II Paderewski Festiwal już w listopadzie

Paderewski Festiwal|Paderewski Festiwal

Po czterech latach powraca Paderewski Festiwal – wielkie święto wokół postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Kilkanaście wydarzeń zaplanowano od 9 do 13 listopada i tym razem odbędą się na terenie całego powiatu poznańskiego, a także za granicą, w Szwajcarii i Niemczech.

Celem festiwalu jest pielęgnowanie pamięci o jednym z największych działaczy niepodległościowych, światowej sławy pianiście, kompozytorze, polskim dyplomacie i polityku – Ignacym Janie Paderewskim, który rozpalił serca poznaniaków do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego. W ramach wydarzenia zaplanowane zostały koncerty i wykłady przybliżające biografię Paderewskiego oraz przede wszystkim jego twórczość.

Projekt zakłada prezentacje artystyczne w instytucjach kultury na terenie powiatu poznańskiego m.in. w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach, w Zamku Kórnickim, w Pałacu Jankowice, a także w Teatrze Muzycznym w Poznaniu i w miejscach w Poznaniu związanych z pamięcią o Paderewskim, takich jak Sala Biała Urzędu Miasta Poznania, Pałac Działyńskich, a w szczególności Hotel Bazar przy ul. Paderewskiego. II Paderewski Festiwal odbywa się pod patronatem Starosty Poznańskiego, Jana Grabkowskiego.

W ramach festiwalu w sobotę, 11 listopada o 12:30 zaplanowano koncert Polskie tria fortepianowe, w wykonaniu Apeiron Trio w składzie Hanna Lizinkiewicz (fortepian), Piotr Kosarga (skrzypce) i Jan Czaja (wiolonczela). Wydarzenie odbędzie się w Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich na Starym Rynku w Poznaniu. W weekend 11 i 12 listopada zobaczyć można będzie w Teatrze Muzycznym w Poznaniu polsko-amerykański musical o I.J. Paderewskim „Virtuoso”. W niedzielę o 11:00 (12 listopada) Teatr zaprasza też na Salon Poezji z Aleksandrem Machalicą, który przeczyta przemówienia I. J. Paderewskiego, a o oprawę muzyczną na fortepianie zadba Jakub Czerski. Wydarzenie odbędzie się także w formie Wieczornicy w Bibliotece Kórnickiej tego samego dnia o 20:00.
Festiwal zawita także do podpoznańskich gmin. W Święto Niepodległości o godz. 17:00 w auli Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Rokietnicy wręczone zostaną nagrody Rokietnickiej Wierzby, a wydarzenie uświetni Recital Antoniny Marii Waliszewskiej (fortepian),występ Michała Grudzińskiego, aktora Teatru Nowego w Poznaniu oraz uczniów szkoły. Z kolei o 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Komornikach zaplanowano Komornicki Nokturn – recital Marka Brachy (fortepian). Koncert odbędzie się w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę.

Paderewski Festiwal

Podczas pięciu festiwalowych dni nie zabraknie także m.in. wykładu prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim, odsłonięcia nowej tablicy upamiętniającej tę postać przy ul. Paderewskiego, wystawy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, a także koncertów w Pałacu Jankowice i Dworze w Skrzynkach. W czasie trwania festiwalu muzyka I. J. Paderewskiego wybrzmi także podczas St. Gallen Recital w Szwajcarii i Wieczoru pieśni polskiej w Bazylice św. Jana w Berlinie.
Organizatorem wydarzenia pod patronatem Starosty Poznańskiego jest Stowarzyszenie Wielkopolan Bona Fide, a jednym z partnerów jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Szczegółowe informacje znaleźć można na stronie internetowej

Harmonogram II Paderewski Festiwal

9 listopada | czwartek   
  

18:30 | Bazar Poznański
Koncert inauguracyjny Festiwalu w wykonaniu: Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej (fortepian), Olgi Winkowskiej (skrzypce), Kingi Tarnowskiej (altówka), Anny Szmatoły (wiolonczela).
Wykład prof. Haliny Lorkowskiej o Ignacym Janie Paderewskim. 
(bezpłatne wejściówki, CIK)

10 listopada |piątek  

9:30 | Pl. Kolegiacki w Poznaniu
Dzień Patrona VI LO (Paderka)
Uroczysty apel, następnie odsłonięcie nowej tablicy pamiątkowej przy ul. Paderewskiego 11
(wydarzenie otwarte)

18:00 | Pałac Jankowice
Tryptyk polski – Recital Marka Brachy (fortepian) w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę
(bezpłatne wejściówki, CIK)

18:00 | Dwór w Skrzynkach
Biesiada Patriotyczna u Starosty Poznańskiego – Śpiewanki Wielkopolskie
Katarzyna Tapek, Łukasz Kocur, Michał Łaszewicz (fortepian)
(wydarzenie otwarte)

11 listopada |sobota
  

12:30 | Pałac Działyńskich
Polskie tria fortepianowe w wykonaniu APEIRON TRIO
(bilety 20 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

15:00 | Teatr Muzyczny w Poznaniu
Musical Virtuoso o I. J. Paderewskim(bilety 50 – 140 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

17:00 | Aula Szkoły Podstawowej w Rokietnicy
Wręczenie nagród Rokietnickiej Wierzby
Recital Antoniny Marii Waliszewskiej (fortepian)
Występ Michała Grudzińskiego i uczniów SP(bezpłatne zaproszenia od 6.11, Biblioteka Gminna w Rokietnicy, ul. Szamotulska 29)

19:00 | GOK Komorniki
Komornicki Nokturn – Recital Marka Brachy (fortepian) w ramach cyklu Z klasyką przez Polskę
(rezerwacja zaproszeń do 6.11, mail: biuro@gokkomorniki.pl lub tel: 61 8107449)

12 listopada | niedziela

9:30 – 10:45 | Pl. Wolności przy budynku Arkadii
Spacer po Poznaniu śladami Paderewskiego zakończony przy budynku Teatru Muzycznego w Poznaniu
(wydarzenie otwarte)

11:00 |Teatr Muzyczny w Poznaniu
Salon Poezji poświęcony twórczości I.J. Paderewskiego – Aleksander Machalica, Jakub Czerski
(bilety 20 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

12:30 | Aula Lubrańskiego UAM
Koncert Rektorski Polskie sonaty skrzypcowe w wykonaniu ARIES DUO
(zaproszenia CIK)

13:15 | Kościół Św. Wojciecha w Poznaniu
Koncert Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. I. J. Paderewskiego
(wstęp wolny)

15:00 |Teatr Muzyczny w Poznaniu
Musical Virtuoso o I. J. Paderewskim(bilety 50 – 140 pln, Teatr Muzyczny w Poznaniu)

17:00 | St Gallen (Szwajcaria)
Noce księżycowe z Paderewskim – recital Pawła Kowalskiego (fortepian)
(zaproszenia)

19:00 | Bazylika Św. Jana w Berlinie
Wieczór pieśni polskiej w wykonaniu Marzeny Michałowskiej (sopran) i Małgorzaty Sajny-Mataczyńskiej (fortepian)(zaproszenia)

20:00 | Zamek Kórnicki
Wieczornica poświęcona twórczości I. J. Paderewskiego – Aleksander Machalica, Jakub Czerski
(rezerwacja zaproszeń do 8.11, mail: sekretariat.zamek@bk.pan.pl  lub tel:531998263)

13 listopada | poniedziałek

18:00 | Sala Biała Urzędu Miasta Poznania
Koncert Prezydencki: Z polonezem przez wieki w wykonaniu Macieja Pabicha (fortepian)
(zaproszenia)

Wydarzenia towarzyszące:

Wystawa o Ignacym Janie Paderewskim Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu

18.11 Pociąg kulturalny Poznań – Berlin (we współpracy z POT i Instytutem    Polskim w Berlinie)

Poznański prestiż

REKLAMA
REKLAMA

Może cię zainteresować:

Paderewski Festiwal|Paderewski Festiwal
REKLAMA
REKLAMA

Czerwcowy Poznański prestiż – z miłości do piękna

Poznański prestiż czerwiec 2024

Do sesji zdjęciowej Agaty Kłos – managerki salonu AMAR Beauty, zaprosiliśmy jednego z najlepszych poznańskich fotografów specjalizującego się  głównie w czarno-białych, autorskich projektach, a także w fotografii mody i aktu – Tomka Tomkowiaka. Dlaczego? Bo wyjątkowe miejsce na urodowej mapie Poznania wymaga wyjątkowej oprawy.

Do AMAR Beauty przyjeżdżają klientki nie tylko z Poznania, ale także z najodleglejszych zakątków naszego województwa. AMAR Beauty – nazwa nawiązująca do hiszpańskiego „amar”, czyli kochać. Kochać siebie, kochać szeroko rozumiane piękno wokół nas. Motto salonu “Z miłości do piękna” oznacza kompleksową, holistyczną  opiekę nad klientami. Jak w dzisiejszym świecie, gdy w social mediach kreujemy swój wizerunek za pomocą filtrów, zadbać o swoje naturalne piękno i zbudować poczucie własnej wartości? Na czym polegają zabiegi z użyciem biostymulatora? Dlaczego tak ważna jest reaplikacja kremu z filtrem na co dzień? Tego dowiecie się z naszej rozmowy okładkowej. 

Agata Kłos - Amar Beauty fot. Tomek Tomkowiak
Agata Kłos fot. Tomek Tomkowiak

W tym roku obchodzimy 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. To doskonała okazją do refleksji nad tym, co to członkostwo przyniosło Wielkopolsce. Zbliżające się wybory do Europarlamentu są momentem, w którym warto przypomnieć sobie, jak fundusze unijne wpłynęły na rozwój naszego regionu. Zapraszamy także do lektury wywiadu z Joanną Scheuring – Wielgus, polityczką, działaczką samorządową i społeczną, która swoją karierę rozpoczynała jako manager kultury. Dziś jest wiceministrą kultury i liderką listy lewicy z województwa wielkopolskiego do Parlamentu Europejskiego. Opowiedziała nam o  wyzwaniach stojących przed Europą, sytuacji kobiet w Polsce, planach na siebie w Brukseli, ale także o modzie i o tym, co jej się podoba w Poznaniu. 

Joanna Scheuring - Wielgus
Joanna Scheuring – Wielgus

Wszyscy szukamy ulgi. Taką tezę w swojej książce „Potęga ulgi. Od ulegania do uwolnienia” stawia Agnieszka Maruda, zawodowa mówczyni motywacyjna i inspiracyjna, mówczyni TEDx , trenerka, mentorka liderów, wykładowczyni. Stale towarzyszące nam napięcie nie jest dla nas dobre i jesteśmy w stanie wiele zrobić, aby choć na chwilę poczuć ulgę. Ulga choć jest uczuciem oczyszczającym, nie zawsze nam służy długofalowo. Jak zatem odczuwać ten stan, aby żyć lżej?

Agnieszka Maruda Potęga ulgi, od ulegania do uwolnienia
Agnieszka Maruda fot. Katarzyna Wołyniak

Z Kasią Sokołowską spotkałyśmy się z Dzień Matki. Dniu, od dwóch lat dla niej szczególnym, odkąd została mamą długo wyczekiwanego Ivo Lwa. Rozmawiamy w niedzielę, bo to jedyny dzień, kiedy w natłoku obowiązków znajduje czas na rozmowę. Od poniedziałku rozpoczyna zdjęcia do kolejnej edycji Top Model, w kolejce czekają jeszcze pokazy mody, a jej nowym „dzieckiem” zajmującym ją bez reszty jest wellnesowy projekt Lava e Sal. Kasia Sokołowska – reżyserka pokazów mody, jurorka w Top Model, młoda mama – szczerze o dojrzałości, wrażliwości artystycznej i zbyt krótkiej dobie.

Kasia Sokołowska Lava e Sal
Kasia Sokołowska fot. Agata Serge

Absolwentka najlepszej Akademii makijażu permanentnego w Polsce i na świecie Long-Time-Liner®. Doceniona za swoje umiejętności i kwalifikacje – otrzymała tytuł Elitarnej Linergistki marki Long-Time-Liner® z zakresu pigmentacji brwi, oczu oraz ust. Prywatnie – ciepła, wesoła i cierpliwa. Paulina Szymańska, z wytrwałością tłumaczy swoim klientkom tajniki makijażu permanentnego, który traktuje jak sztukę. A wszystko po to, aby wydobyć naturalne piękno z każdej z nas, które odwiedzają jej salon.

Paulina Szymańska Long Time Liner
Paulina Szymańska

Czy czeka nas szwedzka rEVolucja? Debiutujący właśnie na rynku model Volvo EX90 udowadnia, że tak. Samochód jest zaprojektowany tak, by rozumiał człowieka i otoczenie, stając się tym samym zapewne najbezpieczniejszym seryjnym samochodem osobowym, jaki do tej pory powstał. Dzięki aktualizacjom oprogramowania i nowym danym będzie umiał się uczyć, dlatego z czasem będzie stawał się jeszcze mądrzejszy i bardziej bezpieczny.

Volvo EX90 Volvo Firma Karlik
Volvo EX90 Excellence

Stary Browar przygotował minimalistyczne stylizacje w wiosennej odsłonie, przekonując, że prostota jest w modzie. Ania Śmiechowska odczarowuje kowbojki, Patrycja Sławkowska z Rai82 przejrzała sklepowe półki w poszukiwaniu najlepszych samoopalaczy, a dr n. med. Lucyna Woźnicka-Leśkiewicz udowadnia, że niektóre substancje czynne pochodzenia roślinnego są nadal niezastąpione w leczeniu schorzeń kardiologicznych. Zapraszamy Was także w świat muzyki. Maciej Kramer, lider zespołu Happy Jazz Band zabierze Was w podróż przy dźwiękach utworów takich wokalistów jak Louis Armstrong czy Frank Sinatra, a Zuzanna Głowacka animatorka kultury, pomysłodawczyni i producentka wykonawcza nagrodzonego Fryderykami 2024 Projektu TAXI opowie o swojej drodze na muzyczny szczyt. 

Te i wiele innych tematów już online

Zapraszam do lektury! 

Alicja Kulbicka

redaktor naczelna

Alicja Kulbicka

Alicja Kulbicka

Redaktor naczelna
REKLAMA
REKLAMA
Poznański prestiż czerwiec 2024
REKLAMA
REKLAMA