fbpx

 

 

Nie wiesz jak spędzić długi weekend, upragniony urlop, wakacje z rodziną czy z przyjaciółmi? Niewątpliwą atrakcją turystyczną, wspaniałym sportem wodnym i cennym źródłem poznawania urokliwych zakątków naszego globu jest żeglarstwo. Warto postawić na tę formę rekreacji i rozpocząć przygodę prowadzącą Zachodniopomorskim Szlakiem Żeglarskim.

Tekst: Magdalena Ciesielska

Zdjęcia: Materiały prasowe

 

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to projekt promujący sieć nowych i zmodernizowanych portów oraz przystani jachtowych na Pomorzu Zachodnim. Zlokalizowanych nad Odrą, nad jeziorem Dąbie, w otoczeniu Zalewu Szczecińskiego oraz na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Trasa tego jakże urokliwego Szlaku leży na głównej drodze wodnej prowadzącej ze stolicy Niemiec, poprzez Bałtyk, aż do Danii i Szwecji, stanowiąc wymarzone miejsce do żeglowania, wypoczynku i dobrej zabawy. To najkrótsza droga wodna z Berlina do Skandynawii, doskonale skomunikowana z drogami wodnymi Wielkopolski.

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski to unikatowa oferta turystyki wodnej, przyrodniczej i kulturowej.

Hej, żeglujże żeglarzu całą nockę po morzu

Doceniając Mazury i Kaszuby za ich malowniczość i różnorodność, należy jednocześnie podkreślić niebywałą zaletę Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego, a mianowicie szeroką możliwość żeglowania, której nie sposób odnaleźć  w żadnej innej części Polski. Wytyczonymi szlakami można pływać przez wiele dni, podróżując od portu do portu, doskonaląc swoje umiejętności na rozmaitych akwenach, o różnym stopniu trudności, np. w Szczecinie, Wolinie, Wapnicy, Kamieniu Pomorskim, Dziwnowie, Dźwirzynie, Mrzeżynie, Darłowie oraz odwiedzając zmodernizowane mariny i przystanie jachtowe w Szczecinie (Marina Pogoń i Przystań Jachtowa AZS) oraz Port Jachtowy w Kołobrzegu. Odległość pomiędzy nowoczesnymi i atrakcyjnymi portami nie przekracza 20-30 mil morskich, to jest kilku godzin spokojnej żeglugi. Daje to możliwość kierowania się w ciągu jednego dnia do następnego portu docelowego na szlaku i umożliwia bezpieczne, turystyczne żeglowanie nie tylko wytrawnym żeglarzom, lecz także mniej doświadczonym pasjonatom żeglarstwa, nawet z rodzinami. Akweny są zróżnicowane, pełne urokliwych zakątków, a dla spragnionych prawdziwej morskiej przygody – także niełatwych wyzwań.

Wzór turystycznego bezpieczeństwa

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski wpisał się w debatę o poziomie bezpieczeństwa obiektów turystycznych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Inicjatorzy, pomysłodawcy, wszystkie osoby zaangażowane w rozwój i promocję Szlaku zareagowali na tę potrzebę szybko i skutecznie. Jeden z projektów realizowanych na rzecz Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego polega właśnie na wzmocnieniu poziomu bezpieczeństwa epidemicznego portów i przystani jachtowych, wyposażenia ich w dozowniki i środki dezynfekcyjne, identyfikację i eliminowanie potencjalnych zagrożeń oraz podnoszenie świadomości oraz zdolności działania przez administratorów obiektów.

Bogactwo oferty

Porty i przystanie mają przyjazną, nowoczesną, świeżo zmodernizowaną infrastrukturę z urozmaiconym zapleczem usługowym. Są zlokalizowane w miejscowościach o dużych walorach turystycznych oferujących ciekawe możliwości spędzenia wolnego czasu.

Projekt Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego motywuje do działania inne regiony Polski, pokazując jak za pomocą mądrych inicjatyw i trafionych pomysłów można popularyzować wypoczynek na wodzie i nad wodą.

 

 

Kontakt:

 

ZWIĄZEK PORTÓW I PRZYSTANI JACHTOWYCH

LOKALNA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA

ZACHODNIOPOMORSKIEGO SZLAKU ŻEGLARSKIEGO

 

Al. Papieża Jana Pawła II 44/2

70-415 Szczecin

Tel.: +48 530 547 344

E-mail: biuro@marinas.pl

 

Więcej informacji na https://marinas.pl/