II Paderewski Festiwal już w listopadzie

Paderewski Festiwal|Paderewski Festiwal

Po czterech latach powraca Paderewski Festiwal – wielkie święto wokół postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Kilkanaście wydarzeń zaplanowano od 9 do 13 listopada i tym razem odbędą się na terenie całego powiatu poznańskiego, a także za granicą, w Szwajcarii i Niemczech.

Celem festiwalu jest pielęgnowanie pamięci o jednym z największych działaczy niepodległościowych, światowej sławy pianiście, kompozytorze, polskim dyplomacie i polityku – Ignacym Janie Paderewskim, który rozpalił serca poznaniaków do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego. W ramach wydarzenia zaplanowane zostały koncerty i wykłady przybliżające biografię Paderewskiego oraz przede wszystkim jego twórczość.

Projekt zakłada prezentacje artystyczne w instytucjach kultury na terenie powiatu poznańskiego m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach, w Zamku Kórnickim, w Pałacu Jankowice, a także w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i w miejscach w Poznaniu związanych z pamięcią o Paderewskim, takich jak Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Pałac Działyńskich, a w szczególności Hotel Bazar przy ul. Paderewskiego. II Paderewski Festiwal odbywa się pod patronatem Starosty Poznańskiego, Jana Grabkowskiego.

W ramach festiwalu w sobotę, 11 listopada o 12:30 zaplanowano koncert Polskie tria fortepianowe, w wykonaniu Apeiron Trio w składzie Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) i Jan Czaja (wiolonczela). Wydarzenie odbędzie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu. W weekend 11 i 12 listopada zobaczyć można będzie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu polsko-amerykański musical o I.J. Paderewskim „Virtuoso”. W niedzielę o 11:00 (12 listopada) Teatr zaprasza też na Salon Poezji z Aleksandrem Machalicą, który przeczyta przemówienia I. J. Paderewskiego, a o oprawę muzyczną na fortepianie zadba Jakub Czerski. Wydarzenie odbędzie się także w formie Wieczornicy w Bibliotece Kórnickiej tego samego dnia o 20:00.
Festiwal zawita także do podpoznańskich gmin. W Święto Niepodległości o godz. 17:00 w auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy wręczone zostaną nagrody Rokietnickiej Wierzby, a wydarzenie uświetni Recital Antoniny Marii Waliszewskiej (fortepian),występ Michała Grudzińskiego, aktora Teatru Nowego w Poznaniu oraz uczniów szkoły. Z kolei o 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach zaplanowano Komornicki Nokturn – recital Marka Brachy (fortepian). Koncert odbędzie się w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę.

Paderewski Festiwal

Podczas pięciu festiwalowych dni nie zabraknie także m.in. wykładu prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim, odsłonięcia nowej tablicy upamiętniającej tę postać przy ul. Paderewskiego, wystawy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, a także koncertów w Pałacu Jankowice i Dworze w Skrzynkach. W czasie trwania festiwalu muzyka I. J. Paderewskiego wybrzmi także podczas St. Gallen Recital w Szwajcarii i Wieczoru pieśni polskiej w Bazylice św. Jana w Berlinie.
Organizatorem wydarzenia pod patronatem Starosty Poznańskiego jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, a jednym z partnerów jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej

Harmonogram II Paderewski Festiwal

9 listopada | czwartek   
  

18:30 | Bazar Poznański
Koncert inauguracyjny Festiwalu w wykonaniu: Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej (fortepian), Olgi Winkowskiej (skrzypce), Kingi Tarnowskiej (altówka), Anny Szmatoły (wiolonczela).
Wykład prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim. 
(bezpłatne wejściówki, CIK)

10 listopada |piątek  

9:30 | Pl. Kolegiacki w Poznaniu
Dzień Patrona VI LO (Paderka)
Uroczysty apel, następnie odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej przy ul. Paderewskiego 11
(wydarzenie otwarte)

18:00 | Pałac Jankowice
Tryptyk polski – Recital Marka Brachy (fortepian) w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę
(bezpłatne wejściówki, CIK)

18:00 | Dwór w Skrzynkach
Biesiada Patriotyczna u Starosty Poznańskiego – Śpiewanki Wielkopolskie
Katarzyna Tapek, Łukasz Kocur, Michał Łaszewicz (fortepian)
(wydarzenie otwarte)

11 listopada |sobota
  

12:30 | Pałac Działyńskich
Polskie tria fortepianowe w wykonaniu APEIRON TRIO
(bilety 20 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

15:00 | Teatr Muzyczny w Poznaniu
Musical Virtuoso o I. J. Paderewskim(bilety 50 – 140 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

17:00 | Aula Szkoły Podstawowej w Rokietnicy
Wręczenie nagród Rokietnickiej Wierzby
Recital Antoniny Marii Waliszewskiej (fortepian)
Występ Michała Grudzińskiego i uczniów SP(bezpłatne zaproszenia od 6.11, Biblioteka Gminna w Rokietnicy, ul. Szamotulska 29)

19:00 | GOK Komorniki
Komornicki Nokturn – Recital Marka Brachy (fortepian) w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę
(rezerwacja zaproszeń do 6.11, mail: biuro@gokkomorniki.pl lub tel: 61 8107449)

12 listopada | niedziela

9:30 – 10:45 | Pl. Wolności przy budynku Arkadii
Spacer po Poznaniu śladami Paderewskiego zakończony przy budynku Teatru Muzycznego w Poznaniu
(wydarzenie otwarte)

11:00 |Teatr Muzyczny w Poznaniu
Salon Poezji poświęcony twórczości I.J. Paderewskiego – Aleksander Machalica, Jakub Czerski
(bilety 20 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

12:30 | Aula Lubrańskiego UAM
Koncert Rektorski Polskie sonaty skrzypcowe w wykonaniu ARIES DUO
(zaproszenia CIK)

13:15 | Kościół Św. Wojciecha w Poznaniu
Koncert Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. I. J. Paderewskiego
(wstęp wolny)

15:00 |Teatr Muzyczny w Poznaniu
Musical Virtuoso o I. J. Paderewskim(bilety 50 – 140 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

17:00 | St Gallen (Szwajcaria)
Noce księżycowe z Paderewskim – recital Pawła Kowalskiego (fortepian)
(zaproszenia)

19:00 | Bazylika Św. Jana w Berlinie
Wieczór pieśni polskiej w wykonaniu Marzeny Michałowskiej (sopran) i Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej (fortepian)(zaproszenia)

20:00 | Zamek Kórnicki
Wieczornica poświęcona twórczości I. J. Paderewskiego – Aleksander Machalica, Jakub Czerski
(rezerwacja zaproszeń do 8.11, mail: sekretariat.zamek@bk.pan.pl  lub tel:531998263)

13 listopada | poniedziałek

18:00 | Sala Biała Urzędu Miasta Poznania
Koncert Prezydencki: Z polonezem przez wieki w wykonaniu Macieja Pabicha (fortepian)
(zaproszenia)

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa o Ignacym Janie Paderewskim Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu

18.11 Pociąg kulturalny Poznań – Berlin (we współpracy z POT i Instytutem    Polskim w Berlinie)

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Paderewski Festiwal|Paderewski Festiwal
REKLAMA
REKLAMA

NOWA WYSTAWA POL / SZTYMA / WOLNA! Do obejrzenia tylko na TRŁ POZNAŃ!

Pierwsza edycja Targów Rzeczy ładnych TRŁ POZNAŃ! odbędzie się już w najbliższy weekend 2-3 marca w Międzynarodowych Targach Poznańskich. W pawilonie 3 zagości nie tylko 320 wyjątkowych wystawców tworzących niezależny polski design, ale także wyjątkowa wystawa „Hometown” artystycznego kolektywu Pol / Sztyma / Wolna! 

Lokalny projekt, lokalne artystki i światowa jakość! Nieformalną grupę artystyczną Pol / Sztyma / Wolna tworzą artystki a prywatnie także przyjaciółki: Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna. Ich unikalne, ręcznie malowane kolekcje ceramiki to zjawisko na styku designu i sztuki. To kolekcjonerskie unikaty. Artystki przemalowują ceramikę z pchlich targów opowiadając za jej pomocą nowe osobiste historie. Tworzą ilustratorskie ceramiczne kolekcje, które tak samo zachwycają w całości i w detalu. Trzy różne artystki i trzy różne wizualne języki, z których zawsze powstaje jedna zaskakująco spójna opowieść. Opowieść pełna klimatu, detali, momentów i kolorów. Opowieść, która każdy składa sobie z kawałków po swojemu. Ich prace wybitnie się uzupełniają. Są jak różne wyrazy tworzące jedno zdanie. Dopiero razem nabierają pełnego sensu, wciągają i nie chcą puścić. A wszystko to ubrane w formę kilkumetrowych imponujących instalacji, złożonych z kilkudziesięciu rozwieszonych na ścianie talerzy-ikon. Instalacji pełnych mocnych kolorów, zachwycających detali i wizualnych metafor. 

Na TRŁ POZNAŃ! zobaczymy premierową wystawę „Hometown” – ukłon w stronę rodzinnego miasta, Poznania. Pol / Sztyma / Wolna zabiorą Was w sentymentalna podróż do miejsc ich dzieciństwa, młodości, beztroskich studenckich czasów. Na ponad 40 talerzach bawią się wspomnieniami i teraźniejszością. Fabryka Cegielskiego, nadwarciańskie krajobrazy czy Sołacz – miejsca zamknięte w formę ikongraficznych kadrów, wspomnień, powidoków – tworzą ich osobistą mapę Poznania. „Nasze inspiracje to architektura, jej detale i powtarzający się rytm. Ale też nostalgiczne spacery między blokami na ratajskich osiedlach czy powrót na stary Dębiec. Kot w oknie i spacer z psem. Neony i lody. Mosty i kominy. Miejskie ptaki i Paw – rzeźba z lat 60-tych w parku Marcinkowskiego. Niewinne lata 80-te i 90-te, z ich marzeniami o kolorach!” – piszą o swoim nowym projekcie. 

Wystawa „Hometown” już w ten weekend na TRŁ POZNAŃ! / Targi Rzeczy Ładnych / 2-3 marca

TRŁ POZNAŃ! – pierwsza historyczna edycja! 

2-3 marca 

Międzynarodowe Targi Poznańskie / Pawilon 3 

godz. 11-19 

Wstęp: 15 zł (dzieci do lat 12 bezpłatnie) 

Bilety dostępne online oraz w kasach w terminie trwania targów

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA