do czasu wybudowania nowej siedziby wyeksponowana będzie w budynku Politechniki Poznańskiej. Do tej pory instalacja Piotra Uklańskiego zdobiła hall hotelu Blow Up w Starym Browarze, gdzie została wyeksponowana w 2010 roku.

– Zdecydowałam się podarować instalację Piotra Uklańskiego Teatrowi Muzycznemu, który dynamicznie się rozwija i tworzy nową jakość w Poznaniu. Pragnę, by to wyjątkowe dzieło trafiło do jego nowej siedziby i mogło być podziwiane przez tysiące odwiedzających to miejsce. Cieszę się, że tymczasowo wyeksponowane zostanie na niezwykłym dziedzińcu Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Upowszechnianie dzieł kultury i ułatwianie dostępu do nich stało się misja mojej wieloletniej działalności uwieńczonej zbudowaniem muzeum sztuki – mówi Grażyna Kulczyk.

Oficjalne przekazanie dzieła przez Grażynę Kulczyk nastąpiło podczas briefingu prasowego w sobotę 14 października, w którym udział wzięli także Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski, Kanclerz Politechniki Poznańskiej dr Łukasz Kalupa, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski oraz projektant budynku prof. Sławomir Rosolski.
– Cieszę się, że ważne dla rozwoju Poznania osoby dołączają do wsparcia budowy Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przekazanie tego dzieła jest dla nas tego symbolem, a przy okazji pretekstem do podjęcia współpracy z Politechniką Poznańską – mówi dyrektor Przemysław Kieliszewski.

Dzieło Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”


Przez najbliższe 3 lata Instalacja zdobić będzie dziedziniec Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

 • Jest nam bliska kultura i sztuka, przez wiele lat to udowadniamy organizując koncerty i wystawy. Dzisiaj w tym budynku możemy pokazać, że łączenie kultury i techniki jest naszą domeną. Bardzo się cieszę, że to dzieło będzie tu z nami i będzie inspirować studentów Politechniki Poznańskiej – mówi Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski
  Tymczasowe przekazanie dzieła jest początkiem międzysektorowej współpracy między Politechniką Poznańską, a Teatrem Muzycznym w Poznaniu.
  Dzieło „The Year We Made Contact” Piotra Uklańskiego ma szerokość 12 metrów i wysokość 5,5 metra, a jego głównym elementem jest olbrzymia fakturowa materia – gobelin, który nawiązuje do klimatu teatru Tadeusza Kantora i Józefa Szajny, a także tradycji polskiego tkactwa artystycznego dekady lat 60. oraz 70. XX wieku. Nieodłączną częścią pracy jest wpisujący się w pole obrazowe, wolnostojący, okrągły czerwony obraz zatytułowany „Czerwony Karzeł” / „Red Dwarf”. Tytuł instalacji nawiązuje do filmu science-fiction z lat 80., a „Czerwony Karzeł” jest wizualną interpretacją gasnącej gwiazdy.
  Dzieło ma teatralny charakter tym bardziej, że zostało wykonane w warsztatach Teatru Wielkiego w Łodzi.
 • Bardzo się cieszę, że dzisiaj osiągnęliśmy nasz cel, nad którym pracowaliśmy pół roku. Po drodze było sporo trudności i przeszkód różnej natury formalnej: stworzenie niestandardowej umowy, później ubezpieczenie tego dzieła. Wydawało się chwilami, że niektóre mogą nas zatrzymać, ale mamy to w naturze, że się nie poddajemy, w związku z tym wszystkie trudności udało się pokonać – podkreśla kanclerz Politechniki Poznańskiej dr Łukasz Kalupa.
 • Jako projektant tego obiektu bardzo się cieszę, ponieważ budynek jest wtedy dobrze zaprojektowany, kiedy autentycznie żyje. To dzieło w połączeniu z ekologią tego budynku może być dowodem na coś, co otwiera nam nowe scenariusze i może inspirować dalsze działania między Teatrem Muzycznym a Politechniką Poznańską – dodaje projektant budynku prof. Sławomir Rosolski.
  Docelowo dzieło zawiśnie w nowej siedzibie Teatru u zbiegu ul. Święty Marcin i Skośnej. Jeżeli nie będzie opóźnień na etapie przetargu i budowy, zgodnie z planem przekazanie budynku odbędzie się do końca 2026 roku.

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Grażyna Kulczyk podczas przekazania dzieła Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”Politechnice Poznańskiej|Dzieło Piotra Uklańskiego „The Year We Made Contact”
REKLAMA
REKLAMA

NOWA WYSTAWA POL / SZTYMA / WOLNA! Do obejrzenia tylko na TRŁ POZNAŃ!

Pierwsza edycja Targów Rzeczy ładnych TRŁ POZNAŃ! odbędzie się już w najbliższy weekend 2-3 marca w Międzynarodowych Targach Poznańskich. W pawilonie 3 zagości nie tylko 320 wyjątkowych wystawców tworzących niezależny polski design, ale także wyjątkowa wystawa „Hometown” artystycznego kolektywu Pol / Sztyma / Wolna! 

Lokalny projekt, lokalne artystki i światowa jakość! Nieformalną grupę artystyczną Pol / Sztyma / Wolna tworzą artystki a prywatnie także przyjaciółki: Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna. Ich unikalne, ręcznie malowane kolekcje ceramiki to zjawisko na styku designu i sztuki. To kolekcjonerskie unikaty. Artystki przemalowują ceramikę z pchlich targów opowiadając za jej pomocą nowe osobiste historie. Tworzą ilustratorskie ceramiczne kolekcje, które tak samo zachwycają w całości i w detalu. Trzy różne artystki i trzy różne wizualne języki, z których zawsze powstaje jedna zaskakująco spójna opowieść. Opowieść pełna klimatu, detali, momentów i kolorów. Opowieść, która każdy składa sobie z kawałków po swojemu. Ich prace wybitnie się uzupełniają. Są jak różne wyrazy tworzące jedno zdanie. Dopiero razem nabierają pełnego sensu, wciągają i nie chcą puścić. A wszystko to ubrane w formę kilkumetrowych imponujących instalacji, złożonych z kilkudziesięciu rozwieszonych na ścianie talerzy-ikon. Instalacji pełnych mocnych kolorów, zachwycających detali i wizualnych metafor. 

Na TRŁ POZNAŃ! zobaczymy premierową wystawę „Hometown” – ukłon w stronę rodzinnego miasta, Poznania. Pol / Sztyma / Wolna zabiorą Was w sentymentalna podróż do miejsc ich dzieciństwa, młodości, beztroskich studenckich czasów. Na ponad 40 talerzach bawią się wspomnieniami i teraźniejszością. Fabryka Cegielskiego, nadwarciańskie krajobrazy czy Sołacz – miejsca zamknięte w formę ikongraficznych kadrów, wspomnień, powidoków – tworzą ich osobistą mapę Poznania. „Nasze inspiracje to architektura, jej detale i powtarzający się rytm. Ale też nostalgiczne spacery między blokami na ratajskich osiedlach czy powrót na stary Dębiec. Kot w oknie i spacer z psem. Neony i lody. Mosty i kominy. Miejskie ptaki i Paw – rzeźba z lat 60-tych w parku Marcinkowskiego. Niewinne lata 80-te i 90-te, z ich marzeniami o kolorach!” – piszą o swoim nowym projekcie. 

Wystawa „Hometown” już w ten weekend na TRŁ POZNAŃ! / Targi Rzeczy Ładnych / 2-3 marca

TRŁ POZNAŃ! – pierwsza historyczna edycja! 

2-3 marca 

Międzynarodowe Targi Poznańskie / Pawilon 3 

godz. 11-19 

Wstęp: 15 zł (dzieci do lat 12 bezpłatnie) 

Bilety dostępne online oraz w kasach w terminie trwania targów

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA