fbpx

Na początku pandemii wiele osób, które zamierzały kupić mieszkanie czy dom wstrzymywało się z podjęciem decyzji – nie tylko z powodu obaw o rozwój sytuacji, ale także licząc na spadek cen. Wszystko wskazuje jednak na to, że się przeliczyli, bo ceny nieruchomości rosną, a rynek mieszkaniowy 

wciąż jest postrzegany jako bezpieczny sposób na ulokowanie kapitału    

Tekst: Michał Gradowski 

Pandemia, lockdown, niepewna sytuacja gospodarcza, zaostrzenie polityki kredytowej banków, spadek zainteresowania najmem długoterminowym spowodowany m.in. przez odpływ studentów, brak turystów i gości targowych napędzających popyt na najem krótkoterminowy – żaden z tych czynników nie wpłynął znacząco na kondycję rynku nieruchomości. Ani w skali ogólnopolskiej, ani w Wielkopolsce. Przykłady? W 2020 firma Echo Investment pobiła dwa rekordy: sprzedaży i przekazań mieszkań. Podpisała z klientami 1570 umów sprzedaży, poprawiając wynik z 2019 r. o 16%, przekazano też klucze do 1505 gotowych mieszkań, co oznacza wzrost o 19%. Podobne wyniki notowały także inne firmy deweloperskie. – Ubiegły rok, pomimo pandemii, był dla naszej spółki bardzo dobry. Zakontraktowaliśmy sprzedaż rekordowej liczby 918 lokali, co oznacza wzrost o 21% rok do roku – mówi Justyna Hamrol-Wasielewska, regionalny dyrektor sprzedaży i marketingu w RONSON Development. – Sytuacja w Poznaniu jest równie dobra. Znamy potencjał stolicy Wielkopolski, a wyjątkową wagę przykładamy do rozwoju dzielnicy Grunwald, gdzie powstały nasze flagowe inwestycje Młody Grunwald i Grunwald 2. W tej ostatniej w 2020 roku przekazaliśmy 236 lokali – dodaje.  

 

Przecena? Taniej już było  

Kiedy w czerwcu ubiegłego roku zapytaliśmy deweloperów o perspektywę spadku cen, odpowiadali zgodnie, że nie widzą ku temu przesłanek. Przypadki rezygnacji z umów deweloperskich jednak się zdarzały, a wielu konsumentów wstrzymywało się z podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości, więc powodów do obaw nie brakowało. Wszystko wskazuje jednak na to, że ten czas niepewności mamy już za sobą, tych, których okoliczności zmusiły do odłożenia planów o własnym M zastąpili inwestorzy, a ceny wzrosły. Potwierdzeniem tej tezy jest raport przygotowany przez firmę doradczą JLL dla Oddziału Poznańskiego Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZDF) na temat pierwotnego rynku mieszkaniowego w Poznaniu. – Średnia cena mieszkań na koniec 2020 roku kształtowała się na poziomie 7 900 zł brutto za m kw., była więc wyższa o ponad 6,5 % od średniej ceny z porównywalnego okresu 2019 roku – mówi Andrzej Marszałek, prezes zarządu Inwestycji Wielkopolski i Oddziału Poznańskiego PZFD. Jak będzie w tym roku? – W mojej opinii czeka nas czas względnej równowagi. Poznański rynek mieszkaniowy w 2021 będzie wyglądał podobnie, jak w roku ubiegłym. Nawet jeśli pojawią się czynniki mogące wpłynąć na lekkie obniżenie popytu na mieszkania, związane np. z dostępnością kredytów, to ewentualna luka popytowa zostanie wypełniona inwestorami lokującymi tu swoje oszczędności, kierującymi się ugruntowaną na polskim rynku zasadą traktującą rynek mieszkaniowy jako bezpieczne miejsce lokowania oszczędności – dodaje.
Podobnego zdania jest Sylwester Śniadecki, prezes Śniadecki Development i Śniadecki Investment Group: – Na rynku pojawiają się kolejni inwestorzy, dla których branża nieruchomości staje się sposobem na uchronienie kapitału przed spadkiem wartości. Drożeją materiały budowlane, a sami specjaliści trudniący się branżą budowlaną również stawiają coraz wyższe wymagania płacowe. Nie dziwi więc fakt szybko rosnących cen nieruchomości – przewiduję, że rynek utrzyma taką tendencję.  

W poszukiwaniu przestrzeni 

Choć pandemia nie wpłynęła na ceny, to odcisnęła swoje piętno na preferencjach klientów, którym mocno zapadły w pamięć doświadczenia przymusowej izolacji i pracy zdalnej. – Największym powodzeniem cieszą się osiedla położone niedaleko terenów rekreacyjnych oraz posiadające dobrze zagospodarowane otoczenie. Ponadto coraz wyraźniej widać trend, by stosować rozwiązania, które sprzyjają ekologii i trosce o środowisko. Zielone skwery, stacje dla rowerów czy fotowoltaika to tylko niektóre z elementów, które są obecnie najbardziej doceniane. Dostajemy dużo więcej zapytań o mieszkania usytuowane na parterze z dostępem do ogródka i tarasu, umożliwiające spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ponadto powodzeniem cieszą się większe mieszkania, w których można wydzielić przestrzeń do niezakłóconej pracy lub nauki. Niewątpliwie dom w czasach pandemii nabrał nowych cech i możemy się spodziewać, że będzie to trwała zmiana – mówi Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży UWI Inwestycje S.A

Poszukiwanie nieruchomości z kawałkiem zieleni to trend obserwowany na rynku od kilku lat, ale w czasie pandemii wyraźnie przyspieszył. Coraz częściej towarzyszy mu także marzenie o zacisznym gabinecie do pracy. – Obserwujemy duże zainteresowanie produktami premium, apartamentowcami w dobrej lokalizacji i z wysokim standardem wykończenia. Osoby kupujące mieszkanie na własne potrzeby poszukują większej przestrzeni, powyżej 80 m kw., w której można np. stworzyć pokój do pracy zdalnej – mówi Agata Krzesińska, menedżer ds. marki w firmie Konimpex-Invest Sp. z o.o. – W mieszkaniach ważny staje się podział funkcjonalny pomieszczeń – dla każdego własna przestrzeń. W „Smoluchowskiego 3” etap II na poznańskim Grunwaldzie zaprojektowaliśmy mieszkania nawet do 126 m.kw. Taka powierzchnia może być alternatywą dla zakupu domu, daje duże możliwości aranżacji – pozwala zaplanować miejsce na gabinet, garderobę i pralnię, a do tego przestronne sypialnie, salon i kuchnię – dodaje.  

Poszukiwanie nieruchomości o większym metrażu czy z ogrodem to jednak niejedyne zmiany w preferencjach klientów w czasie pandemii. Na kolejne z nich dobrze odpowiada oferta Echo Investment – współpraca z operatorem Paczkomatów oraz usługa Echo Life Services pozwalająca m.in. na bezdotykowe otwieranie drzwi, bramy garażowej czy wezwanie windy. Czy to to zmiany spowodowane przez pandemię czy planowane już wcześniej? – 

Jeszcze przed koronawirusem zaczęliśmy zastanawiać się, jak będą wyglądać potrzeby mieszkaniowe Polaków za kilka lat, projektować rozwiązania i stopniowo je wdrażać. Przyglądaliśmy się takim trendom jak m.in. ekologia i well-being, elektromobilność, automatyzacja czy właśnie e-commerce – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment. – Pandemia znacznie przyspieszyła proces wprowadzania tych innowacji do naszych projektów, a w niektórych przypadkach zredefiniowała ich przeznaczenie np. o bezdotykowym otwieraniu drzwi pierwotnie myśleliśmy w kontekście osoby niosącej zakupy lub dziecięcy wózek. W obecnych okolicznościach doszedł aspekt bezpieczeństwa i dbania o zdrowie mieszkańców, a klienci coraz częściej zwracają uwagę także na bezpieczeństwo i komfort w częściach wspólnych budynków oraz funkcjonalność ich otoczenia – dodaje. 

Poznaniacy kupują mieszkania… w Szczecinie 

Deweloperzy są zgodni: pomimo pandemii wiele osób postanowiło uruchomić zgromadzone środki i poszukać korzystnej inwestycji – stąd większe zainteresowanie nieruchomościami. Ta reguła dotyczy samego Poznania, gmin ościennych, inwestycji na wybrzeżu, ale także… Szczecina. – Wśród klientów, którzy już kupili jeden z apartamentów naszej nadmorskiej inwestycji Półwysep Dziwnów jest wielu poznaniaków. Kluczowa jest w tym przypadku lokalizacja – takie miejscowości jak Dziwnów, Międzywodzie czy Rewal są dobrze skomunikowane z Poznaniem – wyjaśnia Krystian Surmacz, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Marina Developer. – Sporym zainteresowaniem, także wśród mieszkańców Wielkopolski, cieszy się również nasza inwestycja CLUBHOUSE – w Szczecinie nad Jeziorem Dąbie. Magnesem jest w tym przypadku bezpośrednie sąsiedztwo mariny jachtowej i możliwość żeglugi po Zalewie Szczecińskim – dodaje.

Czy sanitarne obostrzenia nie odstraszają inwestorów zainteresowanych apartamentami nad morzem? – Wśród naszych klientów można wyróżnić trzy grupy: osoby, które kupują nieruchomość na własne potrzeby, inwestorzy liczący na wzrost wartości nieruchomości i jej późniejszą sprzedaż oraz osoby kupujące apartament na wynajem. Według informacji firm zajmujących się wynajmem, z którymi współpracujemy, pomimo zmniejszonego ruchu turystycznego, w minionych miesiącach obłożenie takich apartamentów było bardzo duże. A perspektywy na przyszłość są obiecujące, bo tzw. wysoki sezon, który trwał kiedyś od czerwca do września, co roku się wydłuża – wyjaśnia Krystian Surmacz. 

 

Społeczna odpowiedzialność biznesu 

Lucyna Jarczyńska, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce Agrobex

Z optymizmem patrzymy na najbliższe 12 miesięcy. Pomimo trwającej pandemii, popyt na mieszkania wciąż jest relatywnie wysoki. Będziemy kontynuować realizację naszych inwestycji zarówno w Poznaniu, powiecie poznańskim, Wielkopolsce, ale także na terenie Zielonej Góry. Konsekwentnie dbamy również o zwiększanie się naszego banku ziemi, a tym samym planujemy wprowadzanie na rynek kolejnych nowych projektów. W kontekście samych inwestycji dużą uwagę zwracamy na działania służące ochronie środowiska, w tym między innymi rozwiązania energooszczędne. To jeden z naszych priorytetów na najbliższy rok, ale też kolejne lata. Będziemy również konsekwentni w działaniach nakierowanych na lokalną społeczność, w której funkcjonujemy, w której żyją klienci i pracownicy. W końcu odpowiedzialność społeczną należy traktować nie jako filantropię, lecz jako współczesną filozofię prowadzeniu biznesu.

Deweloperze, podziel się 

Agnieszka Banaszak, wiceprezes zarządu Oddziału Poznańskiego PZFD, prezes zarządu Dom-Eko

Rok 2021 dla Oddziału Poznańskiego PZFD oznacza kontynuację rozpoczętych działań, ale też i nowe inicjatywy. Planujemy skupić się na dalszym rozwoju współpracy z Miastem. Nie zabraknie też wsparcia w ramach CSR-u. Aktualnie uruchomiliśmy akcję „Deweloperze, podziel się 1mmieszkania”. Oddział Poznański PZFD, praktycznie od początku ogłoszenia stanu pandemii, wspiera finansowo ośrodki dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Jest to pomoc polegająca na sfinansowaniu kosztów wynajęcia 10 kontenerów mieszkalnych wraz z zapleczem socjalnym. W akcji zwracamy się z apelem do deweloperów należących do PZFD o przyłączenie się do akcji i przekazania symbolicznej kwoty zbliżonej do średniej ceny jednego metra kwadratowego mieszkania w Poznaniu.

Wśród planów Oddziału Poznańskiego PZFD ujęliśmy również inicjatywę „Wpisani w Poznań” (polegającą na odnawianiu tablic pamiątkowych na terenie Poznania), event Deweloperzy Dzieciom (gdzie wsparcie otrzymują poznańskie i wielkopolskie domy dziecka) oraz całe spektrum szkoleń wewnętrznych i otwartych branżowych dostarczających wiedzę, komentujących aktualne sytuacje, jak i zmiany prawne wokół rynku nieruchomości, w szczególności deweloperskiego.

Pesymistyczne prognozy się nie sprawdziły

Daria Miszczyk, dyrektor sprzedaży UWI Inwestycje S.A

Miniony rok pokazał, że nie sprawdziły się pesymistyczne wizje dla rynku nieruchomości. Udało nam się pokonać trudności, z jakimi mierzyliśmy się wszyscy, jesteśmy w przeddzień zakończenia budowy drugiego etapu osiedla MALTA Wołkowyska, kompleksu w pobliżu Jeziora Maltańskiego, składającego się z trzech budynków ze 195 mieszkaniami. Również zgodnie z planem rozpoczęliśmy w styczniu budowę trzeciego etapu tego osiedla.

