fbpx

Sztuka i malarstwo to sposób ekspresji, który przyniósł ukojenie podczas pandemii wielu osobom wrażliwym na piękno. Już wkrótce w hotelu Baltin w nadmorskim Mielenku odbędzie się niezwykłe wydarzenie zatytułowane „Spragnieni Sztuki”. W trakcie pobytu w hotelu sztukę będzie można podziwiać, ale przede wszystkim nauczyć się jej od najlepszych. O szczegółach opowiedziała mi organizatorka wydarzenia Magdalena Salewicz – właścicielka poznańskiej galerii sztuki ART VIP.

Rozmawia: Alicja Kulbicka

Zdjęcie: Magdalena Siwek

Czym jest projekt „Spragnieni Sztuki”?

MAGDALENA SALEWICZ: „Spragnieni Sztuki” to sześciodniowe warsztaty, które łączą pasję do sztuki i malowania z wypoczynkiem. Będzie można spotkać się z artystami malarzami, których do Hotelu Baltin w Mielenku przybędzie aż ośmiu z całej Polski. Przekażą oni swoje profesjonalne wsparcie oraz wiedzę wszystkim uczestnikom naszego spotkania.

Kogo zapraszasz do udziału w warsztatach?

Są to znane nazwiska w świecie malarstwa: Olga Bukowska, Ewa De Luca, Krystyna Róż-Pasek, Michał Mąka, Tomasz Perlicjan, Anastazja Kuczyńska, Yurii Sherstobitov oraz Juliusz Kegel. Artyści będą ogromnym wsparciem technicznym i merytorycznym dla uczestników, a także sami będą tworzyć swoje autorskie dzieła. Także w plenerze. Oczywiście, w hotelu takie „malowanie na żywo” też zostanie zaprezentowane. Do tego będą przeznaczone odpowiednie sale konferencyjne i tam będą powstawać prawdziwe cuda na płótnie.

Jakie atrakcje przewidujesz dla gości, którzy zdecydują się do Mielenka przyjechać?

Przede wszystkim spotkanie z niezwykle inspirującymi artystami, którzy podzielą się swoją wiedzą z uczestnikami warsztatów. Takie codzienne warsztaty z ABC malarstwa. Ciekawostką jest także „Malowane śniadanie”, czyli ogromne płótno w restauracji, gdzie każdy z artystów będzie mógł zostawić malowaną część siebie. To na razie tajemnica, ale Tobie mogę ją zdradzić. (śmiech) Proponujemy również malowanie w plenerze, na pięknych mieleńskich plażach, majestatyczne kolacje z artystami, zajęcia z jogi pod nazwą ART – Joga, animacje i zabawy plenerowe dla dzieci oraz pożegnalna bankietowa kolacja połączona z wernisażem.

Czy każdy z uczestników oprócz podstawowych bagaży musi zabierać ze sobą sztalugę, płótna i pędzle?

Dzięki wsparciu naszych partnerów nie trzeba. Wyposażamy naszych uczestników we wszystkie niezbędne przybory malarskie, więc prywatne sztalugi mogą zostać w domach. Co więcej, każdy z uczestników ma możliwość malowania z artystą sam na sam.

Co daje udział w takim wydarzeniu?

Przede wszystkim wielkie pokłady wiedzy. Nasze warsztaty nie są skierowane tylko do tych osób, które miały kontakt ze sztuką. Jest u nas miejsce także dla początkujących, mogą być to dzieci lub seniorzy, którzy nigdy w życiu nie trzymali w dłoni pędzla malarskiego. Po prostu amatorzy mający chęci i dużą dawkę pozytywnej energii. (śmiech)

Dodatkowo, tak jak już wcześniej wspomniałam to także wypoczynek.

Czy trzeba przyjeżdżać na pełne 6 dni?

Zupełnie nie, można wykupić sobie 3-4 doby pobytu z artystami połączone z relaksem. Jednak cena jest tak promocyjna, że szkoda byłoby zaprzepaszczać taką okazję. Pobyt sześciodniowy kosztuje 1899 złotych, gdzie w cenie są warsztaty, pełne wyżywienie, parking, zakwaterowanie oraz wszystko to, co oferuje hotel.

To trudny czas dla nas wszystkich. Jak artyści zareagowali na Twoją propozycję?

 

To prawda, w dobie zamkniętych galerii, muzeów, braku wernisaży, to dla nich – jak sami powiedzieli – „światełko w tunelu” podczas tej covidowej podróży. To doskonały sposób na wyjście ze sztuką do ludzi, które w dzisiejszym świecie jest tak trudne. Motto, jakie mi przyświeca przy okazji organizowania tych warsztatów, to cytat Pablo Picasso „Inspiracja istnieje, ale musi Cię zastać przy pracy”. Myślę, że to dla nich doskonała okazja, aby wyjść do ludzi ze swoją sztuką.

Czy sprzedaż miejsc na wydarzenie już ruszyła?

Tak, sprzedaż miejsc na nasz artystyczny wyjazd już trwa, a zakupić je można przez stronę Hotelu Baltin – www.baltin.pl oraz www.booking.com.