fbpx

Tekst: Jarek Skiba, Pomaganie przez Bieganie

Zdjęcia: materiały prywatne

 

Aktywność fizyczna często kojarzy nam się z godzinami spędzonymi na siłowni, morderczymi treningami w klubie fitness czy bieganiem w maratonach. Dla mnie sport to pasja i świetna forma spędzania wolnego czasu. Ruch w szczególności na świeżym powietrzu „czyści” mój umysł i sprawia, że w zupełnie naturalny  sposób człowiek odstresuje skumulowane napięcie

Przyszło nam żyć w „dzikich czasach”, czasie pandemii i wielu zakazów. Wiele rzeczy się zmieniło, między innymi chociażby funkcjonowanie instytucji, które zajmują się szeroko pojętym sportem. Zamknięto większość miejsc, gdzie ludzie dbają o zdrowie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne.  Można by pomyśleć, że została zachwiana równowaga w tej materii. Tak też pewnie jest, ale sytuacja nie musi powodować, że ludzie przestaną się ruszać.

Naprzeciw wychodzi tak bardzo lubiany przeze mnie outdoor. Trening na świeżym powietrzu to nie tylko ćwiczenia i praca z ciałem, ale także obcowanie z przyrodą, dotlenienie mózgu oraz nieograniczone możliwości trenowania. Możesz spacerować, biegać, jeździć na rowerze, rolkach, ćwiczyć z własnym ciężarem ciała, wykorzystując otaczające nas otoczenie lub specjalnie przygotowane zewnętrze siłownie, na których wykonać można wartościowy trening.

Mieszam w Poznaniu, tutaj pracuję, trenuję i eksploruję poznańskie miejsca, które do sportu nadają się wyśmienicie. Dla mnie rower czy bieganie w miejscach, w których bywam, spełniają funkcję poznawczą. Lubię czasami skręcić w inną ścieżkę podczas biegu czy pojechać rowerem do pracy inną drogą. Dzięki temu mogę poznawać nowe miejsca i zauważyć zmieniający się krajobraz z nieco innej perspektywy  niż tylko z samochodu.

Poznań i jego okolice mają fantastyczne tereny do uprawiania aktywności na świeżym powietrzu. Moimi ulubionymi miejscami, w których ćwiczę sam, a także ze znajomymi czy podopiecznymi są:

*Poznańska Malta – doskonałe miejsce na rodzinne spacery, trening biegowy, trening ogólnorozwojowy czy rolki. Super miejsce, gdzie można wykonać trening na specjalnie przygotowanej siłowni zewnętrznej. Oprócz tego w okolicy nowego zoo znajdują się leśne ścieżki, które dają ogromne możliwości do uprawiania sportów.

*Cytadela – piękne zielone miejsce w samym centrum Poznania. Extra lokalizacja pozwala mieszkańcom w szybki sposób znaleźć się w mocno zalesionym, cichym miejscu, które daje mnóstwo możliwości do ruchu na świeżym powietrzu: spacery, bieganie, rower, rolki etc.

*Lasek Marceliński – bardzo duża powierzchnia lasu, która usytułowana jest w pobliżu stadionu Lecha. Świetnie oznaczone ścieżki biegowe, które posiadają informacje o tym jak długa jest pętla biegowa. Daje to możliwość wykonania fajnego biegowego treningu lub przejażdżki na rowerze górskim. W lasku jest także siłownia zewnętrzna, na której możesz wykonać trening ogólnorozwojowy z obciążeniem lub pracując z własnym ciężarem ciała.

*Park Sołacki – super miejsce w genialnej lokalizacji. Bardzo zielony, przepiękny teren sprzyja ćwiczeniom na świeżym powietrzu, takim jak spacery, jogging czy ćwiczenia ogólnorozwojowe.

*Jeziora Rusałka, Strzeszynek, Kiekrz – doskonałe miejsca na dłuższe wyprawy piesze, biegowe czy rowerowe. Obcowanie z naturą w tych miejscach to sama przyjemność. W zależności od trasy można przemierzyć dystans od 5 do nawet 30 km. Ponadto przy Rusałce został oddany do użytku publicznego stadion z bieżnią tartanową, którą mogą wykorzystać biegacze do swoich treningów.

*Wartostrada – jest to w miarę nowy punkt na mapie Poznania pod kątem sportu. Tym bardziej, że cały czas rozbudowywana jest sieć dróg rowerowych po dwóch stronach Warty. Genialne miejsce do biegania, rolek, przejażdżek rowerowych. Drogi rowerowe przy Warcie można spokojnie wykorzystywać też jako dojazd na rowerze do pracy, ułatwiają to połączenia dróg praktycznie z każdym mostem na rzece w Poznaniu. Dodatkowym plusem jest to, że Wartostrada jest oświetlona, więc jest możliwość wykonania treningu po zmroku.

*Las Dębiński – jest doskonale przygotowanym miejscem na przyjęcie rzeszy miłośników przyrody. Dlatego uprawianie sportu w tym miejscu jest tak wyjątkowe. Dobrze przygotowane ścieżki nadają się zarówno na trening biegowy, jak i na trening na rowerze górskim. To miejsce świetnie sprawdza się podczas spacerów.

*Dziewicza Góra (gmina Czerwonak) – to miejsce bardzo zielone, teren zróżnicowany, który pozawala wykonać bardziej wymagający trening lub spacer. Ze względu na topografię tego miejsca można poczuć namiastkę gór. Dziewicza Góra daje takie możliwości zróżnicowania terenu, że suma przewyższeń sprawi, że nasz trening może być ciężki.

*WPN – Wielkopolski Park Krajobrazowy zostawiłem na koniec, bo to wisienka na torcie i niezapomniane doznania, przygotowując się biegowo do zawodów. Teren jest ogromny, nieograniczone możliwości ścieżek. WPN o każdej porze roku wygląda zjawiskowo. Uwielbiam to w tym miejscu, że można w 100% obcować z przyrodą. Można oczywiście w parku aktywnie spędzać czas na różne sposoby, nie tylko biegając.

Moim zdaniem są to miejsca warte poznania w Poznaniu. To lokalizacje, gdzie śmiało można uprawiać sport na świeżym powietrzu, obcując z matką naturą i ładując nasze często rozładowane baterie. Jednak pamiętajcie, że to Wy decydujecie, czy będziecie aktywni i zdrowi. Nikt nikogo nie zaprowadzi za rękę do lasu i nie każe ćwiczyć. Każdy z nas musi tego chcieć. Pamiętajcie także, aby szukać możliwości, a nie wymówek. Wiem, że w Waszej okolicy znajdzie się miejsce, w którym można poćwiczyć, pobiegać, spędzić aktywnie czas z rodziną, znajomymi lub z samym sobą. Absolutnie nie trzeba wylewać siódmych potów, aby być zdrowym człowiekiem. Ważne jednak, żeby być aktywnym regularnie, a przy tym być konsekwentnym. Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś lub miałeś wielką przerwę, to zacznij od 10-15 minut w ciągu dnia. Zacznij od spaceru i kilku ćwiczeń na świeżym powietrzu. Zrób to, zanim wyjdziesz do pracy. Daj sobie kwadrans na dzień dobry, a zobaczysz jego pozytywne skutki szybciej niż się Tobie wydaje.

Do zobaczenia na leśnych ścieżkach, drogach rowerowych… Zdrowego, aktywnego życia Wam życzę!