Popyt na nowe mieszkania jest nadal duży – szczególnie te znajdujące się w atrakcyjnych lokalizacjach. Osiedla projektowane w sposób kompleksowy, z szerokim dostępem do usług oraz sklepów, będą w dalszym ciągu najlepszym miejscem do zamieszkania. Patrząc na aspekty ekonomiczne – inwestycja w nieruchomości jest wciąż traktowana jako bezpieczna lokata kapitału ze stopą zwrotu większą niż w przypadku lokat bankowych.

Czy biurowce rzeczywiście opustoszały? 

Pomimo pandemii, trybu home office i pracy hybrydowej w 2020 r. w Poznaniu wynajęto o ponad połowę więcej powierzchni biurowej niż przed rokiem! Tę zagadkę pomógł nam rozwikłać Piotr Skuza, manager regionalny w Savills, jednej z wiodących międzynarodowych firm doradczych działających na rynku nieruchomości 

Czy home office rzeczywiście stał się powszechny, a tym samym zainteresowanie wynajmem powierzchni biurowej spadło czy przeciwnie – firmy poszukują większej przestrzeni, aby zapewnić pracownikom komfortowe i bezpieczne warunki pracy? 

Rzeczywiście, zdalny tryb pracy wcześniej stosowany w większości firm w ograniczonym zakresie, w wyniku pandemii bardzo się spopularyzował. Myślę jednak, że wszyscy powoli zdajemy sobie sprawę z tego, że komunikacja wirtualna na dłuższą metę nigdy nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Pomimo licznych zalet home office nie będzie się zatem sprawdzał w każdej firmie, zwłaszcza jeśli byłby stosowany w pełnym wymiarze, a nie trybie hybrydowym. Biuro pełni bardzo ważną funkcję, zapewniając odpowiednie warunki do pracy. Jakość powietrza, oświetlenia czy mebli wpływa na komfort i efektywność pracownika. 

Poznań mimo pandemii pozostaje ważnym punktem na biurowej mapie Polski. W 2020 r. w Poznaniu wynajęto o ponad połowę więcej powierzchni niż przed rokiem. Duża w tym zasługa firmy Allegro, która podpisała nową umowę najmu na 26 000 m kw. Podobnie jak w innych miastach zaobserwowano znaczący udział renegocjacji umów, aczkolwiek w Poznaniu był on nieznacznie poniżej średniej. Stopa pustostanów wzrosła w stosunku do końca 2019 r., ale był to wzrost niższy niż średnio w największych miastach regionalnych. Pomimo, wzrostu pustostanów, dostępność powierzchni w najlepszych budynkach w centrum miasta pozostaje niewielka, szczególnie w przypadku większych modułów. Ze względu na ograniczoną podaż niewynajętej powierzchni, która ma być dostarczona w bieżącym roku, sytuacja ta nie ulegnie zmianie.

Jakie warunki musi spełniać obecnie powierzchnia biurowa?  

Obecnie najemcy często wdrażają model hybrydowy. Oznacza to pracę zmianową oraz czasami również wdrożenie systemu rezerwacji biurek. Bardzo ważne jest również zachowanie bezpiecznych odległości między stanowiskami pracy, co z kolei przekłada się na wielkość powierzchni, jaka będzie nam potrzebna. Najemcy preferują nowoczesne, A-klasowe budynki, które zapewniają odpowiednią temperaturę oraz wymianę i nawilżanie powietrza. Niezwykle istotna jest także lokalizacja. Firmy zatrudniające od kilkudziesięciu do kilkuset pracowników wybierają najczęściej dobrze skomunikowane obiekty, zarówno jeżeli chodzi o transport publiczny, jak i ścieżki rowerowe oraz dojazd samochodem. 

A jakie są obecnie najbardziej prestiżowe lokalizacje pod kątem działalności biznesowej w naszym mieście?  

Zdecydowanie warto wspomnieć tu o ikonie Poznania, czyli Okrąglaku, który dziś jest nowoczesnym budynkiem biurowym. Na wyróżnienie, jako jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji dla biznesu, zasługuje też oddany do użytkowania w 2020 roku budynek Giant Office. Projekt wyróżnia bardzo odważna, nietuzinkowa architektura autorstwa pracowni CDF Architekci, a inwestorem jest poznańska spółka Giant Invest.

Nadal bardzo popularną destynacją biurową jest również Plac Andersa oraz znajdujący się przy nim budynek Andersia Tower. Obecnie poddany on został gruntownej modernizacji. Remontowane są wszystkie części wspólne budynku, takie jak recepcja, hole windowe oraz toalety. Ponadto na 19. piętrze znajdzie się siłownia z pięknym widokiem na panoramę miasta, dostępna tylko dla najemców budynku, bez dodatkowych opłat.