fbpx

 

Uganda to pełne skrajności państwo leżące we wschodniej części kontynentu. To ponad 200 tysięcy kilometrów kwadratowych powierzchni najwyżej położonej w Afryce, na terenie której znajdują się trzy wielkie jeziora: Wiktorii, Alberta i Edwarda, bezgraniczne tereny sawanny oraz dzika dżungla. Dzięki swojej lokalizacji i rozległym górzystym obszarom można spotkać tam praktycznie każdy rodzaj flory i fauny typowy dla terenów afrykańskich.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tekst i zdjęcia: Sławek Drapiński / drapinski.com

Uganda mimo dość powszechnej opinii niebezpiecznego miejsca pełna jest uśmiechniętych ludzi, którzy chętnie rozmawiają, pomagają, pokazują swój sposób życia.  „Wycieczki” najczęściej lądują w stolicy kraju – Kampali – i po szybkim zwiedzaniu okolic od razu zmierzają na zachodni kraniec Ugandy do Parku Narodowego Queen Elizabeth. To tam organizowane są safari i spotkania z będącymi dużą atrakcją gorylami. Jednakże najpiękniejsza część Ugandy położona jest zupełnie gdzieś indziej. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na turystów zmierzających na południe, w stronę granicy z Sudanem czekają wspaniałe widoki, rezerwaty pełne słoni, zebr czy żyraf. Akweny wodne i rzeki wypełnione stadami hipopotamów. Oczywiście coś za coś. Brak bogatej turystyki powoduje słabo rozwiniętą infrastrukturę noclegową. Na turystów czeka jedynie podstawowe wyżywienie i atrakcje w postaci kąpieli w zimnej wodzie. Ale to jest właśnie urok tego miejsca, a niewygody rekompensują noce z rozgwieżdżonym niebem i rozmowy z tubylcami przy lokalnym piwie i kozie z grilla.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uganda obok Kongo i Rwandy jest najlepszym miejscem do obserwacji rzadko już spotykanych goryli górskich. Te niesamowite zwierzęta mają najbardziej zbliżony do ludzkiego genotyp. Obcowanie z nimi to wspaniały czas patrzenia na potężną naturę połączoną tak wieloma odruchami zbliżonymi do ludzkich. Aby zobaczyć goryle w ich naturalnym środowisku, trzeba poświęcić kilka godzin na zaawansowany trekking i przeszukanie dżungli w towarzystwie tropicieli. Dla ich własnego bezpieczeństwa i utrzymania w zgodzie z naturą wybrane rodziny goryli mogą być obserwowane tylko raz dziennie, maksymalnie przez godzinę. Zasady są bardzo restrykcyjnie przestrzegane przez przewodników. Jednakże już ta jedna godzina daje tyle satysfakcji i zadumy, że naprawdę wystarcza na bardzo długo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wspaniałe, a mało uczęszczane parki narodowe dają możliwość swobodnej obserwacji zwierząt w ich najbardziej naturalnym środowisku. Obok wspomnianego już Parku Narodowego Queen Elizabeth, parki Kidepo, czy Kibale to miejsca, gdzie w ciszy można cały dzień spędzić na poszukiwaniach i obserwacji słoni, żyraf, lwów i niezliczonej ilości odmian gazeli. Rejsy statkiem po rzece zawsze obfitują w spotkania z hipopotamami, bawołami i krokodylami otoczonymi rzecznym ptactwem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Słabo rozwinięta sieć hotelowa została zagospodarowana przez lokalne małe kampingi i bungalowy. Bardzo popularnym rozwiązaniem są noclegi pod namiotami. Jednakże są to bardzo komfortowe wysokie namioty glampingowe dodatkowo zadaszone i posadowione na murowanej podłodze. Czasem połączone z łazienką i prysznicem pod gołym niebem. W tym afrykańskim klimacie do spania wystarcza moskitiera. Temperatury nie są ekstremalne, na turystów czekają bardzo znośne warunki klimatyczne, a jedyną niedogodnością mogą być, choć nie na całym terenie Ugandy, moskity. Dlatego też przebywając w tamtym regionie, warto aplikować codziennie leki przeciwmalaryczne. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Afrykańskie jedzenie jest proste. Składa się głównie z matoke, czyli pieczonych zielonych bananów, papek kukurydzianych, mięsa kozy i kompletnie białych jajek. Do tego dochodzi jednak szeroka gama dobrych owoców – mango, bananów, pomarańczy. Nikt nie głoduje, ale turyści z Ugandy wracają smuklejsi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W drogę bez lokalnego kierowcy i auta 4×4 nie ma co ruszać. Większość atrakcji położonych jest poza głównym szlakiem, więc szutrowe drogi to dzień powszedni, a trasy przeliczane są często w godzinach, nie w kilometrach. Małe wioski zlokalizowane wzdłuż głównych dróg oferują zawsze targ z owocami, stoiska z plackami kukurydzianymi wypiekanymi na bieżąco. A wszystko to w atmosferze uśmiechów i w gwarze biegających dzieciaków. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na każdym kroku spotkacie radosne dzieci. Biegają grupkami, ubrane w to, co dostaną z darów. Widok dzieci w starych koszulkach z logo znanych marek nie jest tu niczym zadziwiającym. Kobiety za to noszą się kolorowo i wesoło, co dodaje kolorytu podróży. Wszyscy żyją w zgodzie i wspierają się, wymieniając się produktami i umiejętnościami.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ludzie mieszkają głównie w domkach zbudowanych z gliny połączonej ze słomą wspartą na konstrukcji z gałęzi. Czasem domy pokryte są blachą falistą. Jedyne budynki, które bywają wytynkowane i wymalowane, to przedstawicielstwa telekomów oferujące Internet oraz sklepy z farbami i sprzętem domowym.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uganda jest wesoła, uśmiechnięta, pełna życzliwych ludzi. Zielona, żółta i piaszczysta. Stanowi dom dla wielu zwierząt i roślin. Daje możliwość obcowania w ciszy i spokoju z naturą. To z pewnością jedno z kilku miejsc i krajów, do których warto pojechać, aby spotkać prawdziwą naturę i zobaczyć rezerwaty wypełnione zwierzętami. Na pewno jest to kierunek wart sprawdzenia i zobaczenia.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA